Почетна » Гренада » Работи што треба да се прават во Гранада

Работи што треба да се прават во Гранада

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Градот Гранада се наоѓа во подножјето на планините Сиера Невада и има фасцинантна историја и уникатна култура.

Овој живописен мал град бил главен град на мавританското кралство од 13-тиот до 15-тиот век.

Прекрасниот комплекс на палатата Алхамбра и старата мавританска населба Албаицин се главната привлечност на градот.

Откријте ги врвните туристички атракции во овој прекрасен град со нашата листа на работи што треба да ги направите во Гранада.

Туристички атракции во Гранада

замокот Алхамбра

Палатата Алхамбра во Гранада
Remedios / Getty Images

замокот Алхамбра е тврдина на мавританските монарси на Гранада во Шпанија и привлекува 2.7 милиони туристи годишно.

Изградена на плато помеѓу 1238 и 1358 година, Алхамбра гледа на квартот Албаицин во градот Гранада.

# Што да се види во Алхамбра, Гранада
# Тури на Алхамбра од Малага
# Тури на Алхамбра од Севиља
# Билети за Алхамбра во последен момент

Generalенералифе

Generalife во Гранада
Ташка / Getty Images

Сместено веднаш надвор од ѕидините на Алхамбра, користеле султаните Насир Generalенералифе како Летна палата каде што би можеле да се повлечат со своите семејства за да избегаат од превирањата на палатата Алхамбра.

Палатите на Насрид

Паласи Насрид, Гранада
Llflan / Getty Images

Палатите на Насрид се прекрасен пример за мавританска архитектура и занаетчиство и се многу различни од другите кралски палати во Европа.

Емисии на фламенко

Фламенко шоу во Jardines Zoraya
Слика: Globalheartbeattravel.com

Жардинес де Зораја е ресторан во срцето на историскиот кварт Албаизин во Гранада, кој нуди дневни фламенко шоуа и одлична локална кујна.

Има една од највисоко оценетите изведби на Фламенко во Гранада.

Ла Албореа

Фламенко шоу во Ла Албореа
Слика: AlboreaFlamenco.com

Ла Албореа е таблао фламенко, или место за изведба на фламенко, лоцирано во срцето на Гранада, Шпанија. 

Тоа е популарна туристичка дестинација, и со добра причина, бидејќи нуди автентично фламенко искуство во прекрасен амбиент.

Претставите во Ла Албореа ги изведуваат некои од најдобрите фламенко уметници во Шпанија.

Пештерите Сакромонте

Сакромонте пештери фламенко шоу
Слика: Фламенко.еден

Пештерите Сакромонте се традиционални пештерски живеалишта претворени во уникатни места за изведба, кои нудат автентично фламенко искуство.

Денес, Сакромонте е дом на многу изведувачи на фламенко, а пештерите што се прекриени на ридот често се користат како места за фламенко претстави.

Малите и интимни пештери создаваат тесна врска помеѓу изведувачите и публиката.

Templo del Flamenco

Фламенко шоу во Templo del Flamenco
Слика: GetYourGuide.com

Templo del Flamenco е едно од најпопуларните места за фламенко во Гранада и се наоѓа во живописната област Албаичин.

Комбинацијата на музика, танц и пеење е моќно емотивно ослободување, а фламенко шоуто често се опишува како хипнотизирачко.

Куевас Лос Тарантос

Фламенко шоу во Куевас Лос Тарантос
Слика: CuevasLosTarantos.com

Куевас Лос Тарантос е во населбата Сакромонте во Гранада, а Фламенко шоуто овде привлекува многу љубители на уметноста. 

Шоуто вклучува екипа на талентирани фламенко танчери, пејачи и гитаристи кои изведуваат различни традиционални стилови на фламенко, вклучувајќи булерии, фанданго и алегрии.

Албајцин Жардинес де Зораја

Фламенко шоу во Albaycin Jardines de Zoraya
Слика: FlamencoGranada.com

Шоуто на фламенко во Албајцин Жардинес де Зораја ве води во свет на страст, емоции и интензивен ритам.

Комбинацијата на музика, танц и пеење е моќно емотивно ослободување, а фламенко шоуто честопати е возбудливо и хипнотизирачко.

Паласио де лос Олвидадос

Паласио де лос Олвидадос
Слика: Tiqets.com

Паласио де лос Олвидадос (на шпански значи „Палата на заборавените“) е историска локација во Гранада, Шпанија.

Овој музеј е посветен на шпанската инквизиција, еврејската историја и наследството на Гранада и Андалузија. 

Палатата се наоѓа во Албаичин, област вклучена во историскиот комплекс на Џенералифе и Алхамбра во 1994 година и назначена од УНЕСКО како светско наследство.

Опатијата Сакромонте

Сакромонте Опатија Гранада
Слика: CiceroneGranada.com

Опатијата Сакраменто е повеќе од само група архитектонски чуда; тоа е опиплив пример за трајното влијание на религијата и потрагата по внатрешен спокој.

Во подножјето на бујните планини на Сиер Невада се наоѓа Гранада, единствен град извлечен од вековните судири и културен спој на Маврите и Шпанците.

Музеј на пештерите Сакромонте

Музеј на пештерите Сакромонте
Слика: Шпанија.инфо

Музеј на пештерите Сакромонте во Гранада, Шпанија, е посебен културно-историски споменик кој дава интересен поглед во историјата на градот. 

Овој музеј е препознатлив по своите традиционални пештерски куќи и им нуди на туристите волшебно истражување на локалната историја, уметност и традиции на фламенко во регионот Сакромонте.

Катедрала во Гранада

Катедрала во Гранада
Слика: Шпанија.инфо

Катедрала во Гранада, е римокатоличка црква во градот Гранада.

Катедралата Encarnación во Гранада, или Катедралата на инкарнација, сè уште е седиште на почит, духовност и историска важност, заедно со нејзината позната Кралска капела.

Алкацерија, просперитетниот муслимански пазар што го нашол своето потекло во 15 век како центар на свила, е во непосредна близина.

Амам Ал Андалус

Амам Ал Андалус Гранада
Слика: Гранада.HammamAlAndalus.com

Амам Ал Андалус е волшебен комплекс арапски бањи кој нуди навистина релаксирачко и сензуално искуство со своите базени со вода, масажи со есенцијални масла и елегантен ентериер.

Подгответе се да ја истражите смирувачката прегратка на Амам Ал Андалус и уживајте во уникатно спа искуство во класичните мавритански бањи во Гранада.

Тврдината Ла Мота

Тврдината Ла Мота
Слика: Tiqets.com

Тврдината Ла Мота се наоѓа во градот Алкала ла Реал во провинцијата Хаен, на само еден час оддалеченост од Гранада.

Необичниот медитерански град може да се пофали со Форталеза де ла Мота или тврдината Ла Мота. 

Оваа величествена тврдина стои како нем сведок на вековната историја и текот на времето.

Пештерите на Нерја

Пештерите на Нерја
Слика: en.wikipedia.org

Пештерите на Нерја, кој се наоѓа во близина на Нерја, Коста дел Сол, во јужна Шпанија, е фасцинантно природно чудо и важен археолошки локалитет. 

Овие пештери се познати по нивните огромни одаи, зачудувачки карпести формации и значајните историски и културни откритија направени во нивните длабочини.

Селво Авентура

Селво Авентура
Слика: VivaManilva.com

Селво Авентура е возбудлив парк за диви животни и авантури лоциран во прекрасниот регион Андалузија, Шпанија. 

Селво Авентура, сместена во центарот на Коста дел Сол, им дава можност на посетителите да искусат возбудливи авантури и средби додека учат за чудата на природниот свет.

Работи што треба да се прават во други градови

АтлантаАмстердамБарселона
БерлинБостонБудимпешта
CHARLESTONЧикагоДубаи
ДаблинЕдинбургГренада
ХамбургХаваиХонг Конг
ХјустонЛас ВегасЛисабон
ЛондонЛос АнџелесМадрид
МелбурнМајамиМилан
МинхенНешвилЊујорк
ОрландоПаризФеникс
ПрагаРимСан Диего
Сан ФранцискоСингапурСофија
СиднејТампаВиена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од