Колосеумски факти – интересни информации за римскиот Колосеум

Факти за римскиот Колосеум

Вброен меѓу седумте светски чуда, амфитеатарот Колосеум е најпопуларната туристичка атракција во Рим. Се проценува дека повеќе од 4 милиони туристи го посетуваат Римскиот Колосеум секоја година. Замислете колку билети за Колосеум што Римјаните ги продаваат! Колосеумот првично бил наречен Флависки амфитеатар, именуван по императорите на… Прочитај повеќе

World of Coca Cola – билети, цени, што да се види, најдобро време за посета

Светот на Кока Кола во Атланта

Светот на Кока-Кола во Атланта е обид на Кока-Кола да ја сподели приказната за брендот со љубителите на Кока-Кола ширум светот. Во Светот на Кока-Кола, посетителите го доживуваат најпознатиот пијалок во светот во динамична мултимедијална атракција и се доближуваат од кога било досега до трезорот во кој се наоѓа неговата тајна формула. Музејот нуди палета на… Прочитај повеќе

XtraCold Ice Bar Amsterdam – билети, цени, кодекс на облекување, што да очекувате

Леден бар Амстердам

XtraCold Ice Bar во Амстердам е искуство кое се случува еднаш во животот во срцето на градот. Атракцијата се одржува на -10°C (14°F), а посетителите доживуваат како е да се заглавиш на Северниот пол и да уживаш во три бесплатни пијалоци од чаша направена од мраз. Сите посетители добиваат термално палто и ракавици за… Прочитај повеќе

Билети за Кеукенхоф – цени, датуми, тема за Кеукенхоф 2023 година

Градини Кеукенхоф

Градините Кеукенхоф во близина на Амстердам привлекуваат повеќе од 1.5 милиони туристи годишно. Овие полиња со лалиња во Холандија се отворени за посетители само околу 60 дена (8 недели) секоја година. Во сезонските градини на Кеукенхоф, посетителите можат да видат повеќе од 7 милиони светилки од лалиња, нарциси, зумбули и други пролетни цвеќиња, кои цветаат годишно… Прочитај повеќе

Kew Gardens – билет, цени, попуст, часови, влез, истражувачки воз

Градините Кју во Лондон

Градините Кју имаат богата историја што датира од 18 век кога кралицата Каролина ја основала како кралски имот. Денес, тој е дом на над 50,000 живи растенија, што ја прави една од најголемите и најразновидните колекции во светот. Прогласено за светско наследство на УНЕСКО, во градините Кју се сместени најразновидните и… Прочитај повеќе

Пустинско сафари во Дубаи со Quad Bike – цени, времетраење, што да очекувате

Возење со четири велосипеди во пустинското сафари во Дубаи

Возењето со четири велосипеди е возбудливо искуство со загарантиран адреналин додека се тркате низ дините. Пустинските сафари во Дубаи со возење велосипед со четворица се популарни кај паровите, семејствата и групите пријатели кои сакаат авантури. Покрај возењето велосипед во пустината, овие сафари нудат и други активности како што се гаѓање со дини, возење со песок, јавање камили итн. Оваа статија споделува сè што ... Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2024 година во Амстердам – романтични работи што треба да ги направите

Пар во Амстердам

Вековните канали, прекрасните згради, кафулињата, Zaanse Schans во близина, итн., го прават Амстердам привлечна дестинација за заљубените парови. Не е ни чудо што млади и стари парови, посетители и локални жители се упатуваат кон Амстердам околу Денот на вљубените. Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), можете да ја разгалите со сите романтични изненадувања што ги има Амстердам… Прочитај повеќе

Внатре во Емпаер Стејт Билдинг – што да очекувате на турнеја

Внатре во Емпаер Стејт Билдинг

Одморот во Њујорк не е целосен без посета на најпознатата зграда во светот – Емпајер Стејт Билдинг. Историската структура не се однесува само на прекрасните погледи од нејзините опсерватории. Во оваа статија, споделуваме што да очекуваме внатре за време на вашата турнеја во Емпајер Стејт Билдинг. Можете ли да влезете во Емпајер Стејт Билдинг? Да, дури и… Прочитај повеќе

Меѓународен музеј за хируршка наука – билети, цени, што да очекуваме

Меѓународен музеј за хируршка наука

Меѓународниот музеј за хируршка наука одржува над 10,000 квадратни метри јавни галерии посветени на историјата на хирургијата и постојана колекција на уметност и артефакти од историјата на медицината. Во редовни интервали, исто така, спроведува изложби и програми со медицински теми. Во Меѓународниот музеј за хируршка наука се сместени речиси 7,000 медицински предмети… Прочитај повеќе

Berlin Story Bunker – билети, цени, што да очекуваме

Бункер на Берлинската приказна

Во Берлин Стори Бункер, се потопувате во турбулентната историја на градот во вистински бункер од Втората светска војна. Обиколката во бункерот од Втората светска војна од 6,500 квадратни метри ги пресоздава некои од најозлогласените настани во германската историја што доведоа до самоубиството на Хитлер. Музејот е застрашувачки потсетник на војната во која загинаа 70… Прочитај повеќе

Музеј Реина Софија – билети, цени, попусти, слободни часови, што да се види

Музеј на Реина Софија

Музејот Реина Софија, познат и како Музеј национален центар на уметноста Реина Софија, е огромна колекција на модерна и современа уметност. Заедно со музејот Прадо и музејот Тисен-Борнемиза, го формира Златниот триаголник на уметноста во Мадрид. Музејот Реина Софија може да се пофали со ремек-дела на уметници како Пабло Пикасо, Џоан Миро, Салвадор… Прочитај повеќе

Билети во зоолошката градина во Сан Диего, цени, попусти, животни и емисии за гледање

Влез во зоолошката градина во Сан Диего

Зоолошката градина во Сан Диего е светски позната зоолошка градина во Сан Диего, Калифорнија, САД. Таа е една од најголемите и најразновидните зоолошки градини во светот, со над 3,500 животни. Зоолошката градина пречекува околу четири милиони посетители годишно. Многумина ја сметаат за една од најдобрите зоолошки градини во земјата поради нејзините 700+ уникатни видови, програмите за зачувување, одличните… Прочитај повеќе

Искачување на мостот на пристаништето во Сиднеј – билети, цени, ден наспроти ноќ, набљудувач на Пилон

Се искачи на мостот во Сиднеј

Сиднејскиот пристанишен мост е иконично обележје на Сиднеј, Австралија. Искачувањето на мостот Сиднеј Хабур е една од најпопуларните активности во Сиднеј. Под водство на обучени водичи, ќе се искачите повеќе од 1300 скали низ надворешните сводови на Сиднејскиот пристанишен мост за да стигнете до неговата највисока точка. Од врвот, … Прочитај повеќе

Illuseum Berlin – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Деца уживаат во Illuseum во Берлин

Влезете во Илузеум Берлин за да се одморите од реалниот свет. Ништо не е како што изгледа во Illuseum, а посетителите од сите возрасти учествуваат, се забавуваат и се забавуваат. На оваа фантастична семејна дестинација во срцето на Берлин, сите се потопуваат во светот на илузиите. Ќе бидете маѓепсани од… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Werribee – билети, цени, сафари автобус, животни, запознајте ги чуварите

Зоолошката градина Werribee, Мелбурн

Werribee Open Range Zoo е африканска тематска зоолошка градина во Werribee, околу 30 километри (19 милји) југо-западно од Мелбурн. Со разновидни диви животни изложени во природни услови, таа е многу популарна зоолошка градина во Викторија, Австралија. Во оваа статија објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за зоолошката градина на Вериби. Топ Werribee… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Мелбурн

Туристички атракции во Мелброун

Мелбурн е втора по големина метропола во Австралија и шест пати е изгласан за најпогоден град за живеење во светот во неодамнешното минато. Со своето изразено европско чувство и одличните авантури за еднодневни патувања на кратко возење од градот, тој е исто така одлична туристичка дестинација. Мелбурн нуди разновиден спектар на туристички атракции - диви животни, музеи,… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Мајами – билети, цени, попусти, времиња на хранење, часови

Зоолошката градина во Мајами

Зоолошката градина во Мајами е најголемата зоолошка градина во Флорида и една од најпријателските активности за семејството во Мајами. Зоолошката градина зафаќа површина од 750 хектари и е дом на преку 3,000 животни од целиот свет. Зоолошката градина во Мајами е поделена на тематски експонати: Азија, Африка, Амазон и пошироко и Австралија. На изложбите се претставени различни животни,… Прочитај повеќе

Дестилерија Џејмсон или музеј за ирско виски - која е подобра турнеја?

Дестилерија Џејмсон или музеј за ирско виски

Повеќе од милион туристи слетуваат во Даблин за туризам со виски секоја година. Повеќето од овие туристи сакаат да резервираат искуство со ирско виски, но не се сигурни за најдобрата турнеја со виски во Даблин. Сите го имаат истото прашање: дали треба да ја обиколат дестилеријата Џејмсон или музејот на ирското виски? Во оваа статија, ние… Прочитај повеќе

Театар Black Light, Прага – билети, најдобри претстави, часови, прегледи

Black Light театар во Прага

Театарот Black Light е значајна туристичка атракција во Прага. Со текот на годините, уметноста помина низ различни земји и секоја земја го додаде својот вкус. Театарот Black Light во Прага е за комбинирање на моќта на историјата, културата и уметноста во една изведба. Во оваа статија ви објаснуваме се што треба да… Прочитај повеќе

Катедралата Свети Павле – билети, цени, часови, кодекс на облекување, слободен влез

Катедралата Свети Павле во Лондон

Катедралата Свети Павле е една од најпознатите знаменитости во Лондон, со купола која доминира на хоризонтот на Лондон повеќе од 300 години. Катедралата е посветена на апостол Павле и датира од 604 година од нашата ера. Повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа атракција во Лондон секоја година. Во оваа статија објаснуваме… Прочитај повеќе