Почетна » Прага » Black Light театар, Прага

Black Light театар Прага – билети, најдобри претстави, часови, што да очекувате

4.9
(186)

Black Light Theatre е уникатна форма на уметничко и визуелно изразување каде што се користи ултравиолетова или црна светлина за да се создадат специјални ефекти и амбиент како сон на сцената.

Прашкиот театар „Блек лајт“ е првата и оригинална светска театарска група „блек лајт“ која е поддржана од истото семејство Срнец повеќе од 60 години!

Изведувачите облечени во црно работат со флуоресцентни предмети — често со разработени шари и живи бои — на темна позадина.

Со текот на годините, уметноста помина низ различни земји и секоја земја го додаде својот вкус.

Театарот Black Light во Прага ја комбинира моќта на историјата, културата и уметноста во една изведба.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете за резервирање билети за шоуто на Black Light во Прага.

Што е Black Light театар

Со своето потекло во Кина, Black Light Theatre има долга историја на магични претстави со свеќи и чинови на сенки.

Сведочете визуелни фантастични на сцената, како илузија на летечки актери и големи предмети што се појавуваат од никаде.

Нурнете длабоко во едно од најуникатните искуства на раскажување приказни во светот, со еднакви делови на уметност, наука и магија, ослободени од канџите на јазикот.

Уживајте во уникатен сојуз на уметности, со водвилски театар во комбинација со куклена игра и мимика.

Принципот зад Black Light Theatre е употребата на ултравиолетова светлина и рефлектори за да се привлече фокусот на публиката на одреден објект или актер.

Овие актери и предмети носат реквизити со светли бои и шарени костими, со што се истакнуваат на темната сцена.

Целата претстава е изведена пред црн екран за да се фокусира светлината и исто така да се сокријат актерите облечени во црно или флуоресцентни.

Бидејќи овие актери носат црна облека, публиката не може да ги види на ултравиолетова светлина, но може да ги види магично лебдечките флуоресцентни реквизити што ги носат актерите.

Еве видео за тоа што да очекувате во Black Light театар во Прага –


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Black Light театарот во Прага се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи театарската претстава може да продаде само ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Театар Black Light во Прага, изберете го датумот на патување и бројот на билети и направете резервација.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на билетарницата и влезете.

Носете важечка лична карта.

Цените на билетите на Прага Black Light Theatre

Генералните билети за Black Light Theatre, за сите возрасти помеѓу 18 и 65 години, се по цена од 24 €.

Деца на возраст од две до 17 години, студенти со лична карта (сите возрасти) и постари лица погоре добиваат попуст од 4 евра и плаќаат само 20 евра за влез.

На децата под две години не им се наплаќа ништо.


Вратете се на почетокот


Билети за театарот Black Light Прага

Проверете ги нашите омилени две blacklight шоуа во главниот град на Чешката Република.

Антологија во театарот Срнец

Шоуто Black Light во театарот Срнец
Слика: Прага.eu

Со билети за оваа турнеја, можете да бидете сведоци на 90-минутно шоу од светска класа во родното место на театарот Black Light.

Настапот ќе биде оркестриран од изворното семејство Срнец.

Јини Срнец беше уметникот кој прв ја популаризира оваа театарска форма во раните 1960-ти.

Antologia е црно светло шоу кое ќе ве насмее од срце со проблематичните животни, мавтаните актери и мелодичната музика составена од основачот на театарот.

Претставата започнува во 8 часот по локално време.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18-64 години): €24
Билет за деца (2-17 години): €20
Билет за сениори (65+ години): €20
Студентски билет (важечка лична карта): €20

На доенчињата под две години не им се наплатува ништо.


Вратете се на почетокот


Повеќе театарски искуства во Прага

Иако Прага е позната по театарот „Black Light“, таа е и дом на многу други креативни театри за да ја прикаже својата долга историја и длабоко вкоренета култура.

Балетот, музиката и уметноста отсекогаш биле идентитетот на градот.

Еве уште неколку искуства кои мора да се видат во градот.

Балет: Најдоброто од Лебедово езеро

Уживајте во музиката на Чајковски и познатите сцени од светски познатиот балет „Лебедово езеро“ во изведба на врвни танчери и солисти од Прашкиот народен театар.

Лебедово езеро во театарот Хибернија
Слика: Festivaly.eu

Најдоброто од Лебедово Езеро е чиста бајковита романса со принцови, принцези, зли волшебници и прекрасна магија каде што крајната вистинска љубов го одзема здивот.

80-минутната претстава во театарот „Хибернија“ доаѓа со 15-минутен прекин, така што има вкупно времетраење од околу 95 минути.

Цени на билети (за сите возрасти)

Категорија А (Редови 1-6): €54
Категорија Б (Редови 21-24): €46
Категорија C (редови 25-31): €38
ВИП-категорија (Редови 7-11): €63

Прага: Билети за балетот Оревокршачка

Билетите за ова искуство ви овозможуваат пристап до музиката на Чајковски и популарните сцени од балетот Оревокршачка во изведба на врвни танчери и солисти од Прашкиот народен театар.

Претставата ќе се одржи во неодамна обновениот Бродвеј театар во Прага.

Оваа бајка продолжи да ја освојува имагинацијата на публиката повеќе од 120 години.

Фотографирањето и видеото со блиц не се дозволени.

Цени на билетите

Категорија C

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): € 36

Детски билет (до 11 години): € 19

Билет за постари (64+ години): € 33

Студенти со лична карта (од 13 до 26 години): €33

Категорија Б

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): € 46

Детски билет (до 11 години): € 23

Билет за постари (64+ години): € 42

Студенти со лична карта (од 13 до 26 години): €42

Категорија А

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): € 54

Детски билет (до 11 години): € 27

Билет за постари (64+ години): € 50

Студенти со лична карта (од 13 до 26 години):€50

ВИП

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): € 63

Детски билет (до 11 години): € 32

Билет за постари (64+ години): € 58

Студенти со лична карта (од 13 до 26 години): €58


Вратете се на почетокот


Како да одам таму

Театарот Срнец се наоѓа во областа Нове Место или „Новиот град“, која е централно лоцирана во Прага.

адреса: Národní 20, 110 00 Нове Место, Чешка. Добијте упатства.

Црниот театар на Јиржи Срнец е добро поврзан со сите форми на јавен превоз.

Со трамвај

Можете да ги земете трамваите број 1, 2, 9 и 22 за да стигнете до најблиската трамвајска станица, Народни Трдида, која е на три минути пешачење од театарот.

Лазарска трамвај станица е исто така само пет минути пешачење далеку.

Со метро

Можете да стигнете до театарот со одење на линијата Б на метрото до Станица Народна Треда, на четири минути пешачење од музејот.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете! 

Можете да го паркирате вашиот автомобил на платен паркинг на улицата Народи, која е оддалечена само 200 метри (650 стапки). 

Можете исто така да паркирате на платен паркинг на Национален театар, што е оддалечено 550 m (една третина од милја) од музејот LEGO Прага.

Има уште неколку паркинг места во близина.

Black Light театри во Прага

Прага е позната по театрите Black Light.

Не можете да имате одмор во Прага без да влезете во него.

Некои од познатите театри Black Light во Прага се -

Национален театар за марионети

Стоејќи во историскиот центар на светот на кукларството, Националниот театар на марионети ја прикажува традиционалната уметност на куклена игра со пресврт - со користење на модерна технологија.

Посетителите можат да се препуштат на различни тековни емисии и настани.

Ако вие или вашите деца сте заинтересирани за правење кукли, проверете ги нивните работилници за изработка на кукли, каде што посетителите можат да ги креираат.

Театар Та Фантастика

Основана во 1980-тите, Театар Та Фантастика прикажува драмски чинови со пресврт на поетски настани.

За разлика од многу други Black Light Theatre, единствената цел на Ta Fantastika е да се фокусира на уметноста на Black Light и локалната музика на градот.

Саварин Палас

Како споменик на културата, на Саварин Палас е познат меѓу туристите.

Стоејќи од 18 век, палатата Саварин ги прикажува уметноста и културата на градот.

Актите изведени во овој прв Black Light театар се преполни со танц, музика и претерана глума.

Театар Метро

Црно светло Театар Метро мисијата е на својата публика да и ја даде најдобрата комбинација од комедија, танц и пантомима.

Нивните изведби се невербални и интегрирани со современи танцови форми што го прави задолжително да се гледа.

По изведбата, гледачите можат да се препуштат и на кратка работилница за да разберат како функционира изведбата на Black Light во реалноста.

Театарска слика

Застанувајќи силно од 1989 година, Black Light Театарска слика е најпознатиот театар во градот.

Со допир на технологијата за црно светло, неговите дела содржат и танц, музика и настапи во живо.

Театар Black Light од Прага

Театарот Black Light во Прага е место кое ја цени поезијата и моќта на претерани, хумористични дела.

Наоѓајќи се на оддалеченост од само пет минути од центарот на градот, можете да бидете дел од целосно ново искуство во Black Light Theatre.

Манастирот претворен во театар ви дава совршена можност да ја искусите културата и да се опуштите по патувањето низ градот.

Театар Бродвеј

Бродвеј театар е совршено место за доживување на традиционалните практики со интеграција на модерната технологија.

Театарот изведува прекрасни дела за да го изнесе детето во вас, а нивната жива интеракција со публиката ви помага да ја доживеете претставата на сосема ново ниво.

Извори
# Tripadvisor.com
# Pragueclassicalconcerts.com
# Wikipedia.org
# Livingprague.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Прага

Прашкиот замок Еврејскиот кварт Прага
Зоолошката градина во Прага Концентрационен камп Терезин
Театар Black Light Прашки астрономски часовник
Телевизиската кула Жижков Национален технички музеј
Аквапалас Праха Дали Прага Енигма
Средновековна вечера Тури со духови во Прага
Крстарење на реката Прага Палатата Лобкович
Музеј ЛЕГО Чешки музеј за пиво
Седлец костурница Концерт во сала на Моцарт
Музеј на комунизмот Куќа за пеперутки Папилонија
Гроздобер автомобил турнеја Музеј на сетила
Централна галерија на Прага Музејот на Франц Кафка
Галерија на челични фигури

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Прага

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар