Почетна » Сиднеј » Билети за искачување на мостот во Сиднеј

Искачување на мостот на пристаништето во Сиднеј – билети, цени, ден наспроти ноќ, набљудувач на Пилон

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сиднеј

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Искачувањето на мостот Сиднеј Хабур е една од најпопуларните активности во Сиднеј.

Под водство на обучени водичи, ќе се искачите повеќе од 1300 скали низ надворешните сводови на Сиднејскиот пристанишен мост за да стигнете до неговата највисока точка.

Од врвот го гледате прекрасното пристаниште Сиднеј, Сиднејската опера, а ако небото е ведро, сините планини исто така.

На мостот досега се искачиле повеќе од 2.75 милиони луѓе.

Во оваа статија објаснуваме сè што треба да знаете за искачувањето на мостот на пристаништето во Сиднеј.

Часови на Сиднејскиот пристанишен мост

Сиднејскиот пристанишен мост е отворен 24 часа на ден, 363 дена во годината.

Најраните искачувања на Мостот тргнуваат во 3:15 часот наутро, а групи планинари продолжуваат да се искачуваат до доцна во ноќта.

За повеќе детали за тоа кога се искачува денот, ноќното искачување, искачувањето на самракот и искачувањето на зори, проверете го делот за билети.


Вратете се на почетокот


Дали вреди искачувањето на мостот во Сиднеј?

Искачувањето на Сиднејскиот мост е за луѓе кои сакаат мала авантура и сакаат да се предизвикуваат себеси.

Ако сакате само да го видите хоризонтот на Сиднеј, постојат поевтини и полесни начини. 

Сиднеј кула око, На пример.

Нема да мора да поминете низ искачувањето - влезете во лифт и за кратко време стигнете до опсерваторијата.

Во меѓувреме, искачувањето на мостот во Сиднеј ќе ви предизвика адреналин како никогаш досега.

Панорамата на Сиднеј исто така ќе изгледа поубаво поради сета напорна работа што би ја вложиле при искачувањето.

Освен тоа, целосно вреди да се фалат правата на искачувањето на Сиднејскиот пристанишен мост.


Вратете се на почетокот


Трошоци за искачување на пристанишниот мост во Сиднеј

Најскапото искачување на Сиднејскиот пристанишен мост за возрасен е по цена од 388 AUD, а најевтиниот билет за искачување на мостот што можете да го купите чини 174 AUD.

Нема фиксна цена на билетот за искачување на мостот бидејќи зависи од многу фактори, како што се -

1) Времето кога сакате да се искачите – зори, дење, самрак или ноќе.

2) Возраста на алпинистот. Сите туристи на возраст од 8 до 15 години добиваат попуст на цената за возрасни

3) Колку далеку би сакале да одите. Дали тоа ќе биде искачувањето на цело растојание или ќе биде многу пократкото „семплер“?

4) Маршрутата за качување што ќе ја изберете. Дали тоа ќе биде редовната рута или ќе биде многу пократката маршрута „Експрес“ што ќе ве однесе побрзо до највисоката точка?


Вратете се на почетокот


Попуст на Sydney Bridge Climb

Официјално, единствениот попуст на билетите за искачување на мостот Сиднеј е за деца на возраст од 8 до 15 години.

Сепак, можете да направите разлика од 80 до 100 AUD на билет за возрасен Sydney BridgeClimb со само неколку прилагодувања додека го резервирате вашето искуство.

Искачувањата за време на различни временски периоди имаат различни цени. Така, секогаш можете да го изберете оној по најудобна цена.

За жал, нема попуст за постарите граѓани.


Вратете се на почетокот


Билети за искачување на мостот Сиднеј

Билети за искачување на мостот Сиднеј
Сите билети за искачување на мостот Сиднеј препорачани подолу се билети за паметни телефони. Откако ќе го направите купувањето, ќе ви биде испратена потврда по е-пошта. На денот на вашето искачување, можете да ја прикажете оваа е-пошта на вашиот мобилен телефон и да ги замените за физички билети - и да започнете со искачувањето веднаш. 

Постојат три начини да се доживее сиднејскиот мост искачување. Можете да резервирате -

 • Редовно искачување (искачување на врвот во зори, самрак, дење или ноќе)
 • Експресно искачување (побрза рута до врвот)
 • Sampler Climb (пократко искачување, кое ве носи на половина пат)

Сите овие искуства бараат од вас да купите билет за искачување на мостот Сиднеј.

Со сите билети за BridgeClimb, добивате и -

 • Билет за набљудување на Пилон*
  (Овој билет можете да го користите на денот по вашето искачување)
 • Сертификат за качувач
 • Капа за BridgeClimb
 • Фотографирајте со групата со која се искачивте

*Сиднејскиот пристанишен мост има четири пилони. Југоисточниот пилон (исто така познат како набљудувач на Пилон) е палубата за набљудување и музеј. Повеќето планинари го посетуваат овој музеј за да дознаат како е изграден Сиднејскиот пристанишен мост, неговите предизвици итн.

Билетите за турнеја на Сиднејскиот пристанишен мост се многу барани, затоа резервирајте рано за да избегнете разочарување.

Редовно искачување на мостот ноќе

Ноќно искачување на Сиднејскиот пристанишен мост
Слика: Bridgeclimb.com

Во текот на зимата (во Австралија, јуни, јули и август се зимски месеци!), ноќните искачувања на Сиднејскиот пристанишен мост започнуваат пред 5 часот.

Во текот на летните месеци почнуваат по 6 часот.

За време на ова ноќно искачување кое трае 3.5 часа, можете да го видите спектакуларниот хоризонт на Сиднеј целосно осветлен.

Ноќното искачување е прилично возбудливо, но туристите кои го пробале велат дека вечерта е речиси завршена додека се симнат.

Билет за возрасни (16+ години): 268 AUD
Детски билет (од 8 до 15 години): 188 AUD

На страницата за резервација на билети мора да изберете „Самит за искачување на мост: Ноќ“

Редовно искачување на пристанишниот мост во текот на денот

Дневно искачување на Сиднејскиот пристанишен мост
Слика: Bridgeclimb.com

Дневните искачувања започнуваат уште во 9 часот наутро (за време на врвот, овие може да започнат многу порано).

Дневните искачувања обично застануваат до 3 часот во лето и до 2.30 часот во зима.

Многу туристи се обидуваат да го насочат последното искачување на денот за да го искусат зајдисонцето на враќање.

Билет за возрасни (16+ години): 308 AUD
Детски билет (од 8 до 15 години): 208 AUD

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Самит за искачување на мост: Ден“

Редовно искачување на Сиднејскиот мост во време на самрак

Искачување на самракот на мостот Сиднеј Харбор
Слика: Bridgeclimb.com

Ова е најпопуларната турнеја за искачување на пристанишниот мост во Сиднеј бидејќи туристите можат да го видат зајдисонцето од гледна точка.

Затоа, овој билет за BridgeClimb има повисока цена.

Во текот на зимата, почетокот на искачувањето на самракот може да биде веќе во 3 часот.

Во лето, овие искачувања започнуваат околу 4 часот.

Билет за возрасни (16+ години): 374 AUD
Детски билет (од 8 до 15 години): 268 AUD

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Самит на мост искачување: самрак“

Сиднејскиот пристанишен мост експресно искачување

Искачувањето на Сиднејскиот мост може да биде малку време и заморно. За среќа, постои алтернатива.

Сиднејскиот пристанишен мост експресно искачување ве води низ пократка и побрза рута. Тоа е сосема ново искуство само по себе.

Во Редовното искачување се искачувате 1,332 скалила, додека во верзијата Експрес се искачувате по долниот лак на Сиднејскиот мост преку 1,002 скалила.

Билет за возрасни (16+ години): 320 AUD
Детски билет (од 8 до 15 години): 216 AUD

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Bridgeclimb Summit Express“

BridgeClimb Sampler

Како што сугерира името, семплерот е „примерок“ од оригиналното искачување.

Оваа опција е совршена за оние кои немаат многу време да посветат на искачувањето или стравуваат од височини.

Ова искачување ве носи на половина од првобитната височина на Сиднејскиот пристанишен мост.

Оваа џебна опција трае 90 минути.

Билет за возрасни (16+ години): 175 AUD
Детски билет (од 8 до 15 години): 150 AUD

На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Sampler Climb“

Живописен BridgeClimb Сиднеј

Искачувањето на мостот VIVID ви овозможува да бидете дел од познатото светлосно шоу во Сиднеј Харбор Бриџ за време на VIVID Сиднеј 2020 година.

Ова искачување е достапно само за време на прославите на VIVID Сиднеј 2020 година од 22 мај до 13 јуни.

Можете да го доживеете фантастичното светлосно шоу од врвот на градот.

Ако го посетувате градот во овој период, не ја пропуштајте оваа можност.

Билет за возрасни (16+ години): 272 AUD
Детски билет (од 8 до 15 години): 190 AUD


Вратете се на почетокот


Искачување на мост преку ден или ноќ

Одлуката дали да се искачувате во текот на денот или ноќта може да биде малку огромно бидејќи и двете опции имаат свои уникатни придобивки.

Со дневното искачување, добивате прекрасен поглед на сонцето што сјае во операта и градот што свети под сончевата светлина.

Совршен е и за фотографирање и оставање на вечерта слободна за друга забава.

Ноќното искачување ви дава блескав поглед на блескавите градски светла во градот и раздвижениот ноќен живот.

Температурата е порелаксирана, а напорот не изгледа толку заморен.

Меѓутоа, додека да завршите со искачувањето, нема да имате многу вечерно време да поминете на друго место.

Ако сте заглавени, што е за искачување помеѓу дневните и ноќните слотови - самрак, зори или последното искачување во денот?

Погледнете го видеото за да знаете што може да очекуваат планинарите од нивното искачување на мостот во различни делови од денот –


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за искачувањето на мостот во Сиднеј

Искачување на пристанишниот мост во Сиднеј
Слика: Bridgeclimb.com

Ако планирате да се искачите на Сиднејскиот мост, сигурно ќе имате многу прашања.

Ние се обидуваме да одговориме на нив наместо вас.

 1. Колку Дали има скали за искачување на мостот во Сиднеј?


  На редовно искачување на мостот патека, планинарите се качуваат по 1332 скали, а потоа се качуваат по истиот број.

  на Експресно искачување на мостот има 1002 чекори во еден правец и на Семплер искачување, што е најкратко искуство, има 556 скалила за искачување.

 2. Колку луѓе се искачуваат како група?


  Секоја група за искачување има најмногу од 12 до 14 туристи.
   
  Оваа граница се одржува за сите искачувања на мостот за да се обезбеди персонализирано искуство за сите учесници. 

 3. Што добиваат планинарите по завршувањето на Сиднејскиот мост искачувањето?

  Сите планинари добиваат комеморативен сертификат за искачување, капа за BridgeClimb, билет за Pylon Lookout и групна фотографија со нивните колеги планинари.

 4. Дали секој може да се искачи на Сиднејскиот пристанишен мост?


  Сите разумно способни посетители можат да се искачат на мостот во Сиднеј.
   
  Добрата координација на рацете и очите и разумната контрола над себе се единствените барања.

  Ако сметате дека не сте доволно фит за да го пробате редовно искачување на мостот, можете да го проверите Експресно искачување или Семплер.

 5. Која е минималната возраст за искачување на Сиднејскиот пристанишен мост?


  Туристот мора да има осум години и повеќе за да стигне на турнеја на Сиднејското пристаниште BridgeClimb.
   
  Децата под 15 години не можат да бидат сами на искачувањето - тие мора да бидат придружувани од возрасен.
   
  Исто така, постои горна граница од максимум три деца по возрасен.

 6. Дали има услов за минимална висина за Sydney BridgeClimb?


  Дури и ако туристот ги исполнува условите за минимална возраст (од 8 години и повеќе), тие треба да бидат 4 стапки (1.2 метри) и погоре за да се приклучат на турнејата за искачување на пристанишниот мост во Сиднеј.

 7. Дали бремените жени можат да се искачат на Сиднејскиот пристанишен мост?


  Ако сте помалку од шест месеци (24 недели) бремена, мора да се консултирате со лекар и да имате потпишан формулар за согласност од него.
   
  Ако сте бремени повеќе од 24 недели, нема да ви биде дозволено да се качувате.

 8. Дали алпинистите можат да пијат алкохол пред нивното искачување на пристанишниот мост во Сиднеј?


  Ако сте пијани, нема да ви биде дозволено да учествувате во турнејата за искачување на мостот на пристаништето Сиднеј.
   
  Секој планинар е подложен на алкотест, а на оние кои имаат концентрација на алкохол во крвта од 0.05% или повисока, нема да им биде дозволено да продолжат понатаму.
   
  Од вас ќе биде побарано да се откажете доколку сте под дејство на дрога (легална или нелегална).

 9. Какви чевли треба да носат планинарите за искачувањето на мостот во Сиднеј?


  Чевлите со ПВЦ и/или кожен ѓон не се добри за искачување на мостот Сиднеј.
   
  Ви предлагаме да носите соодветни чевли со гумен ѓон со затворени пети – оние што ги носите за спортски активности.
   
  Чевлите од гумен ѓон ќе ви го дадат стисокот и поддршката што ќе ви требаат на долготрајното патување од 3.5 часа.


Вратете се на почетокот


Осврти за искачување на мостот во Сиднеј

Туристите многу високо го оценија искачувањето на мостот Сиднеј на Tripadvisor - 4.5 од 5.

Еве две прегледи што ги одбравме, па знаете дали вреди искачувањето на мостот во Сиднеј.

Неверојатно искуство

Искачувањето на мостот е погодно за секого. Нема потреба да се плашите бидејќи сите се прикачени преку врска и синџир на вистинската ограда. Ја добивате целата опрема. Дури и марамчиња ви се закачени за да не можете да ги испуштите. Се е добро испланирано и изведено, персоналот е одличен, а никој не избрзува. Силно би го препорачал искачувањето на мостот без сомнение.

HA60, Манчестер, Обединетото Кралство

Се плашеше од височина и имаше топка

Бев многу сомнителен да ги потрошам сите $$ на ова патување, особено затоа што бев 50% сигурен дека ќе треба да се повлечам. Не можев повеќе да грешам. Ова патување е 100% безбедно. Искрено. Објектите се добро сочувани, опремата е во добра форма, тие ве учат што да очекувате, а вие правите реплика на „најлошиот“ дел во затворен простор пред да излезете на мостот. Потребни се цели 3 часа - и тоа е затоа што трошат многу време на безбедноста. Секогаш сте врзани за мостот со кабел и секогаш имате огради. Сега да зборуваме за погледот - WOW. Извонредна.

Криси Ратер, Колеџ станица, Тексас

Вратете се на почетокот


Мост за искачување или набљудувач на пилон

Иако искачувањето на мостот во Сиднеј не е активност која бара многу (повеќето разумно здрави луѓе можат да го направат тоа), тоа бара одредена доза на посветеност.

Ако не сакате да се искачите на Сиднејскиот пристанишен мост од која било причина, сепак можете да добиете делумно искуство од искачувањето - со пробање на пајлонот.

Пилоните на сиднејскиот мост
На крајот од секој лак на Сиднејскиот пристанишен мост има пар бетонски столбови високи 89 метри (292 стапки). Повеќето луѓе претпоставуваат дека овие столбови го држат мостот во Сиднеј заедно, но тие се изградени само за естетика. Слика: Sydney.com

Pylon Lookout е платформа за гледање 200 чекори над мостот.

Од видиковецот Пилон, можете да го видите Сиднеј од височина од 89 метри (292 стапки) по цена што е многу пониска од BridgeClimb.

Посетителите можат да ја видат Операта, Кружниот кеј, двата свода на мостот Харбор, па дури и качувачите на мостот.

Проверете го видеото подолу за да знаете што да очекувате во Pylon Lookout -

Искачување на мост против набљудувач на пилон

Гледањето на Сиднеј од височина е небесно и мора да се направи за сите посетители на градот.

Во зависност од количината на напор што сте спремни да вложите, времето што сакате да го потрошите и трошоците што сте подготвени да ги платите, имате две опции – Bridge Climb или Pylon Lookout.

Еве ги трите клучни разлики помеѓу Сиднејскиот пристанишен мост Climb и Pylon Lookout -

1. Pylon Lookout чини 15 AUD, додека BridgeClimb чини околу 300 AUD.

2. Pylon Lookout ќе трае само час или половина, додека BridgeClimb ќе трае три до три и пол часа.

3. На искачувањето на мостот, се качувате над 1300 скали за да стигнете до врвот, додека за да стигнете до набљудувачот на Пилон, треба да се искачите само 200 скалила.

Штитник за пилони на Сиднејскиот пристанишен мост

Пилонот на Сиднејскиот пристанишен мост е совршен излет за тој ден.

Оваа Билет за набљудување на пилон вклучува прием во музејот Пилон.

Малиот музеј Пилон прикажува експонати кои раскажуваат како е изграден Сиднејскиот пристанишен мост, каква работа е направена во изградбата на прекрасната градба, ризиците со кои се соочуваат работниците итн.

Ја препорачуваме оваа комбинирана турнеја, која покрај погледот на Пилон, вклучува и посета на плажите во источните предградија на Бонди, Тамарама и Бронте.

Овој билет вклучува фантастичен австралиски ручек во ресторан во Сари Хилс или Источен Сиднеј.

# Сиднејска опера
# Аквариум во Сиднеј
# Зоолошка градина Таронга
# Сиднеј кула око

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сиднеј