Почетна » Дубаи » 
Билети за ски Дубаи

Ски Дубаи – билети, цени, тајмингот, пингвини, снежен парк во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(143)

Ски Дубаи е првата скијачка патека на Блискиот Исток, која привлекува повеќе од милион посетители годишно.

Туристите го посетуваат Ски Дубаи за да скијаат, сноуборд и да играат многу други зимски игри.

Генту и Кинг пингвините се исто така голема привлечност на оваа атракција во трговскиот центар Дубаи на Емиратите.

Скијалиштето во Дубаи нуди низа активности за посетители од сите возрасти и нивоа на вештини. Во прилог на скијање и сноуборд, посетителите можат да се обидат и со тобоган, боб санкање или снежни цевки.

Ски Дубаи нуди уникатно и возбудливо искуство за посетителите на Дубаи, овозможувајќи им да уживаат во зимските спортови во пустинска средина.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за ски Дубаи.

Ски дубаи

Што да очекувате на Ски Дубаи

Бидејќи Ски Дубаи не е редовна туристичка атракција, посетителите сакаат да знаат што да очекуваат пред да ја планираат својата посета.

Она што дополнително ги збунува се бројните имиња што локалното население и го дале на атракцијата.

Овде наведуваме некои од нив - Сноу Парк Дубаи, Затворен скијачки парк Дубаи, Скијалиште во Дубаи, Ски во трговскиот центар Дубаи, Сноу Ворлд Дубаи, Ски Ворлд Дубаи, Скијање во затворен простор во Дубаи итн.

Можеме да го сумираме вашето искуство во Ски Дубаи во три фази -

Влезот

Откако ќе ги купите вашите билети за ски Дубаи онлајн (користејќи ги линковите подолу), еве што ќе се случи - 

1. Бидејќи веќе ќе ги имате вашите билети, можете да го избегнете редот на шалтерот за билети и да се упатите кон „Онлајн шалтер за прием“.

2. На шалтер ќе ја подигнете вашата карта за ски Дубаи и клуч (за шкафче)

Да се ​​облечете

Ски Дубаи е покриен со снег, а температурата е околу минус 1°С.

3. Следно ќе отидете во просторот за изнајмување за да ги земете вашите снежни чизми и облека

4. Откако ќе ги изнајмите облеката и чизмите со ваша големина, ќе се упатите кон соблекувалните. Има посебни соби за мажи и жени

5. Откако ќе ја облечете облеката за ски Дубаи, ќе ги чувате вашите лични работи во шкафчето за ски Дубаи

Доживување на снегот

Скијање во ски Дубаи
Слика: Skidxb.com

Сега кога сте подготвени за малку снег, упатете се кон влезот Snow Fun.

И штом сте внатре -

Посетителите кои резервирале скијачки сесии на падината ќе се продолжи кон снежните падини.

Туристи кои резервирале Билети за Снежен парк ќе оди во Снежен парк.

И гостите кои го резервирале Средба со пингвини мора да биде во точката за состаноци на Пингвин веднаш до влезот во Snow Fun 10 минути пред нивната доделена сесија.


Вратете се на почетокот


Билети за ски Дубаи 

Билети за ски Дубаи
Кога купувате билети за ски Дубаи од местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете чекање во линиите на бројачот за билети. Слика: Шинејд Бејкер / Инсајдер

Можете да резервирате три типа на искуства во Ски Дубаи, а сите ги објаснуваме подолу. 

Но, пред тоа - 

Како функционираат онлајн билетите

Кога ќе ги купите билетите за Скај Дубаи, тие ви се испраќаат по е-пошта.

На денот на вашата посета, покажете ги билетите на Sky Dubai во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и влезете внатре. Нема потреба да земате отпечатоци!

Ако го купите овој билет преку Интернет, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети на атракцијата и да влезете низ лентата за прескокнување на линијата.

Ски Дубаи цена

На Ски Дубаи, можете да скијате по патеката, да се забавувате во Сноу Паркот или да имате незаборавна средба со пингвините. 

Во овој дел, ги споделуваме цените на билетите за Ски Дубаи во дирами за сите овие активности. 

За да скијаат по патеката на оваа атракција, возрасните и децата мора да го купат Билет за скијачка патека, кој чини 220 AED по лице.

Ако не сакате да скијате, но претпочитате да играте бројни игри во Snow Park во Ски Дубаи, мора да купите Билет за Снежен парк во вредност од 265 AED.

Овој билет чини исто и за деца и за возрасни.

на Билети за средба со пингвини се поскапи за 240 AED; сите над три ја плаќаат истата цена.

Попусти за билети за ски Дубаи 

Секој што го посетува Ски Дубаи мора да купи билети - дури и децата не влегуваат бесплатно. 

И децата и возрасните плаќаат иста цена за сите билети за Ски Дубаи, исклучувајќи го секој детски попуст. 

Сепак, купувањето билети за ски Дубаи преку Интернет ви дава попуст од 10 AED на цената на билетот за шалтер. 

Билети за скијачка патека за брза патека

Овој билет е двочасовна пропусница за скијање или сноуборд во првиот затворен ски-центар на Блискиот Исток. 

Овој билет за ски Дубаи ви овозможува пристап до сите пет различни патеки со различна тежина, висина, градиент и должина.

Целата опрема, вклучително скијање, скијачки бандери, скијачки чизми, сноуборд и сноуборд чизми, доаѓа бесплатно со овој билет. 

Цена на билет за ски Дубаи: 220 AED / лице

Билети за Сноу Парк Дубаи

Снежен парк во Ски Дубаи
Слика: Skidxb.com

Овој билет ви овозможува пристап до сите активности на огромниот Снежен парк во Ски Дубаи.

Добивате неограничен пристап до сите возења во Сноу Парк, како што се возење со тобоган, кревање стол, планински трилер, трчање со боб, игралиште за плуг за снег, ледена пештера, ѕид за качување, снежни браници, трчање со цевки, лизгачки рид и Зорб топка (џиновска топка) .

Овој билет е совршен за семејство со деца, особено ако не сакате да скијате или сноуборд. 

Важи еден цел ден, што значи дека можете да бидете внатре во Ski World Dubai онолку долго колку што сакате. 

Цена на билет за Сноу Парк Дубаи: 265 AED / лице

Средба со пингвини на ски Дубаи

Овој билет ви овозможува 40-минутна средба со снежните пингвини на Ски Дубаи. 

Бидејќи ова е темпирана активност, мора да стигнете до Ски Дубаи најмалку еден час пред закажаната средба со пингвините. 

Доаѓањето рано ќе ви даде доволно време за безбедносни проверки, изнајмување облека и друга подготовка. 

Семејствата со деца го сакаат овој пакет Пингвин бидејќи е забавен и едукативно искуство.

Цена на билет за ски Дубаи Пингвин: 230 AED / лице


Вратете се на почетокот


Тајмингот на ски Дубаи

Од понеделник до петок, Ски Дубаи се отвора во 10 часот, а во сабота и недела се отвора рано во 9 часот за да се грижи за гужвата за викенд.

Од петок до недела, Снежниот парк во Дубаи е отворен до полноќ; а останатите денови се затвора рано во 11 часот.

Последниот влез е секогаш 90 минути пред затворањето.

денВремињаПоследен билет продаден
Понеделник10 сум да 11 часот9.30 часот
Вторник10 сум да 11 часот9.30 часот
Среда10 сум да 11 часот9.30 часот
Четврток10 сум да 11 часот9.30 часот
Петок10 часот наутро до полноќ10.30 часот
Сабота9 часот наутро до полноќ10.30 часот
Недела9 часот наутро до полноќ10.30 часот

Маршот на пингвините, значајна атракција на Ски Дубаи, се случува четири пати на ден - во 2 часот, 4 часот, 6 часот и 8 часот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Ски Дубаи

Можете да стигнете до Sky Dubai со метро или ако имате автомобил, можете да возите надолу.

Адреса на ски Дубаи: Мол на Емирати, Sheikh Zayed Rd, Дубаи, Обединети Арапски Емирати.

До скијање во Дубаи со метро

Ако планирате да одите со метрото во Дубаи до Ски Дубаи, мора да се качите на Црвената линија, која започнува од Станица Рашидија (во близина на меѓународниот аеродром во Дубаи).

Метрото оди до Станица за размена на ОАЕ (порано се нарекуваше станица Џебел Али), но мора да се симнете на Трговски центар на станицата Емирати, 19-та станица на Црвената линија. 

Ако Зелената линија е најблиску до вас, можете да се префрлите на Црвената линија во која било Унија метро станица or Метро станица БурЏуман (порано наречен Калид Бин Ал Валид).

Преземете ја мапата на метрото во Дубаи

Возење до Ски Дубаи

Користете Насоки на Google и почнете да возите.

Ако го посетувате Ски Дубаи со автомобил, најдобро е да се упатите директно до паркингот The Mall of the Emirates.

Во зависност од тоа од каде возите, на паркингот ќе влезете од различни порти – 

Од Абу Даби: Пристап 3, од близина на Шератон

Од Шарџа: Влез во трговскиот центар / 1, 2 и 3 ката над мостот

Од Ал Барша: Влезот од првиот кат од страната на Лулу или влезот од приземјето на областа Ал Барша

По Google Maps, ќе бидете упатени до најблискиот влез во трговскиот центар на Емиратите.

Такса за паркирање

Паркирањето во The Mall of the Emirates е бесплатно во петок, сабота и државни празници. 

Во текот на работните денови, на Паркинг на трговскиот центар е бесплатен само првите четири часа. 

Ако планирате да го посетите Ски Дубаи, можете да го потврдите билетот за паркирање за да добиете бесплатен пристап.


Вратете се на почетокот


Што да правите во Ски Дубаи

Ски Дубаи е високо оценето туристичко извлекување (4.5 од 5 на Вчерашниот службениот времето) во Дубаи, со четири главни атракции каде посетителите можат да прават многу активности.

Скијање на снежната патека во Дубаи

Посетители кои резервирај билети за скијање го поминуваат своето време на патеката Ски Дубаи. 

Искусните скијачи и сноубордери со вештини на средно ниво 2* можат да зачекори на патеката.

Ако не сте искусен скијач, ќе поминете низ обука пред да ви биде дозволено на снежната падина. 

Патеката на ски Дубаи е дизајнирана да изгледа како живописните грузиски планини и е совршена за целосни зимски спортови.

Оваа скијачка патека има пет различни патеки со различна тежина, висина, наклон и должина.

Најдолгото трчање е 400 метри (1310 стапки) со пад од повеќе од 60 метри (197 стапки). 

Важно: За да се сметате за „Средно ниво 2“, како скијач, мора да ги одржувате вашите скии паралелни додека скијате, а како сноубордер, мора да можете да правите криви свиоци.

Ограничувања на скијачката патека

а) Децата под две години не можат да влезат на патеката Ски Дубаи

б) Децата на возраст од 2 до 8 години можат да влезат само под надзор на возрасен

в) Деца на возраст од 9 до 12 години можат да влезат доколку старателот е присутен во просториите на Mall of the Emirates

г) Посетителите под 21 година мора да добијат формулар за откажување потпишан од нивниот старател пред да можат да влезат на скијачката патека

Снежен парк Дубаи

Snow World at Ski Dubai е совршена дестинација за посетителите кои не сакаат да скијаат или сноуборд, но сакаат да се препуштат на други зимски игри. 

За да пристапите до Снежниот парк, купете го Билети за Сноу Парк Дубаи

Бидејќи игрите во Snow World не се толку ризични како скијање или сноуборд, постои само едно ограничување: децата на возраст од 14 и помалку да бидат под надзор на посетители 16 или повеќе години.

Еве некои од најпопуларните игри и активности во снежниот парк во Дубаи - 

1. Трчање со боб

Ова трчање е наплив на адреналин затоа што се качувате на боб со погон на гравитација и се спуштате по тесна, извртувачка, затрупана, ледена патека. 

Тоа е совршено искуство за зимски спортови.

2. Лифт за столици

Лифтот за скијање во Дубаи е најмодерно искуство со прекрасен поглед на Снежниот парк, патеката за ски Дубаи и сите други посетители кои се зафатени со забава.

3. Марш на пингвините

Марш на пингвините на ски Дубаи
Слика: Skidxb.com

Секогаш популарниот Марш на пингвините на Ски Дубаи се случува во Сноу Парк. 

Закажана четири пати на ден - во 2 часот, 4 часот, 6 часот и 8 часот, прекрасната колонија на Кинг и Генту Пингвините е задоволство за гледање. 

4. Зорб топка (џиновска топка)

Ова е одлична активност во Ски Дубаи ако можете да управувате со затворени простори. 

Можете да влезете во огромна топка и потоа да се тркалате по патеката на Ски Дубаи со брзо, но контролирано темпо. 

И децата и возрасните ја сакаат топката Зорб. 

5. Планински трилер

Ако ја сакате брзината, ова е совршено за вас. 

Ќе се впуштите во прилагодено возење, ќе се врзете и ќе се ослободите за брзо возење исполнето со адреналин по падина од 185 метри (607 стапки) со брзина до 45 км на час (28 милји на час).

6. Работи со цевки

Ова трчање е старомоден зимски спорт кој се игра во сите снежни области. 

Можете да седнете на цевка сами или со некој друг и да се спуштате надолу по снежната планина дури и додека уживате во погледот од страна. 

7. Куршум за снег

Snow Bullet е 150 метри долга затворена поштенска линија, прва во ОАЕ. 

За да се искачите на оваа Zip-line висока 16 метри (52.5 стапки) потребна е малку храброст, но вреди да се проба. 

8. Браници за снег

И покрај тоа што се именувани како „Снежни браници“, тие се обичните автомобили со браници што можеби сте ги доживеале на друго место. 

Но, зошто да се жалите кога можете да се придружите на хаосот на автомобилите со браник од снег и да се изборите со предизвикот од вашите пријатели и семејството. 

9. Игралиште за плуг на снег

Оваа дрвена структура е нова атракција во Сноу Парк Дубаи. 

Децата ги сакаат цевките за лазење, лизгалките, слеклајнот, ѕидот за качување и возачкото седиште на оваа атракција, дизајнирано како клип насилник.

Откако ќе седнат на возачкото седиште, децата можат да го искусат управувањето и да слушаат звуци кои личат на животот. 

10. Ѕид за качување

Овој ѕид за качување во Ски Дубаи наликува на карпеста планина и е совршен за деца. 

Непреченото и брзо искачување на врвот ги тера децата да бараат повеќе. 

11. Лизгачки рид

Децата исто така можат да се лизгаат по снежните помали падини на Ски Дубаи. 

Децата од сите возрасти го сакаат тоа, а смеата е сè што може да се слушне на Sliding Hill. 

Скијајте ги пингвините на Дубаи

Ски Дубаи е домаќин на колонија на пингвини Генту и Кинг пингвини. 

Посетителите во Сноу Парк можат да ги видат како маршираат четири пати во текот на денот - во 2 часот, 4 часот, 6 часот и 8 часот.

Средба со пингвини

Меѓутоа, ако сакате поблиска средба со пингвините, мора да резервирате Пакет Snow Penguin.

Тоа е забавно и едукативно искуство каде се дознаваат забавни факти за пингвините и како да се заштитат во дивината. 

Средбите со пингвините започнуваат напладне и траат на секои половина час до 9 часот. 

ограничувања

Децата на возраст од 14 години или помалку мора да бидат со возрасно лице на возраст од 16 или повеќе години. 

– На посетителите не им е дозволено да внесуваат мобилни и камери во областа за средба со пингвини

Ски школа

на Ски школа во Ски Дубаи има професионални тренери кои учат скијање и сноуборд на луѓе од сите нивоа на вештини.

Минималната возраст за часови по скијање е три години, а за часови по сноуборд е осум години.


Вратете се на почетокот


Облека и опрема

Од посетителите на Ски Дубаи не се очекува да ја носат својата зимска облека и опрема за скијање.

Ски Дубаи им дава на сите сопственици на билети сè што им е потребно за да уживаат во скијачката патека и Снежниот парк. 

Можете да ги изнајмите долунаведените предмети (во вашите барани големини) бесплатно.

- Јакни и панталони (достапни се големини од S до 4XL)
– Чизми за снег
– Пар чорапи за еднократна употреба
– Шлемови* 
– Скии
– Сноуборди
– Еден пар ракавици од руно
– Стандардна шкафче за чување на вашите работи

*Децата помлади од 13 години мора секогаш да носат шлемови

Гравчиња и шалови не се достапни за изнајмување, но можете да ги купите од продавницата Snow Pro.

Ако сакате да го прескокнете редот за изнајмување алишта или сакате врвни облеки, побарајте изнајмување облека со врвен квалитет на влезот, кои се наплатуваат.


Вратете се на почетокот


Јадење во Ски Дубаи

Постојат три опции за јадење во Ски Дубаи.

Север 28

Ресторанот North 28 нуди одлични оброци и пијалоци за појадок, ручек и вечера. 

Овој ресторан нуди спектакуларен поглед на Сноу Парк, дури и кога посетителите се враќаат со енергија за следната сесија на снег. 

Кафе „Лавина“

Кафето Лавина се наоѓа на стрмнината на средината на станицата, нагоре по маршрутата на лифтот.  

Тој нуди прекрасен поглед над снежните падини, така што можете да ги гледате скијачите и сноубордерите во акција дури и додека вечерате. 

Ледено кафе

Ice Café се наоѓа во областа Snow Park во близина на Snow Plough и е совршено за брз одмор помеѓу вашите активности во Snow Park.

Не пропуштајте ги слатките и солените задоволства и криглата топло чоколадо на менито. 

Извори
# Tripadvisor.com
# Malloftheemirates.com
# Wikipedia.org
# Thomascook.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од

1 мисла на „Ски Дубаи – билети, цени, тајмингот, пингвини, снежен парк во Дубаи“

Коментарите се затворени.