Почетна » Сан Диего » Билети во зоолошката градина во Сан Диего

Билети во зоолошката градина во Сан Диего, цени, попусти, животни и емисии за гледање

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сан Диего

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(171)

Распространета на 100 хектари со повеќе од 3,500 животни, зоолошката градина во Сан Диего пречекува околу четири милиони посетители годишно. 

Многумина ја сметаат за една од најдобрите зоолошки градини во земјата поради нејзините 700+ уникатни видови, програмите за зачувување, одличните капацитети за посетители и пријателскиот персонал.

Не е ни чудо што е најпосетуваната зоолошка градина во цела САД. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети во зоолошката градина во Сан Диего. 

Насоки во зоолошката градина во Сан Диего

Зоолошката градина во Сан Диего е во паркот Балбоа, на 2920 Zoo Drive, Сан Диего, CA 92101. Најдете насоки

Со јавен превоз

Депото Санта Фе железничката станица, лоцирана во центарот на Сан Диего на бул. Кетнер и Бродвеј, е најблиску до зоолошката градина во Сан Диего. Оддалечено е 4.8 км (3 милји). 

За да стигнете до станицата на депото Санта Фе, можете да ја користите Amtrak (Пацифик сурфлајнер), COASTER или зелената линија на количката Сан Диего. 

Автобус до зоолошката градина во Сан Диего

Можете да се качите на автобусот на рутата 7 или на рутата 215 веднаш надвор од депото Санта Фе долж Бродвеј кон исток во центарот на Сан Диего.

Автобусите ве носат до зоолошката градина во Сан Диего и паркот Балбоа. 

Запомнете да се симнете кога автобусот ќе објави: „Зоолошката градина – зоолошката градина во Сан Диего“.

Најбрзиот пат од депото Санта Фе до зоолошката градина во Сан Диего е со такси - потребни се само 9 минути.

Паркинг

Достапни се многу бесплатни места за паркирање пред зоолошката градина. 

Во напорните денови, можете да го искористите паркингот со камериер, од близина на портата на зоолошката градина. 

На бесплатниот паркинг има и четири станици за полнење електрични возила и неколку достапни слотови. 

Дополнителен бесплатен паркинг е достапен низ целиот парк Балбоа, само што тие ќе бидат подалеку од главниот влез на зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Часови за зоолошката градина во Сан Диего

Зоолошката градина во Сан Диего се отвора во 9 часот наутро, во текот на целата година, вклучувајќи ги и празниците. 

Во летните месеци, во кои има максимални туристи, Зоолошката градина останува отворена до 9 часот, а во зима се затвора во 5 часот.

Дали е отворена зоолошката градина во Сан Диего? Да, по долга пауза за Ковид, зоолошката градина во Сан Диего повторно беше отворена на 30 јануари 2021 година. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Сан Диего

Тигри во зоолошката градина во Сан Диего
Слика: Sandiegozoo.org

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Сан Диего е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Кога ќе почнете рано, можете да истражувате неколку часа, да ручате во еден од рестораните и потоа повторно да започнете да ја истражувате зоолошката градина. 

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.

Во зоолошката градина во Сан Диего, најфреквентните часови во работните денови се од 11 до 1 часот, а за викенди од 11 до 2 часот.

Тривија: на првото видео кој некогаш ќе биде поставен на Youtube беше снимен во зоолошката градина во Сан Диего од еден од ко-основачите на интернет платформата.

Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Сан Диего

Ако одите во посета со деца и планирате да присуствувате на разговори со чувари, сесии за хранење итн., ќе ви требаат 4 до 5 часа за да ја истражите зоолошката градина во Сан Диего.

Меѓутоа, ако сте еден куп возрасни и сакате да завршите наскоро, можете да ги покриете повеќето животински експонати за два часа.

Познато е дека некои семејства кои добро се движат, со редовни паузи, го поминуваат целиот ден во зоолошката градина.

Совет: Кога купувате Сан Диего Билети за зоолошка градина онлајн, можете да ги прескокнете долгите редици на билетарницата и да заштедите време.


Вратете се на почетокот


Цените на зоолошката градина во Сан Диего

на Билет во зоолошката градина во Сан Диего чини 60 УСД за сите посетители од 12 години па нагоре. 

Децата на возраст од 3 до 11 години добиваат попуст од 10 УСД на цената на билетот за возрасни и оттука плаќаат само 50 УСД.

Попусти на билети

Доенчињата до две години добиваат 100% попуст и не треба да купуваат билети. 

Децата од 3 до 11 години ги добиваат следните најдобри попусти во зоолошката градина во Сан Диего - 17% намалување на цената на билетот за возрасни. Тие плаќаат само 50 УСД, додека возрасен 60 УСД.

Активните воени професионалци можат бесплатно да влезат во зоолошката градина со покажување на лична карта. Нивните издржувани лица се квалификуваат за намалување на цената од 10%. 

Зоолошката градина во Сан Диего нуди 15% попуст на цената на билетот за постари лица (65+ години) и студенти (12+ години) со валидни лични карти со фотографија. 

Сепак, попустите за воени, постари и студенти може да се искористат само на прозорецот за билети.

Најдобар начин да заштедите пари на вашиот одмор во Сан Диего е да го изберете Одете на преминот Сан Диего. Можете да ја посетите зоолошката градина во Сан Диего, Сафари парк во Сан Диего, Морски свет Сан Диего, и над 30 други градски атракции бесплатно со оваа карта. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина во Сан Диего

Билети во зоолошката градина во Сан Диего
Слика: Thekeeledeal.com

Купувањето билети за зоолошката градина во Сан Диего преку Интернет е подобро искуство од три причини:

 • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот
 • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија
 • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува гарантиран влез

Политика за откажување: Билетите во зоолошката градина во Сан Диего може да се откажат до 24 часа однапред за да добијат целосна рефундација.

Мобилни билети: Влезниците ви се испраќаат по е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен телефон и да влезете внатре. Не морате да печатите. 

Зоолошката градина во Сан Диего еднодневен билет

Овој билет за прескокнување на линијата во зоолошката градина во Сан Диего ви дава пристап до сè што може да се види и доживее. 

Можете да ги видите сите животински експонати, да се препуштите на средби со животни, да учествувате во интерактивни искуства, презентации на животни и емисии.

Овој билет за зоолошка градина исто така вклучува:

 • Кенгур експресен автобус, кој можете да го користите за да ја истражувате зоолошката градина
 • Тура со автобус со водич, 35-минутна раскажана турнеја во двокатен автобус, која покрива голем дел од атракцијата
 • Воздушен трамвај Скајфари, воздушен кратенка над врвовите на дрвјата до другиот крај на Зоолошката градина
 • Детска зоолошка градина, која нуди можности за игра и учење на децата

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 60
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 50

Доенчиња до две години влегуваат бесплатно.

Зоолошката градина во Сан Диего и паркот Сафари: 2-дневен билет

Паркот Сафари е сестринскиот парк на зоолошката градина во Сан Диего кој се наоѓа на 56 километри (35 милји) оддалеченост, во Ескондидо. Времето на патување е приближно 45 минути. 

Овој комбиниран билет е популарен меѓу туристите кои го сакаат дивиот свет и се во регионот најмалку два дена. 

Овој билет ви помага да заштедите 20% од трошоците за билет и да добиете едно влегување во зоолошката градина во Сан Диего и едно влегување во сафари паркот во зоолошката градина Сан Диего.

Ако не сакате да ја пробате втората локација, можете да ја посетите истата атракција двапати.

Покрај и над сите вклучувања на претходните билети, добивате и африкански трамвај сафари и гепард трчање во Сафари паркот со овој комбиниран билет.

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 100
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 90

Доенчиња до две години влегуваат бесплатно.

Ако претпочитате да гледате животни во големи полиња каде стадата шетаат слободно, одлучете се за 1-дневен билет за Safari Park.


Вратете се на почетокот


Активности во зоолошката градина во Сан Диего

Во зависност од бројот на преостанати часови и енергија, можете да учествувате во бројни искуства во зоолошката градина во Сан Диего. 

Набројуваме некои од нашите омилени - 

Тура со автобус со водич

Обиколка со автобус во зоолошката градина во Сан Диего

35-минутната обиколка со автобус со водич е одличен начин да добиете брз преглед на зоолошката градина. 

Турите започнуваат во 9.30 часот и продолжуваат до околу еден час пред затворањето секој ден.

Слика: Sandiegozoo.org

35-минутната обиколка со автобус со водич е одличен начин да добиете брз преглед на зоолошката градина. 

Турите започнуваат во 9.30 часот и продолжуваат до околу еден час пред затворањето секој ден.

Воздушен трамвај Skyfari

Skyfari во зоолошката градина во Сан Диего

Скајфари е воздушен трамвај кој оди од влезот на зоолошката градина до нејзиниот грб. Тоа е забавен начин да се вивнете над врвовите на дрвјата и да ја истражите зоолошката градина. 

Слика: Sandiegozoo.org

Трамвајската услуга започнува во 10 часот до затворање на зоолошката градина во 9 часот (во зима многу порано). 

Пристапот до Skyfari е дел од Билети во зоолошката градина во Сан Диего

4D театри

Зоолошката градина во Сан Диего има два 4D театри – еден на Северната граница и друг во Детската зоолошка градина.

Подгответе се за налетите на ветерот, вибрирачките седишта и изненадувачките прскања со вода во вашето лице, што неизмерно го подобрува доживувањето на гледањето филмови.

Филмовите се прикажуваат секојдневно до околу еден час пред затворањето.

Посетителите мора да платат влезна такса од 6 долари по лице. 

Чувар зборува

Чувар зборува во зоолошката градина во Сан Диего

Исто така познат како Animal Encounters, Keeper Talks се одличен начин да дознаете за животните, нивните живеалишта и да ги видите во акција. 

Разговорите на чуварите се случуваат во текот на денот, а за некои животни се случуваат двапати дневно.

Слика: Sandiegozoo.org

Прашајте го дневниот распоред на чуварот на зоолошката градина во Сан Диего на влезот. 

Емисии за животни

Во моментот кога ќе влезете во зоолошката градина, дознајте ги тајмингот на шоуто и планирајте го вашето истражување соодветно. 

Зоолошката градина во Сан Диего има неколку најдобро оценети претстави со посетители од сите возрасни групи. 

Д-р Зулитл и пријателите Истражувајте ја Африка се закажани во 4 часот и 5 часот секој ден. 

Емисијата насловена „Диви за животните“ се случува секој ден во 1 часот. 

Ботанички тури

Посетителите можат самостојно да ги обиколат спектакуларните градини и збирките на растенија во зоолошката градина во Сан Диего. 

Петте градини на кои треба да се внимава се: Австралиско место, Одисеја на слонови, кањон на папрат (во Изгубената шума), хавајски домородни растенија (во азиски премин) и патеки на мајмуни.

Автобус на кенгур

Автобус на кенгур во зоолошката градина во Сан Диего

Автобуската услуга „Кенгур“ има четири постојки, секоја означена со жолт банер на автобусот „Кенгур“. На постојките пристигнува автобус на секои 15 минути. 

Слика: Maryinvancity.com

Посетителите го користат како превозно средство во зоолошката градина и заштедуваат малку енергија. 

Пристапот до автобусот е вклучен со Билети во зоолошката градина во Сан Диего

Туристите на буџетски одмор или кратка посета на градот се прашуваат што треба да биде - Зоолошката градина во Сан Диего или паркот Сафари?

Со четири фантастични зоолошки градини, државата Калифорнија е дестинација за љубителите на дивиот свет. Прочитајте за сите Зоолошки градини во Калифорнија.


Вратете се на почетокот


Детски активности во зоолошката градина во Сан Диего

Зоолошката градина во Сан Диего има многу атракции и активности за деца. 

Некои од омилените места за животни на децата се езерцето со фламинго и патки и делот за видри во Изгубената шума. 

Дете со горилата во зоолошката градина во Сан Диего
Дете кое се обидува да комуницира со горила во зоолошката градина во Сан Диего. Слика: Sandiegozoo.org

Тие, исто така, сакаат да поминуваат време со пингвините во Африканските карпи Конрад Пребис, џиновските панди во азискиот премин, горилите во изгубената шума, слонот во Одисеја и поларните мечки на северната граница.

Новата детска зоолошка градина, која истакнува четири различни средини, пустински дини, диви шуми, дождовни шуми и мочуришни ливади, е исто така хит кај младите. 

Скајфари е можност за децата да се вивнат над врвовите на дрвјата за да ги погледнат животните долу од птичја перспектива. 

Кога станува збор за хранење на животните, жирафите ги освојуваат рацете надолу. Внимавајте на времето на хранење на жирафата за вашето дете да не ги пропушти. 

Некои од другите ѕвездени атракции се - Игралиштето Дискавери и Падокот за милување.

Непосредно надвор од зоолошката градина во Сан Диего, ќе најдете уште две активности кои ги воодушевуваат децата од сите возрасни групи - минијатурниот воз на железничката железница Балбоа Парк и рингишпилот на паркот Балбоа.

За повеќе детали, проверете Сан Диего зоолошката градина за деца.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Сан Диего

Зоолошката градина во Сан Диего ја има најдобрата колекција на животни, а со бројка нагоре од 3500, многу од нив исто така!

Зафаќа околу 100 хектари, во него се сместени повеќе од 700 видови и подвидови на животни.

Животните во зоолошката градина во Сан Диего се поделени на бројни делови. 

Жирафи во зоолошката градина во Сан Диего
Семејство на жирафи во зоолошката градина во Сан Диего. Слика: Sandiegozoo.org

Во Африка Рокс, посетителите можат да искусат шест видови терени и стотици животни, вклучувајќи леопард, фоса, гелада, бабуни, лемур, миркат, мајмун, пингвини итн.

Во делот Азиски премин има животни како што се леопард, гризли, црвена панда, снежен леопард, сончева мечка, Такин итн. 

Discovery Outpost е првенствено влекачи и можете да ги видите славните Анаконда, кинески алигатор, кралот кобра, планинската вајпер манг, змијата штракаат, желката Галапагос, желката итн. 

Името Слон Одисеја е погрешно затоа што, покрај Слон, овој дел од зоолошката градина во Сан Диего е дом и на Лавот, Јагуарот, Камилата, Мрзливоста со два прста, Капибара итн. 

Изгубената шума има детски атракции како нилски коњ, горила и видра. Другите животни во овој дел се Бабируса, Бонобо, Мајмун, Окапи, Тапир итн. 

Горила Тропикс, во кој се наоѓа птичарникот Скрипс, исто така е дел од заградениот простор на Изгубената шума. 

Северната граница се состои од животни како што се Арктичката лисица, планинскиот лав, поларната мечка, ирвасите, зебрата итн. 

Outback е релативно помал дел и прикажува животни како што се Коала, Насмеана Кукабура и Тасманиски ѓавол. 

Двете суперѕвезди во Урбаната џунгла се омилените на публиката Жирафа и Носорог. 


Вратете се на почетокот


Совети за посета на зоолошката градина во Сан Диего

 1. Зоолошката градина во Сан Диего добива околу 5 милиони посетители годишно, што е околу 14,000 дневно. Купете ги вашите билети во зоолошката градина во Сан Диего преку Интернет, за да не морате да стоите во долги редици. 
 2. Животните се најактивни во утринските часови, па затоа е најдобро да ја посетите зоолошката градина веднаш штом ќе се отвори. Во жешките денови, животните се кријат во сенка како што одминува денот.
 3. Направете селфи со Рекс, Лавот, на влезот во Зоолошката градина. Оваа тешка градба од 8.2 метри (27 стапки) и 9,070 килограми е најголемата статуа на животни од бронзена конзола во светот. 
 4. Ако сте стигнале рано во зоолошката градина, започнете со 35-минутната тура со автобус со водич што ве носи наоколу. Ова патување ви помага да го разберете распоредот на зоолошката градина, што подоцна помага додека истражувате пеш.
 5. Распоредот на зоолошката градина е комплициран, затоа преземете копија од Карта на зоолошката градина во Сан Диего.  
 6. Време на вашиот Skyfari околу самракот за да можете да го видите неверојатното зајдисонце над Зоолошката градина, остатокот од паркот Балбоа и градот.
 7. Кога сте уморни, користете го автобусот Кенгур Експрес за превоз
 8. Ако вие или вашите деца ја чувствувате топлината на времето, одете во птичарникот во Изгубената шума. Тоа е затворена област и е многу поладна во текот на денот.
 9. Ако сакате да излезете на ручек за пикник, добијте печат на портата за повторно влегување истиот ден. Бидејќи големите корпи не се дозволени во зоолошката градина, посетителите ја оставаат корпата за пикник во своите автомобили.
 10. Сан Диего е вообичаено топло и сончево поголемиот дел од годината, па затоа е подобро да ги понесете капите, кремата за сончање и шишето со вода.
 11. Држете ги вашите билети во зоолошката градина во Сан Диего додека не излезете од зоолошката градина. Понекогаш, како додека се качувате во трамвајот Скајфари и автобусот Кенгур Експрес, од вас се очекува да ги покажете влезните билети.
 12. Во зоолошката градина во Сан Диего, посетителите ќе мора многу да пешачат, вклучително и качување. Подобро е да се носат чевли за одење. Ако вашата група може да има проблеми со целото одење, изнајмете ги електричните скутери со сенка, кои се достапни за 55 долари по принципот „прв дојден, прв услужен“.
 13. Бидејќи стрмните искачувања и долгите растојанија можат да бидат заморни за помладите деца (дури и до предучилишна возраст), подобро е да изнајмите количка. Можете да изнајмите единечна количка за 14 долари, а двојна количка за 18 долари. 

Вратете се на почетокот


Мапата на зоолошката градина во Сан Диего

Со повеќе од 3500 животни за гледање, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Сан Диего за да се движите низ различните експонати.

Покрај куќиштата за животни, мапата исто така ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, детски паркови, продавници за сувенири итн.

Препорачливо е да го носите распоредот на зоолошката градина во Сан Диего ако патувате со деца затоа што нема да губите време наоѓајќи ги различните експонати и во тој процес ќе се исцрпите.

Можете или преземете ја картата (2.5 Mb, pdf) или преземете ги мобилните апликации на зоолошката градина за андроид or iPhone


Вратете се на почетокот


Ресторани во зоолошката градина во Сан Диего

Зоолошката градина Сан Диего има околу 25 ресторани (некои од нив се кафулиња и киосци) кои нудат широк спектар на храна и пијалоци за да им помогнат на посетителите да се наполнат.

Сите овие места за храна служат и за возрасни и за деца. 

Ресторан Алберт: Сместено во Lost Forest, Albert's нуди јадење со целосна услуга и бар со целосна услуга.

Зафатен Bee Cafe: Се наоѓа во Zoofari Party Area и нуди медени пченкарни кучиња, тројни проблематични хамбургери, пица, крилца итн. 

Сан Диего Сендвич Ко.: Сместено веднаш во влезот на Зоолошката градина, San Diego Zoo Sandwich Co. нуди топол појадок, специјални сендвичи, супи, свежи салати итн. 

Некои од деловите на Зоолошката градина имаат многу места за храна за да изберете од:

На улицата Фронт

 • Сафари кујна
 • Слатка колиба
 • Лагунска тераса
 • Пченка од котел
 • Nestle Toll House Cafe by Chip
 • Пиво од Сан Диего Крафт и Маргаритас

Во изгубена шума

 • Кафето Treettops
 • Џунгла Јава
 • Зоолошката градина Бру
 • Колиба Итури

Во Outback

 • Сиднејска скара
 • Пивската градина Broadwalk
 • Количка за коала

На азискиот премин

 • Кафе Хуа Меи
 • Конуси Хуа Меи
 • Бамбус бар
 • Пагодата

Во Одисеја на слон

 • Мексиканска скара Sabertooth
 • Закуски и освежување на мостот

# Леголанд Калифорнија
# Музеј на USS Midway
# Сафари парк во Сан Диего
# Морски свет Сан Диего
# Крстарење со пристаништето во Сан Диего

Други зоолошки градини во Калифорнија

# Сафари парк во Сан Диего
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Зоолошката градина во Сан Франциско

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Диего