Почетна » Мелбурн » Билети за зоолошката градина Werribee

Зоолошката градина Werribee – билети, цени, сафари автобус, животни, запознајте ги чуварите

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мелбурн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(165)

Werribee Open Range Zoo е африканска тематска зоолошка градина во Werribee, околу 30 километри (19 милји) југо-западно од Мелбурн.

Со разновидни диви животни изложени во природни услови, таа е многу популарна зоолошка градина во Викторија, Австралија.

Во оваа статија објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за зоолошката градина на Вериби.

Содржина

Што да очекувате во зоолошката градина Werribee


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина Werribee

Зоолошката градина Werribee Open Range е на автопатот Princess - 35 KM (22 милји) западно од центарот на градот Мелбурн.

Тоа е кратко 30-минутно возење преку мостот Вестгејт или од патот Џилонг.

Зоолошката градина е исто така на пат по Големиот Океански пат.

Јавниот превоз е најдобриот начин да се стигне до зоолошката градина со отворен опсег на Вериби од Мелбурн или Џилонг.

Зоолошката градина Werribee во средината на Мелбурн и Џилонг
Зоолошката градина Werribee е помеѓу Мелбурн и Џилонг.

Од Мелбурн до зоолошката градина Вериби

Мора да се качите во воз од Мелбурн CBD (Улична станица Флиндерс) до Станица Вериби, на линијата Werribee.

На секои 20 минути има воз.

Возот патува приближно 40 км (25 милји) за 40 минути.

Автобус 439 Werribee Јужна

Штом ќе се спуштите на станицата Вериби, веднаш надвор од станицата фати „Автобус 439 Вериби Југ“ до Зоолошката градина.

Слика: MelbourneOnTransit

Автобус тргнува од постојката на секои половина час.

Зоолошката градина Werribee е на 5 километри (3 милји) од станицата и времето на патување е приближно 12 минути.

Од Џилонг ​​до зоолошката градина Вериби

Ако сте во Џилонг, качете се во воз од Станица Џилонг до Станица Виндам Вале.

Овој воз кој патува во правец на Мелбурн ќе помине растојание од 45 км (28 милји) за 25 минути.

Откако ќе се симнете на станицата Wyndham Vale, од надвор качете се на „Bus 190 Werribee Station“ за да стигнете до Станица Вериби.

Ова патување со автобус ќе трае приближно 15 минути.

Од непосредно надвор од станицата Вериби фати „Автобус 439 Вериби Југ“ до зоолошката градина Вериби.

Паркинг во зоолошката градина Werribee

Зоолошката градина Werribee Open Range има два главни паркиралишта, од кои и двата се бесплатни за посетителите.

За време на викендите и училишните празници паркинзите се полнат прилично брзо.

Во зафатените денови сообраќајниците им помагаат на возилата да влезат и да излезат од Зоолошката градина.

Сепак, бидете подготвени за долги редици додека влегувате.

Има пристапни места за паркирање во близина на главниот влез на зоолошката градина со отворен опсег Werribee.


Вратете се на почетокот


Работно време на зоолошката градина Werribee

Зоолошката градина Werribee се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот, секој ден од годината.

Влезот се затвора во 3.30 часот, поради што е неопходно рано да се стигне до Зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина Werribee

Најдобро време за посета на зоолошката градина Вериби е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе и имате цел ден да истражувате.

Ако возите до зоолошката градина Werribee, имате корист и со тоа што ќе добиете место за паркирање поблиску до влезот.

Најдобро е да бидете во зоолошката градина Werribee рано наутро, бидејќи потоа можете да ги видите и младенчињата лавови, кои се достапни за гледање само до пладне.

Последната обиколка со сафари автобус во Зоолошката градина тргнува во 3.30 часот - уште една причина зошто е најдобро да ја започнете својата обиколка на зоолошката градина Вериби рано.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина Werribee?

Ако сте група на возрасни во брзање, можете да го завршите истражувањето на зоолошката градина Werribee за два часа.

На групите со деца им требаат околу четири до пет часа за целосно да ја истражат зоолошката градина со отворен опсег на Вериби.

Од овие пет часа, еден час се троши на стандардната тура со автобус Safari, која е бесплатна со влезните билети во Зоолошката градина.

А потоа има разговори со чувар на кои треба да присуствувате, сесии за хранење на кои треба да учествувате и многу изложби на животни што треба да се видат.

Времетраење на турата во зоолошката градина Werribee

Ако изберете да се надградите на Искуство со Off-Road Safari, ќе ви требаат дополнителни 90 минути.


Вратете се на почетокот


Билети за зоолошката градина Werribee

Постојат три различни билети достапни во зоолошката градина Werribee -

Редовни билети

Редовните билети за влез во зоолошката градина Werribee се најевтиниот и најпопуларниот начин за влез во атракцијата на дивиот свет.

Можете да видите и истражите сè што има изложено во Зоолошката градина и нема временско ограничување за вашиот престој.

Бесплатно сафари со водич низ Савана со отворен опсег е дел од овој билет.

Цените на зоолошката градина Werribee

Билет за возрасни (16+ години): 38 AUD
Студентски билет (со лична карта): 29 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 19 AUD

Влезот е бесплатен за деца од три години и помалку.

Билет за надвор од патот за сафари

Сафари Off Road Werribee Zoo
Слика: Visitvictoria.com

Со билетот за Off-Road Werribee Zoo Safari, покрај влезот во Зоолошката градина, добивате и 75 минути теренско сафари низ џунглата.

Како дел од сафарито, професионален водич ве вози наоколу со отворен џип.

Цените на Werribee Zoo Safari

Билет за возрасни (16+ години): 88 AUD
Детски билет (од 1 до 15 години): 69 AUD

Werribee зоолошката градина Sleepover

Билетот Werribee Zoo Sleepover е совршена можност за сите љубители на животни да го вкусат африканскиот див свет.

Искуството со сафари во текот на ноќта го вклучува следново:

– Средби со животни
– Теренска тура сафари со водич
– Пијалоци на зајдисонце
– Вечера, вечера и доручек на шведска маса следниот ден
– Ноќни тури
– Вечерен камперски оган

Благодарение на луксузните шатори со вградени тоалети, вашата удобност не се загрозува за време на ноќевање во зоолошката градина Werribee.

Цена на билетот на зоолошката градина Werribee Sleepover

Билет за возрасни (16+): 390.29 AUD
Билет за деца (1-15): 251.26 AUD


Вратете се на почетокот


Запознајте ги чуварите

Во зоолошката градина Werribee, посетителите во Мелбурн добиваат интимно искуство и со животните и со чуварите на зоолошката градина.

Чуварите знаат сè за животните кои живеат во Зоолошката градина и со повеќе од задоволство споделуваат приказни за време на разговорите со чуварите.

Во текот на неделата, разговорите со чуварот започнуваат во 10 часот.

Разговорите продолжуваат во текот на денот, едно по едно животно.

Почнувајќи од Meerkat во 10 часот, можете да ги слушате „Crazy about Cats“ во 11 часот, Лавовите во 11.30 часот, Нилските коњи во 1.10 часот и Горилите во 1.45 часот.

За време на викендите и училишните празници, дополнителен говор за чувар е закажан во 1.30 часот - за Источните забранети бандикоути.

Совет: Додека ја посетите Зоолошката градина, внимавајте на најавите на PA кои најавуваат дополнителни разговори.


Вратете се на почетокот


Детски активности во зоолошката градина Werribee

Зоолошката градина Werribee нуди прекрасни активности за деца.

Еве неколку авантури во кои вашето дете може да учествува -

Јуниор сафари

Junior Safari во Werribee Open Range Zoo е забавна 35-минутна тура со сафари автобус за деца и нивните семејства.

Вклучува многу музика и гледање животни.

Не треба да купувате билети за ова детско сафари - тоа е дел од билетот за општи прием.

Меѓутоа, бидејќи ова е многу барано, треба рано да стигнете до Зоолошката градина за да обезбедите место во автобусот за сафари.

Јуниорските сафари започнуваат во 10 часот, од понеделник до петок. За време на викендите и училишните празници, тие стојат откажани.

Ренџер Деца

Деца на ренџери во зоолошката градина Вериби
Слика: Zoo.org.au

Друга фантастична активност за децата во зоолошката градина Werribee е просторот за играње во затворен простор наречен „Ranger Kids“.

Овде, децата добиваат можност да се облекуваат и да се претстават како чувари на диви животни, ветеринари и разни животни и да добијат вистински вкус на животот во џунглата.

Постојат три области за играње во Ренџер Кидс:

– Африканското село
– Савана
– Теренска болница

Вашиот општ влезен билет ви дава пристап и до овој дел за деца.

Атракцијата е отворена секој ден во неделата – од 12.30 до 2.30 во работните денови и од 10.30 до 2.30 за време на викендите.

Селска танцова забава

Селската танцова забава е интерактивниот музички танцов театар на Зоолошката градина што ги задоволува децата со песни создадени од музичарот од Мелбурн Ламине Сонко.

Африканска селска забава во зоолошката градина Вериби
Слика: Traveldrinkdine.com

Билетот за општ влез ќе ве натера да пристапите и на Танцовата забава.

Селската танцова забава е отворена од 10 до 2 часот, од понеделник до петок.

Мини чувар на зоолошката градина

Во вторник, четврток и сабота, од 9.15 часот па натаму, децата можат да добијат искуство надвор од кутијата преправајќи се дека се чувари на зоолошката градина.

Оваа активност е одлична можност за вашето петгодишно или помладо дете да доживее како функционира Зоолошката градина.

Оваа детска активност НЕ е дел од билетот за општ влез на зоолошката градина Werribee.

Мора да платите дополнителна такса од 36 AUD по дете.

Простори за играње на отворено

Зоолошката градина со отворен опсег во Мелбурн е полна со активности и игралишта насекаде низ зоолошката градина.

Дури и ако не сакате да се посветите на некоја специфична активност, сепак можете да му дадете на вашето дете забавно искуство со овие мали простори за игра.

Играњето со јаже со мајмун е наш личен фаворит затоа што може да се луламе од дрво на дрво.

Или, пак, децата можат да се однесуваат како мали авантуристи и да откопуваат фосили во песочната копачка јама.

Летото е полно со водени активности во Hippo Water Play.

Вода игра за деца во зоолошката градина Werribee
Плажата со нилски коњ и игра со вода во зоолошката градина со отворен опсег на Вериби. Слика: Mammaknowswest.com.au

Плискајте и забавувајте се во водата со часови и искористете го најдоброто од топлиот летен ден.

Не заборавајте да понесете пресоблекување.

Друга фантастична област за игра е просторот за игра со тема Meerkat, кој се наоѓа во близина на бистрото Meerkat.

Додека родителите се релаксираат во бистрото Meerkat, децата можат да уживаат во областа за играње.


Вратете се на почетокот


Пешачки патеки во зоолошката градина Werribee

Зоолошката градина Werribee Open Range има прекрасни патеки кои даваат внатрешен поглед во африканскиот див свет.

патека на Африканската река

Оваа патека долга 1000 метри трае приближно 60 минути за да се помине.

На оваа пешачка патека, ќе го погледнете африканското село создадено од Зоолошката градина и прекрасните животни, како што се лавови, нилски коњи, гепарди, мајмуни, горили итн.

Австралиска патека

Ако сакате кратко и точно патување до Зоолошката градина, тогаш австралиската патека е совршена за вас.

За 20 минути, можете да ја поминете оваа патека долга 500 метри и да ги видите Кенгурите, Бролгас и Емусите на тревниците, Коалите на дрвјата и Бандикутите во нивното скривалиште.

Оваа пешачка патека во зоолошката градина Вериби се затвора во 4.30 часот.

Верибе Јалук (река) патека

Друга прекрасна патека е патеката WirribiYaluk долга 1000 метри, која трае околу 35 минути.

Можете да ги видите историскиот Chirnside Woolshed и живата река Werribee.

Оваа патека исто така се затвора во 4.30 часот.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина Werribee

Животни во зоолошката градина Werribee
Слика: Zoo.org.au

Зоолошката градина Werribee Open Range го нуди целиот спектар на африкански диви животни за своите посетители.

Билетот за општ влез ќе ве натера да пристапите до сите животни во зоолошката градина Вериби.

Постојат многу начини на кои можете да ја допрете основата со животните во зоолошката градина Вериби - преку сафари, прошетки по патеки, изложби на животни, разговори со чувари, игралишта итн.

Различни делови од зоолошката градина Вериби ве изложуваат на различни животни.

Животни покрај патеката на африканската река

Кога на оваа патека ќе можете да видите некои од најдобрите животни што ги има Зоолошката градина.

На патеката на африканската река, посетителите можат да видат животни како лавови, нилски коњи, гепарди, мајмуни, горили, африканско диво куче, Сервал, мајмун вервет, желка леопард, сиркат итн.

Животни покрај австралиската патека

Додека сте на округот, можете да забележите животни како што се источните сиви кенгури, јужните коали, емусите, бролгас, источниот бандикут, папагалот со стомачен портокал итн.

Коали во зоолошката градина Вериби
Коали во зоолошката градина Вериби. Слика: Zoo.org.au

Друга можност е да шетате по бреговите на реката Вериби и да научите за нејзиниот уникатен екосистем во кој се вклучени птици, влекачи и цицачи.

Забележани животни на сафари

Жирафа во зоолошката градина Вериби

Возењето со сафари низ Савана ви помага да видите уникатни животни како што се камила, американски бизон, јужен бел носорог, рамничарски зебра, коњи на Пржевалски, жирафа, ној, орикс со рогови, Блекбак, Еланд, Нјала, Адакс итн. Zoo.org.au

На патеката на реката WirribiYaluk, можете да забележите птици како што се Ему, Бролгас итн.


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина Werribee

Бидејќи е толку масивен, најдобро е да ја држите при рака мапата на зоолошката градина Werribee за време на вашата посета.

Картата на зоолошката градина Werribee може да ви помогне да ја испланирате вашата маршрута и исто така да се осигурате дека нема да пропуштите ниту една изложба на животни.

Исто така, ќе биде корисно да брзате од еден Keeper Talk во друг бидејќи тие секогаш се случуваат во соодветните куќишта за животни.

Покрај животинските експонати, мапата на Зоолошката градина ги посочува и услугите за посетителите како ресторани, тоалети, банкомати, места за излет, бесплатни WiFi итн.

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да чувате печатена копија од картата додека ја истражувате Зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Храна во зоолошката градина Werribee

Не недостасуваат деликатеси во зоолошката градина Werribee во близина на Мелбурн.

Различните постојки за храна имаат широк спектар на опции за храна, вклучувајќи вегетаријански јадења и јадења без глутен.

Бистро Миркат

Бистрото Meerkat се отвора во 9 часот за да обезбеди вегетаријански и безглутенски појадок и ручек за посетителите.

Бистрото нуди сезонско мени со додавање на домашни пекарски производи, топли и ладни пијалоци и широк спектар на сладоледи.

Племенски битс киоск

Киоскот „Трибал Битс“ е познат по пилешкото роса и свинско фолии.

Има и вегетаријански и безглутенски опции.

Можете исто така да добиете свежо направени пекарски добра, пијалоци, сендвичи, салати, чипс и секоја закуска под сонцето.

Имаат и детски пакетчиња.

Hippo Beach Кафе

Следната брилијантна опција за пауза за ужина е кафулето Hippo Beach Cafe.

Со многу вегетаријански и безглутенски опции, можете да изберете од свежо направени пити и печени деликатеси, пијалоци, сендвичи, салати и сладолед.

Гепард тревник BBQ

Ако сакате богати вкусови и малку BBQ, тогаш Cheetah Lawn BBQ е вашата најдобра опција.

# Пуфинг Били
# Зоолошката градина во Мелбурн
# Аквариум во Мелбурн
# Еурека Скајдек

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мелбурн

1 мисла на „Werribee Zoo – билети, цени, сафари автобус, животни, запознајте ги чуварите“

Коментарите се затворени.