Почетна » Дубаи » Билети за Sky Views Дубаи

Sky Views Dubai – билети, цени, попусти, Glass Slide, Edge Walk

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Sky Views Dubai е најновата опсерваторија на Дубаи и се наоѓа на 52-ри и 53-ти кат од иконскиот хотел со двојни кули Address Sky View. 

Покрај палубата за набљудување на височина од 219.5 метри (720 стапки), атракцијата нуди и адреналин Glass Slide и Edge Walk.

На Sky View Dubai, посетителите гледаат поглед од 360 степени на спектакуларниот градски пејзаж во центарот на Дубаи и добиваат уникатна перспектива.

Некои од најпознатите погледи на Инстаграм од набљудувачката палуба се оние на Бурџ Калифа, Центарот на Дубаи и патот Шеик Зајед.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Sky Views Дубаи.

Опсерваторијата на небото во Дубаи

Што да очекувате во Sky Views Dubai

Sky Views Dubai е атракција три во едно со многу стакло наоколу, што обезбедува адреналин наплив. 

Ќе возите возбудливо во панорамскиот стаклен лифт до повеќе од 219.5 метри над земјата. 

Главната атракција е палубата за набљудување што нуди поглед на градот Дубаи, а откако ќе ги погледнете погледите од сите правци, можете да ја пробате стаклената патека. 

Стаклената патека е долга 46 метри (150 стапки) и ги поврзува двете кули. 

Другите две атракции се Glass Slide и Edge Walk.

Стаклениот слајд

Стаклениот тобоган на Dubai Sky Views е вистински тобоган, само што е направен од стакло и е на висина од 219.5 метри (720 стапки).

Посетителите седнуваат и се лизгаат од Ниво 53 до ниво 52 на целосно проѕирниот наведнат „коридор“. 

  • Може да учествуваат само посетители меѓу тежинскиот опсег од 30 кг до 150 кг
  • На стаклениот тобоган можат да одат само гостите меѓу висинскиот опсег од 120 cm до 200 cm
  • Учесниците треба да носат скромна, удобна облека - без здолништа, фустани, без високи потпетици, чевли или чевли со остри метални рабови што може да го оштетат стаклото.
  • На сите посетители ќе им биде даден специјален килим/простир што мора да го користат за да се лизгаат преку стаклото
  • Посетителите не смеат да се лизгаат во лежечка положба (на грб или стомак)

The Edge Walk

Sky Views Edge Walk е една од највозбудливите работи што можете да ги испробате во Дубаи. 

По безбедносен брифинг и носење заштитна лента, посетителите се придружуваат до зона на отворено.

Потоа сте врзани за ремен, по што можете да излезете, да се навалите наназад или да се обидете да го допрете небото.

За време на Edge Walk, нема заштитни бариери помеѓу вас и прекрасните визуелни слики на градот Дубаи.

  • Само посетителите гости на возраст од 12-65 години можат да одат на Edge Walk
  • Потребна е согласност од родител лично за лица под 18 години
  • Само посетителите меѓу тежинскиот опсег од 30 кг до 120 кг можат да учествуваат во Edge Walk
  • На стаклениот тобоган можат да одат само гостите меѓу висинскиот опсег од 135 cm до 200 cm
  • Гостите мора да носат скромна, удобна облека и чевли со затворени прсти - без здолништа, фустани, високи потпетици, апостолки или широки обувки

Вратете се на почетокот


Билет за Sky Views Дубаи

Овој билет за Sky Views Dubai вклучува пристап до палубата за набљудување и едно лизгање на Sky Glass Slide.

На местото на одржување, можете да платите повеќе време на слајдот. Секој дополнителен слајд чини 25 AED.

Додека резервирате билет за Sky Views, можете да се одлучите за Edge Walk.

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Додека резервирате билет, мора да изберете време на посета. 

Сепак, подобро е да пристигнете 30 минути порано од резервираното време за посета.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (13+ години): AED 65
Детски билет (од 4 до 12 години): AED 55
Цена со Edge Walk: 699 AED по лице

Во Sky Views Dubai, не е дозволена широка облека, здолништа, сандали и апостолки.


Вратете се на почетокот


Билет за Sky Views Edge Walk

Edge Walk на Sky Views во Дубаи
Слика: Skyviewsdubai.com

Со билети за The Edge Walk, можете да го поттикнете вашето патување во Дубаи до нови височини.

Sky Views Edge Walk е само за авантуристи, бидејќи ви овозможува да одите по работ на 53-то ниво без да се држите за раце!

Sky Views Edge Walk е највозбудливата атракција во Дубаи и прва во регионот од ваков тип.

Добредојдовте во највисоката прошетка без раце во градот по цел круг на полицата што го опкружува врвот на главната мешунка на кулата, на околу 220 метри над земјата!

Додека ѝ пркоси на гравитацијата, погледнете ги прекрасните глетки на Бурџ Калифа. 

Ова е најекстремно барање возбуда, без прозорци или други заштитни бариери помеѓу вас и погледите!

Цена на билети

Билет за возрасни (од 12 до 65 години): AED 700


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Sky Views

Опсерваторијата Sky Views е на 52-ри и 53-ти кат од хотелот Address Sky View на булеварот Шеик Мохамед Бин Рашед, центарот на Дубаи. Најдете насоки

Може да се качите во автобусот со броевите 30, D03, D03A или F13 и да се симнете во Автобуска постојка на метро Дубаи Мол, копно 1, најблиската автобуска постојка.

Од постојката, опсерваторијата е 6-минути пешачење. 

Или можете да се качите на Црвената линија и да се симнете во Метро станица Бурџ Калифа/Дубаи Мол, кој повторно е на 6 минути пешачење од Sky Views.

Тајмингот на Sky Views во Дубаи

Sky Views Dubai е отворен од 10 до 9 часот во текот на целата недела.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од