Почетна » Дубаи » Билети за аквариум Lost Chambers

Lost Chambers Aquarium – билети, цени, нуркање, нуркање

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(165)

Во аквариумот Lost Chambers во Дубаи, ќе го откриете изгубениот град Атлантида, ќе истражите 21 уникатен морски експонати и ќе видите 65,000 морски животни.

Аквариумот Lost Chambers е дел од хотелот Атлантис и е најголемиот аквариум на Блискиот Исток и Африка.

Уникатниот пресврт на оваа водена морска авантура е начинот на кој е дизајниран - го гледате легендарниот изгубен град Атлантида во повеќе од 20 различни аквариуми. 

Аквариумот Lost Chambers е малку помал од Подводна зоолошка градина во аквариум во Дубаи во Дубаи Мол, но вреди да се посети. 

Бидејќи водениот парк Аквавентура е исто така дел од хотелот Атлантис, повеќето туристи истражуваат и двајцата во ист ден.

Жена и дете уживаат во аквариумот Lost Chambers

Што да очекувате во аквариумот Lost Chambers

Масивниот аквариум од 11 милиони литри е дом на неверојатна низа ајкули, жили, јастози, морски коњи и шарени риби од целиот свет.

Ќе ги истражувате обновените остатоци од познатиот „Изгубен град на Атлантида“ во хотелскиот комплекс Атлантис Палм на вештачкиот архипелаг на Палм Џумеира.

Во овој аквариум на Atlantis The Palm, можете да истражувате зачудувачки комори и морски експонати за да стекнете нови увиди во историјата на одамна изгубената цивилизација.

Не пропуштајте го резервоарот за допир, кој се чини дека и децата и возрасните го сакаат подеднакво. 

За време на интерактивните Aquatheatre Shows, можете да комуницирате, да се едуцирате и да се забавувате со морските видови на Lost Chambers Aquarium. 

Откако ќе ги видите морските експонати и ќе го откриете изгубениот град, можете да се одморите на 700 метри долгата приватна плажа на атракцијата.


Вратете се на почетокот


Билети за Lost Chambers Aquarium

Билетот Lost Chambers Aquarium ви дава пристап до сите поморски експонати и аквариуми на атракцијата. 

Авантуристичките активности со животни, како што се нуркање со рибите или нуркањето, не се дел од овој општ прием. 

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (12+ години): AED 110
Детски билет (од 3 до 11 години): AED 85

За деца од две години и помлади не е потребен билет.

Најдобро е да се посети Амбасадор Лагуна кога хранењето е во тек. Бидејќи времето на хранење варира секојдневно, ве молиме прашајте го распоредот веднаш штом ќе стигнете до аквариумот.


Вратете се на почетокот


Нуркање во аквариумот Lost Chambers

Нуркање во аквариумот Lost Chambers во Дубаи
Слика: Atlantis.com

Ова нуркачко искуство во аквариумот на тема Атлантис ќе ви помогне да видите неверојатна разновидност на воден живот.

Прво ќе се сретнете со тимот и ќе се облечете во вашата опрема. 

Потоа ќе слушате безбедносен брифинг и ќе тргнете до Амбасадор Лагуна.

Со помош на вешт инструктор, спуштете се во бистрите води и истражете ги сводовите и урнатините кои го претставуваат античкиот град.

Пливајте со гребени шарени риби, огромни зраци и гребени ајкули и восхитувајте се на спектакуларниот воден живот пред да се вратите на површината.

Мора да изберете од два вида нуркачки искуства во Lost Chambers Aquarium – Explorer Dive и Discovery Dive.

Опцијата Explorer Dive е достапна само за сертифицирани нуркачи, додека други мора да се одлучат за Discovery Dive. 

Цена на билети

Explorer Dive (10+ години): AED 1250
Discovery Dive (10+ години): AED 1450


Вратете се на почетокот


Нуркање во аквариумот Lost Chambers

Нуркање во аквариумот Lost Chambers
Слика: Atlantis.com

Аквариумот Lost Chambers во Дубаи нуди најдобро искуство со нуркање.

Ќе пливате со 65,000 водни видови кои оваа фантастична подводна средина ја нарекуваат дом.

Оваа возбудлива активност не бара претходна експертиза за нуркање или нуркање.

По воведниот брифинг, облечете ја опремата за нуркање, пловете и влезете во прекрасната лагуна Амбасадор.

Лебдете над површината и сведочете на зраци, гребени ајкули и треперливи риби додека набљудувате неверојатен асортиман на шарени водни животни.

Цена на билети (6+ години): 355 AED по лице


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до аквариумот Lost Chambers

Аквариумот „Изгубени комори“ се наоѓа во Авените во Атлантис, Палм. 

Се наоѓа на источната страна на зградата, во близина на водениот парк Аквавентура.  

Нејзината адреса е Атлантис, The Palm – The Palm Jumeirah, Дубаи. Добијте насока

Бидејќи нема метро станица во Дубаи на непосредна близина од Lost Chambers, најдобро е да се качите со такси. 

Можете исто така да се качите на Palm Jumeirah Monorail, кој се движи од станицата Palm Gateway до станицата Atlantis Aquaventure (во близина на Lost Chambers). 

Станицата Palm Gateway е поврзана со трамвајот во Дубаи, кој пак е поврзан со црвената линија на метрото во Дубаи.

Работно време

Аквариумот Lost Chambers е отворен од 10 до 9 часот, во текот на целата недела.

Времињата се менуваат малку во зависност од сезоната.


Вратете се на почетокот


Lost Chambers Aquarium + Aquaventure Waterpark

И Lost Chambers Aquarium и Aquaventure Waterpark се дел од хотелот Атлантис во The Palm.

Локалните жители и туристите кои сакаат да направат еден ден од него, или прво го посетуваат аквариумот и го следат со Воден парк или обратно. 

Водниот парк Aquaventure е дом на првиот двоен воден тобоган во светот.

Поставете си ритам на срцето со 30 тобогани и атракции, кикотете се надолу по најдолгата Мрзелива река во Дубаи и опуштете се на приватната плажа од 500 метри.

Подгответе се да се борите со кралот на морето во кулата на Посејдон или прошетајте низ водениот тунел Акваконда, кој е темен и искривен.

Одете до брзаците на плимната река или неверојатните бранови бранови на Торент во внатрешна цевка.

Кога ќе го резервирате овој комбиниран билет за Аквариум и Воден парк, заштедувате и пари бидејќи е поевтин од купувањето билети одделно. 

Цена на билети

Билет за возрасни (7+ години): AED 289
Детски билет (од 3 до 6 години): AED 235

За деца од две години и помлади не е потребен билет.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од