Почетна » Мелбурн » Билети за Еурека Скајдек

Eureka Skydeck – билети, цени, попусти, The Edge

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мелбурн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(106)

Еурека Скајдек, кој се наоѓа на 88-от кат на кулата Еурека нуди спектакуларен поглед од подот до таванот од 360 степени на панорамата на Мелбурн.

На висина од речиси 300 метри (985 стапки), таа е највисоката набљудувачка палуба на јужната хемисфера.

За време на одмор во Мелбурн, Skydeck е атракција која мора да се посети.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за Eureka Skydeck.

Како да стигнете до Eureka Skydeck

За да стигнете до Eureka Skydeck Melbourne, можете да се одлучите за јавен превоз или за вашиот приватен автомобил.

Локација на Еурека Скајдек

Карта на локација на Eureka Skydeck

Еурека Скајдек се наоѓа на 88-от кат на кулата Еурека, која се наоѓа на кејот Риверсајд во Саутбенк покрај реката Јара во Мелбурн.

Се наоѓа во близина на CBD, станицата Флиндерс, Плоштадот на федерацијата, казиното Краун итн.

Слика: Eurekaskydeck.com.au

Адреса
88-ми кат, кулата Еурека, кејот на реката, Саутбенк, Мелбурн 3006.

Јавен превоз

Бидејќи кулата Еурека се наоѓа во средината на Мелбурн, достапни се бројни опции за јавен превоз.

Ако преферирате возови, стигнете до Железничката станица на улицата Флиндерс и шест минути пешачење преку мостот до другата страна на реката Јара ќе ве однесе до Eureka Skydeck.

Станица на улицата Флиндерс до Еурека Скајдек

Можете исто така да се качите на еден од трамваите на City Circle и да се симнете во еден од Трамвај постојки на улицата Флиндерс (на северната страна на реката).

Брзата 10-минутна прошетка може да ве однесе до зградата на Skydeck.

Трамвајската станица на улицата Флиндерс до Еурека Скајдек

Со пешачење

Ако го истражувате центарот на градот Мелбурн, најверојатно ќе можете да пешачите до Eureka Skydeck.

Некои растојанија и време на пешачење до Eureka Skydeck -

ОдРастојаниевреме
КБР1.1 км (0.7 милји)15 минути
Станица Свети Флиндерс450 метри (490 јарди)6 минути
Плоштад Федерација550 метри (600 јарди)7 минути
Круна казино450 метри (490 јарди)6 минути

Паркинг за автомобили

Бидејќи кулата Еурека е лесно достапна со автомобил, повеќето локални жители претпочитаат да возат надолу.

Вилсон Паркинг „Eureka Car Park“ се наоѓа под кулата Еурека и влез во овој паркинг објект е од авенијата Саутгејт.

од понеделник до петок

Влез пред 4 часот: 13 австралиски долари

Влез после 4 часот: 6 австралиски долари ако влезот е после 4 часот

викендите

Цел ден: 11 австралиски долари

Посетителите на Eureka Skydeck плаќаат паушална цена со намалена цена за паркирање на нивните автомобили.

Тие мора да го покажат својот билет за паркирање Wilson Eureka на придружникот на Eureka Skydeck за да го добијат попустот.


Вратете се на почетокот


Работно време на Eureka Skydeck

Eureka Skydeck се отвора во 10 часот и се затвора во 10 часот, секој ден од годината.

Последното влегување во Eureka Skydeck 88 е во 9.30 часот. 

Атракцијата во Мелбурн е отворена дури и на Божиќ, Нова Година итн.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Еурека Скајдек

Еурека Скајдек на зајдисонце
Поглед на зајдисонце од палубата за набљудување на Еурека Скајдек. Слика: Eurekaskydeck.com.au

Најдобро време за да стигнете до Еурека Скајдек е еден час пред зајдисонце. 

Ќе биде преполно за време на зајдисонце, но можете да го видите хоризонтот на Мелбурн во три различни вкусови - за време на дневна светлина, самрак и ноќно време.

Ако времето е пријатно, погледите на зајдисонце стануваат уште подраматични и спектакуларни. Резервирајте ја посетата на зајдисонце

Еурека Скајдек ноќе

Еурека Скајдек ноќе
Ноќни погледи од палубата за набљудување на Eureka Skydeck. Слика: Eurekaskydeck.com.au

Некои туристи претпочитаат да ги искористат предностите на тајмингот на Eureka Skydeck од 10 до 10 часот и да стигнат таму ноќе.

Ако ја посетите кулата Eureka Skydeck откако ќе се стемни, ќе можете да го видите хоризонтот на Мелбурн целосно осветлен.

За да ја зголемите забавата, можете да изберете од избор на вина, пива и шампањ од Киоскот.

Бидејќи Eureka Skydeck е популарна атракција во Мелбурн, подобро е да се купете ги билетите однапред за да се избегнат долгите редици на местото. Најдобро време и ден за посета на која било опсерваторија е кога небото е ведро.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Eureka Skydeck

Не ви треба повеќе од час и половина за да уживате во опсерваторијата на Eureka Skydeck.

Познато е дека некои посетители својата посета ја завршуваат за само 60 минути.

Меѓутоа, ако сакате, можете да ја продолжите својата обиколка на Skydeck на кулата Еурека со тоа што ќе седнете на киоскот на пијачка.

Или истражете ги 30-те визири позиционирани околу Skydeck на кулата Еурека за да помогнете во откривањето на местата на интерес низ Мелбурн.

Ако сакате да го минимизирате времето потребно во Eureka Skydeck, однапред купете билети за Skydeck и посета рано наутро или доцна навечер.

на Мелбурн CBD Pass е супер штедач и вклучува билети за Sea Life Melbourne Aquarium, Eureka Skydeck и тркалото за набљудување Melbourne Star. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Што да се види во кулата Еурека?

Постојат три клучни искуства кои треба да ги пробате во Eureka Skydeck.

Skydeck искуство

Еурека Скајдек Мелбурн е палуба за набљудување на висина од 285 метри (935 стапки) на 88-от кат од кулите Еурека.

Од оваа палуба, уживате во спектакуларни погледи од подот до таванот од 360 степени на хоризонтот на Мелбурн и пошироко.

Всушност, тоа е највисоката палуба за набљудување на јужната хемисфера.


The Edge

The Edge е прв во светот во однос на возбудата генерирана во опсерваторијата.

The Edge е стаклена коцка која излегува од 88-от кат на кулата Еурека и ги суспендира посетителите високо во воздухот.

Може да се надградите на The Edge, на местото на одржување или можете да го резервирате вашиот билет за Eureka Skydeck со самиот Edge пристап. Книга надградено искуство

Вртоглавица

Eureka Skydeck Vertigo е најновата инсталација на атракцијата со зелен екран каде што можете да правите незаборавни фотографии – како да паѓате од 88-от кат на кулата Еурека. 

Можете да одлучите дали го сакате ова искуство или не, откако ќе бидете на местото. Ќе ве чини 15 австралиски долари/фотографија.

Искуство VR

Skydeck Plank е најновата авантура на Eureka Skydeck.

Тоа е возбудливо искуство со виртуелна реалност каде што мора да се балансирате на штица, 285 метри над Мелбурн Сити.

VR симулира предавнички чин на балансирање, дури и кога избегнувате силни ветрови, птици кои летаат високо, па дури и хеликоптер.

Ова искуство може да се резервира само на местото на одржување, за 10 австралиски долари/лице.


Вратете се на почетокот


Попуст на Eureka Skydeck

Децата од 3 години па нагоре добиваат 100% попуст за цената на билетот - и на тој начин можат да влезат бесплатно. 

Следниот најдобар попуст во Eureka Skydeck е резервиран за деца на возраст од 4 до 16 години - тие добиваат 30% попуст на цената на билетот за возрасни.

Сепак, многу посетители не знаат дека најдобриот попуст што го добивате на билетите на Eureka Skydeck е она што го добивате ако ги резервирате онлајн.

На билет за возрасни, добивате попуст од 2 австралиски долари доколку резервирате онлајн. Да, тоа е точно - купувањето билети на местото на одржување е поскапо.

Детскиот билет (од 4 до 16 години) доколку се резервира преку Интернет е поевтин за 2.5 австралиски долари.

Тоа е затоа што кога ги купувате вашите билети на местото на настанот, го плаќате она што е познато како „доплата на прозорецот за билети“, трошоците за одржување на прозорецот за билети и лице кое управува со него.

Попаметно е да ги купите вашите билети однапред. Резервирајте ги вашите билети сега


Вратете се на почетокот


Билети за Еурека Скајдек

Билети за Еурека Скајдек

Постојат два начини да се доживее Eureka Skydeck –

1. Можете да купите обични Eureka Skydeck билети

(Злато)

2. Можете да купите билети за Eureka Skydeck со искуството „The Edge“.

Ова се билети за паметни телефони.

Веднаш по купувањето, билетите ви се испраќаат преку е-пошта и на денот на вашата посета можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете.

Цена на билетот Eureka Skydeck

Со искуството „The Edge“.

Билет за возрасни (17+ години): 37 австралиски долари
Детски билет (од 4 до 16 години): 24.50 австралиски долари
Билет за доенчиња (3 години и помалку): Бесплатни влез

Без искуство со „The Edge“.

Билет за возрасни (17+ години): 25 австралиски долари
Детски билет (од 4 до 16 години): 16.50 австралиски долари
Билет за доенчиња (3 години и помалку): Бесплатни влез

Нашата препорака: Со само 12 австралиски долари дополнително за возрасен и 8 австралиски долари по дете, чувствуваме дека возбудата на „The Edge“ целосно вреди.

На страницата за резервирање билети, можете да го изберете искуството што сакате да го резервирате.


Вратете се на почетокот


Сонцето и ѕвездите на Eureka Skydeck

Некои од туристите претпочитаат да ја гледаат хоризонтот на Мелбурн дење и ноќе.

За такви туристи, Eureka Skydeck 88 ја има понудата Сонце и ѕвезди - опција да го надградите вашиот билет за една посета на билет за две посети на местото на одржување.

Така, можете повторно да ја посетите ноќе, или следниот ден.

Оваа надградба на „Сонце и ѕвезда“ чини 5.50 австралиски долари по лице. Или ако сте семејство, тоа ќе ве чини вкупно 16 австралиски долари.

Оваа надградба може да се направи и на местото додека влегувате или излегувате.


Вратете се на почетокот


Ресторан во кулата Еурека

Eureka Skydeck има киоск, кој служи закуска.

Покрај брзите залаци, тие служат и сладолед, топли и ладни пијалоци и бутик избор на пиво и вино.

Совршено е за брзо полнење, но ако барате соодветна вечера со Eureka Skydeck, нема да ја добиете во овој киоск.

Наместо тоа, препорачуваме Eureka 89, ресторан еден кат над Eureka Skydeck.

Покрај брилијантните локални деликатеси, Eureka 89 нуди и прекрасен поглед на градот.

Поглед од ресторанот Еурека 89
Слика: Eureka89.com.au

Резервациите се од суштинско значење, а претплатата е задолжително.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за Eureka Skydeck

Еве неколку прашања кои често се поставуваат на Eureka Skydeck.

 1. Која е висината на Еурека Скајдек?


  На 300 метри (984.3 стапки) Eureka Skydeck 88 е највисоката опсерваторија на јужната хемисфера.

  Кулата Еурека е една од 100-те највисоки згради во светот - на 96-та позиција.

 2. Колку брзо се лифтовите на Eureka Skydeck?


  Високите кули обично имаат лифтови со голема брзина, а кулата Еурека не се разликува.

  Со девет метри во секунда, лифтовите на Eureka Skydeck се најбрзите на јужната хемисфера.

  Толку многу, може да ве однесе од приземје до 88-ми кат – каде што се наоѓа Skydeck Eureka – за само 38 секунди.

 3. Колку долго се искачуваат скалите на Eureka Skydeck?


  Кулата Еурека има 3,680 скали.

  На овие скали секоја година се одржува најголемата вертикална трка во Австралија наречена „Еурека искачување“.

  Сепак, на посетителите на Eureka Skydeck не им е дозволено да ги користат овие скали.

# Пуфинг Били
# Зоолошката градина во Мелбурн
# Аквариум во Мелбурн
# Зоолошката градина Вериби

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мелбурн