Почетна » Дубаи » Билети во светот на Ферари

Ferrari World – билети, цени, што да очекуваме, турнеја од Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(158)

Светот на Ферари на островот Јас во Абу Даби е еден од водечките тематски паркови во светот и привлекува повеќе од милион посетители годишно.

Во Ferrari World, можете да го возите најбрзиот тобоган на светот, да ја искусите највисоката непревртена јамка во светот или да почувствувате неверојатен пад од нулта гравитација, сето тоа во еден ден!

Најголемиот затворен тематски парк во светот сигурно ќе го забавува целото семејство.

Туристите кои летуваат во Дубаи го додаваат Ферари Ворлд во Абу Даби на нивната маршрута бидејќи е потребен само еден час да се помине растојанието од 110 километри (68 милји).

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Ferrari World.

Бидејќи Светот на Ферари е целосно затворен, температурата е секогаш 24 °C.

Светот на Ферари во Дубаи

Што да очекуваме во Ferrari World

Љубител на Ферари или не, сигурно ќе поминете време од вашиот живот на забавната дестинација на тема Ферари.

Тематскиот парк е поделен на пет зони - Плаза за добредојде, семејна зона, зона Ф1, италијанска зона и авантуристичка зона и има над 40 прекрасни возења и искуства.

Добредојдовте Плаза

Посетителите можат да проверат специјални настани, забавни активности и настапи во живо на Welcome Plaza.

Семејна зона

Семејната зона на Ferrari World's е дом на минијатурни верзии на неговите најпопуларни возења.

Овде, помладите деца можат да ги искусат новите Формула Роса Јуниор, Летечки крила, Турбо Тауер и Спидвеј трка и да го споделат тоа чувство во Ферари.

Формула 1 зона

Во зоната Ф1, ќе се чувствувате како шампион на трки во Ф1 кога ќе се качите на најбрзиот ролеркостер во светот (до 240 км/ч забрзува за 4.9 секунди). 

Во овој дел од забавниот парк можете да возите и намален тркачки автомобил Ферари Ф1.

Италијанска зона

Во Италијанската зона гостите можат да го доживеат шармот на градот Маранело, домот на Ферари. 

Овој дел има возења како што се Flying Aces, Fiorano GT Challenge итн. 

Посетителите можат да научат и за изработката на Ferrari GT – од дизајн до производство.

Зона на авантурите

Оваа зона е посветена на оние кои ја сакаат адреналинот. 

Искусете го напливот на возбудувања, вертикално искачување, епски пад од нулта гравитација.

На Scuderia Challenge во авантуристичката зона, од прва рака ќе искусите како е да тренираш како возач на Ферари.

Паркот Ферари на островот Јас, исто така, има неколку театри, кои организираат естрадни претстави во текот на годината.


Вратете се на почетокот


Билети за светот на Ферари

Овој билет на Ferrari World ви дава неограничен пристап до повеќето возења, атракции, искуства и шоуа во паркот.

Влезните билети за Ferrari World Abu Dhabi важат за едно влегување во паркот на избраниот датум на посета.

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Симулаторите (Scuderia Challenge), Karting Academy и VR Challenge, Ferrari Driving Experience, Roof Walk и Zip Line не се вклучени во билетот.

Овој билет ви ја дава и бесплатната шатл-служба на атракцијата.

Гостите со валиден билет за Ferrari World во Абу Даби, Yas Waterworld или Warner Bros. Abu Dhabi можат да го користат бесплатниот шатл-автобус.

Во 9:30 часот, автобусите тргнуваат од трговскиот центар на Емиратите (приземје, влез А), трговскиот центар Дубаи (паркинг за туристички автобуси) и Центарот на градот Деира (област за услуги на големи автобуски тури).

Седиштата во шатлот се заземаат по принципот прв дојден, прв услужен, затоа пристигнете порано.

Цена на билети

Општ прием (4+ години): AED 325

Децата помлади од четири години можат да влезат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Билети за островот Јас Абу Даби: 1 ден, кои било 2 паркови

Светот на Ферари се наоѓа на островот Јас, кој исто така е дом на две други семејни атракции - Warner Bros. World™ Abu Dhabi и Yas Waterworld.

Билетот 1 Day Any 2 Parks ви овозможува влез во кои било два тематски паркови по ваш избор. 

Најдобриот дел е што овој комбиниран билет чини само 10 AED повеќе од влезот на Ferrari World. 

Ворнер Брос

Во Ворнер Брос, ќе потопете се во тематските земји, од основата до Dynamite Gulch. Ќе врескате низ 29 неверојатни тобогани и ќе уживате во активности погодни за семејството и забава во живо.

Yas World

Yas Waterworld е дом на 43 возења, од кои пет се светски први. Тоа е 37 хектари влажно, водено уживање и идеален начин да се победи топлината. 

Ферари свет

Овој тематски парк со високи октани го содржи највисокиот ролеркостер во светот, картинг патека по моделот на патеката во Формула XNUMX и многу повеќе. 

Цена на билети

Пропусница за паркови 1 ден 2 (3+ години): AED 335


Вратете се на почетокот


Обиколка на светот на Ферари од Дубаи

Ако сакате да ги видите познатите знаменитости на Абу Даби и исто така да го истражите светот на Ферари во еден ден, подобро е да резервирате турнеја од Дубаи. 

Вашата прва станица ќе биде џамијата Шеик Зајед, каде што можете да се восхитувате на прекрасната градба што ја олицетворува исламската уметност.

Палатата Емирати е урбана знаменитост со 114 величествени куполи и извонредни апартмани украсени со злато и мермер.

Одете во селото Херитиџ, каде што можете да дознаете повеќе за животот на бедуините. После тоа, додека возите до Ал Корниш, погледнете ги погледите на прекрасниот хоризонт на Абу Даби.

Втората половина од вашето дневно патување ве носи во Ferrari World, најголемиот затворен тематски парк во светот. 

На тобоганот на Формула Роса, почувствувајте го напливот на брзина и ставете ги на тест вашите таленти за возење на еден од различните симулатори.

Уживајте во различните изведби, танцот кој предизвикува стравопочит, акробатски чинови и картинг.

Цена на билети

Билет за возрасни (11+ години): AED 820
Детски билет (од 4 до 10 години): AED 730
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до светот на Ферари

Адресата на Ferrari World е островот Yas, 128717, Абу Даби. Најдете насоки

Најбрзиот начин да се стигне од Дубаи до Ферари Ворлд на островот Јас е со такси, кое трае околу еден час и чини 200 до 250 АЕД.

Ако сте во Абу Даби, ќе ви биде многу поевтино.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Ferrari World

Ferrari World е отворен од 11 до 8 часот во сите денови во неделата.

Отворен е од 2.30 до 8 часот.

Извори
# Wikipedia.org
# Yasisland.com
# Visitabudhabi.ae
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од