Почетна » Мелбурн » Билети за аквариум во Мелбурн

Мелбурн аквариум – билети, цени, чувар разговори, хранење време

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мелбурн

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(176)

Аквариумот во Мелбурн е атракција што мора да ја посетите ако летувате во градот, особено ако го посетите со деца.

Исто така познат како Sea Life Melbourne, тој е една од најголемите и најбогатите збирки на морски свет на јужната хемисфера.

Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да го купите вашиот билет за аквариум во Мелбурн.

Содржина

Како да стигнете до аквариумот во Мелбурн

Sea Life Melbourne Aquarium е на аголот на улицата Флиндерс и улицата Кинг, Мелбурн.

Тоа е точно спроти забавниот комплекс Краун, на реката Јара.

адреса: Кинг Сент, Мелбурн VIC 3000, Австралија. Најдете насоки

Јавен превоз

Градот Мелбурн има одличен јавен превоз, кој можете да го искористите за да стигнете до Аквариумот.

Со воз

Ако претпочитате воз, стигнете или Станица Флиндерс или Железничката станица Јужен Крос.

Станицата Флиндерс е на 800 метри (половина милја) од Аквариумот, а брзата 10-минутна прошетка може да ве однесе таму.

Станица Флиндерс до аквариум во Мелбурн

Железничката станица Јужен Крос е осум минути пешачење од аквариумот во Мелбурн.

Станица Јужен Крос до аквариум во Мелбурн

Со трамвај

Трамвајската станица во Мелбурн Sea Life е вклучена Улица Флиндерс, непосредно пред туристичката атракција.

Можете да се одлучите за маршрутите 70 или 75 или да скокнете на бесплатната Трамвај Градски круг.

Паркинг за аквариум во Мелбурн

SEA LIFE Melbourne Aquarium нема свој паркинг, но два истакнати јавни паркиралишта се достапни на само 250 метри (820 стапки) оддалеченост.

Двата препорачани паркинг места нудат попусти за посетителите на аквариумот во Мелбурн.

Сè што треба да направите е да го паркирате автомобилот на долунаведените препорачани паркиралишта, да го покажете вашиот билет за паркирање на бирото за прием на Аквариумот и да добиете „билет со попуст“.

Додека го вадите автомобилот од паркингот, внесете го овој „билет со попуст“ во платежната машина за паркирање после оригиналниот билет.

Вилсон паркинг

Се наоѓа на 474, улица Флиндерс. Тие наплаќаат 22 австралиски долари од понеделник до петок и 10 австралиски долари за викенди и државни празници. Насоки

Безбеден паркинг

Се наоѓа на 522, лента Флиндерс. Тие наплаќаат 18 австралиски долари од понеделник до петок и 10 австралиски долари за викенди и државни празници. Насоки


Вратете се на почетокот


Часови за аквариум во Мелбурн

Од понеделник до петок, аквариумот во Мелбурн се отвора во 10 часот и се затвора во 5.30 часот.

За време на викендите, локални училишни празници и државни празници, аквариумот се отвора рано во 9.30 часот, а за да се смести толпата се затвора само во 6 часот.

Последниот влез во аквариумот во Мелбурн е секогаш еден час пред затворање.

Аквариумот во Мелбурн е отворен во текот на целата година.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на аквариумот во Мелбурн

Најдобро време за посета на аквариумот Sea Life Melbourne е во 10 часот, веднаш штом ќе се отвори.

Кога почнувате рано, ги избегнувате долгите редици кои почнуваат среде денот, особено ако одите во лето или за време на училишниот распуст.

Имате подобро практично искуство во базените на допир - како што се повеќе луѓе ги потопуваат рацете, морските суштества се уморуваат.

Бидејќи повеќето од интерактивните сесии се случуваат пред 2 часот, не ги пропуштате.

Ако вашата цел е само да ја избегнете гужвата, местото од 3 до 4 часот е исто така одлично време да го посетите аквариумот во Мелбурн.

на Мелбурн CBD Pass е супер штедач и вклучува билети за Sea Life Melbourne Aquarium, Eureka Skydeck и тркалото за набљудување Melbourne Star. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Колку време трае аквариумот во Мелбурн?

На повеќето туристи им требаат околу два часа за да го истражат аквариумот во Мелбурн.

Ако посетувате деца кои поминуваат повеќе време со експонатите и присуствуваат на разговори со чувар, можеби ќе ви требаат околу три часа за да го истражите аквариумот.

Колку време трае аквариумот во Мелбурн?

Доколку сакате, можете да го претворите и во целодневен излет бидејќи влезните билети за аквариум во Мелбурн немаат временско ограничување.

Пандемско ограничување: За да се обезбеди социјално растојание во аквариумот, посетителите можат да бидат внатре само два часа. На крајот од времето на сесијата на вашиот билет, мора да излезете од зградата.


Вратете се на почетокот


Билети за аквариум во Мелбурн

Постојат три вида билети што можете да ги купите за да го истражите аквариумот во Мелбурн.

  1. Редовен билет за аквариум во Мелбурн
  2. Билет за пасош на пингвин
  3. Билет за нуркање ајкула

И билетите за пасош на пингвин и за нуркање ајкула вклучуваат пристап до аквариумот во Мелбурн.

Можете да ги откажете овие билети со целосна рефундација, најмногу 24 часа пред датумот на вашата посета.

Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во Мелбурн Аквариум на местото на одржување или да ги купите онлајн, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 10 до 20 минути за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да резервирајте билети за аквариум во Мелбурн преку Интернет.

Кога ги купувате однапред, заштедувате многу време на чекање со прескокнување на редот за шалтер за билети. 

ВАORTНО Ажурирање: Како безбедносна мерка, шалтерите за билети се затворени, а задолжителна е претходна резервација преку Интернет. Бидејќи Аквариумот значително го намали својот капацитет (социјално дистанцирање), само ограничен број билети се достапни дневно. Како резултат на тоа, билетите се продаваат многу однапред. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога купувате Билети за аквариум во Мелбурн, го избирате претпочитаното време на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сега се што треба да направите е да стигнете до атракцијата 10 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Бидејќи имате билет и сте на време, можете да го покажете на вашиот паметен телефон и да влезете во аквариумот.

Аквариум во Мелбурн цени на билетите

Аквариумот во Мелбурн има двостепена цена - билетите за викенд се поскапи од билетите за работни денови. 

Влезниците за викенд на Мелбурн Аквариум чинат 46 австралиски долари за посетители 16 години и постари и 32 австралиски долари за деца од три до 15 години.

Неделните билети на аквариумот се по цена од 36.80 австралиски долари за посетители 16 години и постари и 25.60 австралиски долари за деца.

Попуст за аквариум во Мелбурн

Многу посетители не знаат дека најдобриот попуст што го добивате на билетите за Sea Life Melbourne е она што го добивате со резервирање преку Интернет.

Во зависност од денот на вашата посета (ден без шпиц или ден на шпиц), добивате попуст од 10% или 20% кога резервирате билети преку Интернет.

Тоа е затоа што кога ги купувате вашите билети во аквариумот во Мелбурн, го плаќате она што е познато како „доплата на прозорецот за билети“, трошоците за одржување на прозорецот за билети и лице кое управува со него.

Покрај ова, децата до 16 години добиваат 30% попуст на цената на билетот за возрасни.

Прескокнете ги билетите за линијата

Ова се најпопуларните билети и ви овозможуваат пристап до сите експонати во Аквариумот, вклучувајќи ги разговорите на чуварите и сесиите за хранење.

Исто така, ви помага да ги прескокнете линиите, што е добро за време на шпицовите денови како што се викендите и училишните празници.

Викенд цени

Билет за возрасни (16+ години): 46 долари
Детски билет (од 3 до 15 години): 32 долари
Билет за доенчиња (0 до 2 години): Бесплатни влез

Неделни цени

Билет за возрасни (16+ години): 36.80 долари
Детски билет (од 3 до 15 години): 25.60 долари
Билет за доенчиња (0 до 2 години): Бесплатни влез

Пасош на пингвин во аквариумот во Мелбурн

Ако сте во посета со малку постари деца, пасошот на пингвините на Мелбурн аквариум може да биде совршено изненадување за нив.

Покрај редовниот пристап до Аквариумот, пасошот на пингвините ви овозможува да облечете снежна опрема на Антарктикот и да поминете 45 минути со кралот и Пингвините на Аквариумот Џенту.

Овој билет ви овозможува и пристап до Парадата на пингвините, која се одржува секој ден во 1.30 часот.

Минималната возраст услов за ова искуство е 14+ години.

Цени за пасош на пингвин: 149 австралиски долари по лице

На страницата за резервација на билети, изберете го билетот „Пингвин пасош“.

Нуркање со ајкули во аквариум во Мелбурн

Нуркање со ајкули во аквариум во Мелбурн
Еве колку блиску може да се приближите до ајкулите ако резервирате сесија за нуркање со екстремни ајкули во аквариумот во Мелбурн. Слика: Melbourneaquarium.com.au

Со овој билет можете да пливате со ајкули во аквариумот во Мелбурн.

Не ни верувате? Погледнете го видеото подолу -

Ќе носите влажно одело и маска за нуркање и ќе влезете во Океанариумот за да го споделите просторот со ајкули, морски желки и други фантастични риби.

Ќе пливате меѓу ајкули, жили и други прекрасни морски суштества.

Нуркањето со ајкула во аквариум во Мелбурн трае 30 минути и не е потребно претходно искуство со нуркање. 

Ќе ја добиете целата потребна опрема, а исто така ќе поминете и 1-часовен брифинг период. Експертскиот водич ќе биде со вас цело време.

Најдобриот дел - вашите пријатели и семејството можат да ве гледаат од областа за гледање.

Можете да изберете едно од двете времиња на нуркање на ајкула - 8.45 часот или 12.45 часот на страницата за резервирање билети. Повеќето туристи го претпочитаат попладневниот слот.


Вратете се на почетокот


Време на разговор и хранење на чувар

Две од најважните моменти на аквариумот Sea Life Мелбурн се одличните разговори со чувар и сесиите за хранење.

Децата ги сакаат овие сесии, па има смисла да ја планирате вашата посета околу овие активности.

Разговор за заливот на зраците

Заливот на зраците Разговор се случува еднаш во текот на денот во Заливот на зраците.

Локалните жители ја сакаат оваа сесија од 11.30 часот затоа што се работи за иконскиот залив Порт Филип во Мелбурн.

Пингвин разговор

Сите сакаат пингвини, и затоа оваа сесија привлекува многу гужви.

Penguin Talk се случува двапати дневно - во 1.30 и 3.30 часот на Playground Пингвин.

Крокодилски разговор

Crocodile Talk се случува во Croc Lair три пати на ден - 11 часот, 2 часот и 4 часот.

Ќе се соочите лице в лице со најџиновските морски крокодили во Австралија.

Храна за желки

Ако сакате да храните желки, погрижете се да сте во Авантурата на дождовната шума во 2.30 часот.

Чуварите на аквариум ги хранат желките и споделуваат возбудливи приказни.

Океански предатори

Сесијата на Ocean Predators се одржува секој ден во 11 часот, 12 часот, 1 часот и 2 часот во бродоломот.

Можете да видите што се случува длабоко во океаните.

Разговор на коралниот атол

Во Заливот на зраците се случува и Coral Atoll Talk.

Доколку ја пропуштите пладневната сесија, секогаш можете да се редите за следната во 1.30 часот.

Rockpool Talk

Rockpools се места каде што можете да ги навлажните рацете и да ги допрете морските суштества внатре.

Редете се за оваа сесија еднаш дневно во 2.30 часот, рано затоа што станува гужва.

Морски коњ разговор

Во пристаништето на морски коњи се сместени прекрасните видови морски коњи и морски змејови, кои се хит и кај децата и кај возрасните.

Мора да се наредите за разговорот со морски коњ во 3 часот.

Разговор за дождовна шума

Авантура во дождовните шуми во аквариумот во Мелбурн
Авантура во дождовните шуми во аквариумот во Мелбурн. Слика: Melbourneaquarium.com.au

Ако ги сакате шумите и сакате да дознаете повеќе, ова е една сесија што не смеете да ја пропуштите. Започнува во 3 часот, на изложбата Rainforest Adventure.


Вратете се на почетокот


Што да се види во аквариумот во Мелбурн

Има многу што да се види и направи во аквариумот во Мелбурн. Ги наведуваме подолу -

Игралиште за пингвини

Во овој дел, можете да ги видите пингвините на аквариумот во Мелбурн.

Во него се сместени два вида - величествените кралски пингвини и дрските Генту пингвини.

Пингвиното игралиште е популарно кај децата и кај возрасните бидејќи пингвините секогаш се лизгаат и се лизгаат во снегот или прскаат во базенот.

Корални пештери

Коралните пештери се живописен, шарен дел во кој се сместени некои извонредни морски суштества. 

Не ја пропуштајте рибата кловн, позната по „Наоѓајќи го Немо“.

Заливот на зраците

Ова е неверојатен поглед во подводниот свет на заливот Порт Филип.

Може да ги видите зраците на Фидлер, ајкулите од Порт Џексон и други морски суштества кои обично не ги знаеме бидејќи тие се секогаш под вода.

Мангрови и Рокпули

Децата го сакаат овој дел од аквариумот во Мелбурн, кој е познат и како Discovery Rockpools и базени на допир.

Посетителите можат да ги влажнат рацете и да допрат морски ѕвезди, јајца од ајкула итн.

Овој дел има и расадник за мангрови.

Крокодилско дувло

Во Crocodile Lair, можете да го видите крокодилот на Melbourne Aquarium.

Пињара е најголемиот австралиски крокодил со солена вода и можете да го гледате од две различни нивоа и од сите агли.

Градина сирена

Сирена градина е името дадено на 2.2 милиони литри Океанариум на аквариумот во Мелбурн.

Одите под него и добивате панорамски поглед на морето со џиновски жили, масивни ајкули и илјадници разнобојни морски суштества кои пливаат покрај него.

Коралниот атол

Коралниот атол е шарен подводен свет преполн со живот. Се сеќавате на заборавената „Дори“ од „Наоѓајќи го Немо“? Можете да ја забележите овде.

Оваа изложба е домаќин на различни егзотични животни и стотици разнобојни риби.

Интерактивен Wonder Wall

Интерактивниот ѕид на чудата во аквариумот во Мелбурн е дигитална инсталација.

Можете да се движите, да танцувате или да се нишате и да видите како реагираат суштествата во овој ѕид.

Кога сте тука, обидете се и допрете го Pufferfish и видете што ќе се случи.

Пристаништето на морскиот коњ

Како што сугерира името, овој дел е домаќин на видовите морски коњи и морски змејови.

Ќе можете да видите некои чудни, а сепак прекрасни суштества во пристаништето Морски коњи. Кога сте тука, не пропуштајте ја џиновската сипа.

Авантура во дождовните шуми

Делот за авантура во дождовната шума е отстапување од остатокот од Аквариумот.

Овде го доживувате бујното зеленило и влажните температури на тропскиот север и гледате уникатни австралиски животни како што се бели дробови, желки, змии, жаби, гуштери итн.


Вратете се на почетокот


Храна за аквариум во Мелбурн

Можете да ја донесете вашата храна во Sea Life Melbourne и да ги користите седиштата во Кафе за да јадете и пиете.

Меѓутоа, за време на преполни времиња предност имаат посетителите кои купуваат од кафулето на Аквариумот.

Во аквариумот во Мелбурн има две кафулиња - Кафе Авантурист и Кафе Крок.

Кафето Авантурист е поголемото и служи топли и ладни пијалоци и обилни оброци. Нивното мени има и детски дел.

Кафето Крок е помал излез и работи надвор од областа на дождовните шуми.

Совршено е за брз одмор пред да продолжите со истражувањето на Аквариумот.


Вратете се на почетокот


Карта на аквариум во Мелбурн

За да го доживеете и истражувате и заштедите вашето драгоцено време додека го посетувате Sea Life Melbourne, мора да го знаете просторот и локацијата на експонатите.

Мапата на Аквариумот ќе ви помогне да ги најдете експонатите и сите други услуги за посетители како што се тоалети, кафулиња, лифтови итн.

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да ја испечатите картата за подоцнежна употреба.

# Пуфинг Били
# Зоолошката градина во Мелбурн
# Зоолошката градина Вериби
# Еурека Скајдек

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мелбурн