Почетна » Лондон » Билети за Kew Garden

Kew Gardens – билет, цени, попуст, часови, влез, истражувачки воз

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лондон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Прогласена за светско наследство на УНЕСКО, во градините Кју се сместени најразновидните и егзотични збирки на растенија во светот.

Градините Кју често се опишуваат како совршено место за бегство од метежот и вревата на Лондон.

Оваа ботаничка градина нуди широк спектар на атракции, вклучувајќи ја иконската палма куќа со егзотична прашума и конзерваториумот „Принцезата од Велс“, каде што можете да истражите десет од светските климатски зони.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Kew Gardens.

Што да очекувате во Kew Gardens

Додека купувате билети за Kew Gardens, имате три опции.

Можете да ги купите редовен билет за Kew Garden, кој е најевтин и најпопуларен билет.

Или, ако сакате да го пробате возот за истражувачи, можете да го изберете Билет за Kew Gardens + Kew Explorer.

Сепак, поради пандемијата, не можете да резервирате воз на Explorer однапред - мора да резервирате место во возот откако ќе стигнете до градините.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Kew Gardens

Градините Кју се наоѓаат во лондонската населба Ричмонд на Темза, на само 30 минути од централен Лондон.

Градините Кју има четири главни влезови, а реката Темза тече на 500 метри од портата Елизабета.

Егзотичните градини од 300 хектари во југозападниот дел на Лондон е совршено место за одмор на еден ден.

Со цевка

Најблиската станица до Kew Gardens е соодветно именувана Станицата Kew Gardens

Се опслужува од линијата District и London Overground и лежи во зона 3.

Откако ќе се симнете на станицата, мора да пешачите половина км (една третина од милја) до Портата Викторија на Ботаничките градини.

Со воз

Ако се возите со воз, мора да се симнете во Станицата Кју Бриџ.

Од Станицата Кју Бриџ Елизабет Гејт е најблискиот влез во Kew Gardens. Можете да го достигнете за 10 минути.

Југозападни возови работи услуги од Ватерло преку Vauxhall и Clapham Junction.

Со автобус

Автобусите се најзгодниот и најпристапниот начин за патување низ градот.

За да стигнете до Kew Gardens со автобус, можете да ги користите рутите 65, 391, 237 или 267.

Рутата 65 запира во близина на Лав порта, Портата Викторија и Портата Елизабета.

Рутата 391 ќе ве остави во близина на станицата Kew Gardens и портата Елизабет.

Рутата 237 и рутата 267 минуваат низ станицата Кју Бриџ.

Забелешка: Посетителите исто така можат да ја користат услугата со речен брод од Пјер Вестминстер до Кју Пјер во текот на летото. Кју Пјер е 500 метри од портата Елизабета.

Паркинг во Kew Garden

Посетителите можат да го паркираат својот автомобил на Фери Лејн во близина на портата Брентфорд или во областа околу градините Кју.

Ќе треба да платите такса од 7 фунти за автомобили и такси, што се применува за цел ден. Паркинг мотоцикли и мопеди се бесплатни.

Околу Kew Gardens, само ограничен паркинг е достапен по 10 часот.

Ако имате сина значка, мора да се упатите кон портата Елизабет, која има три места за паркирање со пристап за лица со посебни потреби и места за паѓање.


Вратете се на почетокот


Влезовите на Kew Gardens

Кив градини има четири влеза.

Туристите со Билети за Kew Gardens купен онлајн може да влезе преку кој било од овие четири влеза.

Портата Викторија

Влезот на Портата Викторија во градините Кју
Портата Викторија на Kew Gardens. Слика: Даниел Кејс / Викимедија

на Портата Викторија е најблиску до Палм Хаус, ботаничката, галериите Маријана Норт, Ширли Шервуд, широките граници на прошетката и кафулето и продавницата Викторија Плаза.

Станицата Kew Gardens е најблиску до портата Викторија.

Елизабет Гејт

Портата Елизабет во градините Кју
Слика: Карен

на Елизабет Гејт се наоѓа на западниот крај на оваа атракција и е најблиску до Станицата Кју Бриџ.

Најблиските атракции до оваа порта се ресторанот оранжерија, конзерваториумот принцезата од Велс, палатата Кју и кралската кујна и кошницата.

Портата Брентфорд

Брентфорд Гејт се наоѓа веднаш до паркингот за ферибот Кју.

Најблиските атракции до портата Брентфорд се кафулето и продавницата на белите врвови, планинарите и ползавците и кулите на куќите на дрвјата.

Портата на лавот

Станицата Ричмонд е најблиската до Лав порта.

Најблиските атракции до Лавската порта се Јапонската порта и ресторанот Павилјон.

Забелешка: Во градините не се дозволени велосипеди, трицикли, ролери, скејтборди и скутери. На портата Викторија и на портата Елизабет има услуги за шкафче, така што не мора да се грижите за вашите лични работи.

Кога ќе купете билети за Kew Gardens и Kensington Palace заедно, добивате код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Работно време

Kew Gardens се отвора во 10 часот секој ден, но времето на неговото затворање варира во текот на целата година.

Во зависност од сезоната, времето на затворање на Градините се движи од 3 до 5 часот.

Временски распоред за затворање

периодВреме на затворање
1 до 27 октомври6 часот
28 октомври до 20 ноември4 часот
21 ноември до 1 јануари3.30 часот
2 до 31 јануари4 часот
Февруари5 часот
март6 часот

Последниот влез во градините Кју е секогаш еден час пред затворање.

*Датумите обично остануваат исти секоја година. За повеќе ажуриран тајминг, Кликни тука


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Kew Gardens

Најдобро време за посета на Kew Gardens е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот, за да можете да ги видите цвеќињата и растенијата најдобро од денот и да ја избегнете гужвата.

Градините Кју се најдобри од крајот на август до почетокот на септември.

Но, бидејќи ботаничките градини имаат растенија од сите годишни времиња, можете да ја посетите во секоја сезона.

На пример, ако вие посетете ги градините Кју во есен, ќе ги најдете градините исполнети со црвено и жолто зеленило.

Најдобро е да го посетите Арборетумот наесен.

Слично на тоа, во зима, Kew Gardens се подготвуваат за празничната сезона.

Најдобро време е да се набљудуваат орхидеите засадени во конзерваториумот принцезата од Велс.

Пролетта е веќе позната како сезона на цвеќиња, а посетителите можат да видат дека градините Кју цветаат со сите различни видови флора.

Куќата Waterlily е најдобро во текот на оваа сезона, а времето е совршено за да го поминете денот надвор.

Без оглед на сезоната, ви препорачуваме да го додадете Kew Gardens на вашиот одмор.

Не ни верувате? Проверете Осврти на Tripadvisor на Kew Garden.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите во Kew Gardens

Можете да ја купете билети за Kew Garden и онлајн, како и на портата на атракцијата.

Цената на билет во Kew Gardens за возрасен од 25 години и повеќе, доколку е резервиран преку Интернет, е 19.50 фунти.

Сениорите 60 и повеќе плаќаат 17.50 фунти за влез, додека билетите за млади на возраст од 16 до 24 години се по цена од 9.75 фунти.

Детските билети за посетители на возраст од 4 до 15 години чинат само 6 фунти.

Ако сакате да го вклучите и искуството со возот Kew Explorer со влезот во градината, тоа ќе ве чини 5 фунти повеќе.

Кога резервирате билети за Kew Garden однапред, заштедувате неколку фунти по лице на цената на билетот.

Купувањето на вашите билети за Kew Gardens преку Интернет, исто така, ќе ве спаси од мака да стоите во редот за шалтер за билети.

Цените на билетите истиот ден

Билети за истиот ден на Kew Gardens се поскапи, дури и ако ги купите преку Интернет.

На денот на вашата посета, редовниот влезен билет во Kew Gardens за возрасен чини 19.25 фунти по лице - 1.75 фунти повеќе отколку ако сте резервирале однапред.

Истиот ден Билет за искуство со воз на Kew Explorer чини 27 фунти.

Дури и ако стигнете до градините Кју, сепак можете да ги купите вашите билети преку Интернет и да заштедите неколку фунти. 

Важно: Не треба да печатите билети преку Интернет. Само покажете ги на вашиот мобилен и влезете внатре.

Попуст на Kew Gardens

Kew Gardens нуди билети со попуст за деца до шеснаесет години.

Децата од три години па нагоре можат да влезат бесплатно, додека децата на возраст од 4 до 16 години добиваат попуст од 13 фунти на билетот за возрасни и плаќаат само 6 фунти за влез.

Лондонската атракција нуди и огромен попуст од 50% за посетителите на возраст од 16 до 24 години и студенти со валидна лична карта. Нивниот билет чини само 9.75 фунти по лице.

Постарите (60+ години) и посетителите со посебни потреби добиваат фиксно намалување од 2 фунти на цената на билетот за возрасни.


Вратете се на почетокот


Билети за Kew Gardens

Клупа во Kew Gardens Лондон
Слика: Kew.org

Додека купувате билети, имате две опции - редовен билет за Kew Garden, кој е поевтин и попопуларен и Билет за Kew Gardens + Kew Explorer, што ви овозможува искуство со воз.

Сега секој ден поради пандемијата, посетителите не можат однапред да го резервираат искуството со Kew Explorer.

Сите овие билети се „билети за паметни телефони“ и за неколку минути по купувањето на билетите, тие ќе ви бидат испратени преку е-пошта.

На денот на вашата посета, одете до кој било влез во Kew Gardens, покажете го билетот на вашиот паметен телефон и влезете.

Не треба да земате отпечатоци. 

Уште една добра работа за овие билети за Kew Gardens е тоа што можете да побарате целосна наплата ако откажете повеќе од 24 часа од денот на вашата посета.

Редовни билети за Kew Garden

Редовните билети за Kew Gardens ви нудат влез на која било од четирите влезни порти.

Можете да уживате цел ден во прекрасните градини Kew, шетајќи меѓу милионите прекрасни примероци што ги сочинуваат овие градини.

Другите вклучени билети се:

  • Пристап до уметничките галерии (Маријана Норт и Ширли Шервуд)
  • Влез во палатата Кју
  • Пристап до Treettop Walkway и оранжерии
  • Бесплатни пешачки тури со водич најмалку два пати на ден
  • Мапа и водич за најважните моменти на сезоната
  • Пристап до Детската градина

Седнете и уживајте во мирното опкружување во едно од кафулињата и рестораните сместени во Kew Gardens.

Цената на билетот

Билет за возрасни (17-59 години): £ 19.50
Студентски билет (од 16 до 24 години, лична карта): £ 9.75
Билет за сениор (60+ години): £ 17.50
Детски билет (4-15 години): £ 6
Билет за доенчиња (0-3 години): Бесплатни влез

Ако сакате да дознаете повеќе за флората и фауната во Kew Gardens, проверете го ова комбинација на билет + аудио водич.

Kew Gardens + Explorer билети за воз

Овој билет за Kew Gardens е сè што нуди претходниот билет, плус пристап до копнениот воз Kew Explorer.

Попознато е како превозот во Kew Gardens за возот има вкупно седум постојки, кои ви помагаат да ги истражите главните атракции.

Возот тргнува на секои половина час од главната појдовна станица на Викторија Плаза.

Билетот за Kew Explorer ви овозможува да се качите и да се симнете од возот на која било станица.

Копнениот воз Kew Explorer сообраќа од 11 до 4:30 часот.

Билетите на Kew Explorer се препорачуваат за вас ако сте турист и веројатно ќе поминете помалку време во Градините.

Билет во Kew Gardens Explorer

Во денешно време, поради пандемијата, билетите за воз за Kew Explorer не се достапни на интернет. Затоа, наместо тоа, предлагаме однапред да купите редовни билети за Kew Gardens и да купите билети за воз за Explorer на местото на одржување.

Слика: Cherrylsblog.com

Цената на билетот

Билет за возрасни (17-59 години): £ 24.50
Билет за сениор (60+ години): £ 22.50
Детски билет (4-16 години): £ 11.50
Билет за доенчиња (0-3 години): Бесплатни влез

*На страницата за резервација на билети, изберете ја опцијата „Целодневен прием во Kew Gardens плус билет за Kew Explorer“.


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Kew Gardens

Деца од 4 години па нагоре одат во Kew Gardens бесплатно.

Регистрираните слепи и слабовидни посетители можат бесплатно да влезат во Kew Gardens.

Негувателите на посетителите со попреченост можат да влезат и бесплатно.

Меѓутоа, ако сте локален, најдобриот начин да се обезбеди бесплатен влез во Kew Gardens е преку станувајќи пријател на Кју.

Ова е понуда со вредност за парите и може да биде ваша за 69 фунти годишно.

London Pass ви помага бесплатно да влезете во повеќе од 60 туристички атракции. Заштедете време и пари. Купете го London Pass


Вратете се на почетокот


Што да се види во Kew Gardens

Кралските ботанички градини во Кју нудат неколку прекрасни и егзотични атракции за своите посетители, што го прави високо оценет дестинација.

Некои од овие атракции вклучуваат различни стакленици, галерии, уникатни ресторани, формални градини, скулптури, езерце и патека на врвот на дрвото.

Еве ја нашата листа на оние што мора да се видат во Градините Кју, Лондон -

Кив градини

Најважната атракција овде е самата Kew Gardens, која не можете да ја пропуштите.

Кју нуди 300 хектари шарена среќа, со флора и фауна од секаков вид.

Палма куќа

Палма куќа во градините Кју
Палма куќа во градините Кју. Слика: Ричард Мекол / Пиксабеј

Палм Хаус беше една од најпопуларните атракции во градините Кју. Тоа е можеби најважната викторијанска структура од железо и стакло што сè уште преживеала.

Ќе забележите дека стакленикот е поделен на светски области и примероците се приложени со целосни и детални објаснувања. Палм Хаус има и некои интерактивни активности и за деца и за возрасни.

Умерената стаклена градина

Температурната стаклена куќа е дом на колекција од најретките и најзагрозените растенија од умерената зона.

Умерената стаклена градина се грижи за оние растенија кои се на работ на истребување.

Се смета за најголемата викторијанска стаклена градина во светот и беше повторно отворена во 2018 година по петгодишна реставрација.

Формалните градини

Свечената градина е посветен јапонски пејзаж кој привлекува туристи со својата прекрасна аура.

Професорот Фукухара од Осака го дизајнирал откако добил инспирација од периодот на Момајама.

Прошетка на врвот на дрвото

The Treettop Walk е структура висока 18 метри која нуди прекрасен поглед на Кралската ботаничка градина.

Исто така, нуди патека од 200 метри околу врвовите на дрвјата од липа, костен и даб.

Минка куќа и бамбусова шума

Куќата Минка и бамбусовата шума се уште едно место инспирирано од Јапонија.

Куќата Минка е дрвена куќа изградена чувајќи ја јапонската историја и вредности непроменети.

До 20 век, куќата Минка се користела за движење во итен случај (како земјотрес), бидејќи тие не биле цементирани куќи.


Вратете се на почетокот


Возот на Kew Gardens Explorer

Kew Gardens Explorer воз
Слика: Twitter

Копнениот воз Kew Explorer е совршен начин за истражување на огромните градини.

Посетителите можат или да резервираат Kew Gardens + Kew Explorer билети за воз однапред или набавете ги билетите за Kew Explorer откако ќе се најдат во градината.

Ажурирате: Поради пандемијата на Ковид, сообраќајот на возот е привремено прекинат.

За време на турата со водич низ градините, посетителите учат за флората и фауната на Кју и ги гледаат историските градби во комплексот.

40-минутната обиколка со воз започнува од Викторија Гејт и завршува кај Портата Елизабет. 

Сопствениците на билети од Kew Gardens можат да се качат и симнат на која било од седумте постојки на рутата. 

Стоп 1 – Викторија Гејт

Продавница и кафуле Викторија Плаза, Палм Хаус, кафулето Ботаник

Стоп 2 – Умерена куќа

Галеријата Маријана Норт, Галеријата за ботаничка уметност Ширли Шервуд, Куќата за истражување Дејвис и ресторанот Павилјон. 

Стоп 3 - Големата пагода

Лав порта и јапонската порта.

Стоп 4 – Природна област и Вудланд

Пинетум, патека за трупци, Badger Sett, Stag Beetle Loggery, Колибата на кралицата Шарлот, езерцето со водени кринови, езерото и преминот Sackler.

Стоп 5 – Рододендрон Дел

Бамбус градина, Рододендрон Дел, Минка куќа, Риверсајд Вок и колекција од даб. 

Стоп 6 - Портата Брентфорд и паркинг.

Стоп 7 – Елизабет Гејт/Оранжерија

Ресторан Orangery, кафуле и продавница White Peaks, Детска градина, Climbers and Creepers, Queen's Garden и Kew Palace. 

Посетителите можеби ќе треба да прескокнат воз и да го чекаат својот ред за следниот за време на шпицот. 

Преземете мапа на маршрутата на возот Explorer


Вратете се на почетокот


Карта на Kew Gardens

Ако сте турист, може да биде малку предизвик да се движите низ градините на Кју.

Наоколу има помош, но местото е толку огромно што малку дополнителна помош нема да боли, пред се затоа што атракциите се распространети наоколу.

карта на градините Кју може да ви помогне лесно да се движите низ атракцијата. 

Посебно е корисно ако одите во посета со деца и/и/стари.

# London Eye
# Лондонската кула
# Зоолошка градина во Лондон
# Стоунхенџ
# Мадам Тисо Лондон
# Катедрала Свети Павле
# Виндзор замокот
# Кенсингтон Палас
# Шредината
# Зоолошка градина со камшик
# Студио-турнеја Ворнер Брос
# О2 Искачување на покривот
# Турнеја на Стемфорд Бриџ
# Лондон зандана
# Музеј за транспорт во Лондон
# Чесингтон Светот на авантурите

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

1 мисла на „Kew Gardens – билет, цени, попуст, часови, влез, истражувачки воз“

  1. Бев заинтересиран да купам билет за една година пред неколку години користев годишен билет

Коментарите се затворени.