Почетна » Дубаи » Карти за Рамка на Дубаи

Dubai Frame – цени на билетите, попусти, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(111)

Dubai Frame е најновото културно обележје на ОАЕ и нуди панорамски поглед низ градот и уникатен поглед во минатото, сегашноста, па дури и иднината на Дубаи.

Дубаи Рамката е позната и како Берваз Дубаи и се состои од две кули со висина од 150 метри (492 стапки) и поврзани со 93 метри долгиот мост на врвот.

Со поглед на „Стар Дубаи“ на север и „Новиот Дубаи“ на југ, Дубаи Рамка ви помага да го видите сегашниот Дубаи.

Поради својата уникатна архитектура, Рамката Дубаи е позната и по многу други имиња - Рамка зграда Дубаи, Дубаи фото рамка, Дубаи огледало, златна рамка Дубаи итн.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети во Дубаи. 

Дубаи рамка

Што да очекувате во Дубаи Рамка

Што да направите во Дубаи Рамка

Има многу да се направи и искуство во Dubai Frame. Ги наведуваме подолу - 

  • Погледнете го спектакуларниот поглед на зајдисонцето од врвот на мостот
  • Уживајте во панорамските лифтови и прекрасните погледи на Дубаи
  • Прошетајте по прозрачната стаклена патека кај мостот
  • Цртајте форми на извонредни хиерархиски интерактивни екрани
  • Препознајте ги знаменитостите и туристичките атракции на Дубаи
  • Направете селфи со најубавите карактеристики на Дубаи
  • Уживајте во кафето над 150 метри (490 стапки) над земја
  • Забавувајте се пред осветлената танцувачка музичка фонтана

Билети на Дубаи Рам

Рамка на Дубаи ноќе
Слика: Dubaiframe.ae

Овој билет за Dubai Frame ви овозможува пристап до сите музеи и палубата за набљудување на атракцијата. 

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Деца под три години се примаат бесплатно.

Цена на билети

Билет за возрасни (13+ години): AED 50
Детски билет (од 3 до 12 години): AED 30

Забелешка: Можете да го посетите шалтерот за билети на лице место за бесплатен билет за посетители со посебни потреби + придружник.

Доколку сте во Дубаи на краток период, ви препорачуваме брза 1-дневна обиколка на градот со водич со посета на Дубаи Фрејм на крајот. Дознајте повеќе

Визуелна приказна: 11 совети што мора да ги знаете пред да го посетите Дубаи Фрејм


Вратете се на почетокот


Комбинирани билети кои вклучуваат Рамка

Бидејќи за истражување на Дубаи Рамка му требаат само 90 минути до два часа, повеќето туристи го комбинираат со друга блиска атракција. 

Со Музејот на илузии

Музејот на илузиите е на само 5 километри (3 милји) од Дубаи Фрејм, така што и двата билети често се купуваат.

Во Музејот на илузии Дубаи, гледањето е верување! 

Тоа е уникатен свет на визуелни и сензуални илузии. 

Некој би можел да тврди дека тоа е делумно магија, делумно умствени игри, но во секој случај тоа е неверојатно задоволство за целото семејство.

Со аквариум Lost Chambers

Во аквариумот Lost Chambers во Дубаи, ќе го откриете изгубениот град Атлантида, ќе истражите 21 уникатен морски експонати и ќе видите 65,000 морски животни.

Аквариумот Lost Chambers е дел од хотелот Атлантис и е најголемиот аквариум на Блискиот Исток и Африка.

Аквариумот е на 30 км (19 милји) од Дубаи Рам, а потребни се околу 40 минути за да се стигне со такси.

Со Бурџ Калифа

Бурџ Калифа е светски познато архитектонско чудо што се издига над пустината Дубаи.

Градот Дубаи добива ново значење кога ќе го видите од 124-та и 125-та палуба за набљудување на Бурџ Калифа. 

Една од причините зошто оваа комбинација е популарна е краткото растојание од 7 километри (4 милји) помеѓу двете атракции. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае Рамката во Дубаи?

Повеќето корисници го истражуваат Dubai Frame за околу 90 минути. 

Меѓутоа, бидејќи билетот важи цел ден, можете да останете онолку колку што сакате. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Frame Building

Dubai Frame се наоѓа во Zabeel Park Gate 4 во Дубаи. Најдете насоки

Патот Шеик Рашид се граничи со атракцијата на север, патот Шеик Калифа Бин Зајед на северо-запад и патот Шеик Зајед на југ. 

Метро станица Ал Џафилија е најблиското метро во близина на паркот Забел.

Тајмингот на Златната рамка на Дубаи

Dubai Frame се отвора во 9 часот и се затвора во 9 часот во текот на целата недела, вклучително и државните празници.

Часовите за посета може да се разликуваат во текот на месецот Рамазан, празниците и државните празници.

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Извори
# Tripadvisor.com
# Headout.com
# Wikipedia.org
# Visitdubai.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од