Почетна » Мелбурн » Работи што треба да се прават во Мелбурн

Работи што треба да се прават во Мелбурн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(182)

Мелбурн е втора по големина метропола во Австралија и шест пати е изгласан за најпогоден град за живеење во светот во неодамнешното минато.

Со своето изразено европско чувство и одличните авантури за еднодневни патувања на кратко возење од градот, тој е исто така одлична туристичка дестинација.

Мелбурн нуди разновидна палета на туристички атракции - диви животни, музеи, спортски терени, палуби за набљудување и, се разбира, Puffing Billy.

Туристите заинтересирани за спорт го сакаат Мелбурн затоа што е дом на свети спортски арени како Мелбурн Крикет Граунд, Мелбурн Парк, Парк ААМИ, Доклендс, тркачка патека Флемингтон итн.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој спортски град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Мелбурн.

Туристички атракции во Мелброун

Аквариум во Мелбурн

Аквариум во Мелбурн
Слика: Visitsealife.com

Исто така познат како Морски живот Мелбурн, на Аквариум во Мелбурн е една од најголемите и најбогатите збирки на морски свет на јужната хемисфера.

Ако патувате со деца, ова е атракција што мора да ја посетите.

Еурека Скајдек

Еурека Скајдек
Слика: Eurekaskydeck.com.au

Еурека Скајдек, кој се наоѓа на 88-от кат на кулата Еурека нуди спектакуларен поглед од подот до таванот од 360 степени на панорамата на Мелбурн.

На висина од речиси 300 метри (985 стапки), таа е највисоката набљудувачка палуба на јужната хемисфера.

За време на одмор во Мелбурн, Skydeck е атракција која мора да се посети.

Зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Зоолошката градина во Мелбурн е можност да се види фасцинантен див свет, токму во срцето на градот Мелбурн.

Покрај 320-те видови животни, Зоолошката градина во Мелбурн е дом и на 70,000 видови растенија од целиот свет.

Познат е и како Кралските зоолошки градини во Мелбурн.

Зоолошката градина Вериби

Зоолошката градина Werribee, Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Зоолошка градина со отворен опсег Werribee е африканска тематска зоолошка градина во Вериби, околу 30 километри (19 милји) југо-западно од Мелбурн.

Со разновидни диви животни изложени во природни услови, таа е многу популарна зоолошка градина во Викторија, Австралија.

Пуфинг Били

Подуеност на железницата Били
Слика: Puffingbilly.com.au

Пуфинг Били е добро сочувана железница од наследство, популарна кај туристите кои го посетуваат Мелбурн.

Овие возови минуваат низ прекрасните шуми на опсегот Данденонг, приближно 50 км (31 милји) источно од градот Мелбурн.

Пред сто години, Пафинг Били им служеше на локалните заедници, носејќи се, од патници до дрва, а денес тие се омилена туристичка активност. 

Леголанд центар за откривање

Маси за земјотреси во Леголанд Мелбурн
Слика: Legolanddiscoverycenter.com

Центар за откривање на Леголанд во Мелбурн е ултимативното Лего игралиште за деца и возрасни. 

Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат.

Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез.

Дали знаевте дека Земја на Мелбурн Крикет Дали е најголемиот стадион во Океанија? Резервирајте турнеја низ MCG за да ја истражите нејзината богата традиција и наследство.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар