Почетна » Краков » Работи што треба да се прават во Краков

Работи што треба да се прават во Краков

4.8
(154)

Краков, исто така наречен Краков, е еден од најстарите и втор по големина градови во Полска.

Се наоѓа на реката Висла во Малополското војводство и датира од VII век.

Краков бил официјален главен град на Полска до 1596 година и отсекогаш бил важен центар на полскиот академски, економски, културен и уметнички живот.

Нејзиниот стар град со кралскиот замок Вавел е еден од најубавите градови во Европа. Во 1978 година, таа беше прогласена за светско наследство на УНЕСКО, едно од првите места во светот што го доби овој статус.

Од населба од камено доба, градот стана вториот најважен град во Полска.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој шармантен град со нашата листа на работи што треба да ги правите во Краков.

Екстремно стрелиште

на Екстремно стрелиште во Краков е идеален избор за да се забавувате и да ги подобрите вашите вештини за пукање, со оглед на нивната голема експертиза и искуство со огнено оружје.

Тури со еврејско гето

Тури за еврејско гето во Краков
Слика: Краков.Патување

на Турнеја на еврејското гето во Краков нуди возбудливо патување низ различни делови на градот, раскажувајќи ги застрашувачките настани од неговата историја.

За време на Втората светска војна, Евреите беа преполни во областите Казимиерц, Аушвиц и Подгорзе, а некои дури и живееја на улица и беа принудени да работат во фабрики под нехумани услови.

Чохолов термални бањи

Чохолов термални бањи
Слика: Poland-Active.com

At Чохолов термални бањи, ќе видите многу надворешни и внатрешни термални базени, кои се движат од базени со џакузи до масивни станици за капење.

Турнеја во Аушвиц Биркенау

Турнеја во Аушвиц Биркенау
Слика: TheAuschwitzTours.com

Турнеја на Аушвиц Биркенау ве води во најозлогласениот концентрационен логор основан од нацистичка Германија.

Камповите стојат да ги потсетуваат посетителите на крволочната природа на антисемитската и расистичка нацистичка политика од тоа време.

Подземен музеј Рајнек

Подземен музеј Рајнек
Слика: en.wikipedia.org

на Подземен музеј Рајнек е исклучителна културна институција која ви овозможува да ги истражите длабочините на уникатната историја на градот.

Овој подземен музеј е скриен скапоцен камен кој овозможува фасцинантен поглед во минатото на Краков.

Обиколка на фабриката на Шиндлер

Обиколка на фабриката на Шиндлер
Слика: Schindlers-Factory-Tickets.com

на Обиколка на фабриката на Шиндлер во Краков ја откопува историјата на основачот на фабриката, Оскар Шиндлер.

Неговите херојски дела му донесоа слава низ целиот свет, а денес фабриката за емајл е претворена во музеј во чест на него.

Планините Татра

Планините Татра од Краков
Слика: Краков.wiki

на Планините Татра се низа планини лоцирани во рамките на Западните Карпати, и кои служат како природна граница помеѓу Словачка и Полска.

Тие се највисоките планини на Карпатите, кои стрмно се издигнуваат од високото плато и покриваат околу 40 милји (64 км) по должината на словачко-полската граница. 

Закопане турнеја

Закопане турнеја од Краков
Слика: GetYourGuide.co.uk

Закопане турнеја нуди извонредно искуство на природната убавина, културното наследство и активностите на отворено на живописното планинско одморалиште во јужна Полска.

Градот нуди и разновидни зимски спортови и летни активности, вклучително и планинарење и пешачење.

Рудник за сол Виличка

Обиколка на рудникот за сол Виеличка
Слика: Wieliczka-Saltmine.com

на Рудник за сол Виличка, сместен во близина на Краков во јужна Полска, произведува сол уште од неолитот.

Ископан во 13 век, тој е еден од најстарите оперативни рудници за сол во светот, кој континуирано произведувал кујнска сол до 2007 година.

Замокот Вавел

Замокот Вавел
Слика: Краков.wiki

Замокот Вавел е историски скапоцен камен на ридот Вавел во Краков што го симболизира богатото и разновидно наследство на Полска. 

Потеклото на замокот датира од 10 век и е жив доказ за вековната историја, култура и архитектонски способности.

Крстарење со реката Висла

Крстарење со реката Висла
Слика: Rejsy.Krakow.pl

Краков Крстарење со реката Висла обезбедува единствен и атрактивен пристап за откривање на прекрасниот град Краков. 

Реката Висла, најдолгата река во Полска, минува низ центарот на градот и нуди прекрасна позадина за мирно и убаво едро.

Турнеја во еврејскиот кварт

Турнеја во еврејскиот кварт во Краков
Слика: en.wikipedia.org

на Турнеја во Еврејскиот кварт ве води низ историската област Казимиерз.

Ќе го истражувате богатото културно наследство на еврејската заедница во Краков, ќе посетувате синагоги и ќе научите за современиот еврејски живот.

Сегвеј турнеја

Краков Сегвеј турнеја
Слика: GetYourGuide.com

на Тури во Краков Сегвеј нудат единствена комбинација на пристапност, мобилност и удобност.

Туристите можат да истражат поголем дел од Краков за пократок временски период, бидејќи можат да поминат поголемо растојание во споредба со она што би можеле да го постигнат пеш.

Извори
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org
# Whc.unesco.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар