Почетна » Дубаи » Билети за Музејот на илузии Дубаи

Музеј на илузии Дубаи – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(126)

Во Музејот на илузии во Дубаи, гледањето е верување.

Распространет на 450 квадратни метри, Музејот на илузии содржи повеќе од 80 интерактивни експонати засновани на наука, математика и психологија.

Најдобриот дел од овој фасцинантен музеј е тоа што, за разлика од другите, поттикнува интеракција со експонатите. 

Овој свет на визуелни и сензуални илузии е дел магија, делумно умствени игри и е искуство што ве воодушевува за целото семејство.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Музеј на илузии. 

Музеј на илузии во Дубаи

Што да очекувате во Музејот на илузии

Во Музејот на илузии во Дубаи, возрасните и децата уживаат во различните илузии, експонати и закачки за мозок.

На посетителите обично им треба еден час одење од соба во соба и ангажирање со експонатите. 

Тоа е извонредно искуство за луѓе од сите возрасти и го прави вредно за нивното време. 

Сите експонати се категоризирани како „Главни илузии“, „Големи илузии“ или „Оптички илузии“.

Најпопуларните експонати се - 

 • Двосмислен цилиндар
 • Плунки
 • Илузијата на Чаир
 • Соба Ејмс
 • Просторија против гравитација
 • Ротирана соба
 • Бесконечна соба
 • Тунелот Вортекс
 • Зеотроп
 • Бесконечниот тунел
 • Табела за клонирање
 • Калеидоскоп
 • Заменете ги носевите
 • Главата на послужавник
 • Слабо стап
 • Вазна на Рубин
 • Илузија на шупливо лице
 • Оптички илузии
 • Магична кутија
 • Холограми

Музејот има и PlayRoom каде посетителите од сите возрасти можат да играат игри со дилеми, дрвени сложувалки, мозочни закачки итн., кои го стимулираат умот. 


Вратете се на почетокот


Билети за Музејот на илузијата

Овој билет за Музеј на илузии во Дубаи ви овозможува пристап до сите експонати и PlayRoom.

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

На децата од четири години па нагоре не им треба билет и можат да влезат бесплатно.

Цена на билети

Билет за возрасни (од 16 до 59 години): AED 80
Билет за сениор (60+ години): AED 72
Детски билет (од 5 до 15 години): AED 60
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Или можете да се одлучите за семејниот билет, кој е еден влез за двајца возрасни и две деца.

Семеен билет: AED 225


Вратете се на почетокот


Музеј на илузии + Рамка од Дубаи

Бидејќи на Музејот на илузии во Дубаи му треба само еден час за да се истражува, многу туристи резервираат и блиска атракција за да го направат целодневен излет. 

Рамката Дубаи е на 5 км (3 милји) од музејот, и обично, на таксито му требаат помалку од 10 минути за да ве однесе таму. 

Дубаи Рамка е најновото културно обележје на ОАЕ. 

Туристите го посетуваат Дубаи Рам за неговите совршени погледи и уникатниот поглед во минатото, сегашноста и иднината на гламурозниот град.

Кога ќе го купите овој комбиниран билет, заштедувате и пари.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Музејот на илузии

Музејот на илузии се наоѓа во областа Ал Сеф во близина на Дубаи Крик и може да се пристапи од Деира (Стар Дубаи) и Бур Дубаи. 

Од страната на Бур Дубаи, можете да одите со метро до метро станицата Ал Фахиди, која е на 1 км (5 минути) од музејот. 

Ако патувате од страната на Деира, качете се во метро до плоштадот Банијас, кој е на 6 километри (15 минути) од Музејот на илузии во Дубаи. 

Нејзината адреса е Ал Сеф – Дубаи Крик, Дубаи. Најдете насоки


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Музејот на илузијата

Музејот на илузијата Дубаи се отвора во 10 часот во текот на целата недела.

Од недела до четврток се затвора во 10 часот, а во петок и сабота е отворен до 11 часот за да се грижи за гужвата за викенд.

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Извори
# Museumofillusions.ae
# Tripadvisor.com
# Visitdubai.com
# Headout.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од