Почетна » Хјустон » Работи што треба да се прават во Хјустон

Работи што треба да се прават во Хјустон

4.9
(190)

Хјустон е најнаселен град во Тексас и јужниот дел на Соединетите држави.

Хјустон, Тексас, често се слави како центар за вселенската индустрија, е голема метропола која може да се пофали со богата таписерија на културна разновидност, кулинарски задоволства и просперитетна уметничка сцена.

Покрај култниот вселенски центар Џонсон на НАСА, овој град има многу повеќе да понуди, што го прави фасцинантна дестинација за патниците кои бараат вкус на тексашката динамика.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Хјустон.

Хјустон

Куќа за лименки со пиво

Куќа за лименки со пиво
Слика: LaTimes.com

на Куќа за лименки со пиво е уникатна инсталација на народната уметност лоцирана во Хјустон, Тексас, САД. 

Културно обележје во градот, куќата ја создаде Џон Милковиш, пензиониран тапацир и поранешен ветеран од Втората светска војна, кој го започна проектот во 1968 година и работеше на него речиси две децении.

Џон Милковиш ја започна Куќата за лименки за пиво за да го помине времето и да ја изрази својата креативност.

Хјустон, Тексас, е мека за љубителите на храна, која може да се пофали со богат кулинарски пејсаж. Нурнете во садот за топење на вкусови со а Турнеја за храна во Хјустон низ различните населби во градот, каде што можете да пробате сè, од автентична Текс-Мекс до интернационална кујна.

Турнеја со духови во Хјустон

Турнеја со духови во Хјустон
Слика: 365ThingsInHouston.com

на Турнеја со духови во Хјустон е возбудлива пешачка тура која ве води низ опседната историја и натприродните приказни на Хјустон.

Водени од водичи со знаење, турнејата истражува застрашувачки места и споделува приказни за паранормални активности кои трпат кичма.

Безброј часови на истражување и опседнети истражувања доведоа до оваа незаборавна турнеја на духови која ја комбинира богатата историја на градот, натприродните легенди и енергичната пабска сцена.

Турнеја во тунелот Астровил

Турнеја во тунелот Астровил
Слика: Experience.VisitHouston.com

на Турнеја во тунелот Астровил е уникатно патување низ подземниот лавиринт на Хјустон.

Сместен под раздвижените улици на градот, овој тунелен систем е скриен скапоцен камен што дава фасцинантен поглед во историјата и архитектурата на Хјустон.

Пристаништето за историско задоволство на островот Галвстон

Пристаништето за историско задоволство на островот Галвстон
Слика: Wikipedia.org

Пристаништето за историско задоволство на островот Галвстон е пристаниште за задоволство во Галвстон, Тексас, САД. Отворен во летото 2012 година, има еден тобоган, 15 возења, карневалски игри и продавници за сувенири.

Пристаништето нуди и забава и игри, како што се игри на средина, аркадни игри и настапи во живо.

Аквариум во центарот на градот Хјустон

Аквариум во центарот на градот Хјустон
Слика: Wikipedia.org

на Аквариум во центарот на градот Хјустон е волшебна дестинација во која се сместени чудата на длабокото сино море. 

Овој комплекс од 6 хектари (2.4 хектари) може да се пофали со аквариум од 500,000 галони со стотици фасцинантни суштества и растенија.

Овој простран аквариум е дом на над 200 видови на водни животни, вклучувајќи ајкули, жили, па дури и бел тигар.

Хјустон, Тексас, е мека за љубителите на храна, која може да се пофали со богат кулинарски пејсаж. Нурнете во садот за топење на вкусови со а Турнеја за храна во Хјустон низ различните населби во градот, каде што можете да пробате сè, од автентична Текс-Мекс до интернационална кујна.

Вселенски центар Хјустон

Вселенски центар Хјустон
Слика: PeriodicAdventures.com

Вселенски центар Хјустон е официјален центар за посетители на вселенскиот центар Џонсон на НАСА, кој се наоѓа во Хјустон, Тексас, САД. 

Служи како едукативен и забавен комплекс кој им нуди на посетителите шанса да ги истражат чудата на вселената и да научат за мисиите на НАСА, минатото и сегашноста.

Планетариум Бурк Бејкер

Планетариум Бурк Бејкер
Слика: Facebook.com (HoustonMuseumOfNaturalScience)

на Планетариум Бурк Бејкер е најсовремен објект кој им нуди на посетителите извонредно и едукативно искуство за разлика од сите други. 

Лоциран во срцето на Хјустон, планетариумот Бурк Бејкер е одлично место за учење за Сончевиот систем, ѕвездите и галаксиите подалеку.

Музеј на природни науки во Хјустон

Музеј на природни науки во Хјустон
Слика: Facebook.com (HoustonMuseumOfNaturalScience)

на Музеј на природни науки во Хјустон е музеј посветен на природната историја во Хјустон.

Музејскиот комплекс е распространет на пет ката преполни со природни научни експонати, заедно со планетариумот Бурк Бејкер, Центарот за пеперутки Кокрел и театарот Гигант екран Вортам.

Cockrell пеперутка центар

Cockrell пеперутка центар
Слика: Hmns.org

на Cockrell пеперутка центар може да се пофали со воодушевувачка атмосфера на дождовни шуми, распространета на светилиште за пеперутки на 3 нивоа.

Без разлика дали сте љубител на природата, ентузијаст за наука или едноставно барате забавен и едукативен ден, Центарот за пеперутки Cockrell е вистинското место.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар