Почетна » Париз » Приватни тури на Лувр со водич

Приватни обиколки на музејот Лувр – билети, цени, патувања погодни за семејството

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Париз

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(175)

Ако можете да си го дозволите тоа, приватната обиколка на музејот Лувр е најдобриот начин да ја истражите најдобрата уметничка колекција во светот.

Приватните обиколки на музејот Лувр можат да понудат поперсонализирано и поинтимно искуство за посетителите кои сакаат да навлезат подлабоко во колекцијата и историјата на музејот.

Овие тури обично се водени од стручен водич кој може да обезбеди увид и контекст за изложените дела, да одговара на прашања и да обезбеди дополнителни информации.

Но, пред да ги објасниме приватните тури низ уметничката галерија понатаму, ајде прво да ги погледнеме сите различни начини на кои можете да доживеете Музејот Лувр во Париз.

Може да се одлучите за тура со водич, тура со водич или приватна турнеја со водич. 

Повеќето луѓе резервираат а само-водена турнеја поради три причини:

 1. Тоа е најевтиниот начин да се доживее музејот Лувр
 2. Тие претпочитаат да го истражуваат музејот со свое темпо
 3. Сакаат да видат што им се допаѓа и да не бидат заглавени во група

Оние кои подобро ја ценат уметноста резервирај турнеја со водич, обично затоа што:

 1. Тие сакаат локален експерт да ги води низ музејот
 2. Тие не сакаат да пропуштат ниту едно од ремек-делата
 3. Тие сакаат да слушнат историски и уметнички коментар за експонатите од уметнички експерт 

За уметничките музеи како што е Лувр, секогаш препорачуваме турнеја со водич. 

Уште подобро ако можете да резервирате приватна турнеја со водич и да го имате уметничкиот водич за себе.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата приватна турнеја со водич низ музејот Лувр.

Видови тури со водич

Откако ќе одлучите да резервирате турнеја со водич низ Лувр, имате три опции.

Ги наведовме по редослед на нивната цена - најпрво најевтините.

Редовна тура со водич

Еден водич води група од околу 20-25 луѓе. Сите во групата добиваат слушалки за да можат да го слушнат коментарот на водичот.

Цената на редовна турнеја со водич за посетители 18 години и постари е 75 евра, а посетителите на возраст од 10 до 17 години плаќаат 55 евра со намалена цена.

Книга сега

Полуприватен водич

Оваа тура е позната и како тура со водич од мала група и обично има од 6 до 10 луѓе. Бидејќи групата е мала, тие можат да се собираат блиску до водичот и да го слушнат секој негов или нејзиниот збор.

Цената на полуприватната турнеја со водич за посетители 18 години погоре е 69 евра.

Децата на возраст од 11 до 17 години добиваат попуст од 19 евра и плаќаат 50 евра.

Деца на возраст од 4 до 10 години исто така добиваат попуст и плаќаат само 35 €.

Книга сега

Приватен водич

Приватна турнеја со водич има пет или помалку луѓе, сите од вашето семејство или група. Така, водичот може да го прилагоди искуството. Приватен водич е најдобриот начин да се доживее музејот Лувр.

Цената на приватната турнеја е 450 евра по група од пет члена.

Книга сега


Вратете се на почетокот


Зошто да резервирате приватна турнеја низ Лувр?

Еве ги причините зошто ангажирањето приватен водич е најдобриот начин за истражување на Лувр.

 1. Прескокнување на линијата карактеристика на приватните тури ви помага да ги прескокнете долгите линии за влез и времето и енергијата
 2. Со тоа што некој што го знае нивниот пат околу музејот го презема водството, вие избегнувате гужва и внатре во галериите
 3. Слушате коментар од експерт за уметност и подобро го разбирате историското и уметничкото значење на ремек-делата
 4. Добијте одговор на вашите прашања на ваше задоволство од експертот за уметност
 5. Благодарение на локален историчар на уметност кој води, имате поструктурно искуство во огромниот уметнички музеј
 6. Приватните водичи ја земаат возраста на членовите на групата (и нивните преференции) и соодветно ја прилагодуваат турата
 7. Приватна турнеја со водич значи дека имате крајна контрола врз вашето искуство во Лувр. Вие одлучувате што да видите, каде да паузирате, кога да застанете итн. 

Важно: Кога ќе го посетите музејот Лувр за вашата приватна турнеја, ве молиме понесете го вашиот пасош или лична карта. Бидејќи ќе пешачите многу, има смисла да носите удобни чевли. Домашни миленици и големи чанти (предмети поголеми од 55x35x20 cm) не се дозволени во музејот.


Вратете се на почетокот


Трошоци за приватни турнеи во музејот Лувр

Приватните тури до музејот Лувр обично се ценети за групи од пет или шест посетители. 

Ако сакате да резервирате приватна турнеја со водич, која ги вклучува и двете Билети за влез во Лувр и двочасовно време на уметничкиот водич, мора да издвоите приближно 369 евра за група од шест лица. 

Приватни тури во текот на ноќта се по цена од 145 € по лице за најмногу шест гости.

Ако сте семејство од четири или повеќе, приватните тури до Лувр со водич имаат многу смисла. 

Но, ако сте три или помалку, ви препорачуваме a полуприватна турнеја Лувр, кој чини 69 евра за посетители 18 години и повеќе, 50 евра за деца на возраст од 11 до 17 години и за деца на возраст од 4 до 10 години 35 евра.


Вратете се на почетокот


Најдобри приватни тури во Лувр за возрасни

Приватен водич во Лувр Париз
Слика: Myprivateparis.com

Приватните обиколки со водич на музејот Лувр доаѓаат во многу облици и големини. 

Во овој дел, споделуваме некои од најпопуларните тури - 

Дневна приватна турнеја со водич

До шест посетители, вклучително и деца, можат да бидат дел од групата за време на оваа 90-минутна приватна турнеја низ Лувр.

Тие треба да бидат ваши пријатели и семејство.

Гледате моменти од огромната колекција од 35,000 уметнички дела прикажани во поранешната кралска палата на оваа турнеја.

Кога ја резервирате оваа турнеја, само за себе резервирате време на уметничкиот водич. Сè уште мора да го купите влезниот билет за Лувр за вашата група.

Влезот во Лувр е 20 евра по возрасен. Посетителите под 18 години можат бесплатно да одат, но мора да добијат бесплатен билет. Резервирајте влезен билет во Лувр

Оваа приватна турнеја може да се откаже 24 часа однапред за да се добие целосна наплата.

Цена на турата: 200 евра за најмногу шест гости

Ако не сакате да се мачите да резервирате билети за влез во Лувр и стручниот уметнички водич одделно, можете или да го резервирате ова двочасовна турнеја или ова тричасовна продолжена тура. И двете од нив вклучуваат влезни билети во Лувр. 

Приватна обиколка на Лувр во текот на ноќта

Оваа приватна турнеја е одлична можност да го видите музејот Лувр кога е поретко посетен и да уживате во фантастично вечерно осветлување во Пирамидата и Галериите. 

Оваа ноќна тура посетителите можат да ја резервираат само во петок бидејќи во овие денови музејот на уметност е отворен до 9.45 часот.

Ова ВИП искуство во Лувр започнува во 6 часот и трае четири часа. 

Цена на турата: 870 евра за шест возрасни (145 евра по лице)

Препорачано: Следете ја врската за да дознаете сè за посета на музејот Лувр ноќе.

Турнеја на приватен Лувр скандали

Ова е приватна обиколка на Лувр со водич, но со пресврт – водичот ве води на патеката на скриените скандали и контроверзи зад најпознатите уметнички дела во светот. 

За време на оваа турнеја, водичот ве води низ повеќе од десетина од најпознатите уметнички дела во светот, од кои сите кријат тајни и озборувања.

Оваа турнеја започнува напладне и по 90 минути завршува во најконтроверзното уметничко дело на Лувр - Мона Лиза. 

Цена на турата

Цената на оваа приватна турнеја зависи од бројот на членови во групата.

Двајца гости: 500 евра (250 евра по лице)
Тројца гости: 525 евра (175 евра по лице)
Четири гости: 600 евра (150 евра по лице)
Пет гости: 625 евра (125 евра по лице)
Шест гости: 660 евра (110 евра по лице

Препорачано: Мона Лиза во музејот Лувр е најпопуларната и најконтроверзната слика во светот.


Вратете се на почетокот


Приватни тури за семејства со деца

Некои од семејствата имаат тенденција да се одлучат за приватни обиколки на Лувр прилагодени за деца. 

Посета на музејот Лувр со деца

Турите погодни за семејството се одличен начин да ги заинтересирате вашите деца за уметност.

Водичите кои се домаќини на такви тури се експерти за справување со возрасни и деца и создаваат информативен и разигран план на патување.

Слика: Paristourswithkids.com

Овие тури се најпогодни за деца од шест години и постари. 

Децата од пет години па нагоре може да се придружат на овие тури бесплатно, но можеби е предизвик да се задржат ангажирани. 

Приватен разглед на Лувр за семејството

Специјален детски водич со многу искуство за домаќинство на семејства ве води низ Лувр. 

Овие водичи точно знаат како да ја фатат брановата должина на децата и да ги задржат ангажирани. 

Оваа 2-часовна турнеја започнува од Мона Лиза, а потоа ги покривате другите врвни моменти на уметничкиот музеј.

Цена на турата: 450 евра за најмногу 5 членови

Приватна турнеја наменета за деца „детективски“.

Ова е двочасовна приватна обиколка на Лувр каде покрај истражувањето на ремек-делата, вашиот стручен водич ги тера вашите деца да играат и забавни игри.

На оваа турнеја исклучиво курирана за деца, членовите на семејството мора да ги искористат своите одбитоци и креативност за да одговорат на прашањата за експонатите на музејот. 

Идејата е малите детективи во семејството да бидат заробени додека возрасните учат за ремек-делата.

Цена на турата: 400 евра за најмногу 6 членови (2 над 18 години и 4 под 17 години)

Ако вашето семејство е заинтересирано за лов на богатство во Лувр, проверете ја оваа турнеја.


Вратете се на почетокот


Приватна турнеја на Лувр и Музејот Орсеј

За време на оваа приватна турнеја од 5.5 часа, експерт за уметност ве води околу два од најпознатите музеи во Париз - музејот Лувр и Музеј д’Орсеј

Откривате 3000 години историја само со преминување на мостот помеѓу Musée d'Orsay и музејот Лувр.

Препорачуваме удобни чевли бидејќи има многу пешачење.

Цена на турата: 900 евра за најмногу шест гости (150 евра по лице)

Ако сакате нешто поевтино, проверете го ова полуприватна обиколка на двата музеи

Ако не сте сигурни која париска уметничка галерија сакате да ја посетите, проверете ја нашата анализа на Лувр или Музеј Д'Орсеј.


Вратете се на почетокот


Полуприватни обиколки на Лувр

Ако ги сакате придобивките од приватна турнеја, но парите се ограничување, полуприватната обиколка на музејот Лувр е вашата следна најдобра опција.

Овие тури се познати и како мали групни тури. 

Полуприватен водич Лувр нагласува турнеја

Ова е 90-минутна приватна турнеја со водич низ најважните моменти на Лувр, по што можете слободно да го истражите остатокот од музејот со свое темпо. 

За време на турата, стручниот локален водич ќе ве удостои со уметноста и приказните на уметниците.

Цена на турата

Билет за возрасни (18+ години): € 69
Детски билет (од 11 до 17 години): € 50
Детски билет (од 4 до 10 години): € 35

Ако сакате нешто подолго, проверете го ова 3-часовна полуприватна тура на Лувр. 

Мала групна турнеја Лувр + француски појадок

Оваа обиколка на најголемиот уметнички музеј во светот ја започнувате со традиционален француски појадок на терасата на кафулето во Кур Наполеон во Лувр.

Потоа ја прескокнувате линијата и влегувате во музејот за вашата 90-минутна турнеја со целосно водич.

Откако полуприватниот водич ќе си замине, можете да се дружите онолку долго колку што сакате. 

Цена на турата

Билет за возрасни (18+ години): 89.90 евра
Младински билет (од 11 до 17 години): 77.90 евра
Детски билет (од 4 до 10 години): 47.90 евра
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

„Апсолутна“ приватна турнеја на Лувр

Family Twist, туристичка компанија со седиште во Париз, специјализирана за луксузни патувања во Европа, нуди нешто што може да се нарече „апсолутна“ приватна турнеја низ Лувр.

Ако сте спремни да платите 30,000 евра (околу 34,000 долари), до четири лица (вашето семејство или пријатели) можат сами да го доживеат Лувр. 

Вашата група ќе биде единствените туристи во целиот музеј околу 90 минути. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Бесплатни тури во музејот Лувр

Ако приватните и полуприватните тури споделени погоре изгледаат премногу скапи, можете да резервирате редовна обиколка на Лувр со водич.

Стандардните тури со водич се поевтини бидејќи уметничкиот експертски водич управува со поголеми групи.

Ако редовна турнеја со водич исто така не доаѓа предвид, можете да ги проверите бесплатните тури во Лувр.

Овие бесплатни тури се нудат за време на летните месеци - од првата недела од јули до третата недела од септември.

Бидејќи овие тури траат 20 минути, тие се познати и како „Летни мини тури“.

Се нудат осум тури, од кои секоја е домаќин на официјалниот водич на музејот, кој исто така со задоволство ќе одговори на сите ваши прашања.

Осумте тури кои се нудат се:

 1. Почетоци на Лувр
 2. Антички Египет
 3. Италијански мајстори
 4. Француски слики од големи размери
 5. Дворовите на палатата
 6. Наполеоните
 7. Богатствата на Лувр
 8. Вовед во исламската уметност

Време на бесплатни турнеи

утро: 10 часот, 10.30 часот, 11 часот, 11.30 часот

Попладне: 2:2.30 часот, 3 часот, 3.30 часот, XNUMX часот

За да се придружите на овие бесплатни тури, не треба да се регистрирате однапред. Наместо тоа, купете го Билети за влез во Лувр и бидете во музејот кога ќе започнат турите. 

нашата препорака

Идентификувајте ги четирите тематски тури за кои би ве интересирале, а потоа стигнете до музејот половина час однапред. 

Потоа можете да ги посетувате еден до друг, почнувајќи од првиот во 10 часот (или 2 часот). 

Откако ќе заврши една обиколка, ќе имате 10 минути да стигнете до местото на следната турнеја - затоа имајте го предвид распоредот на музејот додека планирате.

Некои туристи ги посетуваат Ајфеловата кула и музејот Лувр истиот ден. Ако и вие планирате да го сторите истото, следете ги линковите за упатства:
Од Ајфеловата кула до музејот Лувр
Од музејот Лувр до Ајфеловата кула

Препорачано четиво
1. Факти од музејот Лувр
2. Стаклена пирамида на Лувр
3. Статуите на Лувр зборуваат смешно

# Музеј на Лувр
# Ајфеловата кула
# Arc de Triomphe
# Палатата на Версај
# Дизниленд во Париз
# Музеј д'Орсеј
# Помпиду центар
# Нотрдам
# Пантеон
# Свети Шапел
# Катакомбите во Париз
# Опера Гарние
# Кула Монпарнас
# Пикасо музеј
# Зоолошката градина Винсен
# Крстарење со реката Сена
# Крстарење за вечера во Сена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Париз