Почетна » Мајами » Работи што треба да се прават во Мајами

Работи што треба да се прават во Мајами

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(182)

Мајами во Јужна Флорида е едно од најпопуларните места за одмор во светот. 

Привлекува втор најголем број странски туристи меѓу сите градови во САД, после Њујорк.

Мајами нуди одлични плажи, природни атракции, историја, култура, ноќен живот и шопинг. 

Многу атракции во Мајами се во центарот на градот, што го олеснува (или не!) патувањето. 

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Мајами

Туристички атракции во Мајами

Национален парк Евергладс

Националниот парк Еверглејдс Мајами
Брет Чарлтон / Гети Имиџис

Национален парк Евергладс е 1.5 милиони хектари суптропска дивина во Јужна Флорида која привлекува туристи од целиот свет.

Еверглејд секоја година добива повеќе од милион посетители, кои доаѓаат поради една или сите од долунаведените причини -

1. За да го видите неговиот див свет, кој вклучува пантери од Флорида, американски крокодили, американски алигатори, западноиндиски гравчиња, желки, делфини, змии итн.

2. Да видите повеќе од 350 видови птици кои ги нарекуваат Еверглејдс свој дом

3. За активности на отворено како што се планинарење, возење велосипед низ патеки, кампување, риболов, пловење, кајакарство, кајак итн.

4. За да се качите на тури со воздушни чамци на Еверглејд, што е најбрзиот начин да го истражите Националниот парк

5. За возбудливото искуство со алигаторот. На крајот на краиштата, Еверглејдс е единственото место на Земјата каде коегзистираат алигатори и крокодили.

Сиквариум во Мајами

Сиквариум во Мајами
Слика: Марија Сбитова

Сиквариум во Мајами е забавен парк за морски животни со 38 хектари за истражување и стотици животни за гледање.

Тој е домаќин на морски животни, како што се китовите убијци, делфините, морските лавови, зраците на убодот, морски желки, гравите итн., и во забавна и во едукативна поставеност.

Тоа е една од најпопуларните работи во Мајами.

Зоолошката градина во Мајами

Зоолошката градина во Мајами
СкотБарфилд / Getty Images

Зоолошката градина во Мајами е најголемата зоолошка градина во Флорида и една од најпријателските активности за семејството во Мајами.

Најдоброто нешто за зоолошката градина во Мајами е што животните не се чуваат во кафези и наместо тоа слободно шетаат наоколу во нивните природни живеалишта.

Познато и како зоолошката градина на метрото во Мајами, ова туристичко место привлекува еден милион посетители секоја година.

Остров од џунгла

Островот џунгла Мајами
Слика: Jungleisland.com

Остров од џунгла е Зоолошки парк со многу интеракции со животни, изложби на птици, воден парк, Ziplines, Nerf Battle зони, плажа за капење итн.

Оваа атракција во Јужна Флорида, популарна кај локалното население и туристите, е совршен дневен излет за целото семејство, особено ако имате деца.

Круз на милионер

Круз на милионер
Слика: GetYourGuide.com

Патувања со редица милионер има заработено репутација како врвен избор за патници, локални жители и бизниси кога планираат турнеја во Мајами.

Широката флота на бродови Millionaire's Row Cruise нуди неколку водени искуства околу областа Мајами.

Оваа екскурзија е дефинитивно вредна за вашите пари и труд без разлика дали живеете во Мајами или само патувате.

Музеј на графити

Музеј на графити
Слика: NYTimes.com

на Музеј на графити, лоциран во срцето на културата на графити во Мајами, е фантастично место за учење за еволуцијата на графитите.

Основан во 1970-тите, тој е првиот музеј во светот посветен на графити.

Покрај тоа што ќе бидете сведоци на внатрешни и надворешни прикази на чудни слики, скулптури и цртежи кои опфаќаат повеќе од пет децении, ќе ја доживеете суштината на оваа уникатна уметничка форма.

Ѕидови на Винвуд

Wynwood Walls Мајами
Слика: Thewynwoodwalls.com

Мајами е дом на неколку уметници кои целосно го трансформираа квартот Винвуд, давајќи му на градот сосема нов идентитет.   

Ѕидови на Винвуд е музеј на улична уметност на отворено во Мајами каде што можете да уживате во живописни мурали. 

Во моментов, областа Винвуд стана светилиште за аспиранти графити уметници, сликари и иноватори. 

Музеј на илузии

Музеј на илузии Мајами
Слика: Miaillusions.com

Ако сте љубители на луда уметност и гатанки кои ви го извртуваат умот, тогаш Музејот на илузии во Мајами е местото за вас.

на Музеј на илузии е домаќин на забавни 3D илустрации и експонати кои ќе ви го разнесат умот!

Ова искуство ќе ви го одземе здивот, превезувајќи ве во светот на фантазијата и имагинацијата.

Трилер турнеја со глисер во Мајами

Билети за трилер Мајами
Слика: ThrillerMiami.com

Турнеја со брз брод во Мајами е најдобриот начин да се доживее брегот на Мајами.

Можете да го истражувате заливот Бискејн, градот Мајами Бич, островот Фишер и да ги видите замите на Ѕвездениот остров.

Подгответе се да ве попрска со ветер, вода и неверојатни погледи на вашата турнеја!

Турнеја со патки во Мајами

Турнеја со патки во Мајами
Слика: MiamiDuckTours

на Турнеја на Мајами Дак нуди авантура која се случува еднаш во животот низ спектакуларните знаменитости на градските улици и во прекрасниот залив Бискејн. 

Искусете нешто возбудливо додека учите неверојатни историски грутки од компетентен, професионален и забавен водич.

Придружете се на неверојатно пријатно патување исполнето со ситници, музика, историски места и забавни факти.

Парк за рекреација Сограс

Парк за рекреација Сограс
Слика: Evergladestours.com

Искусете го највпечатливото природно богатство на Флорида, Еверглејдс, преку турнеите во рекреативниот парк Sawgrass. 

Вклучете возбудлива авантура со воздушен чамец во тревни реки и забележајте гатори, птици, риби, желки и други загрозени видови. 

На Еверглејдс тури во рекреативниот парк Sawgrass, сурфајте низ природното живеалиште на гаторите за да ги погледнете поблиску.

Градините на Фламинго

Градините на Фламинго
Слика: Wikipedia.org

Градините Фламинго, основани во 1927 година, се едно од најстарите засолништа за животни во Јужна Флорида.

Непрофитната градина има за цел да ги зачува птичарните суштества, пеперутките и фламингото.

Градините на Фламинго е главниот центар за учење Еверглејдс, засолништето за диви животни и ботаничката градина на Јужна Флорида.

Skyviews Мајами

Skyviews Мајами
Слика: SkyviewsMiami (Фејсбук)

Скајвју Мајами е џиновско тркало за траект што ве фрла високо на небото. 

Не е ни чудо, тоа е една од најпопуларните атракции во Мајами,

Туристите и локалното население можат да се искачат 200 метар над пазарот Бејсајд и да уживаат во неспоредливиот поглед на градот од врвот Skyviews Miami Observation Wheel.

Суперсиниот Мајами

Суперсиниот Мајами
Слика: Superblueart (Фејсбук)

Подгответе се да го доживеете највозбудливото извонредно искуство во Superblue во Мајами, каде што ќе бидете однесени во нови светови што го одземаат здивот создадени од врвни уметници.

Суперсино во Мајами е извонреден уметнички музеј кој содржи необични изложби низ кои се шетаат во шема. 

Тоа е соодветна дестинација за семејства и пријатели, затоа нурнете во живописниот свет на бескрајни можности.

Кралицата на џунглата

Кралицата на џунглата Мајами
Слика: JungleQueenRiverboats (FaceBook)

на Речни чамци на џунглата кралицата пловат по водите на Форт Лодердејл од 1935 година.

The Jungle Queen ft Lauderdale е еден од најдобрите начини за истражување на Мајами.

Ова крстарење ве води низ најзначајните знаменитости на градот, истовремено обезбедувајќи ги сите опции за забава.

Сафари за земја на лав

Lion Country Safari Мајами
Слика: LionCountrySafari (Фејсбук)

на Сафари за земја на лав во Флорида е релаксирачко бегство од метежот и вревата на градот.

Сафарито отворено во 1967 година е популарна „зоолошка градина без кафез“ каде што гостите можат да возат низ парк и да се приближат до дивиот свет.

Оваа атракција ви овозможува да доживеете сафари без да патувате во Африка.

Овде може да се најдат лавови, диви пчели, жирафа, зебри, носорози, орикс и многу други животни. 

Тури со храна во Мала Хавана, Мајами

Турнеја со храна во Мала Хавана Мајами
Слика: Miamiculinarytours.com

Тури со храна во Мала Хавана Мајами се популарни и кај туристите и кај локалното население.

Тие се одличен начин да ја истражите регионалната кујна во рестораните, пабовите и улиците и подобро да го запознаете местото и неговите луѓе.

Не мора да сте љубител на храна за да уживате во овие високо оценети тури.

Малата Хавана, Мајами е најпознатото кубанско прогонство на глобално ниво и е познато по својот уличен живот, ресторани, музика и други културни активности.

Мајами со хеликоптер

Турнеја со хеликоптер над Мајами
Lady-Photo / Getty Images

Мајами нуди фантастични глетки за оние кои сакаат да го врзат појасот и да одат на турнеја со хеликоптер.

Има толку многу што да се види во градот - Мајами Бич, Арт Деко Историски Дистрикт, Саут Бич, Националниот парк Еверглејдс, Бајсајд пазар, Ки Бискејн итн.

Но, постои поголема возбуда во гледањето на сето ова од високо во воздухот.

Само напред, закажете турнеја со хеликоптер над Мајами.

Денот на вљубените во Мајами

Романтична двојка во Мајами
Слика: Маридав

Ќе ви се допадне да славите Денот на вљубените во Мајами ако преферирате мирна, убава и пријателска дестинација.

Овој град е толку волшебен што се чувствува како да сте залутале во свет на фантазии.

Проверете како можете да го прославите 14 февруари со вашиот партнер. 

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од