Fly Linq Zipline – билети, цени, ограничувања за висина и тежина, код за облекување

Fly Linq Zipline, Вегас

Fly LINQ Zipline е најновата атракција со адреналин претставена во Лас Вегас. Во ова искуство, кое е дел од LINQ Hotel & Casino, посетителите се спуштаат од 12 ката над шеталиштето LINQ во близина на булеварот Лас Вегас и завршуваат кај LINQ High Roller. Тоа е првиот и единствен зиплајн на Лас… Прочитај повеќе

High Roller Happy Hour – билети, цени, попусти, отворени бар-кабини

LinQ High Roller Happy Hour

Набљудувачкото тркало со „High Roller“ на шеталиштето LINQ нуди два вида искуства - редовниот билет за „High Roller“ и билет за Happy Hour. Додека обичниот билет ви дава 30 минути во една од кабините на LINQ High Roller, билетот за High Roller Happy Hour ви нуди и отворен бар, неограничени пијалоци и шанкер. Резервирајте го вашиот… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Будимпешта

Туристички атракции во Будимпешта

Будимпешта е еден од најубавите градови во Европа. Иако луѓето живееле во Будимпешта од памтивек, самиот град е роден во 1872 година со спојување на три претходно независни градови - Стара Буда (Обуда), Буда и Пешта. Унгарската престолнина има славна историја која резултираше со прекрасни историски знаменитости,… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Прага

Туристички атракции во Прага

Прага е главен град на Чешката Република и го носи прекарот „град на илјада кубиња“ поради бројните куполи цркви и старите кули кои го расплетуваат неговиот хоризонт. Градот има некои од најдобрите светски структури со прекрасни примери на романескна, готска, барокна, ренесансна и Арт Нову архитектонски скапоцени камења. Прага има една од најдобро зачуваните историски… Прочитај повеќе

Внатре во Саграда Фамилија – внатрешноста на црквата во Барселона на Гауди

Внатре во Саграда Фамилија

Некои од над пет милиони туристи кои ја посетуваат Саграда Фамилија секоја година се враќаат без да влезат во црквата на Гауди во Барселона. Повнимателните туристи одат во Саграда Фамилија и уживаат во ентериерот на ремек-делото на Гауди. Внатрешноста на Саграда Фамилија е неверојатен спој на уметност и архитектура. Многу туристи прашуваат: „Дали вреди… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Истанбул

Дете во Леголанд Дискавери Центар Истанбул

Центарот за откривање на Legoland во Истанбул е ултимативното игралиште на Лего во затворен простор за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Платовите за набљудување на Емпајер Стејт Билдинг – што да очекувате, билети, објекти

Набљудувачката палуба на Емпајер Стејт Билдинг

Емпајер Стејт Билдинг во Њујорк е најпознатата зграда во светот. Масивната зграда на Менхетен беше највисоката на светот од 1930 до 1972 година кога Светскиот трговски центар ја одзеде титулата. Денес, повеќе од 4 милиони посетители секоја година се возат со супербрзите лифтови за да стигнат до опсерваторијата и да видат прекрасни глетки на Ново… Прочитај повеќе

Кога бакнежот на Ајфеловата кула се претвори во хајка на Твитер

Бакнување на Ајфеловата кула

Оваа приказна е малку стара, но како што велат за добрите приказни – оваа заслужува да се прераскаже. Протагонист на оваа приказна е Џулијана Коралес, прекрасна девојка од Калифорнија. Ајфеловата кула отсекогаш била место за бакнување за романтичарите – било да е тоа Денот на вљубените или обичен ден. И да… Прочитај повеќе

Билети во музејот Лувр – цена, попусти, бесплатен влез, тури со водич

Музеј Лувр, Париз

Музејот Лувр е еден од најголемите и најпознатите музеи во светот во Париз, Франција. Музејот е сместен во палатата Лувр, историска тврдина и кралска резиденција која датира од 12 век. Музејот Лувр во Париз е основан во 1793 година и оттогаш прерасна во сместување на огромна колекција на… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2024 година во Лас Вегас – Романтични работи што треба да се прават

Романтична двојка во Лас Вегас

Денот на вљубените е популарно време за посета на Лас Вегас, бидејќи има многу романтични активности и настани во кои можете да уживате со вашиот значаен другар. Денот на вљубените 2024 година во Лас Вегас е примамлив колку и да звучи. Градот на гревот е најдоброто место за да го прославите Денот на љубовниците со вашиот партнер во секоја година. Многу од … Прочитај повеќе

360 Chicago или Skydeck Chicago – што е подобро?

360 Чикаго или Skydeck Чикаго

Чикаго има две палуби за набљудување од светска класа - 360 Chicago и Skydeck Chicago - што го отежнува изборот на посетителот. Бидејќи и двете се одлични модерни опсерватории, посетителите се збунети - од каде треба да го видат хоризонтот на градот? Во оваа статија, ги споредуваме 360 Chicago и Skydeck Chicago за да можете да направите… Прочитај повеќе

Градините Кеукенхоф од Амстердам – со експресен автобус Кеукенхоф, автомобил, воз

Експресен автобус Кеукенхоф од Амстердам

Ако летувате во Холандија во текот на пролетта, мора да ги посетите градините Кеукенхоф, најпознатиот цветен фестивал во светот. Кеукенхоф се наоѓа во цветниот регион во Холандија наречен „Боленстрик“ и е на само 40 километри (25 милји) од Амстердам. Бидејќи главниот град е најпопуларната дестинација за одмор во Холандија, повеќето туристи… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Њу Орлеанс – Романтични работи што треба да се прават

Прослава на Денот на вљубените во Њу Орлеанс

Ако ја сакате романтиката од бајките и верувате во неа, ќе ви се допадне да го прославите Денот на вљубените 2023 година во Њу Орлеанс. Родниот град на џезот и дом на некои од најромантичните места во САД, Њу Орлеанс е еден од најромантичните градови на глобално ниво. Не е ни чудо што луѓето како вас сакате да го поминете 14 февруари,… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Лос Анџелес – романтични работи што треба да ги направите

Романтична двојка во Лос Анџелес

Посетителите на Лос Анџелес ја сакаат медитеранската клима, етничката и културната разновидност, тематските паркови, клубовите, плажите и светски познатиот Холивуд, поради што е идеална дестинација за Денот на вљубените. Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го поминуваат денот на вљубените во градот на ангелите. Ако ја обожавате вашата мила (а ние не ... Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Венеција – Романтични работи што треба да ги направите

Романтичен ден на вљубените во Венеција

Денот на вљубените 2023 година во Венеција може да биде најдобриот одмор на многу начини. Замислете да стоите на Мостот на воздишките на 14 февруари 2023 година и да ја бакнувате вашата љубов? Бидејќи многу заљубени парови ќе се упатат кон Венеција за Денот на вљубените, помага да се планира рано. Па, што чекате… Прочитај повеќе

Најдобри места за Денот на вљубените 2023 година во САД – романтични градови за славење

Најдобрите градови за Денот на вљубените во САД

Се обидувате да го идентификувате најдоброто место во САД за да го извадите вашиот партнер на Денот на вљубените 2023 година? Ако да, честитки. Вие сте добар партнер. Кога станува збор за изненадување на нашиот Валентин, никакво време не е доволно. Крајно време е да почнете да го планирате вашиот Ден на вљубените. Проверете ја нашата листа на… Прочитај повеќе

Gatorland Orlando – билети, цени, што да очекуваме

Алигатор во Гаторланд Орландо

Алигаторскиот парк Гаторланд во Орландо, Флорида, е познат и како „Светската престолнина на алигаторите“. Центарот на Гаторланд Орландо е блатото за размножување, природно мочуриште на чемпрес, каде живеат повеќето алигатори. Во оваа семејна атракција, посетителите можат да видат алигатори и крокодили од сите големини, од бебиња, познати и како грофтања,… Прочитај повеќе

Puffing Billy – билети, цени, распоред, тури од Мелбурн

Подуеност на железницата Били

Пуфинг Били е добро сочувана железница со наследство, популарна кај туристите кои го посетуваат Мелбурн. Овие возови минуваат низ прекрасните шуми на опсегот Данденонг, приближно 50 км (31 милји) источно од градот Мелбурн. Пред сто години, Пафинг Били им служеше на локалните заедници, носејќи се, од патници до дрва, а денес тие се омилена туристичка активност. … Прочитај повеќе

Музејот на Пикасо во Париз – билети, цени, часови, што да очекуваме

Музејот на Пикасо во Париз

Музејот на Пикасо во Париз ги прикажува сликите, цртежите, гравурите и скулптурите на уметникот роден во Шпанија, Пабло Пикасо. Исто така наречен Музеј национален Пикасо, музејот изложува 400 од неговите најдобри дела и слики од други уметници како Пол Сезан, Анри Русо и Анри Матис, кои беа дел од колекцијата на Пикасо. Со околу 5000 артикли на… Прочитај повеќе

Безбедни места во Азија за соло патници со буџет

Најдобри дестинации за соло патување

Каде и да одите, ќе најдете добредојдени и дарежливи луѓе кои го прават патувањето позабавно за соло патниците. Азија не е исклучок. Патувањето сами или соло повеќе не е табу. Некои од најдобрите места за патување во светот се во Азија. Особено Југоисточна Азија. Не бегај. Не чекајте друштво,… Прочитај повеќе