Почетна » Софија » Работи што треба да се прават во Софија

Работи што треба да се прават во Софија

4.9
(185)

Софија е главен и најголем град на Бугарија. Сместено е во Софиската долина во подножјето на планината Витоша во западните делови на земјата.

Тоа е дестинација која прекрасно ја спојува својата богата историја со енергичниот модерен дух.

Со своето културно значење во Југоисточна Европа, Софија е дом на Националната опера и балет на Бугарија, Националната палата на културата, Националниот стадион „Васил Левски“, Националниот театар „Иван Вазов“, Националниот археолошки музеј и амфитеатарот Сердица.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Софија

Долина на тракиските кралеви

Долина на тракиските кралеви
Слика: Enjoy-Plovdiv.com

Долина на тракиските кралеви е свето гробно место кое е место за светско наследство на УНЕСКО од 1979 година.

Тој нуди поглед во светот кој напредуваше пред повеќе од 2500 години.

Тврдината Асен

Тврдината Асен
Слика: Enjoy-Plovdiv.com

Тврдината Асен, исто така познат како Асенова Крепост, е средновековно упориште на планините Родопи во јужна Бугарија. 

Сместена на стрмен карпест рид на надморска височина од 279 метри (915 стапки), оваа тврдина нуди неверојатни погледи на околните природни предели, како одраз на отпорноста и националната гордост на Бугарија.

Соба за бегство Софија

Соба за бегство Софија
Слика: MadameBulgaria.com

Соба за бегство Софија нуди две возбудливи и различни игри кои ќе ве предизвикуваат и забавуваат.

Една од најдобро оценетите соби за бегство во Софија е Теорема собите, лоцирана во зградата на „Сојузот на архитекти на Бугарија“ на улица Кракра бр. 11.

Проходна пештера

Проходна пештера
Слика: ПатувањеБугарија.Вести

Пештерата Проходна е најубавата карстна пештера во северна централна Бугарија, која се наоѓа во клисурата Искар во близина на селото Карлуково.

Посетата на пештерата Проходна ветува незаборавно искуство, комбинирајќи природна убавина, геолошки чуда и допир на мистика.

Оваа волшебна пештера може да се пофали со уникатни карактеристики што ја прават дестинација што мора да ја посетат авантуристите, љубителите на природата и љубопитните патници.

Музеј на илузии Софија

Слика: BulgarianProperties.com
Слика: BulgarianProperties.com

Музеј на илузии Софија нуди волшебна колекција на илузии во прекрасен амбиент.

Распространет на 400 квадратни метри (4305 квадратни стапки), комбинира илузии, научни пронајдоци и уметности во интригантен спој.

Пловдив Турс од Софија

Пловдив Турс од Софија
Слика: CityTour.bg

Пловдив патувања од Софија се развија во привлечна опција за патниците кои бараат неверојатно патување, бидејќи нудат возбудлив спој на античко наследство и модерен шарм.

Свет на чуда чека истражување кога патувате од Софија до Пловдив.

Крушунски водопади

Крушунски водопади
Слика: Wikipedia.org

Крушунски водопади се природно чудо во северна Бугарија, во близина на селото Крушуна во регионот Ловеч. 

Реката Крушуна ги формира водопадите додека тече низ копнените варовнички формации во близина на реката.

Црквата Бојана

Црквата Бојана
Слика: BoyanaChurch.info

Црквата Бојана е историска православна христијанска црква лоцирана надвор од Софија, главниот град на Бугарија. 

Црквата се состои од три дела изградени во различни историски периоди.

Источната црква, изградена кон крајот на 10 или почетокот на 11 век за време на Првата бугарска империја, е украсена со сложен и живописен циклус на фрескоживопис што прикажува библиски сцени, светци и разни религиозни мотиви.

Белоградчичките карпи

Белоградчичките карпи
Слика: en.wikipedia.org

Белоградчичките карпи се неверојатно природно чудо во Бугарија. 

Овие извонредни карпести формации се добро познати по нивната спектакуларна убавина и историско значење.

Карпите се распространети низ Балканските Планини во северозападниот регион на Бугарија.

Бачковскиот манастир

Бачковскиот манастир
Слика: en.wikipedia.org

Бачковскиот манастир е древен источен православен манастир во Бугарија.

Манастирот бил основан од страна на грузискиот воен командант Григориј Бакуриани и неговиот брат Абасиј Бакуриани во 1083 година.

Национален воен историски музеј

Национален воен историски музеј
Слика: en.wikipedia.org

Национален воен историски музеј во Софија нуди извонредно искуство што ги носи посетителите во военото минато на Бугарија.

Музејот ја открива воената моќ на нацијата, историските конфликти и еволуцијата на нејзините вооружени сили.

Седумте Рилски езера

Седумте Рилски езера
Слика: en.wikipedia.org

Седумте Рилски езера се именувани по нивните карактеристични црти и легенди: Салзата (Солзата) - највисока, Бубрека (Бубрека), Окото (Окото), Близнака (Близнакот), Трилистника (Трифолија), Рибното Езеро (Рибното езеро), и Долното Езеро (Долното езеро). 

2 часа возење од овие прекрасни езера ве води до Рилскиот манастир, место за светско наследство на УНЕСКО, најголемиот и најпознатиот источно православен манастир во Бугарија.

Тура Пловдив и Копривштица

Тура Пловдив и Копривштица
Слика: KoprivshtitzaTour.com

на Разглед на Пловдив и Копривштица нуди волшебно патување низ богатото наследство, историја и култура на нацијата.

Пловдив, познат по добро сочуваниот Стар град, е вториот по големина град во Бугарија. Стариот град е светско наследство на УНЕСКО. 

Копривштица е мал град сместен во подножјето на Балканските планини, познат по својата прекрасна архитектура и значајна улога во бугарската национална преродба.

Рилски манастир

Рилски манастир
Слика: Whc.UNESCO.org

Рилски манастир Светско наследство на УНЕСКО, овој манастир е чудо на спојувањето на византискиот стил со бугарската национална преродбеничка архитектура.

Со своите длабоко негувани приказни за Свети Иван Рилски (Иван Рилски), овој манастир привлекува аџии, туристи и љубители на историјата од целиот свет.

Националниот парк Пирин

Националниот парк Пирин
Слика: en.wikipedia.org

Националниот парк Пирин е хипнотизирачка дивина недопрена од човечко мешање, основана во 1962 година за да се зачуваат недопрените екосистеми во планинскиот венец Пирин, Бугарија. 

Прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 1983 година, овој национален парк, лоциран на планината Пирин, е светилиште на различни пејзажи, уникатна флора и фауна и богато културно наследство.

Споменик Бузлуџа

Споменик Бузлуџа
Слика: Buzludzha-Monument.com

Споменик Бузлуџа, исто така познат како Споменикот на Бугарската комунистичка партија, бил изграден во чест на настаните од 1891 година кога социјалистите под водство на Димитар Благоев тајно се состанувале за да создадат социјалистичка организација.

Георги Стоилов го дизајнираше овој уникатен споменик во форма на чинија, а изградбата беа потребни речиси седум години.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар