Почетна » Сиднеј » Работи што треба да се прават во Сиднеј

Работи што треба да се прават во Сиднеј

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(125)

Сиднеј на источниот брег на Австралија е најголемата и најпопуларна туристичка дестинација во земјата.

Тоа е блескава метропола на чамци, заливи и плажи и идеална за сите видови патници.

Две од најистакнатите атракции во овој град се неговиот карактеристичен пристанишен мост и операта, сместени во позадината на неговото светски познато пристаниште.

Посетителите кои прв патуваат се преоптоварени со толку многу што да видат и истражуваат во овој град покрај водата.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Сиднеј.

Туристички атракции во Сиднеј

Сиднејска опера

Сиднејска опера
Africanpix / Getty Images

Сиднејска опера е најпрепознатливата знаменитост во Сиднеј и популарна туристичка атракција.

Со повеќе од четириесет претстави неделно, овој центар за изведувачки уметности со повеќе места привлекува повеќе од 8 милиони посетители годишно.

Во театрите, седиштата одлучуваат за квалитетот на гледањето, а истото важи и за операта во Сиднеј.

Затоа, пред да ги резервираат своите билети за шоу, посетителите сакаат да го знаат најдобри места во операта во Сиднеј.

Зоолошка градина Таронга

Зоолошка градина Таронга
Слика: Крис Патнам

Зоолошка градина Таронга е дом на повеќе од 4,000 животни и е извонредно искуство во дивината и за децата и за возрасните.

Се простира на 50 хектари пристаниште, нудејќи фантастичен поглед на пристаништето во Сиднеј.

Таронга е исто така непрофитна организација која поддржува зачувување на дивиот свет.

Се искачи на мостот во Сиднеј

Се искачи на мостот во Сиднеј
Pjmalsbury / Getty Images

на Искачување на мостот Сиднеј Хабур е една од најпопуларните активности во Сиднеј.

Под водство на обучени водичи, ќе се искачите повеќе од 1300 скали низ надворешните сводови на Сиднејскиот пристанишен мост за да стигнете до неговата највисока точка.

Од врвот го гледате прекрасното пристаниште Сиднеј, Сиднејската опера, а ако небото е ведро, сините планини исто така.

На мостот досега се искачиле повеќе од 2.75 милиони луѓе.

Сиднеј кула око

Сиднеј кула око
Слика: Sydneytowereye.com.au

Сиднеј кула око е палубата за набљудување на висина од 250 метри (820 стапки) и нуди поглед од 360 степени на хоризонтот на Сиднеј.

Посетителите уживаат и во 4D кино искуство и во Сиднејската кула Skywalk.

Аквариум во Сиднеј

Аквариум во Сиднеј
Слика: Sydney.com

SEA LIFE Сиднејски аквариум е огромно туристичко извлекување за семејства и соло патници.

Во него се прикажани повеќе од 700 видови на морски суштества, вклучувајќи ајкули, дугони, зраци, тропски риби итн. - вистински одраз на водите околу австралиските брегови.

Најпопуларната изложба на аквариумот во Сиднеј е прошетката низ океанскиот тунел долг 100 метри (328 стапки).

Мадам Тисо Сиднеј

Стив Ирвин во Мадам Тисо Сиднеј
Слика: Madametussauds.com

Ако сакате да додадете гламур на вашиот одмор во Австралија, не гледајте подалеку Мадам Тисо Сиднеј.

Гледате вековни техники на восочни изработки во Музејот на восок во Сиднеј и тријте раменици со светски лидери, кралски семејства, политичари, филмски ѕвезди, спортисти итн. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди.

Мадам Тисо во Сиднеј не е само музеј, туку и место за претворање на вашите соништа за средба со вашите идоли во реалност.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од