Почетна » Виена » Билети за Шпанската школа за јавање

Шпанска школа за јавање – билети, цени, утрински вежби, претстави

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Виена

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(192)

Шпанската школа за јавање е една од најстарите и најпрекрасните институции за да го преживее времето.

Познато по зачувувањето на традициите на градот преку уметноста на јавање коњи, Шпанската школа за јавање пречекува илјадници туристи секоја година.

Туристите можат да ги искусат познатите липизански коњи кои се практикуваат до совршенство.

Шпанската школа за јавање нуди неколку активности освен прекрасната архитектура.

Како да стигнете до Шпанско училиште за јавање

Шпанската школа за јавање се наоѓа помеѓу Мајклерплац и Јозефсплац, во Хофбург, во центарот на Виена.

Michaelerplatz 1, 1010 Виена, Австрија, ја означува официјалната адреса на Шпанската школа за јавање. Најдете насоки

Нејзината централна локација го доближува до другите атракции, што го прави погодно и лесно да се вклопи во вашиот распоред.

Бидејќи се наоѓа во центарот на градот, има многу лесни начини да се стигне до Шпанската школа за јавање.

Со трамвај

Ако се одлучите за трамвај, можете да се симнете на неколку постојки околу Шпанската школа за јавање.

Во зависност од тоа каде го започнувате вашето патување, можете да се качите на трамвај 1, 2, D или 62.

Трамвајот 1, 2 или D ќе ве остават на Кертнер Ринг Опер стоп or Стоп за бургирање.

Трамвајот 62 ќе ве пушти на постојката Kärntner Ring Oper.

Со метро

Метрото во Виена ефикасно го поврзува целиот град. Тоа е исто така одличен начин да се набљудува како локалното население се занимава со нивниот живот.

Метрото ви нуди четири линии за да стигнете до Шпанското училиште за јавање; U1, U2, U3 и U4.

Линијата U1 застанува на станицата Стефанплац, од каде Шпанската школа за јавање е на само 700 метри (половина милја).

Линијата U3 застанува на станицата Херенгас, од каде што Шпанската школа за јавање е брзо 4 минути пешачење.

Линиите U2 и U4 застануваат на станицата Карлсплац, а од станицата Карлсплац Шпанското училиште за јавање е на 1 км (0.65 милји).

Со автобус

Ако автобусот е вашиот претпочитан начин на јавен превоз, можете да изберете помеѓу три достапни рути.

Пат 1А: Најблиската станица до Шпанската школа за јавање е Херенгасе.

Пат 2А: Најблиската станица ќе биде Мајклерплац. Ова го препорачуваме бидејќи Шпанското училиште за јавање е на непосредна близина.

Пат 3А: Најблиската станица е Habsburgergasse.


Вратете се на почетокот


Часови на Шпанското училиште за јавање

Шпанската школа за јавање е отворена од 10 до 6 часот секој ден, освен четврток. Во четврток, виенската атракција останува отворена до 9 часот.

За време на слабата сезона од октомври до мај, Шпанското училиште за јавање е затворено во понеделник.

Центарот за посетители е отворен од 9 до 4 часот во текот на целата недела.

За најновите информации за работното време, можете да ги повикате на +43 1 533 90 31-0 или да им е-поштатате на office@srs.at. Или посетете тука.


Вратете се на почетокот


Утринска вежба во Шпанската школа за јавање

Утринска вежба во Шпанското училиште за јавање
Некои потези како класичните училишни скокови не се изведуваат за време на утринската вежба, бидејќи тие се резервирани само за изведбените чинови. Srs.at

Утринската вежба во Шпанската школа за јавање е исто толку суштинска како и изведбата на коњите.

Се состои од лесна тренинг сесија која го прикажува напорот и решителноста што стои зад секој чин.

Вежбите се прават во позадина на лесната виетнамска музика за да се истакне егзотичното искуство во Липизан.

Фокусот на утринската вежба е да ги зајакне мускулите на коњите и да ги олесни во различни позиции.

Редовните утрински вежби не ги оптоваруваат коњите и тие лесно можат да се вклопат во танцот.

Некои потези како класичните училишни скокови не се изведуваат за време на утринската вежба, бидејќи се резервирани само за актите.

Посетителите мора да резервираат билети за гледање на утринската вежба.


Вратете се на почетокот


Билети за Шпанската школа за јавање

Билети за Шпанската школа за јавање
Билетите на Шпанската школа за јавање се многу барани и помага да се резервира многу однапред. Фото: Srs.at

Посетата на Шпанското училиште за јавање може да биде огромно искуство за повеќето туристи.

Најстарата школа за јавање во светот нуди неколку опции за билети, кои имаат тенденција да ги збунат посетителите.

Во овој дел, ги објаснуваме четирите различни видови искуства што ги обезбедуваат овие билети за Шпанската школа за јавање.

Деца под три години не смеат да влезат во Шпанското училиште за јавање.

Забелешка: Употребата на камери и опрема за снимање е строго забранета бидејќи тие можат да ги исплашат коњите

Билети за утрински тренинг

Билетите за утринскиот тренинг во Шпанската школа за јавање ви овозможуваат да седнете блиску дури и додека најстарата раса на коњи во Европа - Липизан - го вежбаат утринскиот тренинг.

Додека коњот и неговиот управувач го прават утринскиот тренинг, класичната виенска музика свири во позадина, што го прави неверојатно искуство.

Ако имате среќа, може да ги видите дури и коњите како се препуштаат на акробатски скокови и скокачки удари.

Утринскиот тренинг започнува во 10 часот.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19-64 години): 16 евра
Студентски билет (до 27 години, валидна лична карта): 11.50 евра
Билет за сениор (65+ години): 11.50 евра
Младински билет (7 до 18 години, валидна лична карта): 8.50 евра

*Деца од три години и помлади не смеат да влезат. Ако патувате со деца на возраст од 4-6 години, не треба да купувате билети за нив ако можат да седнат во скутот на родителите.

Разглед на Шпанската школа за јавање со водич

Ако ги сакате коњите и историјата, ќе ви се допадне турнејата со водич низ Шпанското училиште за јавање.

Експертски водич за коњаници ве води низ Зимската школа за јавање, Летната школа за јавање и шталите.

Оваа обиколка на школата за јавање започнува во 1 часот.

Ова е само обиколка на историското училиште кое започнало во далечната 1735 година. Не можете да ги видите коњите како настапуваат.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 19 евра
Студентски билет (до 27 години, валидна лична карта): 15 евра
Билет за сениор (65+ години): 15 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 10 евра

Деца на возраст од 3 до 5 години влегуваат бесплатно.

Настапи на Шпанската школа за јавање

Изведбата на Шпанската школа за јавање е специјално коњичко шоу составено од грациозните Липицанери, најстарата раса на коњи во Европа.

Со овој билет, можете да гледате коњи во сите фази на тренирање, од млади, бучни младенчиња до величествени пастуви, кои настапуваат во барокната зимска школа за јавање.

Времетраењето на оваа изведба е приближно 70 минути.

Ова се „билети за стоење“ за изведбите на Шпанската школа за јавање. Гледачите мора да стојат (како што е прикажано на сликата подолу) за време на траењето на изведбата. Сепак, овие билети се многу барани, затоа резервирајте порано.Билети за изведба на Шпанската школа за јавање

Цена на билетот

Билет за возрасни (7+ години): 30.96 евра

Архитектонска обиколка на Шпанската школа за јавање

Архитектонската обиколка на Шпанската школа за јавање е турнеја со водич околу шталите и зградите на атракцијата во Виена.

За време на оваа турнеја, не можете а да не се восхитувате на 450+ години старата барокна архитектура.

Турнејата завршува со прекрасен поглед на првиот кварт во Виена од дрвениот поткровје на Шпанската школа за јавање.

Англиската турнеја започнува во 1 часот, а германската турнеја во 2.30 часот.

Минималната возраст за оваа тура со водич е 12 години.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18-64 години): 20 евра
Студентски билет (од 17 до 26 години, валидна лична карта): 17 евра
Билет за сениор (65+ години): 17 евра
Детски билет (од 12 до 17 години, валидна лична карта): 14 евра


Вратете се на почетокот


Најдобри седишта во Шпанската школа за јавање

Ако одите во Шпанската школа за јавање за да гледате изведба, треба да бидете сигурни дека сте го добиле најдобриот поглед.

Иако формата на театарот го олеснува набљудувањето на изведбата од секој агол, сепак има некои седишта кои нудат подобар поглед.

Повеќето луѓе претпочитаат седишта во предниот ред на Royal Box или во предниот ред на Parterreloge.

Постојат три категории на билети кои нудат најдобри погледи.

Категорија 1: Предниот ред на Royal Box Hofloge.

Категорија 2: Предниот ред на Parterreloge, кутијата под Royal box Hofloge.

Категорија 3: Горната кратка страна, Obere Stirnseite.

Освен овие, седиштата под Категорија 5 имаат и беспрекорен поглед.

Обидете се да добиете седишта блиску до средината бидејќи тие се најудобни и ви дозволуваат да ги видите сите прекрасни формации.

Ако барате најдобар поглед, обидете се со категоријата еден.

Но, ако се надевате дека ќе ги погледнете коњите одблизу, треба да отидете на Категорија 2.

Важно: Горенаведената препорака за најдобрите седишта беше применлива кога посетителите ги гледаа претставите седнати. Во денешно време сите гледачи стојат и гледаат.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување во Шпанското училиште за јавање

Нема официјален кодекс на облекување за Шпанската школа за јавање.

Но, поради скапата гужва што завршува во близина на кралските кутии, посетителите имаат тенденција да се дотеруваат малку формално.

Фустани за жени и костуми за мажи се стандардни во Шпанската школа за јавање.

Ако сакате да се вклопите или не сакате да се соблечете, можете да облечете фустан.

Но, ако одите на забава и уживате во фантастичниот чин подготвен со најголема прецизност, треба да го посетите облечете нешто удобно.

Избегнувајте нешто што ќе биде уништено од коњски влакна.


Вратете се на почетокот


Шпанска јавачка школа со Виена пас

Изведба на шпанската школа за јавање
Снимка од познатата изведба на Шпанската школа за јавање. Фото: Srs.at

Виенскиот премин е одличен начин да заштедите пари и време додека го истражувате градот Виена.

Обезбедува бесплатен влез не само во Шпанската школа за јавање, туку и во 60 други атракции во Виена.

Некои од најдобрите туристички атракции каде што оваа пропусница може да ви помогне да добиете бесплатен влез се - палатата Шенбрун, џиновското панорамско тркало, зоолошката градина во Виена, музејот Албертина итн.

Најдобриот дел е што нема да мора да чекате ни во редици - можете да влезете веднаш.

Виенската карта е достапна за еден ден, два дена, три дена и шест дена. Цената варира соодветно.

*Посетителите над 19 години се сметаат за возрасни. Децата на возраст од 6 до 18 години треба да купат детска карта. Деца од 5 години па нагоре влегуваат бесплатно.

1 дневна пропусница

Цена за возрасни: 79 евра
Цена за деца: 39.50 евра

2 дневна пропусница

Цена за возрасни: 99 евра
Цена за деца: 49.50 евра

3 дневна пропусница

Цена за возрасни: 129 евра
Цена за деца: 64.50 евра

6 дневна пропусница

Цена за возрасни: 159 евра
Цена за деца: 79.50 евра

# Палатата Белведере
# Schonbrunn Palace
# Виенска зоолошка градина
# Музеј Албертина
# Катедралата Свети Стефан
# Музеј Кунстисториш

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена