Почетна » Прага » Еврејски кварт Прага тури

Еврејски кварт, Прага – Еврејски музеј, тајмингот, тури со водич, кодекс на облекување

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Прага

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Еврејскиот кварт во Прага е најдоброто место за да се доживее културата на Евреите и како тие живееле низ годините.

Со текот на времето, еврејскиот кварт Јозеф Прага претрпе неколку структурни промени, но сè уште е сведоштво за прогонството на Евреите низ вековите.

Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да го посетите Еврејскиот кварт во Прага.

Како да стигнете до Еврејскиот кварт, Прага

Официјалното обраќање на еврејскиот кварт Џозеф е - Еврејскиот кварт, Јосефов, Прага 1, Чешка. Најдете насоки

Бидејќи еврејскиот кварт Џозеф е во близина на Стариот градски плоштад и реката Влтава, има предност што е блиску до различни туристички места.

Туристите имаат можност да одат наоколу пешки или јавен превоз.

Со автобус

Автобуските броеви 194 и 207 застануваат кај Староместска Метро станица, на три минути пешачење од Еврејскиот кварт.

Автобусот 194 исто така застанува во U Staré skoly, кој е веднаш до шпанската синагога.

Со трамвај

Трамвајските броеви 2, 17 и 18 исто така можат да ви помогнат да стигнете до Еврејскиот кварт во Прага.

Овие трамваи застануваат на Метро станица Староместска, кој, како што веќе споменавме, е оддалечен на три минути пешачење од Еврејското маало.

Со метро

Влезете во кој било воз од линијата А и слезете во Староместска Метро станица.

Пешки

Ако сте во близина на Стариот град или на Карловиот мост, најдобрата опција за вас е да пешачите до Еврејскиот кварт.

Еврејскиот кварт Џозеф е пет минути пешачење од Плоштад Стариот град и 10 минути пешачење од Карловиот мост.

Приватен превоз

Не препорачуваме приватен превоз за да стигнете до Еврејскиот кварт.

Иако е најудобна опција, наоѓањето место за паркирање може да биде тешко.

Дури и ако патувате за Прага со автомобил, ви предлагаме да го паркирате вашиот автомобил надвор од центарот на градот и да користите јавен превоз за да одите понатаму.


Вратете се на почетокот


Часови во еврејскиот кварт

Постојат две главни атракции во Еврејскиот кварт, Прага - Еврејскиот музеј и Старо-новата синагога.

Од недела до петок, Еврејскиот музеј се отвора во 9 часот. За време на шпицот на туристичката сезона од април до октомври, музејот се затвора во 6 часот, а во остатокот од годината во 4.30 часот.

Еврејскиот музеј останува затворен во сабота. 

Од недела до петок Старо-новата синагога се отвора во 9 часот. Од април до октомври, Синагогата се затвора во 6 часот, а во остатокот од годината во 5 часот.

Старо-новата синагога има алтернативен распоред за петок - се затвора еден час пред сабота. Останува затворено во сабота. 

Еврејскиот музеј и старо-новата синагога исто така се затворени за еврејските празници.

За детални информации за еврејските празници и времето на сабота, Кликни тука.


Вратете се на почетокот


Само турнеја наспроти тура со водич

Посетителите на еврејскиот кварт Прага имаат едно прашање на ум - дали треба сами да шетаат и да го истражуваат или да резервираат водич?

Еврејскиот кварт Прага може да биде збунувачки за најискусните патници.

Тоа е затоа што има толку многу различни згради, споменици и историски атракции кои се комбинираат за да станат она што е познато како Еврејски кварт Прага.

Една добра работа е што Еврејскиот кварт е мала област, а сите атракции се на непосредна близина една од друга. Некои дури и до 100 метри.

Како резултат на тоа, можете сами да одите на прошетка низ Еврејскиот кварт во Прага.

Сепак, ние не го препорачуваме тоа.

Еврејскиот кварт Прага ја открива 1000-годишната историја на прашките Евреи.

Ако не ги сфатите правилно приказните и анегдотите, нема да го добиете целосното влијание на она што се случувало во еврејското гето низ вековите.

Затоа ви препорачуваме резервирајте ја оваа турнеја со водич низ еврејскиот кварт Прага.

Сертифициран локален водич може да ви го покаже најзачуваното еврејско живеалиште во светот во најдобро можно светло.


Вратете се на почетокот


Обиколки на еврејскиот кварт Прага

Важно: Сите билети прикажани подолу се билети за паметни телефони. Тие добиваат е-пошта до вас веднаш штом ќе го направите купувањето. Не треба да земате отпечатоци. На денот на вашата посета, покажете ја е-поштата во вашето сандаче на вашиот паметен телефон и придружете се на турнејата.

Постојат многу видови на тури низ еврејскиот кварт Прага.

Ги идентификувавме најдобрите четири тури и ги детализиравме подолу.

Разглед на Еврејскиот кварт со водич

Оваа посета е целосна обиколка на еврејскиот кварт Јозеф Прага, каде што можете да ја доживеете културата и историјата на Евреите кои живееле тука со векови.

Тоа ви овозможува да ја истражите целата територија на Еврејскиот кварт, вклучувајќи ги синагогите и Еврејските гробишта.

Оваа турнеја долга два и пол часа е достапна на англиски, шпански, чешки, француски, германски, италијански и руски јазик.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): 1,029 CZK (40 евра)
Младински билет (од 4 до 15 години): 765 CZK (30 евра)
Детски билет (од 1 до 3 години): 633 CZK (25 евра)

Еврејски кварт + разглед на град во Прага + крстарење

Оваа тура ве води низ целиот град Прага за еден ден.

Оваа тура е популарен избор меѓу туристите кои немаат многу време или се во Прага на краток одмор.

За време на оваа шестчасовна турнеја со водич, ќе го истражувате градот пеш, речен брод и трамвај.

Најдобрите моменти на оваа турнеја се вашата посета на Стариот град, Еврејскиот кварт, Новиот град и Малиот град, заедно со комплексот на Прашкиот замок.

Овој билет чини 3,166 CZK (122 евра) за секој турист над 9 години.

Помладите можат да придружуваат бесплатно.

Приватен водич на еврејскиот кварт

Доколку претпочитате сопствен водич, ви ја препорачуваме оваа 3-часовна приватна турнеја низ Еврејскиот кварт.

Оваа турнеја, исто така, вклучува пикап и заминување од вашиот хотел во Прага.

Ќе ги посетите сите синагоги и Старите еврејски гробишта.

На страницата за резервирање билети, можете да изберете две почетни термини - 9 часот и 1 часот.

За група од тројца, оваа тура чини 3,166 CZK (122 евра).

Приватен разглед на Стариот и Новиот град, Еврејскиот кварт

Ако ова е вашата прва посета на Прага и не сакате да се ограничите само на Еврејскиот кварт, ви ја препорачуваме оваа турнеја.

Турнејата вклучува некои од фантастичните места на Прага, вклучувајќи го и Карловиот мост, плоштадот Вацлав, плоштадот во Стариот град, Новиот град (или Нове Место) и Прашкиот еврејски кварт.

Професионален водич ќе ја раскаже богатата историја и приказните зад структурите за време на оваа четиричасовна турнеја.

Бидејќи ова е приватна тура, овој билет чини 2,902 CZK (112 евра) за група од десет туристи.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Еврејскиот музеј

Еврејскиот музеј се состои од бројни локации во Еврејскиот кварт, кои раскажуваат за еврејското прогонство низ вековите.

Иронично, голема заслуга за Еврејскиот музеј Прага мора да има Хитлер.

Тој сакаше да создаде мемоари за расата за која мислеше дека ќе изумре.

И тој нареди да се соберат и изложат еврејските експонати кои го преживеале уништувањето на еврејските заедници во Бохемија и Моравија.

Подолу споменатите споменици стануваат она што е колективно познато како Еврејски музеј.

Стари еврејски гробишта

Во кои се сместени околу 12,000 надгробни споменици и уште повеќе гробници, овие гробишта во Еврејскиот кварт се најстарите преживеани еврејски гробници на глобално ниво.

Старите еврејски гробишта Прага
Слика: En.wikipedia.org

Овие гробишта биле во функција од првата половина на 15 век до втората половина на 18 век.

Прогласено е за национално културно наследство во 1995 година.

Синагогата Мајзел

Синагогата Мајзел била изградена во 1592 година, што ја прави една од најстарите синагоги во Еврејскиот кварт.

Синагога Maisel Прага
Слика: Tripadvisor.com

Ја прикажува историјата на Евреите во Бохемија и Моравија од 10 век до нивната еманципација во 18 век.

Шпанската синагога

Шпанската синагога е една од најпопуларните синагоги во Еврејскиот кварт и е изградена во 1868 година.

Неговото име беше инспирирано од неговиот мавритански дизајн.

Ја прикажува историјата на моравските и чешките Евреи од 18 век до денес.

Синагога Пинкас

По старо-новата синагога, најстарата е синагогата Пинкас.

Изграден е околу 1535 година.

Синагогата Пинкас Прага
Слика: Nomadepicureans.com

Синагогата Пинкас е резултат на работата и придонесите на семејството Хоровиц.

Откако нацистите ја загубија втората светска војна, оваа синагога беше претворена во споменик на Евреите убиени од нацистите.

На ѕидовите на оваа синагога се испишани околу 80,000 имиња.

Синагога Клаузен

Синагогата Клаузен е изградена во 1694 година и е на влезот на Старите еврејски гробишта.

Тоа е најголемата синагога во поранешното прашко еврејско гето.

За време на неговите најславни денови, тоа беше седиште на Прага погребното друштво.

Денес е домаќин на постојана изложба насловена како „Еврејски обичаи и традиции“.

Еврејската церемонијална сала

Еврејската церемонијална сала има исклучително културно и духовно значење.

Еврејска церемонијална сала Прага
Слика: En.wikipedia.org

Продолжувајќи од синагогата Клаузен, свечената сала е домаќин на вториот дел од изложбата „Еврејски обичаи и традиции“.

Галеријата Роберт Гутман е именувана по истоимениот сликар од Прага.

Галерија Роберт Гутман Прага
Слика: Tripadvisor.com

Претставува привремени изложби за еврејскиот живот, прогонството на боемските и моравските Евреи, еврејските споменици и еврејската современа визуелна уметност.


Вратете се на почетокот


Што не е дел од Еврејскиот музеј?

Единствениот значаен споменик во Еврејскиот кварт кој не е дел од Еврејскиот музеј е Старо-Новата синагога.

Неговата изградба била завршена во 1270 година во готски стил, што ја прави првата готска зграда во Прага.

Потребен ви е посебен билет за да влезете во оваа синагога.

Уште една туристичка атракција што не смеете да ја пропуштите додека сте во Еврејскиот кварт е споменикот на Франц Кафка.

Станува збор за статуа висока 3.75 метри на познатиот еврејски писател Франц Кафка кој зборува германски.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување во Еврејскиот кварт

Додека влегуваат во Старите еврејски гробишта, мажите мора да ги покриваат главите.

Во Музејот има капи од черепи, или можете да ги купите на влезот на Старите еврејски гробишта.

Жените се ослободени од покривање на главата.

Туристите можат слободно да си понесат и прекривки.


Вратете се на почетокот


Мапата на еврејскиот кварт прага

Како турист, секогаш е разумно да носите мапа наоколу со вас.

Картата на еврејскиот кварт Прага не само што ќе ви помогне подобро да ја истражите туристичката дестинација, туку ќе ви помогне и да заштедите време.

Осигурете се дека имате барем едноставна, добро дефинирана мапа на местото пред да започнете со вашата турнеја. Карта на еврејскиот кварт

Можете исто така да ги следите дадените насоки за пешачење овде.

Сепак, најдобриот начин да се истражи Еврејскиот кварт е со преземање на помош од локален водич.


Вратете се на почетокот


Историја на еврејскиот кварт Прага

Еврејскиот кварт Прага стои како сеќавање на мизерните услови кои Евреите морале да ги издржат со векови.

Тоа го привлекува вниманието на светот кон неправедното општество кое полека помогна да се формира таков прекрасен дел од градот на кој денес се восхитуваат милиони.

Во 20 век, кога Хитлер ги прогласи Евреите за „изумрена“ раса, Еврејскиот кварт ги поздрави новите промени за да се зачуваат историјата и културата на оние што живееле таму.

Многу нови локации биле изградени од нацистите, вклучувајќи го и Еврејскиот музеј, во кој се сместени колективните артефакти на уништените сиромашни квартови на Евреите.

Еврејскиот кварт трпеше постојани промени, со многу згради скршени до темел и обновени, непочитувајќи ја удобноста на жителите.

Последните познати промени во квартот се направени помеѓу 1893 и 1913 година.

Популарни атракции во Прага

# Прашкиот замок
# Зоолошката градина во Прага
# Концентрационен камп Терезин
# Black Light театар, Прага

^Назад на врвот

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Прага