Почетна » Милан » Атракции и искуства во Милано

Работи што треба да се прават во Милано

4.8
(190)

Милано е еден од најживописните и најкултурно богатите градови во Италија, а туристите имаат повеќе причини да го посетат градот.

Модна: Милано е една од модните престолнини во светот. Тој е дом на врвни модни брендови, дизајнерски бутици и некои од најпознатите модни ревии во светот. Ако ја сакате модата, таа е дестинација која мора да ја посетите.

Уметност и архитектура: Милано е познат по својата уметност и архитектура, вклучувајќи ја познатата катедрала Дуомо, сликата на Тајната вечера од Леонардо да Винчи и замокот Сфорца.

Храна и пијалок: Милано има богата кулинарска традиција, со многу ресторани кои служат вкусна италијанска кујна. Туристите сакаат да поминуваат време во миланските кафулиња и барови, кои нудат локални вина и традиционални пијалоци како аперитиво.

Референци: Милано е рај за купувачите, со многу продавници од висока класа и луксузни брендови. Ако сте на буџетски одмор, можете да ги проверите и локалните пазари и независните бутици.

Ноќен живот: Милано има енергична сцена со ноќен живот, со многу барови, клубови и места за музика во живо. Патниците кои сакаат да се забавуваат до доцна во ноќта ќе ги сакаат можностите за забава во Милано.

Културни настани: Италијанскиот град е место за културни настани во текот на годината, вклучително и Миланската модна недела, Миланската недела на дизајн, Миланскиот филмски фестивал итн.

Туристички атракции во Милано

Има многу работи што треба да се прават во Милано, а ние набројуваме некои од најпопуларните атракции.

Катедрала во Милано

Катедрала во Милано
Слика: Duomomilano.it

Катедрала во МиланоБелиот надворешен мермер и сложено изработената внатрешност ја прават една од најубавите и иконски градби во Италија.

Катедралата е стара околу 600 години и е посветена на Рождеството на Света Марија.

# Тераса на покривот на катедралата во Милано
# Витраж прозорци на Дуомо
# Тури со водич на катедралата во Милано
# Што има внатре Дуомо Ди Милано
# Факти за катедралата во Милано

Замокот Сфорца

Замокот Сфорца
Слика: TripAdvisor.com

Замокот Сфорца има неколку специјализирани музеи и историски артефакти кои ги сакаат туристите.

Првично бил замок Висконти, а подоцна станал резиденција на Сфорцас, кои владееле со градот. Таа е една од најубавите тврдини во земјата.

Театар и музеј Ла Скала

Театар и музеј Ла Скала
Слика: museoscala.org

На Милан Театар Ла Скала е една од најпознатите оперски куќи во светот.

Тој е дом на многу антички богатства, вклучувајќи уметност изградена од Жак Кало, слики и инструменти од периодот од колекцијата Самбон, слики од златното доба на Ла Скала итн.

Последната вечера на Леонардо

Последната вечера на Леонардо
Слика: Википедија

„Тајната вечера“ од Леонардо да Винчи е популарна слика и луѓето доаѓаат од далеку и ширум за да ја видат.

Ја претставува последната вечера на Исус и неговите апостоли во Ерусалим пред неговото распнување.

Можете да ги видите темните таписерии кои ги обложуваат ѕидовите од двете страни, додека на задниот ѕид доминираат три прозорци кои гледаат на брановиден пејзаж кој потсетува на селата на Милано. 

Има скриени пораки насекаде низ „Тајната вечера“.

Историчарите имаат причини да веруваат дека истурената сол, кифличките и апостолите групирани во одреден број се претвораат во нешто поголемо. 

Научниот музеј на Леонардо

Наука и технологија Музеј на Леонардо да Винчи
Слика: Museoscienza.org

на Леонардо да Винчи Национален музеј за наука и технологија изложува експонати кои ги истакнуваат минатото и сегашноста на европското инженерство и наука.

И туристите и локалните жители можат да поминуваат часови за учење за физика, инженерство итн.

Леонардо3

Леонардо3
Слика: Leonardo3.net

Сигурно сте слушнале за Мона Лиза и Тајната вечера, познати слики од периодот на ренесансата. 

Човекот кој стои зад создавањето на ваквото неверојатно дело е Леонардо Да Винчи.

Тој беше италијански сликар, скулптор, архитект и инженер чиј талент и интелект најдобро ги отелотворуваа идеалите на ренесансното хуманизам движење.

Неговите дела како уметник и инженер беа пред неговото време и ги променија мислите на луѓето. 

Дознајте сè за него на Леонардо3 во Милано.

Музеј на Милан

музеј Каза Милан
Слика: acmilan.com

Каса Милан е седиште на АЦ Милан и е популарна туристичка атракција, особено меѓу љубителите на фудбалот.

Тоа е дом на Музеј на Милан (локално познат како музеј Мондо Милано), прикажувајќи повеќе од 120 години од историјата на клубот.

Леоландија

Леоландија
Слика: milanotoday.it

Леоландија е забавен парк во Милано со над 50 атракции, возења и активности.

Гостите можат да прскаат во водата, да бидат суспендирани или стрелани во воздух, да се возат на тобоганот или да се качат на пиратски брод во неговите осум тематски области.

Парк Гардаланд

Паркот Гардаланд во близина на Милано
Слика: Gardaland.it

Се верува дека Гардаланд е светот на бајките на Италија и е еден од најголемите забавни паркови во Европа. 

Забавен парк Гардаланд е поделена на различни тематски делови инспирирани од световите на историјата и географијата, просторот и имагинацијата. 

Се грижи за посетители од сите возрасти, од мали деца до постари граѓани, и не е важно дали сте со семејството или пријателите, ќе уживате во светот на Гардаланд. 

Можете да правите многу работи во Гардаланд, вклучително возења, шоуа и посети на други туристички атракции како Пепа Пиг Земја, во кои вашето малечко и вие ќе уживате темелно. 

Земјиште на свиња Пепа во паркот Гардаланд

Земјиште на свиња Пепа во паркот Гардаланд
Слика: Gardaland.it

Земја на свиња Пепа е новиот додаток на забавниот парк Гардаланд. 

Тоа е земја на чудата за вашите деца и најдобар начин тие да ги запознаат своите омилени ликови. 

Се одликува со три возења со тема Пепа свиња заедно со реплика на познатата жолта куќа на Пепа. 

Можете да ги сретнете Пепа и Џорџ токму овде и да добиете кликни фотографии со нив. 

Леголенд во Гардаланд

Леголенд во Гардаланд
Слика: Gardaland.it

Дали сте обожавател на Лего? Ако одговорот е да, тогаш ќе ви се допадне неверојатното Паркот Леголенд во одморалиштето Гардаланд

Овој интерактивен воден парк се базира на лего и е еден од најновите тематски паркови во Гардаланд.

И локалното население и туристите го сакаат ова место исполнето со огромни лего, а ако сакате да поминете цел ден со вашето семејство, ова е место за вас. 

Истражете ги вистинските реплики на најпознатите италијански споменици изградени во лего или придружете се на забавата на плажа. 

Аквариум МОAЕ ИВОТ

Gardaland SEA LIFE билети за аквариум
Слика: Gardaland.it

Ако го посетувате Тематскиот парк Гардаланд, не можете да го пропуштите Аквариум МОAЕ ИВОТ. Станува збор за интерактивен аквариум со преку 40 базени со целосна тематика.

Посетителите можат да видат над 5,000 суштества од различни видови и да го запознаат животот под морето.

Музеј на илузии

Музеј на илузии Милано
Слика: MuseoDelleIllusioni.Милано

на Музеј на илузии во Милано инкапсулира различни илузии, забавувајќи ги посетителите од сите возрасти.

Тоа е хибрид на интерактивен музеј со бројни холограми, оптички трикови и инсталации кои ќе ве измамат во чудо.

Пинакотека Амброзиана

Пинакотека Амброзиана
Слика: ambrosiana.it

Пинакотека Амброзиана е популарен уметнички музеј со 24 соби во кои се наоѓаат портретот на музичар на Леонардо да Винчи, корпата со овошје на Караваџо, цртаниот филм на Рафаел за школата во Атина и многу други ремек-дела.

Галеријата Амброзијана е создадена за да служи како шаблон и да ја поддржи Академијата за ликовни уметности во Милано, активна од 1621 до 1776 година.

Вила Неки Кампиљо

Вила Неки Кампиљо
Слика: fondoambiente.it

Вила Неки Кампиљо е елегантна и уметничка куќа изградена помеѓу 1932 и 1935 година од архитектот Пјеро Порталупи.

Туристите го посетуваат музејот кој е претворен во куќа за да ги истражат украсните уметности, сликите и мебелот од времето.

Лозјето на Леонардо

Лозјето на Леонардо
Слика: NBCNews.com

Лозјето на Леонардо, или La Vigna di Leonardo, е еден од ценетите имоти на Леонардо Да Винчи. 

Лозјето му беше подарено од Лудовико Сфорца, војводата од Милано, за неговата одлична работа и како знак на благодарност за сликањето на познатата „Последна вечера“. 

Леонардо живеел во лозјето дваесет години додека работел на сликата. 

Тајната вечера сега е поставена во Санта Марија Деле Грацие, веднаш преку лозјето. 

Работи што треба да се прават во други градови

Атланта Амстердам Барселона
Берлин Бостон Будимпешта
CHARLESTON Чикаго Дубаи
Даблин Единбург Гренада
Хамбург Хаваи Хонг Конг
Хјустон Лас Вегас Лисабон
Лондон Лос Анџелес Мадрид
Мелбурн Мајами Милан
Минхен Нешвил Њујорк
Орландо Париз Феникс
Прага Рим Сан Диего
Сан Франциско Сингапур Софија
Сиднеј Тампа Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар