Почетна » Мелбурн » Puffing Били билети

Puffing Billy – билети, цени, распоред, тури од Мелбурн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(183)

Пуфинг Били е добро сочувана железница со наследство, популарна кај туристите кои го посетуваат Мелбурн.

Овие возови минуваат низ прекрасните шуми на опсегот Данденонг, приближно 50 км (31 милји) источно од градот Мелбурн.

Пред сто години, Пафинг Били им служеше на локалните заедници, носејќи се, од патници до дрва, а денес тие се омилена туристичка активност. 

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да ги резервирате билетите за Puffing Billy.

Содржина

Пуфинг Били пат

Мапа на Пафин Били
Карта на маршрутата на Пафин Били железница почнувајќи од Белгрејв до Гембрук. Слика: Puffingbilly.com.au

Пуфинг Били Рајлвеј тече од Белгрејв до Гембрук, преку масивот Данденонг во Мелбурн, Австралија.

Рутата долга 24 километри (15 милји) е возбудлива за патниците бидејќи вклучува остри кривини и стрмни искачувања.

За време на патувањето, возовите поминуваат низ три мостови со јаготки и четири нивони премини. 

Најпознатата знаменитост што треба да се помине на оваа рута на Пафинг Били е иконскиот мост со теме Монбулк Крик (во видеото подолу).

Ако ви се брза, скокнете на дел за турнеите на Puffing Billy


Вратете се на почетокот


Puffing Били билети

Puffing Били билети

Постојат два начина да се доживее Puffing Billy.

1. Можете да купите железнички билети за Puffing Billy и да го искусите само возот за наследство.

(Злато)

2. Можете да го искусите Puffing Billy заедно со една од многуте други туристички атракции во близина.

Некои од блиските атракции ја вклучуваат светски познатата парада на пингвините на островот Филип, светилиштето Хелесвил или винариите во долината Јара.

Овие дневни тури започнуваат од Мелбурн и имаат капацитети за подигање и пуштање од градските хотели.

Puffing Billy билети за воз со превоз

Ова е петчасовна турнеја, која започнува со подигање од вашиот хотел во Мелбурн.

Луксузен автобус ве носи до станицата Пафинг Били, каде што се качувате во класичниот воз.

На средина се спуштате и посетете необичен мал град наречен Сасафрас, познат по антиквитети и локални занаети. 

Откако ќе заврши вашето истражување, повторно се качувате на Puffing Billy и се враќате назад во вашиот хотел.

Цена на билетот Puffing Billy

Билет за возрасни (16+ години): 115 AUD
Детски билет (од 2 до 15 години): 58 AUD

Пуфинг Били и дивиот свет Хелсвил

Ова е еднодневна турнеја која започнува во 8 часот, а завршува во 5 часот навечер.

Ве земаат од вашиот хотел во Мелбурн и климатизиран тренер ве префрла на станицата „Пафинг Били“.

По вашето патување со воз Пафин Били, се симнувате на ручек во една од винариите во долината Јара.

Откако ќе го добиете раскошниот ручек, се упатувате кон вашето попладневно место, наградуваното засолниште Healesville.

Откако ќе го истражите прекрасното засолниште на дивиот свет и природата во Австралија, влегувате во вашиот тренер за патување назад во Мелбурн.

Цена за турнеја на Били

Билет за возрасни (16+ години): 179 AUD
Детски билет (од 1 до 15 години): 90 AUD

Парада на Били и пингвини на Филип Ајленд

Ова е ограничена турнеја и можете да ја резервирате само ако летувате во Австралија од септември до април.

Островот Филип е една од најголемите колонии на пингвини во Австралија, а оваа турнеја ви помага да ја комбинирате со патување со железничкиот воз Пафинг Били.

Вашиот возач и водич ве земаат од вашиот CBD хотел во Мелбурн и ви помагаат да ги искусите овие популарни активности -

1. Пуфинг Били
2. Засолниште за диви животни Хелесвил
3. Парада на пингвините на островот Филип

И тогаш ве враќаат назад во вашиот хотел.

Цена на билет за турнеја

Билет за возрасни (13+ години): 255 AUD
Детски билет (од 4 до 12 години): 235 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез  

Винариите Puffing Billy и Yarra Valley

Во оваа 9-часовна тура која започнува од Мелбурн, прво се возите со историскиот воз на пареа Puffing Billy.

Во попладневните часови ја посетувате винаријата Фергусон во долината Јара, познатиот регион за производство на вино во Викторија.

Во Винаријата се препуштате на некои од најдобрите вина во регионот, а уживате и во нивниот ручек со жешка плукање.

По ручекот следи посета на чоколадата и сладолед долината Јара, за некој десерт.

Откако ќе бидете целосно заситени, се качувате на вашиот климатизиран тренер за патување назад во Мелбурн.

Цена на турата

Билет за возрасни (15+ години): 150 AUD
Детски билет (од 4 до 14 години): 75 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез  


Вратете се на почетокот


Пуфинг Били станици

Пуфинг Били Рајлвеј има шест станици.

Станица Белграв

Првата станица на железничката рута Пафинг Били е Белграв.

Сите возови на Пафинг Били ги започнуваат своите патувања во Белгрејв, а нивните крајни дестинации се или станицата Лејксид или станицата Гембрук. 

Повеќето луѓе го започнуваат своето искуство со Puffing Billy од станицата Belgrave.

Станицата има излетнички објекти, редовни и достапни тоалети и сл.

За шопинг и дополнителни опции за јадење, секогаш можете да пешачите до населено место Белграв во близина.

Станица Мензис Крик

Растојание од станицата Belgrave: 6 км (3.75 милји)

Мензис Крик е првата станица по станицата Белграв.

Кога ќе се приближите до оваа станица, од десната страна, можете да го видите заливот Порт Филип.

Туристичките групи кои претпочитаат брза изложеност на возовите на Пуфинг Били пред да се префрлат на други активности во близина се спуштаат на станицата Мензис Крик.

Ако имате среќа, на оваа станица може да видите воз кој доаѓа од спротивната страна.

Емералд станица

Одалеченост од Belgrave: 9.7 км (6 милји)

Емералд станица зградата е единствената оригинална градба која сè уште се користи долж железничката линија Пафинг Били.

Емералд е добра станица за излети, продавници, кафулиња и пекари.

На оваа станица е работилницата за поправка на вагони на Железницата.

Станица покрај езерото

Одалеченост од Belgrave: 13.2 км (8.25 милји)

Стигнува возот што тргнува од Белгрејв Станица покрај езерото за 60 минути.

Сместена во паркот Емералд Лејк, оваа локација е погодна за семејства.

Објекти за скара, маси за пикник, фантастичен поглед на езерото, чамци со веслање и базени во лето ја прават оваа станица исплатлива.

Затоа, некои туристи ја започнуваат својата турнеја Puffing Billy од станицата Lakeside.

За 40 минути, тие можат да стигнат до Гембрук, а потоа да се вратат за уште 40 минути.

Какаду станица

Одалеченост од Belgrave: 17.3 км (10.8 милји)

Какаду станица порано беше познат како Какаду Крик.

Во првите денови, оваа станица Пуфинг Били се користеше за товарење дрва од пилани во областа.

Нема што многу да се види и истражи овде.

Станица Гембрук

Одалеченост од Belgrave: 24 км (15 милји)

Гембрук е последната станица на железничката линија Пафинг Били.

Пуфинг Били кој тргнува од станицата Белгрејв стигнува до станицата Гембрук за еден час и 50 минути.

Од станицата Лејксајд, на возот му требаат само 40 минути за да стигне до Гембрук.

Возовите Били обично застануваат околу еден час за да им овозможат на посетителите да го истражуваат малиот град.

Населението има одлични, ниши ресторани, како и објекти за пикник и BBQ.


Вратете се на почетокот


Од каде да започне турнејата Puffing Billy

За најдобро искуство со возот Puffing Billy, можете да ја започнете вашата турнеја од една од двете станици -

Од Белграв

адреса: 1 Old Monbulk Road, Belgrave, VIC 3160

Станицата Белграв го издува Били
Слика: Tothotornot.com

Станица Белграв е седиштето на Пафинг Били Рајлвеј и е веднаш до населено место Белграв.

Откако возовите ќе ја напуштат станицата Пуфинг Били Белгрејв, тие патуваат низ бујната зелена шума Шербрук и ја преминуваат нејзината најпозната знаменитост - иконскиот мост на мостот Монбулк Крик.

Од брегот на езерото

адреса: Емералд Лејк Пат, Емералд, VIC 3782

Станицата покрај езерото го издува Били
Слика: Nst.com.my

Станица покрај езерото е во Емералд Лејк Парк, Емералд.

Некои туристи претпочитаат да го започнат своето искуство со Puffing Billy оттука поради забавните активности во Emerald.

Сепак, бидејќи последната станица од тука е само 40 минути, тоа ќе биде кратко искуство со Puffing Billy.

Ви препорачуваме да започнете од Belgrave.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Puffing Billy

Повеќето од туристите кои планираат обиколка на железницата Пафинг Били доаѓаат од Мелбурн.

Затоа, во овој дел се фокусираме на тоа како можете да стигнете до Пафинг Били од градот Мелбурн.

Мелбурн до Пуфинг Били

Пуфинг Били Рајлвеј е во опсегот Данденонг, 40 километри (25 милји) источно од Мелбурн.

Од Мелбурн, можете да стигнете до Puffing Billy за еден час, а вашите можности за превоз се - јавен превоз, со автомобил или како дел од дневна турнеја.

Јавен превоз

Од Мелбурн CBD се качите на линијата на Belgrave, кој тргнува од Улична станица Флиндерс.

За 70 минути ќе стигнете до станицата Белграв.

Во моментот кога ќе се спуштите, побарајте сина линија насликана на платформата - следете ја оваа линија и по брзо 2-минутно пешачење ќе стигнете до станицата Puffing Billy's Belgrave.

Возење до Пуфинг Били

Како што споменавме порано, најдобро е ако ја започнете вашата турнеја Puffing Billy или од станицата Belgrave или од станицата Lakeside.

Наоѓањето место за паркирање, а потоа одење до станиците Puffing Billy може да потрае најмалку половина час.

Затоа, препорачливо е рано да стигнете до станиците.

Каде и да паркирате, внимавајте на ограничувањата за паркирање на локалниот совет.

Возење до станицата Белграв

Мелбурн до станицата Белгрејв: 43 км (27 милји)

Не е возможно да се издува Били, паркирањето на патот на станицата Белграв.

Сепак, во близина има многу места каде што можете да го паркирате вашето возило.

Набројуваме некои од популарните локации за бесплатни паркиралишта во близина на Пафинг Били Белгрејв.

Пуфинг паркинг на Били: Ова е бесплатен паркинг, а влезот е преку патот Белгрејв – Гембрук. Насоки

Ќе треба да поминете помеѓу новиот Belgrave Motors и Метро железничкиот мост.

Паркинг на Belgrave CFA: Не треба да плаќате ништо за да го паркирате вашиот автомобил овде. Адресата е 2 Bayview Road, Belgrave VIC 3160. Насоки

Паркинг на метрото во Belgrave: Бидејќи патниците на возот на метро го користат овој паркинг, тој не се препорачува за работни денови. Насоки

Паркинг Woolworths Belgrave: Мора да влезете преку лентата Рејнолдс и да паркирате бесплатно зад главните улични продавници. Може да важат ограничувања за паркирање. Насоки

Возење до станицата покрај езерото (парк Емералд Лејк)

Мелбурн до станицата Лејксајд: 56 км (35 милји)

Пристапот до станицата покрај езерото е преку патот Емералд Лејк.

Паркинг за автомобили: Овде ќе најдете места за паркирање во паркот Емералд Лејк, во непосредна близина на станицата на езерото Пафинг Били. Насоки

Локалниот совет работи со машина за билети, која наплаќа 6 австралиски долари дневно.

Нашата препорака: Најдобро е да резервирате дневна турнеја од Мелбурн до Пафинг Били. Ваквите тури вклучуваат земање и пуштање во хотел и ви ја поедноставуваат целата логистика за да можете да се фокусирате на забавата. Проверете ги турнеите на Puffing Billy


Вратете се на почетокот


Колку време трае Пуфинг Били?

Туристите го поставуваат ова прашање од две причини -

1. Посетителите сакаат да знаат колку „време за воз“ ќе добијат на Puffing Billy

2. Сакаат да знаат колку долго ќе трае нивното патување Puffing Billy, кое ги вклучува и патувањето со воз и престојот/активностите на постојките на станицата

Времетраење на патувањето со воз Puffing Billy

Вашето патување со воз Puffing Billy од Белгрејв до Гембрук ќе ви одземе 1 час и 50 минути.

Ако планирате да се качите на Белгрејв, но се симнете кај Лејксајд, ви требаат 60 минути.

Ако се качите на Пафинг Били на станицата Лејксајд и се симнете во Гембрук, времетраењето на возењето е 40 минути.

Еве го распаѓањето на станицата до станицата за тоа колку време трае возот -

Belgrave до Menzies Creek: 30 минути
Мензис Крик до Емералд: 20 минути
Смарагд до езерото: 10 минути
Крај на езерото до Гембрук: 40 минути

Времетраење на патувањето „Пуфинг Били“.

Времетраењето на вашето патување Puffing Billy ќе зависи од делот од рутата што ќе одлучите да ја патувате.

Belgrave до Menzies Creek

Ќе бидете во возот по 30 минути во секој правец.

Ако го земете првиот воз до Мензис Крик (достигнува во 10.53 часот), мора да почекате најмалку два часа за да се вратите во Белгрејв.

Првиот воз за враќање од Мензис Крик до Белгрејв е во 12.57 часот.

Така, вашето враќање од Belgrave до Menzies Creek ќе трае 3 часа.

Белграв до езерото

Ова е популарен сегмент на Puffing Billy и времетраењето на патувањето со воз е по еден час во секој правец.

Вашето враќање од Belgrave до Lakeside ќе трае три часа, со еден час поминат во Emerald Lake Park.

Крај на езерото до Гембрук

Од Лејксајд до Гембрук, возот на Пафинг Били трае 40 минути.

Можете да поминете приближно два часа истражувајќи го населено место Гембрук.

Враќањето од Гембрук до Лејксајд исто така трае 40 минути, што го прави патување од три и пол часа.

Белграв до Гембрук

Ова е најобемниот дел од железницата Puffing Billy и трае 1 час и 50 минути во двата правци - така што ќе добиете вкупно три часа и четириесет минути во возот за наследство.

Плус, можете да поминете два часа во Гембрук, продолжувајќи го времетраењето на вашата турнеја на речиси шест часа.


Вратете се на почетокот


Возен ред на Пуфинг Били

Пуфинг Били билет диригент
Пуфинг Кондуктерот на Били го удира билетот на еден од патниците пред возот да ја напушти станицата. Слика: Puffingbilly.com.au

Пред да го споделиме распоредот на Пуфинг Били, мора да знаете дека дневно по четири воза тргнуваат од станицата Белграв.

Првиот воз во 10.30 часот, вториот воз во 11.10 часот, третиот во 12.30 часот и четвртиот во 2.30 часот.

Од овие четири воза, само вториот воз оди до последната станица Гембрук.

Останатите три воза одат само до станицата Лејксајд.

Распоред на возови кои тргнуваат од Белграв

Возен ред на првиот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Белграв НА 10.30 am
Мензис Крик 10.53 am 11.05 am
Емералд NA 11.20 am
Езерото 11.30 am НА

*Можете да се симнете на последната станица и да го поминете времето во паркот Емералд Лејк. Откако ќе завршите, вратете се во Белгрејв со возот за враќање. Или ако сакате да продолжите до Гембрук, почекајте да пристигне вториот воз веднаш по 12 часот.

Возен ред на вториот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Белграв НА 11.10 am
Мензис Крик 11.33 am 11.38 am
Емералд NA 11.53 am
Езерото 12.08 часот 12.20 часот
Какаду NA 12.35 часот
Гембрук 1 часот NA

*Ова е првиот и последен воз во денот за Гембрук.

Возен ред на третиот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Белграв НА 12.30 часот
Мензис Крик 12.59 часот 1.05 часот
Емералд NA 1.20 часот
Езерото 1.40 часот NA

*За да се вратите во Белгрејв, можете да го земете возот кој поаѓа од станицата покрај езерото во 2.25 часот. Последниот воз за Белграв од Лејксајд е во 4.15 часот.

Возен ред на четвртиот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Белграв НА 2.30 часот
Мензис Крик 2.53 часот 3 часот
Емералд NA 3.15 часот
Езерото 3.30 часот NA

*За да се вратите во седиштето на Пафинг Били во Белгрејв, имате два воза – едниот тргнува во 3.40 часот од Лејксајд, а последниот поаѓа во 4.15 часот.

Распоред на возови кои се враќаат во Белграв

Сите билети резервирани преку Интернет се за „Отворено враќање“, односно можете да се вратите во Белгрејв или Лејксајд со патување со кој било од возовите што се враќаат истиот ден.

Возен ред на првиот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Езерото НА 12.30 часот
Емералд НА 12.45 часот
Мензис Крик 12.57 часот 1 часот
Белграв 1.30 часот NA

Возен ред на вториот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Езерото НА 2.25 часот
Емералд НА 2.40 часот
Мензис Крик 2.57 часот 3 часот
Белграв 3.30 часот NA

Возен ред на Третиот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Гембрук НА 2.45 часот
Какаду НА 3.05 часот
Езерото 3.20 часот 3.40 часот
Емералд NA 3.55 часот
Мензис Крик 4.07 часот 4.08 часот
Белграв 4.32 часот NA

*Ако сте во Гембрук, ова е последниот воз што можете да го фатите за да стигнете до Белгрејв. И бидејќи единствениот воз од Белгрејв до Гембрук на денот стигнува до станицата во 1 часот, ефективно добивате 1 час 45 минути за да го истражите ова населено место.

Возен ред на четвртиот воз

Станица Пристигнување Поаѓање
Езерото NA 4.15 часот
Емералд NA 4.25 часот
Мензис Крик 4.37 часот 4.38 часот
Белграв 5.08 часот NA

*Ова е последниот воз во денот за Белграв.

Важно: На Божиќ возовите на Пафин Били не сообраќаат и шест дена во годината - од 26 декември до 31 декември - возовите не ги следат тајмингот споменати погоре.


Вратете се на почетокот


Возбудливо време на Били

Без оглед на временските услови, возот со пареа на Billy е секогаш одлично искуство.

Сончевите денови се секогаш подобри од влажните денови.

Сепак, на многу туристи кои биле во возот на „Пафинг Били“ на дождлив ден, сепак им било забавно.

Кога е сончево, сите се охрабруваат да седат со нозете висат од прозорските прагови.

Меѓутоа, кога врне, нема да можете да седите на работ од прозорците.

Пуфинг Били Трејн
Кога времето е убаво, повеќето од туристите ги нишаат нозете. Авантуристите го прават тоа дури и за време на дождови. Слика: Explorewitherin.com

Волонтерите се трудат да ви го направат што е можно поудобно – дури и сушење на седиштата со пешкир.

Пуфинг Били на Tripadvisor

Не ни верувате? Проверете ги прегледите на TripAdvisor овде овде.

Можеби ова е причината зошто на Puffing Billy веќе долги години континуирано му се доделува сертификат за извонредност на Tripadvisor.

За време на ладно време, препорачливо е да носите тешки јакни.

Освен тоа, секогаш можете да се одлучите за затворена кочија ако не сакате да се спротивставите на влажното или студеното време.


Вратете се на почетокот


Храна на Пуфинг Били

Можно е да имате елегантен ручек или вечера во величествениот воз Puffing Billy.

Издувам Били ручек

Како дел од вашето искуство со воз со пареа Puffing Billy, можете да резервирате и оброк од три јадења или Natter Platter.

Ќе се служи суво месо, фини сирења и чај од Девоншир. 


На 115 AUD за возрасен, ручекот Puffing Billy чини двојно повеќе од редовниот билет. 

Возот Puffing Billy кој служи ручек тргнува од станицата Belgrave секој ден (со исклучок на државните празници во Викторија) во 12.30 часот.

По 3-часовна обиколка, се враќа во Белграв околу 3.30 часот.

Издувам Били вечера

Како и искуството со ручек, вечерата Puffing Billy е исто така по цена од 115 AUD за возрасен.

Возот за вечера Puffing Billy поаѓа во 7.30 часот од Белгрејв.

Сепак, фреквенцијата на овој воз за вечера е мала - речиси по еден секој месец.

На патниците им се сервира оброк од три јадења со врвни пијалоци со дополнителни трошоци.

Puffing Billy паб

Puffing Billy можеби нема целосен паб, но тие нудат низа пијалоци, вклучувајќи меѓународно признати вина од регионот на долината Јара.

Нашата препорака: Во ова тричасовно патување со парен воз најдобро се ужива кога ќе ја погледнете прекрасната глетка на опсегот Данденонг. Зошто би сакале да ги погледнете вашите чинии кога можете да погледнете надвор од возот и да создавате спомени засекогаш!


Вратете се на почетокот


Често поставувани прашања за „Puffing Billy“.

Еве некои од најчесто поставуваните прашања за железницата Puffing Billy и нејзините возови.

Може ли да купам билети за Пуфинг Били на станицата?

Да, ограничен број билети се продаваат од станиците Puffing Billy на денот на патувањето.

Билетите истиот ден може да се купат од Резервациите или од Диригентот.

Може ли да купам билети за „денот“ за Puffing Billy онлајн?

Да, Puffing Billy Railways доделува одреден број билети за секој воз за онлајн резервации.

Овие може да се купат онлајн до 8 часот наутро на денот на патувањето.

Што значи „Отворени повратни билети“?

Сите онлајн билети се „Отворени повратни билети“.

Тоа значи, по вашето патување од станиците Белгрејв или Лејксајд, кога сакате да се вратите на почетните станици, можете да се качите на кој било од возовите што се враќаат во Белгрејв или Лејксајд.

Многу туристи сакаат да се качат во истиот воз повратен во напорните денови, па затоа е подобро да се редат рано.

Од каде да ги собереме билетите за Пуфинг Били?

Ако сте резервирале дневна турнеја од линковите дадени на нашата веб-локација, не треба да се грижите бидејќи тур-операторот ќе се справи со сета мака за добивање на вашите билети за Пафинг Били. Скокни во делот за билети

Меѓутоа, ако сте резервирале билети за Пафинг Били од друго место, ви препорачуваме да стигнете до Канцеларијата за резервации на почетната станица најмалку 45 минути пред времето на поаѓање на возот за да ги соберете билетите и да се качите во возот. 

Може ли да купам единечни билети за патување преку Интернет?

Посетителите не можат да купат билети за едно патување (или билети во еден правец) преку Интернет.

Може да се купат само на денот на патувањето од Резервациите на станицата или од кондуктерот.

Дали се резервирани седиштата за возот Puffing Billy?

Местата на железницата Пафинг Били не се нумерирани и резервирани.

Пуфинг Били билети ви дозволуваат да седите во кој било од безрезервните вагони.

Ако сте голема група, ви препорачуваме да пристигнете на станицата порано за да најдете седишта заедно.

На која страна од возот на Пуфинг Били треба да седам за најдобри погледи?

Најдобро е да седите на десната страна на возот, свртен кон локомотивата.

Кога ќе се свртете нанапред, ги добивате најдобрите погледи на возот што се змии околу свиоците на мостот со тела, итн.

Колку возови има Пуфинг Били?

Пуфинг Били Рајлвеј има шест парни и два дизел возови.

Меѓутоа, бидејќи ова се возови од наследство, Puffing Billy има строга програма за одржување поради што еден или повеќе од возовите секогаш се одржуваат.

Извори
# Puffingbilly.com.au
# Visitmelbourne.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Зоолошката градина во Мелбурн
# Аквариум во Мелбурн
# Зоолошката градина Вериби
# Еурека Скајдек

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мелбурн

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар