Почетна » Дубаи » Билети за аквариум во Дубаи

Аквариум во Дубаи и подводна зоолошка градина – билети, цени, попусти, животни

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(163)

Аквариумот и подводната зоолошка градина во Дубаи се задолжителни да се посетат ако летувате во Дубаи, особено патувате со деца.

Аквариумот се состои од масивен резервоар со димензии 51 метар (161 стапки) долг, 20 метри (66 стапки) длабок и 11 метри (36 стапки) висок и може да собере 10 милиони литри вода.

Подводната зоолошка градина прикажува различни морски видови во нивните природни живеалишта, масовен хит и кај децата и кај возрасните.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Аквариум во Дубаи.

Што да очекувате во Аквариумот во Дубаи

Аквариумот во Дубаи и подводната зоолошка градина во Дубаи Мол е еден од најголемите суспендирани аквариумски резервоари во светот.

Содржи милиони литри вода и е дом на илјадници водни животни, вклучително и над 140 видови на морски свет.

48-метарскиот тунел за прошетка овозможува поглед од 270 степени на резервоарот, овозможувајќи ви да го доживеете морскиот живот како плива насекаде околу вас.

Во него се сместени различни водни суштества како пингвини, крокодили, пирани, џиновски пајакови ракови, водни стаорци, морски видри и многу повеќе.

Аквариумот обезбедува едукативни презентации за водниот живот и напорите за зачувување. Тоа е одлично место за учење за морските екосистеми и нивната важност.

Посетителите можат да изберат од два вида на искуство во аквариумот во Дубаи - на основен дневен билет за аквариум во Дубаи, најевтиниот и најпопуларниот, и на Билет за Explorer, кој нуди премиум искуство.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за аквариумот во Дубаи може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети за аквариум во Дубаи, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети за Аквариум во Дубаи, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цени на билетите за Аквариум во Дубаи

Билети за Аквариум во Дубаи се по цена од 150 AED (41 $) за сите посетители на возраст од две и повеќе.

Доенчињата под две години можат да влезат бесплатно.

Билети во Дубаи Аквариум Експлорер се по цена од 199 AED (54 $) за сите посетители на возраст од две и повеќе.

Доенчиња под две години не се дозволени.

Билети за аквариум во Дубаи

Постојат два вида билети за Аквариум во Дубаи - основни билети и билети за Explorer.

Дубаи Аквариум
Слика: Gulfnews.com

Ова е најпопуларниот билет за аквариум во Дубаи и ви дава пристап до Аквариумскиот тунел, Подводната зоолошка градина, турнејата зад сцената и Подводната опсерваторија цел ден.

Овој билет, исто така, дава пристап до „Study the Sea Jelly Lab“ и областа каде што научниците повторно создаваат промени во животната средина за да го поттикнат размножувањето.

Потопниот симулатор и турата со брод со стаклено дно се две искуства кои не се дел од овој билет.

Цени на билетите

Билет за возрасни (2+ години): 153 AED (41 долари)
Детски билет (под 2 години): Бесплатни влез

Билет „Експлорер“ за аквариум во Дубаи

Ако патувате со деца и имате многу време, ви препорачуваме да купите билет „Explorer“ за аквариум во Дубаи.

Овој билет ви дава пристап до следните активности во аквариумот во Дубаи и подводната зоолошка градина:

– Аквариумски тунел
– Подводна зоолошка градина
– Изложба на Неделата на ајкулата на Discovery Channel
- Потопен симулатор
– Тура со чамец со стаклено дно
– Обиколка на Back of the House
– Подводна опсерваторија (ВРЗОО)

Цена на билет (2+ години): 199 AED (54 долари)


Вратете се на почетокот


Комбинирани билети за аквариум во Дубаи

Комбо билетите се одличен начин да додадете уште една атракција за тој ден по намалена цена.

Комбо-билетите нудат фантастична можност да ги искористите попустите.

Аквариумот во Дубаи можете да го купите во комбинација со билети за Бурџ Калифа и воден парк Аквавентура.

Комбинираните билети се идеални за големи семејства, групи или оние на буџетски одмор.

Бурџ Калифа и аквариум во Дубаи

растојание: Приближно 1.2 км (0.74 милји)
Потребно време: пет минути со автомобил

Бурџ Калифа е највисоката зграда на светот и има три од највисоките опсерватории во светот.

Бидејќи Бурџ Калифа и Аквариумот во Дубаи се во близина, туристите ги посетуваат истиот ден.

Мостот Метро Линк, кој ги поврзува Бурџ Калифа и аквариумот во Дубаи, го олеснува движењето од една до друга атракција.

Оваа климатизирана врска за патници од стаклен тунел нуди и фантастичен поглед на Дубаи.

Комбинацијата на билети Бурџ Калифа и Аквариум во Дубаи е доста популарна кај посетителите.

Овој комбиниран билет овозможува едно влегување во двете атракции во еден ден.

Како и сите комбинирани билети, исто така ви помага да ги намалите трошоците за билети за 15 до 20%.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 225 AED (61 $)
Детски билет (од 4 до 11 години): 221 AED (60 $)

Аквариум во Дубаи и воден парк Аквавентура

растојание: Приближно 25.5 км (15.8 милји)
Потребно време: 29 минути со автомобил

Ако сакате да заштедите пари, проверете го овој пакет во Дубаи Аквариум и воден парк Аквавентура, кој помага да заштедите околу 10% од трошоците за билети.

Двете атракции се на растојание од 20 минути со автомобил, но не ви препорачуваме да ги посетите и двете во ист ден. 

Цена на билет: 423 AED (115 $)


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до аквариум во Дубаи

Аквариумот Дубаи се наоѓа во трговскиот центар Дубаи и се простира на два ката - приземје и ниво 2.

Во приземјето е Аквариумот, додека на ниво 2 е подводната зоолошка градина.

Влезот во Аквариумот во Дубаи и подводната зоолошка градина е на приземјето на трговскиот центар.

Адреса: Трговски центар Дубаи, улица Доха, надвор од 1-та клучка - патот Шеик Зајед, Дубаи, ОАЕ Најдете насоки

Со метрото во Дубаи

Бурџ Калифа/Станицата Дубаи Мол е најблиската метро станица до Дубаи Мол.

Откако ќе се симнете на станицата, можете да земете еден од автобусите за снабдување или да пешачите до трговскиот центар користејќи го мостот Метро Линк.

Мостот Метро Линк е стаклена врска за патување во тунел помеѓу Бурџ Калифа/Станицата Дубаи Мол и Трговскиот центар Дубаи и е целосно контролирана од температурата.

Со автобус

Може да се возите и со автобусот број 27 од Станица Deira Gold Souk или автобус број 29 од Автобуска станица Губаиба да стигне до Дубаи Мол.

Автобусот ќе ве спушти пред долниот приземје на The Dubai Mall.

После тоа, се качувате со лифт до приземјето и стигнувате до аквариумот во Дубаи.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Паркирањето е лесно бидејќи Дубаи Мол има околу 14,000 покриени паркинг места.


Вратете се на почетокот


Работно време на Аквариумот во Дубаи

Од недела до среда, Аквариумот во Дубаи се отвора во 10 часот и се затвора во 10 часот.

Од четврток до сабота, викендот на Блискиот Исток, Дубаи Аквариум се отвора во 10 часот и се затвора на полноќ.

Последниот запис е 30 минути пред затворање.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Посета на аквариум во Дубаи
Слика: Thedubaiaquarium.com

Целосната посета на аквариумот во Дубаи трае околу два до три часа.

Ви требаат околу 30 минути за да го истражите Аквариумскиот тунел, приближно 90 минути за да видите сè во Подводната зоолошка градина, а потоа 20 минути за возењето со стаклен брод.

Нема временско ограничување за билет за аквариум во Дубаи и подводна зоолошка градина.

Откако ќе влезете внатре, можете да останете онолку долго колку што сакате.

Најдобро време за посета на аквариумот во Дубаи

Најдобро време за посета на аквариумот во Дубаи и подводната зоолошка градина е во 10 часот кога ќе се отвори.

Доцните вечерни часови може да бидат и потивко време, особено во работните денови. Бидејќи аквариумот е отворен до полноќ, посетата во овие подоцнежни часови може да биде поволна.

Работните денови се помалку преполни во споредба со викендите. Посетата во работен ден може да обезбеди помирно искуство.


Вратете се на почетокот


Животни во аквариумот во Дубаи Мол

Аквариумот во Дубаи прикажува околу 140 видови на морски животни.

Има околу илјада водни животни, од 300 ајкули и зраци до многу видри и крокодили.

Аквариумот во Дубаи ги има и најголемите песочни тигари ајкули во светот.

На ниво 2 од аквариумот во Дубаи Мол, можете да видите водни суштества како што се хумболт пингвините, видрите, стрелците, лавовите риби, пираните, африканските џуџести крокодили, морски коњи, арапаима, џиновските пајакови ракови, градинарски јагули, водни стаорци и наутилус.


Вратете се на почетокот


Дубаи Аквариум против Изгубени комори Атлантис

Дали знаевте дека Дубаи има уште едно фантастично морски искуство наречено Lost Chambers Aquarium?

Познат е и како Изгубени одаи Атлантида.

Што е Lost Chambers Atlantis?

Аквариум Lost Chambers во Дубаи
Слика: Atlantis.com

The Lost Chambers Atlantis е измислена, мистериозна урнатина на остров изгубен илјадници години под вода.

Изграден е во Атлантис, хотелскиот комплекс Палм на вештачкиот архипелаг Палм Џумеира.

Во Lost Chambers Atlantis, доживувате 65,000 морски животни додека го наоѓате својот пат низ подводните лавиринти и тунели на овој изгубен град.

Можете исто така да истражите 20 извонредни изложби на морски животни, резервоар за допир и фантастично интерактивно шоу во Аква-театар.

Lost Chambers Atlantis или Дубаи аквариум?

Туристите често ги мешаат двете и се прашуваат кој билет да купат - Аквариумот во Дубаи Мол или Аквариумот Lost Chambers во Палмс.

Ако имате време и пари не ве загрижува, ви препорачуваме да ги испробате двете искуства.

Ако треба да изберете помеѓу двете -

Ако одите на одмор со семејството и децата, тогаш аквариумот во Дубаи Мол е најдобар за вас.

Децата се со поголема веројатност да уживаат во подводните возења со брод, хранењето на ајкулите и аквариумскиот тунел.

Ако сакате турнеја со водич и сакате да го истражите и откриете водниот живот на разновидните морски видови, треба да се упатите во аквариумот Lost Chambers.

Ако имате деца постари од 15 години, тие се со поголема веројатност да уживаат во Lost Chambers Atlantis бидејќи тоа го извлекува внатрешниот авантурист во нив.

Билети за аквариум Lost Chambers

Овие билети ви овозможуваат пристап до аквариумот Lost Chambers и Ambassador Lagoon.

Можете исто така да уживате во интерактивни аква театарски претстави, тури со водич, резервоари за допир на морски животни, дневни емисии за хранење итн.

Цена на билет (4+ години): 120 AED (33 долари)

Ако претпочитате и некоја водена авантура, испробајте го ова Билет за аквариум Atlantis Aquaventure & Lost Chambers

Извори
# Tripadvisor.com
# Thomascook.com
# Visitdubai.com
# Thedubaiaquarium.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ Калифа Дубаи Пустинска сафари
Скај поглед на Дубаи Аин Дубаи
Шеик Зајед џамија Дубаи рамка
Турнеја со глисер во Дубаи Поглед на дланка
Дубаи Аквариум Аквариум за изгубени комори
Воден парк Аквавентура Motiongate Дубаи
Ла Перл Дубаи Изложба на фонтани во Дубаи
Ферари свет Мадам Тисо
Музеј на илузии Ски дубаи
Воден парк Див Вади Chillout Ice Lounge
Зелената планета Дубаи Театар за дигитална уметност Дубаи
Пресече соба iFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар