Почетна » Амстердам » Ice Bar Amsterdam билети

XtraCold Ice Bar Amsterdam – билети, цени, кодекс на облекување, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Амстердам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(133)

XtraCold Ice Bar во Амстердам е искуство кое се случува еднаш во животот во срцето на градот.

Атракцијата се одржува на -10°C (14°F), а посетителите доживуваат како е да се заглавиш на Северниот пол и да уживаш во три бесплатни пијалоци од чаша направена од мраз.

Сите посетители добиваат термално палто и ракавици за да ги издржат арктичките температури.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Ice Bar Amsterdam.

Што да очекувате во IceBar Amsterdam

Ice Bar XtraCold Amsterdam е најкул бар во градот и вклучува два дела – загреан салон и самиот леден бар.

Сите посетители започнуваат во салонот. Слушате музика дури и додека пиете ладно пиво или коктел.

Откако ќе уживате во првиот пијалок, се запознавате со Вилем Баренц, капетан на бродот „Меркур“ и холандски арктички истражувач.

Вие и вашата банда ќе добиете термално палто и ракавици пред да му се придружите на неговиот брод (вистинскиот леден бар!) за да најдете начин околу островот Нова Зембла.

Откако ќе влезете во Ice Bar, ќе бидете опкружени со мраз, од ѕидовите до скулптурите од мраз и чашите што се служат во барот. 

За време на искуството, добивате вкупно три бесплатни пијалоци, по што можете да купите повеќе.

  • Деца помлади од 18 години не смеат во Ајс барот. 
  • Можеби ќе биде потребен валиден ID за внесување.
  • Ледениот бар Амстердам не служи храна.
  • Пушењето не е дозволено, но можете да излезете и да се повлечете додека го чувате билетот.
  • Бидејќи Ледениот бар нема шкафчиња, има подобра смисла да се носи чанта или ранец со нормална големина.
  • Официјални фотографи се достапни и можете да ги купите нивните фотографии за 7.50 евра непосредно пред да заминете.

Како да стигнете до XtraCold IceBar Amsterdam

Amsterdam Ice Bar е во Amstel 194-196, 1017 AG Amsterdam. Најдете насоки

Ајс бар е три минути пешачење од Метро станица Waterlooplein, кој го опслужуваат возовите 51, 53 и 54.

Можете исто така да земете трамвај 4 или 9 од Централната станица во Амстердам и излезете во Рембрантплеин (2 застанувања), потоа пешачете три минути до атракцијата.

Ако користите градски автобус за разгледување или брод (зелена линија), спуштете се на постојката 5, што е на пет минути од атракцијата.

Најблиску паркинг е Паркинг Waterlooplein, кој се наоѓа на Valkenburgerstraat 238, 1011 ND Amsterdam.

Ice Bar Amsterdam часа

Амстердам леден бар
Слика: Xtracold.com

Во недела, понеделник и вторник, Amsterdam Icebar е отворен од 3 до 10 часот. Среда и четврток се отвора во 5 часот и се затвора на полноќ. Во петок и сабота, каде што има максимална гужва, најкул барот во градот се отвора во 4.20 часот, а се затвора на полноќ. 

 Последниот прием е секогаш еден час пред затворање. 

Ледениот бар останува затворен на 27 април, кој е Денот на кралот.

Колку долго трае ExtraCold IceBar?

На повеќето посетители им требаат 45 до 60 минути за да го истражат XtraCold Ice Bar Amsterdam.

Пред да влезат во Ледениот бар, кој е главната атракција, посетителите имаат тенденција да поминат приближно 20 минути во салонот чекајќи го своето време.

Сите гости можат да бидат во Ice Bar 20 минути, по што можат да се вратат во салонот и да поминат онолку време колку што сакаат пиејќи коктели. 

Пијалоци послужени во IceBar Amsterdam

Пијалоци во IceBar во Амстердам
Слика: Xtracold.com

секој Ice Bar Amsterdam билет доаѓа со една златна и две сребрени монети. 

Златната монета е за коктел или пиво во Lounge Bar, додека сребрените монети се за два пијалаци во Icebar, послужени во чаша направена од мраз. 

Пијалоци во Front Longue Bar

Сите посетители своето искуство го започнуваат во Front Lounge Bar, кој нуди различни алкохолни и безалкохолни пијалоци. 

Посетителите можат да ја користат својата златна монета овде за еден бесплатен пијалок и да купат дополнителни пијалоци ако сакаат повеќе.

Во Front Lounge Bar, туристите препорачуваат „Amsterdamned“, мешавина од џин, ликер од праска, сок од брусница и свежо исцеден сок од лимета. 

Тие служат и пиво Хајнекен. 

Најпопуларните моктели се Mojito, Sex on the Beach и Amsterdamned без алкохол.

Мени на преден салон бар

Пијалоци во вистинскиот леден бар

Откако ќе испиете една или повеќе пијачки во Front Lounge Bar, ќе го носите палтото и ракавиците и ќе влезете во Ice Bar. 

Откако ќе влезете внатре, можете да ги замените вашите два сребрени жетони за два пијалоци по ваш избор. 

Можете да изберете помеѓу пет шутеви – шут од вотка со ореви и нугат, шут од вотка со шлаг, шут од бела вотка, шут од вотка од кокос и самбука. 

Ако преферирате нешто полесно, одлучете се за пиво Heineken, Sprite или сок од портокал.

Мени на Ice Bar

Внатре во барот Ајс, гостите можат да се напијат само два пијалоци. Оние кои сакаат да купат дополнителни пијалоци се враќаат во Front Lounge Bar.

Xtracold Ice Bar Amsterdam билети

Внатре во ExtraCold Ice Bar
Слика: Xtracold.com

Зошто е подобро да се купува преку Интернет

Туристите можат да купат билети за Ice Bar на местото на денот на нивната посета или да ги резервираат онлајн однапред. 

Подобро е да го купите вашиот Ice Bar Amsterdam билети онлајн многу однапред, бидејќи атракцијата честопати е целосно резервирана, особено за време на викендите. 

Персоналот дава се од себе за да ги смести прошетките, но најчесто не може да гарантира влез бидејќи Icebar има ограничен капацитет.

Кога купувате онлајн, ги прескокнувате и долгите редови на шалтерот за билети.

Како функционираат онлајн билетите

Кога ги резервирате билетите за XtraCold Ice Bar, го избирате претпочитаното време и датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата посета, можете да влезете во Icebar со прикажување на вашите хартиени билети или е-билети на влезот.

Ледена лента, темпиран искуство

Xtracold Icebar Amsterdam е темпирана искуство.

Временскиот простор што го избирате додека резервирање на вашите билети за Ice Bar е за влез во барот целосно направен од мраз. 

Подобро е да пристигнете најмалку 20 минути пред терминот за да можете да поминете време во Front Lounge Bar и да уживате во пијалокот за добредојде.

Ако доцните на вашиот временски простор, атракцијата се обидува да ве прими, во зависност од достапноста. 

Вклучувања на билети

на Билет во Амстердам Ајсбар вклучува влез во атракцијата, термално палто и ракавици за да ја издржат температурата на Арктикот (-10°C) и три бесплатни пијалоци по ваш избор. 

Овој билет ви дава пристап до двата делови на атракцијата - загреан салон и самиот леден бар.

Попусти на билети

XtraCold Ice Bar во Амстердам не нуди никакви попусти за студенти, постари лица или лица со посебни потреби.

Бидејќи се дозволени само посетители на возраст од 18 години или постари, детските попусти не се применуваат.

Цена на билетот: 22.50 евра по лице

XtraCold Icebar + Најчудниот музеј во Амстердам

Рипли верувале или не! Амстердам е на само 1 км (,6 милји) од XtraCold Icebar, поради што многу туристи претпочитаат да ги посетат истиот ден.

Во најчудниот музеј во Амстердам, ќе видите повеќе од 500 речиси неверојатни експонати распослани низ 19 тематски галерии.

Прво можете да доживеете една од атракциите и лежерно да прошетате 15 минути за да стигнете до следната. 

Цена на билетот: 43 евра по лице

Што да облечете во Ice Bar Amsterdam

Ајс барот во Амстердам нема кодекс на облекување.

Гостите можат да носат обична облека, но шорцевите, здолништата, фустаните и отворените чевли може да станат прилично ладни.

Сите посетители добиваат шинел и ракавици пред да влезат во Ледениот бар, кој се одржува на температура од -10°C (14°F).

Откако ќе излезат од студената зона, можат да поминат време во Lounge Bar, кој е удобно топол.

Извори

# Xtracold.com
# Tripadvisor.com
# Iamsterdam.com
# Getyourguide.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# националниот музеј
# Музеј на Ван Гог
# Куќата на Ана Франк
# Градини Кеукенхоф
# Зоолошката градина ARTIS Амстердам
# Heineken искуство
# A'dam Lookout
# Музеј Стеделик
# Крстарење по каналот Амстердам
# Мадам Тисо Амстердам
# Body Worlds Амстердам
# Рембрант музеј-куќа
# Јохан Кројф Арена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам