Почетна » Дубаи » Тури во џамијата Шеик Зајед

Џамија Шеик Зајед – тајмингот, тури со водич, кодекс на облекување, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(133)

Џамијата Шеик Зајед е една од најголемите џамии на глобално ниво и може да собере повеќе од 40,000 верници и посетители во исто време.

Дизајнерите на Големата џамија беа Британци, Италијанци и Емирати, а тие користеа дизајнерски елементи од Турција, Мароко, Пакистан и Египет, меѓу другите исламски земји. Готовиот производ е неверојатно, блескаво архитектонско ремек-дело.

Џамијата Шеик Зајед е позната и како „Бисер на Заливот“ и се наоѓа во Абу Даби, 129 километри (80 милји) од Дубаи.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да ја посетите џамијата Шеик Зајед.

Шеик Зајед џамија

Што да очекувате во џамијата Шеик Зајед

Големата џамија Шеик Зајед била изградена како симбол на толеранција и почит, дозволувајќи им на луѓето од многу култури подобро да се ценат еден со друг и да имаат подобро разбирање за исламот.

Ако престојувате во Дубаи, можете да се одлучите за целодневна разглед на градот Абу Даби од Дубаи, која вклучува посета на Големата џамија.  

Ако престојувате во Абу Даби, проверете го полудневен разглед на градот со водич, која вклучува посета на џамијата.


Вратете се на почетокот


Цена на билети за џамијата Шеик Зајед

Џамијата Шеик Зајед, често позната како белата убавина на Заливот, е бесплатна за сите посетители.

И туристите и локалните жители не треба да купуваат билети за да влезат.

Меѓутоа, ако резервирате а полудневна турнеја со водич, ќе ве чини 176 AED (48 УСД), а целодневна турнеја со водич од Дубаи чини 400 AED (109 УСД) по лице.

Истражувањето на џамијата заедно со водич може да доведе до незаборавна обиколка бидејќи таа е прекрасно изградена зграда и секој ѕид има приказна, а секој дизајн е анегдота.


Вратете се на почетокот


Шеик Зајед џамијата со водич

Рачно избравме две од најдобрите тури до џамијата Шеик Зајед.

Сите билети за турнеја доаѓаат со политика за откажување 24 часа. Можете да откажете 24 часа пред вашата посета и да добиете целосна рефундација.

Децата од три години па нагоре можат бесплатно да се придружат на сите овие тури.

Разглед на градот Абу Даби од Дубаи

Ова мало групно искуство е совршена турнеја низ џамијата Шеик Зајед доколку останете во Дубаи затоа што не треба да се грижите за превозот.

Ќе патувате по брегот на Персискиот Залив до Абу Даби откако ќе ве земат од вашиот хотел во Дубаи додека слушате приказни за еден од најбогатите градови во светот.

Посетете ја прекрасната Голема џамија Шеик Зајед, една од најпознатите атракции во Абу Даби.

Восхитувајте се на 82-те куполи на џамијата, лустери и шари со цветни модели, сите направени од бел мермер.

Потоа, возете низ корнишот Абу Даби за неверојатна перспектива на Персискиот Залив.

Продолжете до луксузната палата Емирати, официјалниот хотел на владејачката влада на Абу Даби и видете ја чистата вода на заливот.

Следната дестинација ќе биде трговскиот центар Марина, каде што можете да застанете на ручек (на ваш трошок) и да вечерате во еден од рестораните во трговскиот центар или да изберете од алтернативите на теренот за храна.

После тоа, одете во величествената палата Каср Ал Ватан, дел од комплексот на претседателската палата на ОАЕ.

Погледнете ги архитектонските елементи, моштите и другите историски богатства на палатата.

После тоа, опуштете се и уживајте во возењето назад во Дубаи, каде што ќе ве отпуштат.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 400 AED (109 УСД)
Детски билет (од 4 до 11 години): 320 AED (87 УСД)

Ако сакате приватност за време на вашиот одмор и можност за приспособување на патувањето, одлучете се за приватна целодневна обиколка на Големата џамија во Абу Даби. Ќе ве чини 685 УСД за група од четири лица.

Полудневен разглед на Абу Даби со водич

Ако престојувате во Абу Даби или можете да управувате со вашиот превоз од Дубаи до Абу Даби, оваа 4-часовна турнеја е едноставно совршена.

Откако ќе бидете земени од вашиот хотел во Абу Даби, вашиот водич ќе ве вози до прекрасната Голема џамија Шеик Зајед.

Внатрешниот двор и минарето, дизајнерските теми на наски, тулут и куфичка калиграфија и тенки столбови пресликани во езерото се само неколку од главните моменти внатре и надвор.

Возењето потоа ве враќа во Персискиот залив, каде што можете да се восхитувате на прекрасните случувања долж корнишот Абу Даби.

Некои од најмодерните, најневеројатни облакодери и луксузни хотели во светот, како што е палатата Емирати, која гледа кон недопреното крајбрежје, ќе ве воодушеват.

Посетете ги историските пазари за зеленчук, датум и риба на Порт Зајед на североистокот на градот.

Порт Зајед е од суштинско значење за зголемување на меѓународната трговија на Абу Даби поради неговата стратешка локација во центарот на градот.

Патувањето завршува со можност за фотографирање во Херитиџ Сетлмент, пустинско село кое е пресоздадено.

Цени на билетите

Билет за возрасни (11+ години): 176 AED (48 УСД)
Детски билет (од 3 до 10 години): 142 AED (38 УСД)

Џамијата Шеик Зајед + кулите на Етихад

Ова е мала групна турнеја во која ве земаат од вашиот хотел во Дубаи и ве возат до Големата џамија со стил.

Подоцна гледате живописен поглед на Арапскиот Залив додека се шетате во Абу Даби Корниш. Потоа го истражувате старото село на Емиратите во селото Херитиџ.

По посетата на трговскиот центар Марина следи пауза за ручек, по што се посетува палубата за набљудување на Etihad Towers (на 74-ти кат!).

Откако ќе се наполните со хоризонтот на Абу Даби, се враќате во Дубаи.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 440 AED (120 УСД)
Детски билет (од 4 до 11 години): 350 AED (96 УСД)

Голема џамија + музеј Лувр

Оваа турнеја започнува од Дубаи со климатизирано возило, а можете да видите две од крунисувачките атракции во земјата - музејот Лувр и Големата џамија во Абу Даби.

Прво, ја гледате Големата џамија Шеик Зајед, а потоа возите до музејот Лувр лоциран на островот Саадијат.

Во Лувр се восхитувате и на класичните и на модерните дела од културно и социолошко значење од целиот свет два часа пред да се вратите во Дубаи.

Водич што зборува англиски е со вас во текот на 9-часовната турнеја со водич.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): 400 AED (109 УСД)
Младински билет (од 3 до 11 години): 250 AED (69 УСД)

Џамијата Шеик Зајед + Светот на Ферари

На некој начин, оваа турнеја може да се нарече дури и турнеја „Истакнатини на Абу Даби“.

Откако ќе ве земат од Дубаи, прво ја истражувате џамијата, палатата Емирати и селото Херитиџ.

По брза пауза за ручек, го започнувате вториот дел од денот во најголемиот затворен тематски парк во светот – Ферари Светот.

Штом ќе го добиете вашиот дел од адреналин во светот на Ферари, се враќате назад во Дубаи.

Цени на билетите

Билет за возрасни (11+ години): 822 AED (224 УСД)
Детски билет (од 3 до 9 години): 750 AED (199 УСД)


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до џамијата Шеик Зајед

Доколку престојувате во Абу Даби, предлагаме да земете такси за да стигнете до Големата џамија.

Џамијата е на 15 километри (9.3 милји) од градот Абу Даби, а брзо 12-минутно возење со такси може да ве однесе таму. Најдете насоки

Џамијата Шеик Зајед од Дубаи

Иако џамијата Шеик Зајед се наоѓа на 129 километри (80 милји) од Дубаи, повеќето туристи кои го посетуваат Дубаи ја додаваат во нивната маршрута поради одличната поврзаност.

До оди од Дубаи до Шеик Зајед џамија, можете да земете автобус, такси или турнеја со водич.

Со автобус

Автобусите за Абу Даби заминуваат од Автобуска станица Ал Губаиба во Бур Дубаи на секои триесет минути.

На овие модерни и климатизирани автобуси им требаат околу два часа за да стигнат до џамијата Шеик Зајед.

Со такси

Ако не сте на буџетски одмор, подобро е да земете такси до џамијата Шеик Зајед во Абу Даби.

Такси го поминува растојанието за околу 90 минути, така што ќе заштедите половина час од вашето драгоцено време.

Сепак, тоа е скапа опција и ќе ве чини од 45 до 50 американски долари (165 AED до 185 AED) во секој правец.

Ако не сакате мака да го организирате вашиот превоз, можете да резервирате а полудневна турнеја или целодневна турнеја на џамијата, која би вклучувала превоз.

Следете ја врската за повеќе детали за како да одите од Дубаи до Големата џамија.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на џамијата Шеик Зајед

Од сабота до четврток, џамијата Шеик Зајед е отворена од 9 до 10 часот.

Во петок, џамијата останува затворена во утринските часови и се отвора по 4:30 часот.

За време на Рамазан, џамијата Шеик Зајед започнува во 9 часот и се затвора во 2 часот.

Кога трае Рамазан, џамијата останува затворена во петок.

Најдобри туриРејтингцена
Премиум разглед на Абу Даби4.8/5400 AED
Полудневна обиколка на Абу Даби со водич4.5/5176 AED
Турнеја во Абу Даби + палата Емирати4.8/5440 AED
Голема џамија + музеј Лувр4.7/5400 AED
Џамијата Шеик Зајед + Светот на Ферари4.8/5822 AED

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на џамијата Шеик Зајед

Најдобро време за посета на џамијата Шеик Зајед е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро или подоцна навечер за време на зајдисонце.

Утринските или вечерните посети ви помагаат да ја избегнете топлината, која може да биде екстремна, особено во текот на летните месеци од мај до ноември.

За време на зајдисонце, џамијата Абу Даби изгледа неверојатно.

Зајдисонце во џамијата Шеик Зајед
Сјајот на џамијата Шеик Зајед никогаш не пропушта да воодушеви. Слика: goodfon.com

Како и секоја популарна туристичка атракција, викендите се малку повеќе преполни од работните денови.

Најдобро време за фотографирање

Ако сакате да направите многу фотографии од џамијата Шеик Зајед, планирајте ја вашата посета на зајдисонце или непосредно пред зајдисонце.

Џамијата изгледа фантастично за време на златниот час, додека сонцето сјае од зградата.


Вратете се на почетокот


Колку време трае џамијата Шеик Зајед?

На повеќето посетители им требаат 90 минути до два часа за да ја истражат Големата џамија Шеик Зајед.

Обиколките на џамијата со водич траат 60 минути, по што можете да се дружите уште 30 до 60 минути и да ги истражувате сложените дизајни и детали.

Поради долгите редици, можеби ќе ви треба половина час повеќе за време на викендите и другите преполни денови.

Џамијата Шеик Зајед е масивна, зафаќа повеќе од 12 хектари (30 хектари), па планирајте соодветно.


Вратете се на почетокот


Џамијата Шеик Зајед ноќе

„Бисерот на Заливот“ е магичен и за време на зајдисонце и откако ќе се стемни.

Џамијата Шеик Зајед е отворена до 10 часот, и затоа привлекува многу посетители откако ќе се стемни.

Куполите и столбовите на џамијата се осветлени во магични бои кои го прикажуваат лунарниот циклус.

Џамијата е обвиена со ладно бело светло на вечерите на полна месечина и се мие со сина светлина во вечерните часови без месечина.

Може да се забележат седум суптилни промени во бојата секоја втора вечер, кои се движат од длабоко сина ноќ без месечина до чиста бела ноќ на полна месечина.

Посетителите кои немаат време да влезат и да ја истражат Големата џамија ноќе, решаваат да возат и да уживаат во нејзината убавина.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување за џамијата Шеик Зајед

Освен што е туристичка атракција, џамијата Шеик Зајед е активно религиозно место каде луѓето се поклонуваат.

Сите посетители мора да го следат конзервативниот кодекс на облекување на џамијата без разлика на вера.

Мажите не смеат да откриваат месо над колената и да ги покриваат рамениците.

За време на посетата на џамијата, жените не смеат да носат панталони, шорцеви или здолништа кои завршуваат над глуждот.

Жените посетители мора да ги покријат главите и косата со шамија.

Не грижете се ако слетате во џамијата без да се придржувате до кодексот на облекување.

Организаторите бесплатно го обезбедуваат „Abayas“ за своите женски посетители.

Сепак, не им се доставува облека на мажите.

Се молат сите посетители да ги извадат чевлите пред да влезат во џамијата.


Вратете се на почетокот


Што да се види во џамијата Шеик Зајед

Иако структурата од бајките ви го привлекува вниманието во моментот кога ќе влезете, има одредени задолжителни работи кои не можете да ги пропуштите.

Мавзолејот на Шеик Зајед

Џамијата е именувана по шеикот Зајед бин Султан Ал Нахјан, кој бил добро познат по обединувањето на Емиратите и формирањето на она што сега е познато како Обединети Арапски Емирати.

Познат како силата на туркање зад променливиот пејзаж на Заливот, шеикот Зајед почина во 2004 година. Три години подоцна, Големата џамија беше завршена.

Тој лежи погребан во мавзолеј на северната страна на џамијата.

Централниот двор

Доминантна карактеристика на Големата џамија е нејзиниот централен двор.

Блескавиот бел двор обложен со рефлектирачки базени е инспириран од пакистанската џамија Бадшахи и џамијата Хасан Втори во Мароко.

Стоејќи во средината на дворот, можете да ги видите архитектонските чуда на џамијата позајмени од различни земји и култури.

Само дворот може да собере 30,000 верници и го чуваат четири минариња високи 107 метри (351 стапки) инспирирани од три различни цивилизации, египетска, северна Африка и турска.

Фоајето

При влегувањето во фоајето, мора да се придржувате до кодексот на облекување на џамијата.

Фоајето има врвна купола со кромид со стих од Куранот калиграфиран околу него.

Секоја буква од стихот е насликана со златен лист и е напишана во популарен стил наречен Ан-Насх.

Освен со златна калиграфија, Фоајето е украсено и со еден од седумте џиновски лустери.

Лустерот се држи над главата со челични кабли и ја надополнува убавината на Фоајето.

Главна молитвена сала

Главната молитвена сала на џамијата Шеик Зајед
Слика: DotShock

Главната молитвена сала на џамијата е просторија со големина на хангар, поделена на два за одвоени родови. Може да собере 10,000 верници.

Деведесет и шест колони украсени со полускапоцени камења го поддржуваат покривот.

Просторијата е целосно климатизирана, а просторот околу секоја колона е уреден со наизменична струја со големина на минибус.

Лустери

Џамијата Шеик Зајед има вкупно седум големи лустери, од кои секој тежи од осум до 12 метрички тони.

Челичните кабли кои можат да издржат до 36 тони тежина го поддржуваат секој лустер.

Заедно, седумте лустери во Големата џамија држат речиси 40 милиони кристали Сваровски.

Големиот лустер во главната молитвена сала на џамијата Шеик Зајед е со дијаметар од 10 метри (32 стапки) и висок 15 метри (49 стапки).

Лустер во главната молитвена сала на џамијата Шеик Зајед
Големиот лустер во главната молитвена сала на џамијата Шеик Зајед. Слика: Wondermondo.com

Со тежина од 9 тони, тој е еден од најтешките лустери во светот.

Овој лустер е инспириран од палмата од урми, која е стандардна карактеристика на регионот.

Лустерот во главната молитвена сала е изработен од нерѓосувачки челик и месинг, обложен со 40 килограми 24-каратно злато.

Најголемиот тепих на светот

Најголемиот тепих во светот ја обложува Молитвената сала на џамијата Шеик Зајед.

Се прави првенствено од волната увезена од Нов Зеланд и за ткаење биле потребни 16 месеци.

Тепихот, изработен од трета генерација на мајстор за килими од Иран, беше испорачан во девет парчиња во два џамбо џетови.

Илјада и двесте занаетчии работеа на рачно плетениот тепих, кој, кога ќе се одвитка, зафаќа 5,700 квадратни метри.

Ѕид на Алах

Ѕидот Кибла свртен кон Мека е изгравиран со 99 имиња кои муслиманите му ги припишуваат на Бога со арапска калиграфија.

Гравурите се истакнати со суптилно осветлување со оптички влакна.

Полукружната ниша е украсена со 24-каратно злато и ја надополнува убавината на Големата џамија.

Рефлектирачки базени

Околу џамијата Шеик Зајед има многу базени обложени со рефлектирачки плочки.

Овие базени се осветлуваат ноќе со магичен рефлектор кој дополнително ја зголемува убавината на џамијата.

Базените секоја година се фотографираат од илјадници посетители за да победат на фото-натпреварот Spaces of Light.

Мирните води на овие базени совршено се совпаѓаат со мирната средина на самата џамија.

Извори
# Wikipedia.org
# Visitabudhabi.ae
# Abudhabiculture.ae
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од