Почетна » Мелбурн » Билети за зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн – билети, цени, попусти, разговори со чувари, животни

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мелбурн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(174)

Зоолошката градина во Мелбурн е можност да се види фасцинантен див свет, токму во срцето на градот Мелбурн.

Покрај 320-те видови животни, Зоолошката градина во Мелбурн е дом и на 70,000 видови растенија од целиот свет.

Познат е и како Кралските зоолошки градини во Мелбурн.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да го купите вашиот билет во зоолошката градина во Мелбурн.

Содржина

Работно време на зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот, секој ден од годината.

Според политиката на државата Викторија, зоолошката градина останува отворена дури и на Божиќ и на другите државни празници.

Сите области за животни се затвораат во 4.30 часот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Мелбурн

Посета на зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Мелбурн е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе и имате цел ден да истражувате.

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.

Ако стигнете до Зоолошката градина во Мелбурн за време на шпицот, ќе ги видите истите луѓе во редот за купување влезни билети, на изложбите на животните, за време на сесиите за разговор со чуварите и рестораните.

Најдобри месеци: Од временска перспектива, најдобро е да ја посетите зоолошката градина во Мелбурн од мај до август.

Важно: Кога ќе купете билети за зоолошката градина во Мелбурн преку Интернет, можете да ги прескокнете долгите редици и да влезете.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите во зоолошката градина во Мелбурн

Цената на а редовен билет за возрасни во зоолошката градина во Мелбурн (16+ години) е 40 австралиски долари.

Ако посетувате со деца, цените на зоолошката градина во Мелбурн завршуваат поевтини бидејќи децата добиваат најголеми попусти.

Попуст во зоолошката градина во Мелбурн

Децата од три години нагоре добиваат 100% попуст во зоолошката градина во Мелбурн - тие влегуваат бесплатно.

Најдобриот попуст, сепак, е резервиран за деца на возраст од 4 до 15 години.

Во работните денови, тие добиваат 50% попуст на цената на билетот за возрасни и затоа билетот за деца е по цена од 20 австралиски долари.

А за време на викендите, викторијанските државни празници и училишните празници на владата на Викторија, децата можат бесплатно да влезат во зоолошката градина во Мелбурн.


Вратете се на почетокот


Билети за зоолошката градина во Мелбурн

Билет во зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн сега е отворена, но секој мора да ги резервира своите билети онлајн пред да ги посети. Шалтерите за билети на местото на настанот се затворени. 

За да се обезбеди социјално растојание, Зоолошката градина има ограничување од 2,500 посетители дневно, така што мора да резервирате билети многу однапред.

Зоолошката градина нуди три вида искуства:

- Редовен влез во зоолошката градина
– Влез во зоолошка градина + средба со кенгур
– ВИП влез, рано наутро

Редовни билети за зоолошката градина во Мелбурн

Овој билет е најевтиниот и најпопуларниот билет за влез во зоолошката градина во Мелбурн.

Познат е и како еднодневен билет за општ влез и повеќе од 90% од посетителите одат на оваа опција.

Можете да ги видите сите животни од целиот свет со свое темпо и да присуствувате на разговорите и презентациите на ZooKeeper.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): 40 долари
Детски билет (од 4 до 15 години): 20 австралиски долари*

*Оваа цена се применува во работните денови. За време на викендите, државните празници и училишните празници децата влегуваат бесплатно.

Кликнете на веб-страницата по ваш избор за да купите билет за влез во зоолошката градина во Мелбурн.

ВИП рано утринска обиколка на зоолошката градина во Мелбурн

Оваа 45-минутна ВИП турнеја ви овозможува ексклузивен пристап рано наутро до зоолошката градина во Мелбурн пред нејзините порти отворени за пошироката јавност.

Ова искуство е познато и како австралиска турнеја на дивиот свет во зоолошката градина во Мелбурн.

За време на оваа мала групна турнеја предводена од ренџер во зоолошката градина, добивате можност да ги нахраните кенгурите и да ги слушате нивните страсни чувари.

По 45-минутната ВИП-тура, слободно можете сами да ја истражувате зоолошката градина.

Цена на билет по лице: 45 долари

Совет: Ако сакате нешто полудо, проверете го ова Коали и кенгур во дивата турнеја

Влез во зоолошката градина во Мелбурн + средба со кенгур

Ова искуство е привремено суспендирано поради Ковид-19.

Покрај редовниот прием во зоолошката градина во Мелбурн, овој билет ви овозможува и блиска средба со толпа кенгури.

За време на 15-минутната средба со Кенгурите, можете да научите и за овие социјални животни од нивните чувари.

Овие билети се барани, па затоа е најдобро да ја резервирате вашата средба преку Интернет, многу пред вашата посета.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): 70 долари
Детски билет (од 1 до 15 години): 51 долари


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн се наоѓа во Ројал парк, кој е само 10 минути северно од центарот на градот.

Од аеродромот во Мелбурн, зоолошката градина е оддалечена 18 км (11 милји) и брзо 20 минути возење може да ви помогне да стигнете таму.

Адреса на зоолошката градина во Мелбурн: Елиот Аве, Парквил VIC 3052, Мелбурн, Австралија.

Најдете насоки

Со трамвај

Ако претпочитате да возите со трамвај за да стигнете до зоолошката градина во Мелбурн, мора да се качите на трамвајот #58 кој ја води рутата од Торак до Западен Кобург.

Можете да влезете во трамвај од Улицата Вилијам во центарот на градот и спуштете се на Стоп 26, која е веднаш пред зоолошката градина во Мелбурн.

Времето на патување е 18 минути.

Воз за зоолошката градина во Мелбурн

Во зависност од тоа од каде почнувате, треба да возите различни возови за да стигнете до зоолошката градина во Мелбурн.

Од Мелбурн

Станица Ројал Парк на железничката линија Upfield е најблиската железничка станица до зоолошката градина во Мелбурн.

Станица Ројал Парк до зоолошката градина во Мелбурн

Ако претпочитате возење со воз за да стигнете до зоолошката градина во Мелбурн од градот, качете се во воз од Станица на улицата Флиндерс, кој е исто така на линијата Апфилд и стигнете до станицата Ројал Парк.

Патување од Регионална Викторија

Возовите V/Line се регионални возови за јавен превоз за државата Викторија.

Можете да фатите воз со V/Line од сите големи градови и градови во Викторија.  

Дознајте ја најблиската V/Line станица и одете со воз до Јужна крст станица.

Од станицата Јужен Крос, мора да се качите на друг воз што оди кон Апфилд.

Четири станици и 10 минути подоцна, ќе стигнете до станицата Ројал Парк.

Брзата прошетка од 100 метри може да ве однесе до зоолошката градина во Мелбурн.

Со автобус

Одете во автобус на рутата 505 за да стигнете до зоолошката градина во Мелбурн.

Автобусот ја покрива рутата од Moonee Ponds до Универзитетот во Мелбурн.

Паркинг во зоолошката градина во Мелбурн

Ако планирате да возите до зоолошката градина во Мелбурн, ви препорачуваме да започнете рано или да изберете период без шпиц за вашата посета.

Има ограничен простор за паркирање за време на училишните и државните празници.

Петчасовен билет за паркирање ќе ве чини 2 AUD.

Погрижете се правилно да го прикажете билетот на контролната табла бидејќи службениците за паркирање во градот Мелбурн редовно патролираат во областа.

Со автобус за разгледување место со хоп-он-хоп-оф

Ако сте резервирале автобус за разгледување со хоп-он-хоп-оф Мелбурн, можете да го искористите за да стигнете и до Зоолошката градина.

Бидејќи автобусот HOHO прави десет патувања дневно, имате флексибилност и за времето на вашата посета.

Можете да се качите во автобусот на повеќе локации низ градот, вклучувајќи ги и Федерацискиот плоштад и Карлтон.

Откако ќе завршите со истражување на зоолошката градина во Мелбурн, можете да го фатите автобусот „Hop-on-Hop-off“ од главниот влез на зоолошката градина на авенијата Елиот за да се вратите назад.

Сè уште не сте резервирале тура со автобус низ Мелбурн? Проверете го ова Комбинација со автобус за разгледување знаменитости + зоолошка градина во Мелбурн билет.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Мелбурн?

Ако вие и вашите деца сакате да учествувате во активности во зоолошката градина, разговори со чувари итн., вашата турнеја низ зоолошката градина во Мелбурн може да трае од четири до шест часа.

Брзата прошетка низ 3 км (1.9 милји) од истражувачката област на зоолошката градина во Мелбурн трае приближно 45 минути.

Во продолжение ви претставуваме три рути кои можете да ги следите во зависност од времето што го имате.

Експресна рута

Ако брзате, ова е совршената мапа што треба да ја следите бидејќи ќе можете да го завршите вашето истражување за еден час.

Рута за откривање

Ако имате најмалку два часа, ова е совршената маршрута во зоолошката градина во Мелбурн што треба да ја следите.

Ако ја следите оваа рута, во потребните два часа ќе ја видите патеката на слоновите, животните од дождовните шуми и Дивото море.

Целосна рута

Ако ја посетувате зоолошката градина во Мелбурн со вашите деца или имате цело време во светот, ви препорачуваме да го следите овој пат.

Можете да ја видите секоја изложба што ја има во оваа австралиска зоолошка градина.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн има повеќе од 300 видови животни, а некои од нив се попопуларни од другите.

Горила во зоолошката градина во Мелбурн

Горили во зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Горилите од западната низина се еден од најпознатите експонати во зоолошката градина во Мелбурн.

Во оваа австралиска зоолошка градина, можете да видите четири од нив - три женки по име Јуска, Канзи и Кимја и еден машки горила по име Отана.

Доколку сакате интимни детали за овие горили, бидете на Keeper Talk закажан секој ден во 12.30 часот.

Слоновите во зоолошката градина во Мелбурн

Не пропуштајте да ги видите азиските слонови во зоолошката градина во Мелбурн.

Овие слонови можат да шетаат наоколу и да бараат храна по наградуваната патека на слоновите, која им овозможува да пешачат од 6.21 до 15 километри на ден.

Одвојте малку време за говорот за чувар на слон во 11 часот.

Коала зоолошката градина во Мелбурн

Коалите се еден од најслатките австралиски видови во зоолошката градина во Мелбурн.

Шоуто Koala Keeper закажано во 10.30 часот дневно, е еден од најпопуларните разговори на Keeper.

Кенгур во зоолошката градина во Мелбурн

Не можете да посетувате австралиска зоолошка градина и да не го видите најкултното животно во земјата, т.е. Кенгурот.

Мобот на островот Кенгур (Кенгурите живеат во толпи со доминантен мажјак како нивен водач) во зоолошката градина во Мелбурн привлекуваат многу посетители.

Ако претпочитате средба одблиску со книгата „Кенгур“ многу однапред, за ограничените слотови, пополнете брзо. Резервирајте средба со кенгур

Тигар од зоолошката градина во Мелбурн

Тигри во зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Зоолошката градина во Мелбурн е една од многуте зоолошки градини ширум светот кои се трудат максимално да ги доведат Тигрите до нивната мината слава.

Децата особено го сакаат овој загрозен вид.

Секој ден во 3.20 часот се организираат разговори на Tiger Keeper.

Желка во зоолошката градина во Мелбурн

Џиновските желки Алдабра се класифицирани како ранливи и се единствениот преостанат вид џиновски желки што сè уште преживува во дивината.

Тие дури можат да пораснат до повеќе од 1 метар (3.2 стапки) во должина и да тежат до 250 кг (550 фунти). Женките тежат помалку од 150 кг (330 фунти).

Овие желки се доста популарни кај децата, поради што разговорот со чувар во 10.40 часот станува преполн.

Лав во зоолошката градина во Мелбурн

Лавови во зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

Лавовите во зоолошката градина во Мелбурн се глетка што треба да се види.

Доколку сакате да дознаете повеќе за овие фантастични суштества и нивните секојдневни активности, не пропуштајте го разговорот Lion Keeper во 12.30 часот.


Вратете се на почетокот


Чувар зборува во зоолошката градина во Мелбурн

Разговара за чуварот на зоолошката градина во Мелбурн
Слика: Zoo.org.au

За некои видови животни во зоолошката градина во Мелбурн се грижат нивните соодветни чувари.

Овие чувари се одговорни да ги хранат и да им пружат дополнителна нега како и кога е потребно.

Секој ден, овие чувари на зоолошката градина го споделуваат своето знаење и искуство во однапред одредено време, кои се познати и како Чувар Разговори.

За време на вашата посета, погрижете се да гледате барем неколку од овие говори на Keeper за повеќе потопно искуство.

Разговорите се одржуваат секојдневно и се целосно бесплатни.

Разговор за чувар на пингвин

Разговор за чуварот на џиновската желка Алдабра

Разговор за чувар на слонови

Разговор за чувар на снежен леопард

Разговор за чуварот на павијаните

Говор за чувар на горилата

Разговор за чуварот на тигарот

Говор за чувар на печат

Време на разговори на чуварот на зоолошката градина во Мелбурн

ЖивотнитеВремиња
Коалас10.30 am
Џиновски желки10.40 am
Бабуни11 am
Слонови11 am
Жирафа11.30 am
Печати11.30 am
Орангутанци12 часот
Горилата12.30 часот
Лавови12.30 часот
Мерикати1 часот
Слонови2 часот
Тигри3.20 часот
Пингвини3.45 часот

Најпопуларно: Разговорот на чуварот на пингвин во 3:45 часот и говорот на чуварот на Коала во 10:30 часот се преполни.

Keeper Kids Playspace

Ако вашето дете сака да биде покрај животни, Keeper Kids Playspace е единствена можност да се доближи до природата.

Playspace нуди низа забавни активности кои им помагаат на децата да се поврзат со природниот свет преку имагинација и игри.

За неколку часа, децата учат што е потребно за работа во Зоолошката градина, што јадат различните животни, па дури и подготвуваат лажни оброци за нивните омилени животни.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања во зоолошката градина во Мелбурн

Туристите кои планираат посета на зоолошката градина во Мелбурн имаат многу прашања во врска со билетите, влезните карти и членството.

Ние им одговараме овде -

 1. Колку чини пропусницата за семејството во зоолошката градина во Мелбурн?

  Цената на Family Pass зависи од избраната комбинација.
   
  Двајца возрасни и две деца: 93 австралиски долари
  Двајца возрасни и три деца: 102.50 австралиски долари
  Двајца возрасни и четири деца: 112 австралиски долари
  Двајца возрасни и пет деца: 121.50 австралиски долари
   
  Семејните карти се достапни само во работните денови, освен за државните празници во Викторија и училишните празници на владата на Викторија.

 2. Дали зоолошката градина во Мелбурн е бесплатна за деца?

  Децата од три години па нагоре можат да влезат во зоолошката градина во Мелбурн бесплатно во текот на целата година.
   
  Зоолошката градина во Мелбурн овозможува бесплатен влез за деца од 4 до 15 години за време на викендите, државните празници во Викторија и празниците на школата на владата на Викторија.
   
  Ако сте го искористиле членството во Зоолошката градина, тогаш влезот за деца на возраст од 4 до 15 години е бесплатен во текот на целата година. Купете ги вашите билети сега!

 3. Што е членство во зоолошката градина во Мелбурн и колку чини?

  Членството во зоолошката градина во Мелбурн вклучува неограничен влез во три зоолошки градини - зоолошката градина во Мелбурн, зоолошката градина Вериби и засолништето Хелесвил.
   
  Децата се регистрираат за членство бесплатно. Да, тоа е точно – само возрасните треба да платат.
   
  Членство за возрасни: 114 австралиски долари
  Членство за постари лица: 105 австралиски долари
  Членство во концесија: 93 австралиски долари*

  *Оваа стапка се однесува на австралиски пензионери, редовни студенти, инвалиди итн.


Вратете се на почетокот


Мапата на зоолошката градина во Мелбурн

Најдобро е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Мелбурн со вас за лесно да се движите низ различните експонати и другите интерактивни сесии што ги нуди зоолошката градина.

Покрај куќиштата за животни, мапата исто така ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, продавници за сувенири итн.

Носењето на распоредот на зоолошката градина во Мелбурн е уште попотребно ако патувате со деца бидејќи нема да го трошите вашето време наоѓајќи различни експонати и во тој процес ќе се исцрпите.

Преземете ја картата на зоолошката градина во Мелбурн


Вратете се на почетокот


Храна во зоолошката градина во Мелбурн

Зоолошката градина во Мелбурн има неколку квалитетни и хигиенски опции за храна.

Сепак, тие имаат тенденција да бидат малку скапи.

Во деновите на шпицот и овие ресторани се сведоци на долги редици.

За да избегнете брзање во овие ресторани и да го направите вашето патување исплатливо, најдобро е да ги набавите вашите закуски и пијалоци.

Можете да понесете и ќебе и да уживате во одличен пикник со семејството и пријателите каде и кога ви одговара. 

Ресторани во зоолошката градина во Мелбурн

Оваа австралиска зоолошка градина има осум различни ресторани и кафулиња.

Кафе покрај езеро: Уживајте во неверојатната a la carte вечера во Lakeside Cafe со различни вегански јадења заедно со восхитувачки специјални готвачи.

Жирафа Lookout Кафе: Вкусете некои од најдобрите топли облоги и зачинета BBQ Kransky додека гледате во жирафите од кафулето Giraffe Lookout.

Киоск за слонови: Не ја пропуштајте можноста да ја истражите кујната инспирирана од Јужна Азија во познатиот киоск за слонови.

Пекара зоолошка градина: Ако сте расположени за некои свежи топли колачи и слатки пекарски задоволства, не одете подалеку од Зоолошката пекарница лоцирана во Зоолошката градина.

Кафе Меркат Манор: Ако сакате да уживате во лесни закуски со семејството, застанете во кафулето Meerkat Manor на неколку сендвичи и кафе.

Macaw Takeaway: Овде добивате некои од најдобрите хамбургери, риба и топли чипсови.

Пица макау: Пица за наводнување на уста сервирана со топка сладолед е совршена комбинација за децата.

Диви кучиња: The Wild Dogs ги служи најдобрите сендвичи и грицки со кафе додека вие одмарате и се подмладувате.


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина во Мелбурн со висок чај

Зоолошката градина во Мелбурн е домаќин на вкусен пијалок чај во една недела секој месец и на две недели во текот на зимата.

Пакетот вклучува избор на слатки и солени производи заедно со чај и кафе, како и еден час бесплатен пристап до Зоолошката градина пред почетокот на High Tea во 1.30 часот.

на Висок чај се случува во познатата соба на дождовните шуми во зоолошката градина во Мелбурн.

Ако сте член на Зоолошката градина, плаќате помалку за искуството со висок чај.


Вратете се на почетокот


Рев и 'рчи во зоолошката градина во Мелбурн

Рика и 'рчи е единствена можност за кампување каде се преноќува во зоолошката градина во Мелбурн.

По обиколката на Зоолошката градина за да ги видите ноќните суштества, пиете вино и вечерате слушајќи ги животните приказни на домаќинот на вашиот камп.

По ноќните активности, се повлекувате за добар ноќен сон во вашиот шатор и се будите за да имате блиски интеракции со чуварите.

По сесиите на чуварите и животните, следниот ден можете повторно да ја истражувате зоолошката градина.

# Пуфинг Били
# Аквариум во Мелбурн
# Зоолошката градина Вериби
# Еурека Скајдек

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мелбурн

3 размислувања за „Зоолошката градина во Мелбурн – билети, цени, попусти, разговори со чувари, животни“

 1. Имам многу голема страст за животните и мои омилени се лавовите, тигрите, носорозите, зебрите, всушност ги сакам сите.
  Јас сум хендикепиран и сакам да ја посетам Австралија во блиска иднина.
  Дали е достапна зоолошката градина за хендикепирани лица? Заедно со рестораните?
  Мојата желба е еден ден да работам со животните само ако најдам зоолошка градина која ќе ме вработи.
  Се надевам дека ќе слушнеме од вас наскоро. На здравје

  • Здраво,
   Одговорив на вашето прашање подолу за работните места, но заборавив да кажам ДА, зоолошките градини се достапни за хендикепирани и видов дека инвалидските колички се достапни за употреба за време на посетата. Проверете со веб-страницата на секоја специфична зоолошка градина за повеќе детали. Но, повикувањето е секогаш корисно бидејќи тие можат да ви дадат одговори на повеќе прашања што можеби ги имате, а кои се однесуваат на вашата ситуација за вашата идна посета. На здравје!

 2. Ќе погледнам какви било информации за страницата за вработување на Зоолошката градина на нивните веб-локации. Јас самиот не работам за зоолошката градина, а оваа страница овде (theBetterVacation.com) е само блог за туристички водич со многу корисна помош за различните места што таа ги посетила низ светот.
  Сум видел дека австралиската зоолошка градина (Ирвинс) навистина кажува дека ги вработуваат лицата со попреченост…така тоа би можело да биде добро место за да се започне пребарување.

  Контактирајте го одделот за човечки ресурси и прашајте за можностите што може да бидат достапни за да работите во кој било капацитет таму за да добиете шанса да се запознаете со персоналот и да дознаете повеќе.
  Пандемијата на Ковид може да влијае на работните места, но тоа нема да трае вечно!

Коментарите се затворени.