Почетна » Амстердам » Атракции во Амстердам

Работи што треба да се прават во Амстердам

4.8
(161)

Амстердам е главен град на Холандија од 17 век.

Неговите историски градби, прекрасните музеи, прекрасните канали и историските знаменитости како што е куќата на Ана Франк го прават уникатен град.

Овој холандски град изграден на обновено земјиште добива околу 20 милиони туристи секоја година.

Ако сте во Амстердам подолг период, подобро е да го купите I Amsterdam City Card.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Амстердам.

Атракции во Амстердам

Градини Кеукенхоф

Градини Кеукенхоф
ACMPphoto / Getty Images

Градините Кеукенхоф во близина на Амстердам привлекуваат повеќе од 1.5 милиони туристи годишно.

Овие полиња со лалиња во Холандија се отворени за посетители само околу 60 дена секоја година.

Во сезонските градини Кеукенхоф, посетителите можат да видат повеќе од 7 милиони цвеќиња, вклучувајќи 800 различни видови лалиња.

# Дали вреди Кеукенхоф?
# Кога да го посетите Кеукенхоф
# Од Амстердам до Кеукенхоф
# Кеукенхоф изнајмување велосипеди
# Замокот Кеукенхоф

Крстарење по каналот Амстердам

Брод за крстарење по канал во Амстердам
Прасит Родфан / Getty Images

Не сте ја виделе убавината на Амстердам доколку не сте ја доживеале од вода.

Преземање Крстарење по каналот Амстердам е една од најпопуларните работи во градот - повеќе од 6 милиони туристи секоја година резервираат крстарење по каналот.

Лебдењето по каналите во Амстердам е еден од најнезаборавните начини за откривање на знаменитостите и атракциите на градот. 

За време на обиколките, кои обично траат еден час или малку повеќе, бродовите за крстарење поминуваат покрај познати трговски куќи, градски кули стари векови и стотици мостови и брави. 

Патувањата се популарни дење и ноќе кога патниците можат да го видат целиот осветлен Амстердам. 

Постојат многу видови на крстарења по канали од кои можете да изберете -

# Крстарење по канал со вечера
# Крстарење по канал со пијалоци
# Патувања со приватен канал
# Крстарење по канал во текот на ноќта
# Крстарење со луксузни чамци
# Крстарење по канал со пица

националниот музеј

Rijksmuseum во Амстердам
Imagsan / Getty Images

националниот музеј е 800 години холандска уметност и историја на едно место.

Музејот на уметност има околу 8000 слики, портрети, скулптури, оружје, облека, кукли итн., изложени во своите 80 галерии.

Со околу 2.5 милиони туристи кои го посетуваат Rijksmuseum секоја година, тој е најпосетуваниот музеј во Холандија.

Музеј на Ван Гог

Музеј на Ван Гог, Амстердам
pixabay

Музеј на Ван Гог е уметнички музеј посветен на сликарот од 19 век Винсент Ван Гог и неговите современици.

Постојаната колекција на музејот вклучува над 200 слики од Винсент ван Гог, 500 цртежи и повеќе од 750 писма.

Со повеќе од 2.5 милиони туристи секоја година, тој е најпосетуваниот музеј во Амстердам.

Heineken искуство

Heineken искуство
Слика: Traveltories.com

Не треба да сакаш пиво за да го сакаш Heineken искуство во Амстердам.

Секоја година, речиси 1.5 милиони туристи прават турнеја со сопствена водич низ оригиналната пиварница Хајнекен изградена во 1867 година.

За време на 90-минутната турнеја, ќе дознаете за приказната, брендот на Хајнекен и како се приготвува и флашира најквалитетното пиво во светот.

Зоолошката градина во Амстердам

Зоолошката градина во Амстердам
Слика: Artis.nl

Амстердам Кралската зоолошка градина ARTIS е основана во 1838 година, што ја прави една од најстарите зоолошки градини во светот.

Дом на повеќе од 700 животински видови, зоолошката градина привлекува околу 1.5 милиони туристи секоја година.

Зоолошката градина во Амстердам е оаза во средината на раздвижениот град, што ја прави претпочитана дестинација и за деца и за возрасни.

Куќата на Ана Франк

Куќата на Ана Франк
Шулжатинген / Getty Images

на Куќата на Ана Франк е биографски музеј посветен на еврејскиот воен дневник Ана Франк.

Музејот ви овозможува да ги доживеете времињата опишани во дневникот на младата девојка Ана Франк.

Исто така, прикажува трогателни експонати за прогонството и дискриминацијата низ која поминале Евреите.

Музеј Стеделик

Музејот Stedelijk во Амстердам
Слика: Викимедија

Музејот Stedelijk во Амстердам е најголемиот холандски музеј посветен на модерната и современата уметност.

Колекцијата на Музејот ги опфаќа последните 150 години уметност и вклучува ремек-дела од светски познати уметници.

Оваа обемна колекција на извонредна уметност е позната и како Музеј на модерна уметност, Амстердам.

A'dam Lookout

Adam Lookout Swing
Слика: Adamlookout.com

A'Dam Lookout е палубата за набљудување која нуди воодушевувачки панорамски поглед на Амстердам.

Можете да забележите многу атракции на градот, како што се Историскиот центар, Пулсирачкото пристаниште, Холандскиот Портер Пејсаж итн. од A'dam Lookout.

Од оваа платформа за набљудување можете да ги забележите и познатите канали на списокот на УНЕСКО.

Покрај палубата за набљудување, има и лулашка што брза со адреналин (да, можете да се лулате од над зградата!) и нова изложба која ја прикажува културата и историјата на Амстердам.

Јохан Кројф Арена

Стадионот Јохан Кројф Арена, Амстердам
Слика: Johancruijffarena.nl

на Јохан Кројф Арена е дом на Ајакс, омилениот фудбалски клуб во Амстердам. 

Стадионот беше отворен во 1996 година како Амстердам Арена, но во 2018 година, неговото име беше сменето во Јохан Кројф Арена во чест на најпознатиот фудбалер во градот.

Локалните жители и туристите сакаат да ја обиколуваат арената Јохан Кројф и да учат за домот на клубот Ајакс.

Мадам Тисо

Мадам Тисо во Амстердам
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете малку гламур на вашиот одмор во главниот град на Холандија, не гледајте подалеку Мадам Тисо Амстердам.

Во музејот на восочни восоци во Амстердам, можете да видите вековни техники на восочни изработки и да ги триете рамениците со светските лидери, кралските семејства, политичарите, филмските ѕвезди, спортистите и многу повеќе. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди. 

Body Worlds – Музеј на мртви тела

Светови на телото во Амстердам
Слика: Bodyworlds.nl

Body Worlds Амстердам е уникатна изложба каде посетителите гледаат вистински пластинирани човечки тела и учат за тоа како функционираат нашите тела.

Додека учите за човечката анатомија, ќе научите и како среќата влијае на нашето тело и обратно. 

Body Worlds – The Happiness Project обиколи повеќе од 100 градови во Европа, Америка, Африка и Азија и привлече повеќе од 40 милиони посетители. 

Многумина го нарекуваат и музеј на мртви тела во Амстердам. 

Куќата на Рембрант

Куќа музеј на Рембрант во Амстердам
Слика: Rembrandthuis.nl

Рембрант се смета за еден од најголемите визуелни уметници во историјата на уметноста, што го прави музејот на куќата Рембрант популарна дестинација меѓу туристите. 

Куќата во која живеел холандскиот сликар од златното доба помеѓу 1639 и 1658 година била претворена во музеј во 1911 година.

Локално познат како музеј het Rembrandthuis, на Музејот на Рембрант прикажува мебел и предмети од неговото време, заедно со отпечатоци, скулптури и неколку слики.

На посетителите им се допаѓа реконструкцијата на секојдневниот живот на Рембрант и гледањето на неговите станбени простории и работилница. 

Леден бар Амстердам

Леден бар Амстердам
Слика: Xtracold.com

XtraCold Ice Bar во Амстердам е искуство кое се случува еднаш во животот во срцето на градот.

Атракцијата се одржува на -10°C (14°F), а посетителите доживуваат како е да се заглавиш на Северниот пол и да уживаш во три бесплатни пијалоци од чаша направена од мраз.

Сите посетители добиваат термално палто и ракавици за да ги издржат арктичките температури.

Музеј на тајните на црвено светло

Тајните на црвено светло на Амстердам
Слика: Redlightsecrets.com

Тајни на црвено светло е уникатен и волшебен музеј кој обезбедува извонредно и интерактивно искуство кое им нуди на посетителите увид во најстарата професија во светот, проституцијата.

Музејот е сместен во поранешен бордел, давајќи увид во животите на жените кои работеле таму. 

Во овој музеј можете да дознаете за историјата на проституцијата во Амстердам, вклучувајќи ја и нејзината легализација и регулирање.

Наопаку

Наопаку
Слика: The-Upsidedown.com

Посетете го најголемиот европски музеј на Инстаграм за да го зголемите вашето присуство на социјалните мрежи.

Направете селфи во најлудите поставки и пуштете ја вашата фантазија да се разбуди Музеј наопаку, Амстердам.

Музејот Инста е сосема нов фантастичен свет каде што луѓето од сите возрасти можат да најдат инспирација откако ќе ја напуштат својата сегашна реалност.

Музејот се стреми да ги просветли и забавува посетителите за типичната современа холандска култура.

Музејот Моко

Билети за музејот Моко
Слика: MocoMuseum.com

Посета Музеј MOCO (модерно современ). во Амстердам е незаборавно искуство и вистинско отварање очи бидејќи ве фрла во светот на уметноста што ја предизвикува вашата перцепција.

Во музејот Моко, ќе видите познати улични уметнички дела како што се сериите Laugh Now, Баркод, Девојка со балон и Love Is In The Air (Flower Thrower).

Можете да ги видите и конфронтирачките дела на Бенкси во затворен простор што можеби не сте ги виделе досега, спротивставени на класичниот, конзервативен стил на елегантна градска куќа.

Кралската палата во Амстердам

Кралската палата во Амстердам
Слика: Paleisamsterdam.nl

на Кралската палата во Амстердам, исто така познат како Koninklijk Paleis Amsterdam на холандски, е историска знаменитост на Амстердам.

Палатата е центар на политичкиот и општествениот живот на градот од 13 век. 

Палатата првично била изградена во 17 век како градско собрание на Амстердам за време на холандското златно доба, кога градот бил еден од најбогатите и најмоќните во Европа.

Научен музеј НЕМО

Научен музеј НЕМО
Слика: NemoScienceMuseum.nl

Истражете го најголемиот научен музеј во Холандија, NEMO - Научен музеј. 

Музејот е петкатна зграда, обликувана како брод на сидро и е обоен со забавна морско-зелена боја која се усогласува со обликот на зградата. 

на Научен музеј НЕМО е насочена кон забава и едукација на гости од сите возрасти со своите ангажирани демонстрации, експонати и информативни емисии. 

Музејот нуди целосно искуство со допирање на различни теми како биологија, физиологија, физика, геометрија, хемија, технологија, обновлива енергија, простор, па дури и историја. 

Национален поморски музеј

Националниот поморски музеј Амстердам
Слика: HetscheepvaartMuseum.nl

на Националниот поморски музеј во Амстердам поседува една од најголемите и најзабележителни поморски колекции во светот.

Оваа колекција вклучува слики, модели на бродови, инструменти за навигација и морски карти.

Откријте 500 години холандска поморска историја и нејзината силна врска со општеството на денес и утре.

Амстердам зандана

Амстердам зандана
Слика: Tiqets.com

Амстердам зандана е хорор театарска претстава изведена од забавни уметници за да ве забавуваат.

Тоа е уникатно возбудлива атракција што ќе ве врати назад во најопасното минато на Холандија. 

Застрашувачките хумористични ликови од „старите лоши времиња“ ќе оживеат пред вас додека ги гледате, слушате, чувствувате и мирисате.

Куќата на Болс

Куќата на Болс Амстердам
Слика: Bols.com

на Куќата на Болс во Амстердам е едношалтерска дестинација за да ја задоволите вашата жед за некои освежителни и енергични коктели.

Овде, гостите учат за коктели и холандскиот дестилиран алкохол Genever.

Куќата на Болс ја прикажува историјата и процесот на производство на Лукас Болс, најстариот бренд за дестилирани жестоки пијалаци во светот.

Тоа ви овозможува да пробате различни видови на коктели и да ги практикувате вашите техники на бармен. 

Музеј Хаш, марихуана и коноп

Музеј на хаш марихуана и коноп
Слика: HashMuseum.com

Основана од Бен Дронкерс во 1985 година, Музејот на хаш, марихуана и коноп е почит кон историјата на конопот и канабисот.

Тој е најстариот и најистакнат музеј во светот посветен на канабисот.

AMAZE Амстердам

Слика: Amaze-amsterdam.nl
Слика: Amaze-amsterdam.nl

Влезете во извонреден свет на ласери, светлина, звук и чад што ќе ви помогне повторно да се поврзете со вашето внатрешно јас во AMAZE Амстердам.

AMAZE Amsterdam е изграден од водечките креативци на холандската фестивалска индустрија, прикажувајќи повеќе од 30 години искуство во дизајн на шоуа.

Патувајте низ лавиринт од 3,000 квадратни метри со специјални ефекти со седум уникатни интерактивни средини.

WONDR искуство

WONDR искуство
Слика: WondrExperience.com

Оставете го детето во вас да излезе на првото креативно игралиште во Амстердам – WONDR искуство.

Овде, ќе бидете опкружени со меки, но привлечни бои за внатрешни работи, што не остава простор да создадете фантастично искуство.

Атракцијата ја нуди вистинската средина за кликнување или снимање на некои најкул фотографии или ролни на Инстаграм. 

Fabrique des Lumières

Fabrique des Lumieres
Слика: Фејсбук (Fabriquedeslumieres)

Дојдете да ја видите дигиталната уметност кај Fabrique des Lumières во Амстердам за да го направите вашиот одмор во главниот град на Холандија уште поспецијален.

Во овој центар за дигитална уметност, прекрасните уметнички дела се оживуваат со користење на врвна технологија преку проектори и придружна музика.

Верувале или не на Рипли!

Ripleyss Верувале или не Амстердам
Слика: Facebook.com (RipleysAmsterdam)

Музеј на Рипли, верувале или не во Амстердам е забавен, интерактивен музеј создаден од Роберт Рипли, кој патувал низ светот и се вратил со чудни реликвии и неочекувани информации. 

Искористете ја неговата долгогодишна посветеност додека ги истражувате петте нивоа на неверојатни артефакти во музејот. 

Има причина зошто музејот е познат како најчудниот музеј во Амстердам, а одговорот ќе го добиете кога ќе пристигнете овде. 

Направете селфи со највисокиот човек на планетата и истражете широк спектар на фасцинантни необичности подетално.

Ова е Холандско искуство

Ова е Холандско искуство
Слика: ThisIsHolland.com

Ова е Холандија - Крајното искуство со лет во 5D е еден од најдобрите начини за истражување на Амстердам. 

„Ова е Холандија“ е најсовремен симулатор за летање кој ве води на возбудливо виртуелно патување низ земјата. 

Издигнувајте над иконите холандски пејзажи и искусете ја убавината и различноста на Холандија. 

Холандски музеј на отпорот

Холандски музеј на отпорот
Слика: NYTimes.com

на Холандски музеј на отпорот нуди отрезнувачки поглед на холандското движење на отпорот и животот во Амстердам за време на Втората светска војна.

Нацистичка Германија ја зазеде Холандија од 14 мај до 5 мај 1945 година, а масите мораа да се справат со тешки избори и дилеми. 

Се прашувате, каков беше одговорот на Холандија? Кој возврати? Зошто и како? 

Сите одговори ќе ги добиете само откако ќе го посетите Verzetsmuseum во Амстердам. 

Музеј STRAAT

Музеј STRAAT
Слика: StraatMuseum.com

на Музеј STRAAT е спектакуларен музеј посветен на уличната уметност и графитите. 

Музејот е изграден во огромен стар складиште за бродоградба со галериски простор од 8,000 метри квадратни.

Структурата е украсена со слика на Ана Франк од бразилскиот уличен уметник Едуардо Кобра.

Микропија

Билети за Micropia
Слика: Micropia.nl

Микропија е првиот музеј во светот посветен на микробите и микроорганизмите, отворен во 2014 година. 

Целта е да го премости информацискиот јаз меѓу научниците и пошироката јавност со прикажување на бактериите во позитивно и фасцинантно светло.

Музејот е дел од комплексот на кралската зоолошка градина Артис Амстердам во областа Плантиџ во Амстердам, која сега го вклучува музејот Артис Грот.

Кабинетот за мачки

Кабинетот за мачки
Слика: Facebook.com (CatCabinet)

Катенкабинетот е уметнички музеј во Амстердам целосно посветен на мачките. 

Музејот на мачки е основана во чест на Џ.П. Морган, мачка ѓумбир која умре во 1983 година. 

Боб Мајер, сопственикот на ЈП Морган, практично бил неутешен и почнал да собира се што е поврзано со мачките како стратегија за справување. 

Тоа функционираше толку добро што колекцијата стана музеј.

Филмски музеј на EYE

Билети за филмски музеј EYE
Слика: Eyefilm.nl

на Филмски музеј на EYE, светски познато складиште за холандско филмско наследство, ви посакува добредојде да влезете во волшебниот свет на кинематографијата. 

Посетете го националниот филмски музеј на Холандија за да ги видите холандските и странските класици и модерни филмови.

Музејот може да се пофали со значајна колекција на кино артефакти, ангажирани изложби и пријатна семејна средина.

Музеј на дијаманти

Музеј на дијаманти
Слика: tripadvisor.co.uk

на Музеј на дијаманти во Амстердам ги носи посетителите на патување од рудникот за дијаманти до пенлив накит. 

Малкумина знаат за истакнатата улога на Амстердам во трговијата со дијаманти, а музејот се обидува да ги едуцира посетителите за фасцинантната историја и занаетот на разни скапоцени камења.

Тури со храна во Амстердам

Тури со храна во Амстердам
Tupungato / Getty Images

Тури со храна во Амстердам оди подалеку од суштинското кулинарско искуство за да се потопи во културата на градот. 

За време на овие високо оценети тури, уживате во вкусна храна и пијалоци од најдобрите ресторани и улици во Амстердам со забавен и информативен водич кој предничи.

Храната е јазик сама по себе и не мора да бидете хранител за да ја разберете.

Амстердам е познат како град на каналите. Понекогаш се нарекува „Венеција на север“ поради огромниот број канали.

Бесплатни работи за правење во Амстердам

Во Амстердам има многу работи кои не чинат ништо – 

 1. Прошетајте низ прекрасниот Вонделпарк. Тој е дел од округот Амстердам-Зуид и се наоѓа западно од Лајдсеплеин и Музејот.
 2. Прошетајте низ населбата Jordaan и посетете го Noordermarkt, кој се одржува во понеделник (9 до 1 часот) и сабота (9 до 4 часот).
 3. Посетете ја јавната библиотека во Амстердам, која има прекрасен ентериер и честопати е домаќин на бесплатни настани и изложби.
 4. Погледнете ги уличните изведувачи на плоштадот Дам. На плоштадот има и Националниот споменик, откриен на 4 мај 1956 година во знак на сеќавање на оние кои загинале за време на Втората светска војна.
 5. Прошетајте по каналите и видете ги чамците.
 6. Проверете го Бегињхоф, тивок двор со прекрасни стари куќи. Многумина го сметаат Бегинхоф за едно од скриените богатства на Амстердам. 
 7. Туристите можат да го видат градот одозгора со качување по скалите до врвот на црквата Вестеркерк. Посетата на Вестеркерк е бесплатна; сепак, билетите за турите за искачување на кулата Вестеркерк чинат 7 евра. 
 8. Проверете ги пазарите, како што се Albert Cuypmarkt и болвата пазар Ватерлуплеин.

Следете ја врската за повеќе бесплатни работи за правење во Амстердам.

Неколку работи што треба да ги направите во Амстердам

Амстердам е многу пријателски град за парови, со многу активности што може да се прават заедно. 

Еве неколку предлози за работи што треба да ги правите како пар во Амстердам:

 1. Направете романтична прошетка со брод низ живописните канали на градот.
 2. Посетете ја куќата на Ана Франк, која ја раскажува приказната за младата девојка која пишувала дневник додека се криела за време на Холокаустот.
 3. Направете пикник во Вонделпарк, најголемиот и најубав парк во Амстердам.
 4. Посетете една од многуте уметнички галерии во градот, како што се музејот Ван Гог, Ријксмузеумот или музејот Стеделијк.
 5. Уживајте во вечера со свеќи во пријатен ресторан, дури и додека уживате како локалното население го поминува својот живот.
 6. Одете на турнеја во пиварницата и вкусете локално занаетско пиво.
 7. Изнајмете велосипед и возете велосипед низ градот, истражувајќи ги шармантните населби.
 8. Посетете го фестивалот на светлината во Амстердам, кој се одржува секоја зима и содржи светлосни инсталации и уметнички дела низ градот.
 9. Одете на час по готвење заедно и научете како да направите традиционални холандски јадења.
 10. Одете на лизгање на мраз на едно од терените на отворено во градот во зима.

Следете ја врската за повеќе неколку активности во Амстердам.

Денот на вљубените во Амстердам

Пар во Амстердам
Фанки-Дата / Гети

Холандската престолнина има прекрасни крстарења по канали, фасцинантни уметнички музеи, историски градби, завидна велосипедска култура, лабав однос кон марихуаната итн. Ова е причината зошто младите парови сакаат да прославете го Денот на вљубените во Амстердам.

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар