Почетна » Дубаи » Пустинска сафари во Дубаи

Дубаи во пустината сафари – билети за турнеја, цени, тајмингот, активности

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Сафари во пустината е суштински дел од одморот во Дубаи.

Покрај посетата на Бурџ Калифа, најпопуларната туристичка активност во Дубаи е одењето на сафари во пустината.

Во зависност од тоа за кое сафари ќе се одлучите, има многу да се доживее - Башање во дини, јавање камили, велосипедизам со четворица, пансион со песок, соколарство, сликање со Хена, пушење шиша, стомачен танц, танц на танура, арапски костими, вечера за скара, итн. 

За да го идентификувате најдоброто пустинско сафари во Дубаи, кое одговара на вашите потреби, мора да го земете предвид неговото време на почеток, времетраење, вклучени активности и трошоци.

Со толку многу пустински сафари кои започнуваат од Дубаи, изборот на вистинското за вас и вашето семејство или пријатели станува предизвик. 

Бидејќи пустинското сафари е еден од најдобрите начини да се доживее културата на Емиратите, нема смисла да се пресече. 

Кога станува збор за сафари во пустината, го добивате она за што плаќате. 

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете за сафари во пустината во Дубаи.

Пустински сафари Дубаи

Како да изберете пустинско сафари во Дубаи

При изборот на сафари во пустината во Дубаи, има пет значајни параметри кои треба да се имаат на ум - време на почеток, времетраење на турата, цена на турата, нивоа на авантура, вклучени културни активности и храна и пијалоци.

Време на сафари во пустината

Сафари во пустината со изгрејсонце почеток во 5.30 часот со пикап од вашиот хотел во Дубаи.

Утринските пустински сафари во Дубаи, кои се приспособени за екстремна авантура со многу удирање дини, возење велосипед со четири и сноуборд, обично започнуваат во 8 часот, 9 часот или 10 часот. 

Вечерните и ноќните сафари со еднаква мерка на авантура, културни активности и вечера со скара започнуваат во 2 часот, 2.30 часот или 3 часот. 

Додека гостите на вечерно сафари се враќаат во своите хотели по седум до осум часа, оние на сафари преку ноќ се враќаат следниот ден. 

Времетраење на турата

Утринските пустински сафари во Дубаи траат околу четири часа, а туристите се враќаат во своите хотели пред сонцето да стане премногу жешко.

Вечерните сафари траат околу седум часа, а гостите обично се враќаат до 9 или 10 часот.

Ако резервирате сафари за ноќевање во Дубаи, ќе бидете во пустината околу 18 часа или така. 

Откако ќе ја поминат ноќта во пустина и ќе го видат изгрејсонцето следниот ден, гостите се враќаат во нивните хотели до 8.30 часот.

Цена на сафари во пустината

Постојат бројни тур-оператори во Дубаи кои нудат бескрајни варијации на сафари во пустината.

Најевтиниот начин за истражување на пустината во Дубаи е утринското сафари кое чини помеѓу 150 AED (40 долари) до 180 AED (50 долари) по лице.

Заедничкото вечерно сафари, вклучително и вечера на скара, чини околу 475 AED (130 долари) по лице. 

Сафарито за ноќевање, кое вклучува спиење во бедуински шатор, проследено со патување со камили изгрејсонце и појадок, се по цена од 600 AED (165 долари) за возрасни.

Како и со другите туристички активности, на цена на сафари во пустината во Дубаи има тенденција да биде поевтино во работните денови и слабите сезони.

Кога станува збор за сафари во пустината, го добивате она за што плаќате, поради што не е препорачливо да се скратите.

Нивоа на авантура на Safari

Различни пустински сафари во Дубаи нудат различни видови активности за пумпање адреналин.

За екстремен наплив на адреналин, подобро е да резервирате утринско сафари со удирање на дини, возење велосипед со четири, возење со кабриолет со дини, пендборд, јавање камили итн. 

Уривањето дини не е за вас ако патувате со новороденче (три години или помладо) или со постар.

Во таков случај, можеби ќе сакате да резервирате a пустинско сафари во Дубаи без удирање со дини.

Вечерните сафари имаат и авантуристички активности како што се удирање дини, но нивниот интензитет има тенденција да биде помал. 

Вклучени културни активности

Доколку сакате и вие да ја искусите културата на Емиратите и подобро да го разберете пустинскиот живот, одлучете се за вечерните сафари во Дубаи.

Во зависност од пустинското сафари што ќе го резервирате, ќе доживеете некои или сите од долунаведените активности - 

  • Гледање на зајдисонце од дина
  • Камела јавањето
  • Соколарско шоу
  • Сликање на Хена
  • Пушење од шиша
  • Фотографии облечени во арапска носија
  • Фотографии со Фалкон
  • Стомачен танц
  • Танора Танц
  • BBQ вечера со локална храна

Храна и пијалаци

Утринските пустински сафари се достапни со и без појадок.

Речиси секое вечерно сафари вклучува фантастична вечера на шведска маса на скара, вклучувајќи локални, континентални и индиски менија. 

Сафари за ноќевање вклучуваат вечера и појадок следниот ден пред да ве пуштат во хотелот.

Сите пустински кампови имаат добро опремен бар, а гостите мора да доплатат за пијалоците. 

Барот останува затворен во месец Рамазан.

Совет: Повеќето тур-оператори обезбедуваат вода. Сепак, подобро е да понесете шише вода. 

Дали сте на буџетски одмор? Заштедете до 20% на трошоците за билети со избирање на комбинирани тури. Две од најпопуларните комбинирани тури се пустинско сафари со Бурџ Калифа   пустинско сафари со разглед на градот Дубаи.


Вратете се на почетокот


Утрински пустински сафари

сите утрински пустински сафари во Дубаи започнете во 8 часот, 9 часот или 10 часот.

Ако го сакате адреналинскиот налет и авантурата и сте рана птица, одлучете се за утринското сафари во пустината затоа што можете да тргнете во 8 часот наутро, да се препуштите на екстремно удирање со дини, возење со четири велосипеди, сноуборд итн. и да се вратите до пладне.

Утринските сафари се совршени за оние кои претпочитаат високи нивоа на адреналин или имаат нешто друго планирано за вечерта. 

Овие сафари траат четири часа, а удирањето во дина е проследено со песок, возење со камили и застанувања за фотографии.

Утрински сафарицена
Сафари со Црвена Дина, Јавање камили, Сендбординг162 AED (44 долари)
Дина Башинг, Сендбординг во пустината Лахбаб155 AED (42 долари)
Пустинско сафари, четири велосипеди и камп Ал Кајма160 AED (44 долари)
Safari, Quad Bike, Camel Ride и Sandboarding152 AED (40 долари)
Полудневно пустинско сафари со бранч168 AED (45 долари)

Вратете се на почетокот


ВИП пустински сафари во Дубаи

Бидејќи пустинското сафари е еден од најдобрите начини да се доживее културата на Емиратите, нема смисла да се пресече. 

Кога станува збор за сафари во пустината, го добивате она за што плаќате. 

Ако можете да си дозволите, подобро е да резервирате a ВИП пустинско сафари во Дубаи – нешто што чини повеќе од просекот, но нуди незаборавно искуство. 

Платинумско наследство луксузно пустинско сафари во Range Rover е најпремиум искуството можно. 

Тоа се случува во одморалиште на кралското семејство и чини 1780 AED (484 долари) по лице.

Доколку сакате ВИП третман, можете да се одлучите и за пустинско сафари со балон на топол воздух или еден од сафари со четири велосипеди or дини кабриолет сафари


Вратете се на почетокот


Ноќевање пустински сафари во Дубаи

Ноќевање пустински сафари во Дубаи е за оние кои сакаат да ја „живеат“ вистинската пустина.

Покрај редовните пустински активности, како што се фрлање дини, возење со четворо велосипед, пендбординг, јавање камили, итн., гостите уживаат и во вечера на скара и преноќуваат во типичен бедуински шатор.

Следниот ден, тие стануваат рано за да го видат изгрејсонцето во пустината, имаат арапски појадок, а потоа ги спуштаат во нивниот хотел.

Океан Ер Тури нуди 17-часовно ВИП сафари за ноќевање кое чини 600 AED (163 долари) по лице.

Луксузни тури со платина наследство има 20-часовно ноќевање сафари проследено со гурмански појадок. Чини 1000 AED (270 долари) по лице.

Ориент тури нуди 17-часовно сафари во текот на ноќта, што е најдобро погодно за големи групи. Чини 1750 AED (475 долари) за четворица гости.


Вратете се на почетокот


Пустинско сафари со вечера на BBQ

Гостите кои сакаат да ја пробаат локалната кујна или оние кои сакаат да ја прошират својата ноќ во пустината се одлучуваат за Сафари во пустината во Дубаи со вечера на скара

Повеќето вечерни пустински сафари имаат можност да вклучите вечера со скара во вашето искуство. 

Вечерата на скара е поврзана со културна забава во живо, како што се стомачен танц, танц Танура и Fire Show.

На сите им е удобно да седат на ниска маса околу сцената во центарот на кампот во бедуински стил.

Вечерата со BBQ има вегетаријански и невегетаријански опции, а се работи за шведска маса.

Ако имате некои специфични потреби, готвачите на местото исто така се грижат за нив.

Неограничени безалкохолни пијалоци, кафе и чај се достапни за време на вашиот престој во кампот. 

Сафари за вечерацена
Пустинско сафари со скара во кампот Ал Кајма390 AED (106 долари)
Премиум Dune Safari, Јавање камили, BBQ225 AED (61 долари)
Сафари во Red Dune, возење со камила, вечера на скара187 AED (50 долари)
Ноќевање сафари камп со вечера600 AED (163 долари)

Вратете се на почетокот


Пустинско сафари со четири велосипеди

Quad Bikes се мотоцикли со четири големи гуми и се возат како земјен велосипед.

Возењето со четири велосипеди е возбудливо искуство со загарантиран адреналин додека се тркате низ дините.

Покрај возењето велосипед во пустината, овие Сафари со четири велосипеди во Дубаи исто така нуди и други активности како што се удирање дини, песок, јавање камили итн.

Сафари со четири велосипедицена
Сафари со четири велосипеди во пустината, сурфање со песок и скара335 AED (90 долари)
Safari, Quad Bike, Camel Ride и повеќе315 AED (85 долари)
Вечерна тура во пустината со четири велосипеди со вечера со скара275 AED (75 долари)
Утринска ATV Quad велосипедска пустинска авантура275 AED (75 долари)

Вратете се на почетокот


Сафари со кабриолет во дина

Dune Buggy Safari во Дубаи е попремиум искуство од сафарито Quad Bike.

Нуди нова димензија на теренското истражување затоа што се возите со кабриолет со двосед дини над величествените дини во регионот.

Секој кабриолет за дина е опремен со целосен ролна кафез, седишта со корпи и целосна безбедносна лента за ваша удобност и безбедност. 

Во ова супериорно пустинско искуство може да уживате како соло патник или двојка што го дели кабриолетот еден час. 

Сафари во Дина Багицена
Вечерна дина баги и пустинска авантура600 AED (160 долари)
Dune Buggy Safari со Pickup and Drop300 AED (80 долари)
Водена пустинска авантура од 4WD Dune Buggy1000 AED (270 долари)
Утринска авантура на Dune Buggy600 AED (160 долари)
Самовозечки Ranger-Dune Buggy 2000cc900 AED (245 долари)

Вратете се на почетокот


Сафари во Дубаи со стомачен танц

Стомачниот танц е составен дел од културата на Емиратите, поради што туристите сакаат да видат барем една изведба на стомачен танц за време на нивниот одмор во Дубаи. 

Еден од најдобрите начини да уживате во овој арапски танц е да резервирате сафари во пустината што вклучува стомачен танц.

Утринските пустински сафари се фокусираат повеќе на авантуристички активности како што се удирање во дина, велосипедизам со четири велосипеди, сендбординг итн. 

Ако сакате да искусите стомачен танц, мора да се одлучите за вечерно пустинско сафари.

Дознајте повеќе за пустински сафари во Дубаи со стомачен танц.


Вратете се на почетокот


Пустинско сафари без удирање со дини

За повеќето туристи, значаен дел од сафарито во пустината во Дубаи е удирање со дини, каде што се спакувате во автомобил 4×4 и речиси несовесно се возите над и околу дините. 

Иако удирањето на дините е забавно искуство, тоа не е за секого. 

На пример, ако патувате со новороденче (помалку од три години) или со постари, подобро е да резервирате Сафари во пустината во Дубаи без удирање со дини.

Наследство на платина нуди две сафари кои не вклучуваат удирање со песочни дини - Ленд Ровер пустинско сафари   сафари со културни активности.

Или можете да се одлучите за а сафари со четири велосипеди или дини кабриолет сафари, од кои и двете, исто така, не вклучуваат удирање дини.


Вратете се на почетокот


Соколарно сафари во Дубаи

Спортот соколарство, кој е дел од пустинскиот живот стотици години, е составен дел од културното наследство на ОАЕ.

Соколарството е уметност на користење на тренирана птица грабливка (обично сокол) за лов на мали диви животни. 

Дубаи е жариште за соколари и фантастично место за да се видат соколари и нивните обучени птици во акција. 

Некои сафари имаат едноставни демонстрации на соколи, јастреби и пустински бувови, додека Најдобрите сафари со Falconry во Дубаи се прилагодени околу птиците грабливки.

Платинум Херитиџ нуди пустински сафари со активности на наследство   утринско сафари со соколари.

Royal Shaheen Events е единствениот друг врвен тур-оператор кој нуди сафари со Falconry. Нивната најпопуларна понуда е Сафари со соколи од мала група, кој започнува во 5 часот.

Извори
# Tripadvisor.com
# Desertsafaridubai.com
# Twoscotsabroad.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од

2 размислувања за „Сафари во пустината Дубаи – билети за турнеја, цени, временски распореди, активности“

Коментарите се затворени.