Почетна » Амстердам » Билети за градини на Кеукенхоф

Кеукенхоф – билети, цени, датуми, тема за Кеукенхоф 2024 година

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(145)

Градините Кеукенхоф во близина на Амстердам привлекуваат повеќе од 1.5 милиони туристи годишно.

Овие полиња со лалиња во Холандија се отворени за посетители само околу 60 дена (8 недели) секоја година.

Во сезонските градини Кеукенхоф, посетителите гледаат повеќе од 7 милиони светилки од лалиња, нарциси, зумбули и други пролетни цветови, кои цветаат годишно и обезбедуваат неверојатен приказ на бои и мириси.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Кеукенхоф за 2024 година.

Што да очекувате во градините Кеукенхоф

Кеукенхоф е познат како „Градината на Европа“ и е дом на милиони цвеќиња, особено лалиња.

Паркот зафаќа површина од 32 хектари и има прецизно дизајнирани градини со широк спектар на лалиња, нарциси, зумбули и други пролетни цвеќиња.

Паркот е поделен на различни тематски градини, од кои секоја прикажува специфични сорти на цвеќиња.

Иконската традиционална холандска ветерница во паркот нуди фантастична гледна точка за панорамски поглед на цветните полиња и самиот парк.

Градините Кеукенхоф вклучуваат неколку езерца и водни карактеристики, додавајќи ја убавината на пејзажот.

Датуми на Кеукенхоф 2024 година

Градините на Кеукенхоф Холандија се најубави во пролет, а креаторите се грижат посетителите да го видат најдоброто.

Во 2024 година, градините на лалињата Кеукенхоф ќе бидат отворени секој ден од 21 март до 12 мај.

Вообичаено, градините со лалиња се отворени 60 дена секоја година. Сепак, во 2024 година, туристите ќе уживаат во градините Кеукенхоф само 53 дена.

Тема на градините на Кеукенхоф 2024 година

Градините Кеукенхоф Амстердам имаат различна тема секоја година, а декорацијата на цвеќињата, настаните, уметничките дела, активностите итн., ја одразуваат оваа тема.

Во 2023 година, Кеукенхоф одлучи да работи со различни теми наместо да се фокусира на една.

Темата за градините Кеукенхоф во 2024 година ќе биде „Органска фарма“.

Како резултат на тоа, цветните изложби и инспиративните градини ќе се прошират во разновидност.

Во 2022 година, темата беше „Цветни класици“.

Над милион посетители од сите земји и култури се собраа во градините на лалињата Кеукенхоф за да уживаат во холандските цветови.

Во 2020 и 2021 година, темата беше „Светот на боите“, но фестивалот и двата пати беше уништен поради пандемијата.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Кеукенхоф може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете Страница за резервација на билети во Кеукенхоф, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите на Кеукенхоф

Билетот за Кеукенхоф чини 20 евра за сите посетители на возраст од 18 години и повеќе. Децата на возраст од четири до 17 години плаќаат попуст од 9 евра, додека доенчињата до четири години влегуваат бесплатно.

Постарите и студентите не добиваат посебни попусти во Кеукенхоф.

Билети за Кеукенхоф
Слика: Cosmopoliclan.com

Да се ​​избере вистинскиот вид на искуство во Кеукенхоф е тешко поради бројните достапни опции за билети.

Временски влез: Мора да изберете временско слот додека го купувате вашиот Keukenhof. Мора да бидете на влезот на атракцијата во времето наведено на вашиот билет.

Мобилни билети: Билетите ви се испраќаат по е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен и да влезете внатре. Не мора да земате отпечатоци. 

Купувањето на вашите билети за Кеукенхоф преку Интернет е подобро искуство од три причини:

  • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот. 
  • Не чекајте во редот на шалтер за билети и трошете го вашето време и енергија.
  • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) гарантира влез.

Политика за откажување: Билетите на Кеукенхоф може да се откажат до 24 часа однапред за да добијат целосна рефундација.

Прескокнете ги билетите на линијата Кеукенхоф

Овие се најевтините и најпопуларните Билети за градини на Кеукенхоф.

Можете да ја прескокнете линијата на влезот во Кеукенхоф и да пристапите до сè што е дел од градините.

Сепак, ќе мора да управувате со вашиот превоз.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): €20
Детски билет (од 4 до 17 години): €9
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Можете исто така да резервирате место за паркирање во Градините однапред за дополнителни 6 евра.

Билети за Кеукенхоф со повратен трансфер

Градината на лалињата во Кеукенхоф е блиску до многу холандски градови, а туристите од секаде го посетуваат цветниот фестивал.

Еве колку се далеку градовите -

Град Растојание Време на патување
Амстердам 40 км (25 милји) 40 минути
Ротердам 58 км (36 милји) 60 минути
Хаг 35 км (22 милји) 44 минути
Харлем 26 км (16 милји) 30 минути

Туристите ги посетуваат и градините од блиските градови како што се Катвијк, Нордвајк и Нордвајкерхут.

Поради оваа оддалеченост од поголемите градови, многу туристи претпочитаат да резервираат билети за Кеукенхоф Гарденс, вклучително и превоз. Тие се познати и како автобуски билети на Кеукенхоф.

Некои од овие билети се познати и како Комбитикети на Кеукенхоф.

Патувањето до градините и назад е со климатизиран тренер.

Билети со транспорт цена
Keukenhof Влез + Транспорт од Амстердам €45
Влез во Кеукенхоф + транспорт од централната станица во Амстердам €43
Крстарење со ветерница + Кеукенхоф + Транспорт од Амстердам €55
Превоз од Амстердам €28
Кеукенхоф + полиња со лалиња + ветерница + посета на фарма €88
Приватна турнеја Кеукенхоф од Амстердам €472

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ги посетите градините Кеукенхоф

Разглед на градините Кеукенхоф со водич

Посетителите кои претпочитаат да не ги пропуштат клучните експонати на Цветниот фестивал Кеукенхоф се одлучуваат за турнеја со водич.

Доколку не сте на буџетски одмор, ви препорачуваме тура со локален експерт кој ќе ве придружува бидејќи ништо не пропуштате. 

Повеќето тури на Кеукенхоф со транспорт доаѓаат со водич во живо на англиски водич. 

Тури со водич се достапни од АмстердамРотердам, и Хаг

Ако сакате тоа да биде тивка афера со вашето семејство или пријатели, одлучете се за приватна турнеја со водич

Ако преферираш нешто поубаво, се качи на Рено Твизи и возете наоколу дваесет километри (12.5 милји) од градините на Лалињата со аудио турнеја со овозможена GPS. Совршено е за парови. 

Посетителите исто така можат да резервираат а Влез во Кеукенхоф + Пролетно крстарење комбо билет и истражете го тивкиот холандски пејзаж, неговите слатки села и историските ветерници додека пловат на Кагерпласен.

Ако претпочитате целодневна турнеја со водич надвор од Амстердам, проверете го Турнеја по полињата на лалињата Кеукенхоф од Амстердам со посета на ветерница и фарма.

Некои туристи кои сакаат да спакуваат повеќе во еден ден се одлучуваат за Кеукенхоф и Заансе Шанс комбо турнеја. 

Заансе Шанс е област во близина на холандскиот град Заандам, со историски ветерници и карактеристични зелени дрвени куќи кои личат на село од 18/19 век.

Со Картичка за фестивалот на лале можете да патувате од Амстердам до Кеукенхоф и да уживате во лесен влез во градините. Можете исто така да ги истражувате полињата со лалиња околу Кеукенхоф со интерактивен водич. Картичката доаѓа со до 3 дена јавен превоз низ регионот.

Бидејќи е одредено растојание од поголемите градови, посетителите се прашуваат дали Кеукенхоф вреди напорот.


Вратете се на почетокот


Посетете ја Лале Гарден Кеукенхоф во Амстердам

Кеукенхоф е познат и како Градина на Европа и се наоѓа во Лисе, Јужна Холандија, Холандија.

Паркот Кеукенхоф зафаќа 32 хектари (79 хектари) и е истакнат дел од „Регионот Дина и Сијалица“ (исто така познат како Дуинен Боленстрик).

Полињата со лалиња во Холандија се наоѓаат југозападно од Амстердам.

Како да стигнете до Кеукенхоф

адреса: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse, Холандија. Најдете насоки

Постојат многу начини да се стигне до Кеукенхоф во Холандија.

Кој начин на транспорт и да го изберете, подобро е резервирај билети за Кеукенхоф однапред за да го добиете претпочитаниот временски простор.

Со автомобил

За да стигнете до Кеукенхоф, можете да ги земете автопатите А4 (излез Нив-Веннеп) и А44 (излез 3, Лисе). 

„Кеукенхоф“ е добро поставена по излезот. 

Два големи паркиралишта гарантираат дека градините на лалињата Кеукенхоф никогаш не остануваат без простор за паркирање. 

Еден ден паркинг чини 6 евра по автомобил, но најдобриот дел е што можете да додадете налепница за паркирање додека го купувате вашиот Билети за Кеукенхоф.

Со автобус

Автобус до градините Кеукенхоф
Слика: Getyourguide.com

Автобусот Keukenhof Express е најлесниот начин да стигнете до градините Keukenhof и до полињата со лалиња во Холандија.

За време на сезоната на лалиња, овие автобуси се достапни од шест градови - Амстердам, Харлем, Катвијк, Нордвајк и Нордвајкерхаут.

Автобуските билети на Кеукенхоф Експрес доаѓаат со влез на линијата за прескокнување до градините Кеукенхоф и враќањето.

По истражувањето на градините, можете да се качите на истите автобуси и да се вратите назад.

Експресни автобуски тури на Кеукенхоф цена
Keukenhof Влез + Транспорт од Амстердам RAI €37
Влез во Кеукенхоф + Транспорт од Шипхол €29
Прием во Кеукенхоф + Транспорт од Харлем €32
Посета на Кеукенхоф од Катвијк, Нордвајк или Нордвајкерхут €29

Со воз

Нема директен воз до фестивалот Лале во близина на Амстердам.

Меѓутоа, ако сте наоколу Централна станица, можете да поминете половина од растојанието со воз меѓуградски.

Од Централната станица, можете да одите со воз од 15 минути до Аеродром Шипхол.

А од аеродромот, земете го автобусот 858 надвор од Салата за пристигнување 4. Ова ќе ве однесе директно до градините Кеукенхоф во рок од 30 минути.

Дознајте сè за патувањето од Амстердам до градините Кеукенхоф.


Вратете се на почетокот


Работно време на Кеукенхоф 2024 година

Во 2024 година, од 21 март до 12 мај, градините Кеукенхоф ќе бидат отворени секој ден од 8 до 7.30:XNUMX часот.

Полињата со лалиња во Холандија се достапни само два месеци секоја година во текот на пролетта, кога е најдобро.

Најдобро време за посета на градините Кеукенхоф 2024 година

Бидејќи Лалињата се главната атракција на Кеукенхоф во Холандија, најдобро е да ги посетите градините кога тие цветаат, а времето е совршено за прошетка.

Поле со лале Холандија
Слика: Keukenhof.nl

Тешко е да се предвиди кога ќе процветаат над 800 видови лалиња, па затоа препорачуваме широк прозорец од крајот на април до почетокот на мај за најдобри погледи.

Сепак, треба да знаете дека градинарите ги засадуваат цветните светилки во повеќе слоеви за да обезбедат различни цвеќиња да цветаат во различно време.

Како резултат на тоа, секој ден е одличен ден за посета на паркот Лалиња во Холандија. 

Избегнувајте ја гужвата во Кеукенхоф

Во редовните денови, Кеукенхоф има просечно 25,000 посетители дневно, а во деновите на шпицот преку неговата порта минуваат повеќе од 45,000 туристи и локални жители.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, бидете на влезот во градината Кеукенхоф пред 10.30 часот или после 4 часот. 

Забелешка: Утринската светлина и вечерното сонце ви овозможуваат да направите одлични фотографии.

Кога НЕ треба да го посетите Кеукенхоф

Лалињата во Холандија се најпреполни за националните празници.

Подобро е да ги избегнувате градините во наредните денови бидејќи ќе преполни со туристи и локални жители.

29 март (петок): Добар Петок
31 март (недела): Велигден
1 април (понеделник): 2-ри ден Велигден
27 април (сабота): Денот на кралот

На 27 април, Градините ќе бидат умерено преполни.

Меѓутоа, бидејќи Холанѓаните ќе го прослават роденденот на кралот, ќе биде кошмар да се стигне до градините со јавен превоз.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Кеукенхоф

Паркот Кеукенхоф е 32 хектари (79 хектари) и дом на 7 милиони цветни светилки.

На повеќето посетители им требаат три до четири часа за да ги истражат градините на лалињата со толку многу што да видат.

Сепак, можете да го поминете целиот ден во Гарденс бидејќи влезните билети немаат временско ограничување.

Совет: Доколку планирате да го поминете целиот ден, ви препорачуваме редовни застанувања за одмор, јадење и пиење. Поради целото пешачење, посетителите имаат тенденција брзо да се заморуваат.


Вратете се на почетокот


Што да правите на Кеукенхоф 2024 година?

Посетата на градините Кеукенхоф не е само за гледање на цвеќињата.

Погледнете го видеото подолу за тоа што посетителите можат да очекуваат при нивната посета на Кеукенхоф -

Еве список на работи што можете да ги направите во Keukenhof Gardens Holland за да имате збогатено патување.

Погледнете многу лалиња и фотографирајте

Не заборавајте да направите многу фотографии на фестивалот на лалињата Keukenhof. Секогаш е добро да создавате спомени за подоцна.

Светлината е совршена за снимање на неверојатните фотографии на шарените цвеќиња ако одите рано наутро.

Ниту неколку чекирања нема да наштетат.

Посетете ги павилјоните за изложби на цвеќиња

Кеукенхоф има три затворени локации на кои се одржуваат цветни изложби - павилјонот Беатрикс, павилјонот Орање Насау и павилјонот Вилем-Александар.

Повеќе од 500 одгледувачи ги користат овие павилјони за да ги покажат своите цвеќиња и аранжмани. 

Orange Nassau Pavilion е познат по своите шарени цветни прикази кои се менуваат секоја недела. 

Павилјонот Willem-Alexander е преполн во последните 12 дена од сезоната кога е дом на најголемото шоу за лилјани во светот.

Павилјонот Беатрикс два месеци се претвора во шума полна со орхидеи и антуриуми.

Посетителите можат бесплатно да влезат во овие павилјони. 

Павилјонот Јулијана ја прикажува историјата на лалето и неговото влијание врз Холандија.

Еве го распоредот на цветното шоу планирано во градините Кеукенхоф во 2024 година -

21 март до 26 март: Шоу лале и зумбул
38 март до 2 април: Шоу за фрезија и хризантема
4 април до 9 април: Ревија на рози
18 април до 23 април: Шоу на нарциси и специјални сијалици
18 април до 23 април: Емисијата на Алстромерија
25 април до 30 мај: Емисијата на Лисиантус и Гербера
2 мај до 12 мај: Кала, каранфилче и летни цвеќиња шоу

Научете да правите цветни аранжмани

Секојдневно има работилници за тоа како да се организира цвеќе.

Посетителите можат да влезат во павилјони како Орање Насау и да видат како специјалисти демонстрираат спектакуларни вештини за уредување цвеќиња.

Тие покажуваат како секој може да користи цвеќиња за да направи едноставни букети, па дури и неочекувани креации со малку знаење.

Изнајмете велосипед и истражувајте

Keukenhof е велосипед-пријателски.

Можете да изнајмите велосипед за мала надокнада, да добиете карта со различни патеки за велосипедизам и да ги истражите цветните градини и околината.

Велосипедизам во Кеукенхоф
Слика: Keukenhof.nl

Посетителите можат да изнајмат женски, машки, детски велосипеди и тандеми на паркингот на главниот влез на Кеукенхоф или во близина на изнајмување.

Изнајмување велосипеди во Кеукенхоф се достапни или за три часа или за цел ден, а цените варираат соодветно.

циклус 3 часа Цел ден
Велосипед за возрасни €11 €16
Детски велосипед €8 €12
Тандем €25 €30

Направете патување со брод со „шепот“.

Ако сте уморни од пешачење или возење велосипед наоколу, земете го бродот „шепот“ за да ги видите полињата со лалиња од друга перспектива.

Електричните чамци „шепот“ поаѓаат кај ветерницата во паркот Кеукенхоф.

Патувањето со брод трае 45 минути, а сето тоа можете да слушнете интересни информации за цветниот регион.

За жал, чамците не можат да сместат инвалидски колички.

Бродските билети „Whisper“ чинат 10 евра за возрасни (12+ години) и 5 ​​евра за деца (4 до 11 години).

Некои посетители се одлучуваат за Пролетно крстарење како дополнителна активност, додека ги резервираат своите влезни билети за Кеукенхоф.


Вратете се на почетокот


Посетете го замокот Кеукенхоф

Замокот Кеукенхоф
Слика: Holland.com

Многу туристи кои ги посетуваат градините Кеукенхоф не знаат дека постои Замокот Кеукенхоф.

Резервирајте го вашиот билет за замокот однапред и проверете некои од импресивните артефакти изложени од Златното доба на холандската историја.

Инсајдерски совет: Посетете го замокот откако ќе завршите со Keukenhof Gardens бидејќи не можете повторно да влезете во градините.

Препуштете се на детските активности

Деца во Кеукенхоф во близина на Амстердам
Слика: Keukenhof.nl

Децата го сакаат прекрасното игралиште веднаш во центарот на Кеукенхоф.

Веднаш до игралиштето се наоѓа штанд за концесија што нуди вкусни задоволства.

Ако вашето дете сака животни, можете да се упатите во зоолошката градина Петинг, во која се сместени кози, овци, кокошки, пауни итн.

Хеџ лавиринт е уште една атракција каде децата можат да го најдат својот пат.

Постарите деца можат да го пробаат ловот на чистачи на Кеукенхоф, кој е едукативен и забавен.

Истражете ги полињата со цвеќиња околу Кеукенхоф

Ова е нешто што мора да го планирате откако ќе ги истражите градините Кеукенхоф во Лисе и ќе ви остане малку енергија.

Бидејќи штом ќе излезете од градините Кеукенхоф, не можете повторно да влезете.

Од паркингот на Кеукенхоф, ќе можете да се лизнете во околните полиња.

Можете исто така да резервирај Renault Twizy, микро автомобил со две седишта, за 20 км (12.5 км) возење околу полињата со цвеќиња.


Вратете се на почетокот


Настани во градините Кеукенхоф 2024 година

Специјални активности, емисии и изведби се спроведуваат во текот на сезоната на цвеќе во градините Кеукенхоф.

Викендите и државните празници гледаат специјални програми.

Вашиот билет за Кеукенхоф ќе ви овозможи бесплатен пристап до овие настани.

Проверете го распоредот на настаните од сезоната Keukenhof Gardens 2024 -

21 март до 24 март: Отворање викенд градини Кеукенхоф
29 март до 1 април: Велигденски викенд во градините на лалињата Кеукенхоф
6 март до 7 април: Холандско наследство викенд во Кеукенхоф
20 април: Парада на цвеќе на Кеукенхоф
27 април: Кралската Даг во Кеукенхоф
27 април до 5 мај: Мајски празник во Кеукенхоф
9 мај: Вознесение и викенд
11 мај до 12 мај: Романса во Кеукенхоф (Ден на мајката)

Парада на цвеќето Кеукенхоф 2023 година

Bloemencorso Bollenstreek е една од најпопуларните цветни паради во Холандија.

Бидејќи тоа се случува за време на фестивалот на цвеќето Кеукенхоф и поминува низ градините Кеукенхоф, многумина го нарекуваат Парада на цвеќето Кеукенхоф.

На 22 април, Боленстрик [област за одгледување светилки] Бломенкорсо ќе следи маршрута од 42 километри (26 милји) од Нордвајк до Харлем.

Парадата содржи неверојатни плови изградени од вистински цвеќиња како лалиња, а енергични луѓе се придружуваат да танцуваат, пеат и да ги забавуваат стотиците гледачи!

Парадите обично се закажани за крајот на април бидејќи Лалињата се во полн цут.

Гледајќи ја цветната парада од градините Кеукенхоф

Во 3 часот и 30 минути низ градините Кеукенхоф минуваат прекрасните автомобили украсени со цвеќиња.

Едно од најдобрите места за да се види Цветната парада е булеварот Кеукенхоф, патот пред градините на лалињата.

Бидејќи парадата е несекојдневен настан, таа е неверојатно преполна, а патиштата остануваат затворени од 3 до 5.30 часот.

Ако планирате да ја гледате парадата, најдобро е да стигнете до Кеукенхоф пред 11 часот.


Вратете се на почетокот


Времето на Кеукенхоф

И туристите и локалните жители сакаат да го знаат најдобро време за посета на Кеукенхоф.

Затоа го проверуваат и времето.

Влијанието на времето на Кеукенхоф врз цвеќињата

Пролетта е сезона на цвеќиња.

Природата се оживува од суровата зимска мрачност, а цветањето е само еден од чиновите.

Бидејќи лалињата се цвеќиња на топлото време, тие почнуваат да растат и цветаат многу побрзо во пролет отколку во зима.

Како резултат на тоа, Кеукенхоф е покриен со овие шарени убавини и на крајот станува најдоброто место за одмор и доживување на пролетта.

На некои лалиња им треба потопло време од другите, така што тие цветаат само до април.

Како времето на Кеукенхоф влијае на посетителите

Кеукенхоф е атракција на отворено, па да знаете што да очекувате е секогаш добра идеја.

Не би сакале да бидете во градина додека врне, без разлика колку е убава.

Добрата работа е што Кеукенхоф има и затворени павилјони во кои можете да брзате кога врне.

За најдобро временско предвидување на Кеукенхоф, следете ги линк.


Вратете се на почетокот


Карта на Градините Кеукенхоф 2024 година

Кеукенхоф, фестивалот на лалињата во Холандија, има бројни секции и е предизвик да се движите поради неговата големина.

Подобро е да поминете време со Карта на градината Кеукенхоф и испланирајте ја вашата маршрута.

Носењето на распоредот на Лале Гарден е уште попотребно ако го посетите со деца.

Покрај цветните експонати, мапата ќе ви помогне да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, павилјони итн.


Вратете се на почетокот


Храна во Кеукенхоф

Градините Кеукенхоф имаат многу ресторани и ресторани, секој со своја тема.

Опциите се многу - можете да го посетите италијанскиот, автентичниот азиски или холандски ресторан кој нуди poffertjes (традиционални холандски мини палачинки).

Ако сакате брзо залак, низ паркот се шират бројни мобилни продавници за храна каде што можете да набавите јагоди, харинга, виршли итн.

Најчесто поставувани прашања за Кеукенхоф

Еве неколку често поставувани прашања за Кеукенхоф.

Може ли да купам билети за Кеукенхоф преку Интернет?

Да, можете да купите билети за Кеукенхоф преку Интернет. Ова се препорачува, особено за време на шпицот на посетите, за да се избегнат долгите редици на влезот.

Може ли да ги донесам мојата храна и пијалоци?

Можете да ја донесете вашата храна и пијалоци. Но, не ви е дозволено да ја внесувате вашата храна во кој било ресторан. Паркот има излетничко место и неколку клупи каде што можете да јадете сопствена храна.

Дали се достапни тури со водич во Кеукенхоф?

Да, тури се достапни за посетителите кои претпочитаат поструктурно искуство во Кеукенхоф. Резервација а водени турнеја можно е од средината на декември.

Дали има капацитети за деца?

Да, Кеукенхоф е фамилијарен и нуди игралиште за деца. Има и зоолошка градина за галење, што ја прави пријатна дестинација за семејствата.

Може ли да купам цвеќиња или светилки во Кеукенхоф?

Кеукенхоф има продавници за цвеќиња и светилки каде што посетителите можат да купат лалиња, нарциси и други пролетни светилки. Ова ви овозможува да земете дома дел од прекрасните прикази.

Дали е достапна инвалидска количка Keukenhof?

Кеукенхоф е достапен за инвалидски колички, а патеките се дизајнирани да ги примат посетителите со предизвици за мобилност. Инвалидски колички се исто така достапни за изнајмување во паркот.

Извори

# Keukenhof.nl
# Wikipedia.org
# Tulipfestivalamsterdam.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар