Почетна » Дубаи » Билети за воден парк Wild Wadi

Воден парк Wild Wadi – билети, цени, што да облечете

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(123)

Воден парк Wild Wadi е еден од иконите водни паркови на Дубаи и незаборавна водена авантура за целото семејство. 

Водниот парк се наоѓа веднаш пред познатиот Бурџ Ал Араб и има повеќе од триесет возења и атракции за гостите да уживаат. 

Водниот парк е инспириран од приказните за Јуха, арапски фолклорен лик.

Јуха е исто така маскота на водениот парк и може да се види насекаде, а ги повикува посетителите да си играат безбедно, да се забавуваат и да се навлажни.

Со повеќе од еден милион посетители годишно, тој е еден од најпосетуваните водни паркови во Дубаи.

Врвни тури во воден парк Диви Вади

# Билети за воден парк Wild Wadi

Воден парк Wild Wadi во Дубаи

Што да очекувате во водениот парк Wild Wadi

Секое возење во водениот парк Вајлд Вади добива оценка за возбуда, така што е лесно да се направи вистинскиот избор во зависност од вашиот адреналински апетит.

На помладите деца ќе им се допадне лежерното плови по благите струи на Патувањето на Јуха - мрзлива река долга 360 метри (1180 стапки). 

Постарите деца ги претпочитаат брзаците на реката Флод и огромниот залив Брејкерс, кој е дом на најголемиот базен со бранови на Блискиот Исток.

Или, ако сакате да го зголемите адреналинот, проверете го тобоганот Jumeirah Sceirah висок 32 метри (105 стапки), каде што ќе достигнете брзина до 80 km/h (50 милји на час).

Во Алејата Тантрум, авантуристите седат во цевки на надувување за четири лица, а потоа се вртат и се вртат низ патека од лизгалишта надолу и извртување на торнада.

Покрај возењата, гостите можат да пробаат и други водени спортови како сурфање. 

Можете да ги ставите на тест вашите вештини на таблата на предизвиците Wipeout и Riptide.


Вратете се на почетокот


Билети за воден парк Wild Wadi

Семејството ужива во возењето во водениот парк Вајлд Вади
Слика: Jumeirah.com

Овој билет за водениот парк Wild Wadi во Дубаи ви овозможува целодневен пристап до сите возења и атракции. 

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line Wild Wadi преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Брзи пропусници, ВИП кабани, изнајмување пешкири и изнајмување шкафче не се дел од овој билет, но можете да ги резервирате откако сте на местото.

Цена на билети

Билет за возрасни (6+ години): AED 260|
Детски билет (од 3 до 5 години): AED 260

Забелешка: На влезот, ставете пари на вашата водоотпорна нараквица за лесно да купите храна и пијалоци.


Вратете се на почетокот


Суштински информации

Водениот парк Wild Wadi има Брза пропусница што помага да се прескокне редот. Заинтересираните гости може да го купат ова од шалтерот на влезот со доплата. Брзата пропусница е применлива само за две возења: Wipeout Flow Rider и White Water Wadi.

За млади под висина од 1.1 метар (3.6 стапки) се наплаќа по детска цена. Сепак, таквите гости не можат да уживаат во сите возења во воден парк. 

При презентирање на идентификацијата, децата на возраст под две години ќе добијат бесплатен влез.

Посетителите можат да донесат шишиња со вода во водениот парк (не повеќе од 1 литар по лице).

Стаклени предмети, оружје или остри предмети и професионални камери не се дозволени во водениот парк Вајлд Вади.

Пушењето е дозволено, но само на одредени места.

Гостите со медицински состојби мора да се воздржат од користење на возењата и атракциите.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Дивиот Вади

Водниот парк Wild Wadi во Дубаи се наоѓа во Џумеира, на позадината на иконскиот Бурџ Ал Араб.

Адреса: Jumeirah Street, Jumeirah 2, Дубаи, Обединети Арапски Емирати. Најдете насоки

Ако планирате да одите со метро, ​​качете се на линијата М1 до станицата Mall of Emirates.

Метро станицата е на околу 6 минути возење со такси од водениот парк Wild Wadi.

Ако преферирате автобус, качете се во автобусот број 8 или 81 и спуштете се на автобуската станица Wild Wadi, на само 3 минути пешачење од атракцијата.

Wild Wadi се наоѓа на околу 25 километри од аеродромот.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на воден парк во Дубаи

Од среда до понеделник, водениот парк Вајлд Вади се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот.

Водниот парк во Дубаи останува затворен во вторник.

Карта на воден парк Диви Вади

Клуч за картата

  1. Белата вода Вади
  2. Флаер за реката поплава
  3. Jumeirah Sceirah
  4. Алејата на бесот
  5. Бурџ Сурџ
  6. Избришете го FlowRider
  7. Riptide FlowRider
  8. Поплава река
  9. Патувањето на Јуха

Вратете се на почетокот


Што да се носи во Wild Wadi

Водниот парк Wild Wadi во Дубаи нема кодекс на облекување. 

Сепак, еве неколку работи што треба да ги имате на ум за да ја направите вашата посета подобро искуство. 

Гостите се добредојдени да го посетат Wild Wadi во костими за капење, бикини и буркини. 

Не се дозволени долна облека, улична облека и лелеава облека.

Исто така не е дозволено носење проѕирни бикини, тежок накит или облека со метални копчиња.

Гостите мора да избегнуваат да носат костими за капење со метални копчиња, патенти или ремени за да не ги повредат другите гости. 

На гостите не им е дозволено да носат очила за сонце или контактни леќи додека се возат на возењата Wild Wadi.

Пелените за пливање се достапни за купување во продавниците за подароци Wild Wadi и се препорачуваат за мали деца.

Буркини се достапни за купување во воден парк.

Извори
# Tripadvisor.com
# Dubai-marina.com
# Wikipedia.org
# Dubai-tickets.co

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од