Почетна » Дубаи » Билети за чудотворната градина во Дубаи

Дубаи Miracle Garden – билети, цени, што да очекувате, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Со повеќе од 150 милиони цвеќиња и 120 растителни сорти, Miracle Garden Dubai е најголемата природна цветна градина во светот. 

Шарените цветови се егзотично распоредени во различни структури и форми.

Цветната градина во Дубаи е рај од 72,000 квадратни метри (еднакво на 13 фудбалски игралишта) кој нуди фантастични можности за фотографирање.

Дубаи Miracle Garden не е атракција за цела година и се отвора само во постудените месеци - ноември и мај. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Дубаи Miracle Garden.

Врвни билети за чудотворна градина во Дубаи

# Билети за чудотворната градина во Дубаи

Што да очекувате во Miracle Gardens of Dubai

Во Miracle Gardens во Дубаи, ќе уживате во гледањето на убавината на природата.

Цветните скулптури, како што се Emirates A380, Mickey Mouse, Mini Mouse итн., сигурно ќе го освојат вашето срце.

Во овој магичен свет, ќе се шетате наоколу, ќе слушате музика во живо, ќе ги гледате улични танчери кои танцуваат и ќе имате прекрасно искуство со вашето семејство и пријатели.

Подгответе се да бидете воодушевени од скулптурите кои освоија три Гинисови рекорди!

Истражете ја убавината на 45 милиони расцутени цвеќиња на Miracle Garden во уникатен дизајн и живописни бои.

Каде да резервирате билети

Билети за Дубаи Miracle Garden може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во Дубаи Miracle Garden, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети од Дубаи Miracle Garden, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите во Дубаи Miracle Garden

Билети за Miracle Gardens of Dubai се по цена од 95 AED (26 УСД) за посетители на возраст од 13 и повеќе години.

Деца меѓу три и 12 години плаќаат намалена цена од 85 AED (23 $) за влез.

Бебињата помали од три години можат бесплатно да влезат во атракција.

Билети за чудотворната градина во Дубаи

Овој билет за Miracle Gardens of Dubai ви дава пристап до сите цветни експонати во паркот.

Овие билети ви овозможуваат да го прескокнете пристапот до Чудата во Дубаи.

Со овој полудневен билет за прескокнување на линијата, можете да ја истражите Чудата градина на Дубаи, најголемата природна цветна градина во светот.

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): AED 95
Детски билет (од 3 до 12 години): AED 80


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Магичната градина во Дубаи

Чудотворните градини на Дубаи се наоѓаат веднаш во близина на Автодромот Дубаи.

адреса: Улица 3 – Ал Барша – Ал Барша Југ – Дубаи – Обединети Арапски Емирати. Најдете насоки

Можете да стигнете до Магичните градини на Дубаи преку јавен и приватен превоз.

Со метро

Може да се качите на метрото на Red Line и да стигнете до станицата Mall of the Emirates, 13 км (8 милји) од атракцијата. 

Може да земете автобус (маршрута 105 или F30) или да изнајмите такси од станицата. 

Откако ќе стигнете до Мол на Емирати, можете да се качите на RTA Bus рутата 105, која ве носи блиску до Miracle Gardens.

Со автобус

Автобуската постојка Arjan, Damac Northside Buildings 1 (Автобус бр.: F36) е на 10 минути пешачење од атракцијата.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Волшебните градини на Дубаи нудат бесплатни паркинг места за своите посетители.


Вратете се на почетокот


Работно време на Miracle Garden

Дубаи Miracle Garden е отворена од понеделник до петок од 9 до 9 часот.

Отворен е од 9 до 11 часот во сабота и недела.

Колку долго е потребно

Повеќето посетители поминуваат три до четири часа во Miracle Gardens Dubai. 

Билетите во Дубаи Miracle Garden немаат временско ограничување, па можете да останете внатре онолку долго колку што сакате. 

Сепак, станува жешко како што одминува денот, па има смисла да се започне рано.

Откако посетителите ќе ги видат сите цветни аранжмани, тие можат да уживаат во живи емисии организирани во паркот.

Ви препорачуваме удобни чевли бидејќи ќе пешачите многу за да стигнете до сите цветни експонати. 

Најдобро време за посета на Дубаи Miracle Garden

Најдобро време за посета на Чудотворната градина во Дубаи е во 9 часот наутро, кога се отвора градината.

Цветовите се свежи наутро, и со толку многу што да се види, има подобра смисла да се започне рано и да се заврши пред да стане премногу жешко. 

Чудата градина во Дубаи е отворена само во текот на зимските месеци од ноември до април, што исто така е сезона на цветање во регионот.

За шпицот на сезоната на цветање, размислете за посета помеѓу декември и февруари кога времето е пријатно и цвеќето е најдобро.

Работните денови обично се помалку преполни од викендите, па ако претпочитате помирно искуство, размислете за посета во работен ден.


Вратете се на почетокот


Цветна парада во Чудотворната градина

Miracle Gardens Flower Parade има прекрасни цветни плови, музика во живо и улични танчери.

Изведувачите носат шарени костими и мистични маски додека маршираат во кореографски чекори со музика во живо обезбедена од придружниот бенд. 

Повеќето гости ја запираат секоја изложба на цвеќиња што ја истражуваат и ја гледаат парадата, која поминува низ градината со свое темпо.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за волшебните градини во Дубаи

Еве неколку често поставувани прашања за Магичните градини во Дубаи.

Може ли да ја прескокнам линијата со овој билет?

Да, со овие може да добиете пристап за прескокнување на линијата Билети за волшебната градина во Дубаи.

Може ли да носам храна и пијалоци?

Надворешната храна и пијалоци не се дозволени во Магичната градина во Дубаи. Меѓутоа, внатре има разни продавници за храна каде што можете да купите храна.

Дали има некои активности за деца?

Да, Дубаи Miracle Garden нуди активности и области за деца, вклучувајќи игралиште со брануваа и аркадни игри.

Дали е дозволено фотографирање?

Личното фотографирање е дозволено во Дубаи Miracle Gardens, но професионалните фотосесии бараат претходна дозвола од раководството.

Дали е достапна градинарската инвалидска количка?

Да, Магичните градини на Дубаи се достапни за инвалидски колички со добро одржувани и рамни патеки.

Извори
# Wikipedia.org
# Raynatours.com
# Visitdubai.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ Калифа Дубаи Пустинска сафари
Скај поглед на Дубаи Аин Дубаи
Шеик Зајед џамија Дубаи рамка
Турнеја со глисер во Дубаи Поглед на дланка
Дубаи Аквариум Аквариум за изгубени комори
Воден парк Аквавентура Motiongate Дубаи
Ла Перл Дубаи Изложба на фонтани во Дубаи
Ферари свет Мадам Тисо
Музеј на илузии Ски дубаи
Воден парк Див Вади Chillout Ice Lounge
Зелената планета Дубаи Театар за дигитална уметност Дубаи
Пресече соба iFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар