Почетна » Чикаго » Билети за Меѓународен музеј за хируршка наука

Меѓународен музеј за хируршка наука – билети, цени, што да очекуваме

4.9
(196)

Меѓународниот музеј за хируршка наука одржува над 10,000 квадратни метри јавни галерии посветени на историјата на хирургијата и постојана колекција на уметност и артефакти од историјата на медицината. 

Во редовни интервали, исто така, спроведува изложби и програми со медицински теми.

Во Меѓународниот музеј за хируршка наука се сместени речиси 7,000 медицински предмети кои опфаќаат децениска медицинска историја, од акупунктура до терапија со рендген.

Ќе најдете збирка на извонредни слики покрај работи како железни бели дробови. 

Познати лица од медицинската историја и актерската екипа на смртната маска на Наполеон од 1821 година се меѓу повеќе од 600 изложени слики, отпечатоци и скулптури.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете за резервирање билети за Меѓународниот музеј за хируршка наука.

Врвни билети за меѓународен музеј за хируршка наука

# Билети на Меѓународниот музеј за хируршка наука

Што да очекувате

Увид во Меѓународниот мјузикл за хируршка наука

Добијте увид во напредокот во медицинската наука, од античките техники до современите иновации.

Научи во сложеноста на човечката анатомија и извонредниот напредок постигнат во областа на хирургијата.

Изложбите на музејот обезбедуваат карактеристичен спој на хируршки алатки, медицински артефакти и едукативни панели кои ја раскажуваат фасцинантната историја за тоа како се развиле хируршките процедури.

Восхитувајте се на изборот на фина опрема, вклучително и гипсена реплика на смртната маска на Наполеон од 1821 година и оригинално железно белодробно крило од 1930-тите што се користело за лекување на жртвите од полио.

Исто така, ќе видите колекција на слики, скулптури, отпечатоци и друга ликовна уметност во период од 600 години.

Каде да резервирате билети

Билети за Меѓународниот музеј за хируршка наука се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации за Меѓународен музеј за хируршка наука, изберете го датумот на патување и бројот на билети и направете резервација.

Откако ќе го завршите процесот на резервација, билетите ќе ви бидат испратени по пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Носете важечка лична карта.

Цени на билетите за Меѓународен музеј за хируршка наука

За влезни билети во Меѓународниот музеј за хируршка наука. општиот билет за сите возрасти помеѓу 14 и 64 години чини 19 УСД.

Децата меѓу четири и 13 години можат да добијат влез од 10 УСД.

Постарите лица над 64 години, студенти со лична карта, наставници и воен персонал, исто така, можат да влезат по намалена цена од 14 УСД.

На доенчињата до три години не им се наплатува ништо.

Билети на Меѓународниот музеј за хируршка наука

Овој билет за Меѓународен музеј за хируршка наука ви дава пристап до сите постојани и привремени изложби.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на Музејот на науката на вашиот мобилен телефон и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 14 до 64 години): САД $ 19
Детски билет (од 4 до 13 години): САД $ 10
Билет за сениор (65+ години): САД $ 14
Студентски билет (со лична карта): САД $ 14
Едукациски билет (со лична карта): САД $ 14
Воен билет (со воена легитимација): САД $ 14

Децата под три години влегуваат бесплатно, но мора да изберете бесплатен билет за нив на страницата за резервации.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот

Меѓународниот музеј за хируршка наука се наоѓа на брегот на северното езеро, по должината на западниот брег на езерото Мичиген.

адреса: 1524 North Lake Shore Drive, 60610, Чикаго. Најдете насоки

Музејот е лесно достапен со јавен превоз.

Со автобус

Автобусот CTA број 151 застанува кај Брегот на езерото и Норт Ав автобуска станица, на две минути пешачење од музејот.

Со воз

Од Кларк/Дивизија Метро станица на возот покачена на Црвената линија, одете на исток по Дивизија додека не стигнете до езерото Шор Драјв.

Свртете на север и одете неколку блока до Музејот.

Станицата е на 16 минути пешачење од Музејот

Од Метрото Сеџвик стоп на возот Brown Line и Purple Line Express, одете на исток на Северната авенија додека не стигнете до Lake Shore Drive.

Свртете на југ и одете еден блок до Музејот.

Прошетката ќе ве однесе 18 минути.

Со автомобил

Автомобили за изнајмување и такси за изнајмување се лесно достапни во Чикаго.

Стави Гугл мапи и отидете до Музејот за хируршка наука.

На лице место нема паркинг.

Во близина на музејот се наоѓаат две јавни опции за паркирање.

Јавен паркинг - зад историскиот музеј во Чикаго лоциран на улиците Кларк и ЛаСал, Чикаго, ИЛ 60614; влезот на Стоктон драјв.

Јавен паркинг - Во зградата на владение на 1350 N. Lake Shore Drive, Чикаго, IL 60610; влез на улица Е.Бенкс.

Тајмингот на Музејот за хируршка наука

Меѓународниот музеј за хируршка наука е отворен од 9.30 до 5 часот во работните денови.

За време на викендите, тој е отворен од 10 до 5 часот. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Музејот останува затворен на Нова Година, Нова Година, Велигден, Спомен ден, Денот на независноста, Денот на трудот, Денот на благодарноста, Бадник и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Во просек, посетителите поминуваат околу 90-120 минути во Музејот за хируршка наука.

Ако навистина навлегувате длабоко во атракциите и нивните описи, тука лесно можете да поминете до три часа.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на музејот е во раните утрински часови веднаш штом ќе се отвори, околу 10 часот.
По 11, почнуваат да се трупаат гужви и едукативни групи, па затоа најдобро е да се посети наутро, далеку од сета брзање.

Извори

# Imss.org
# Themagnificentmile.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Тури за архитектура во Чикаго Институт за уметност во Чикаго
Skydeck Чикаго 360 Чикаго
Музеј на терен Турнеја на гангстери и духови
Криминал и толпа автобус турнеја Леголанд центар за откривање
Архитектонски центар во Чикаго Морнарица Пјер панорамско тркало
iFly Чикаго Историски музеј во Чикаго
Средновековен музеј за мачење Музејот на современа уметност
Групното шоу на синиот човек Музеј на хируршка наука
Музеј на илузии Чикаго Глисер Seaadog
Музеј на сладолед Воло музеј
Зоолошката градина Пеорија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар