Воло музеј – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Воло музеј

Музејот Воло е единствена и фасцинантна атракција лоцирана во Чикаго. Основан во 1960 година, Автомузејот Воло прерасна во една од најголемите и најсеопфатните збирки на автомобили, антиквитети и артефакти во светот. Музејот содржи над 35 експонати, со колекција која се движи од класични автомобили и мотоцикли до стари ... Прочитај повеќе

Чоколаден музеј – билети, цени, тајмингот

Чоколаден музеј

Чоколадниот музеј е уникатен и фасцинантен музеј во Барселона, Шпанија. Посветен на историјата и уметноста на чоколадото, музејот нуди уникатно искуство за љубителите на чоколадото и за љубителите на историјата. Посетителите на Museu de la Xocolata можат да ја истражуваат историјата и уметноста на чоколадото, од неговото потекло во Јужна Америка до… Прочитај повеќе

Icebar Barcelona – билети, цени, тајмингот, најдобро време за посета

Ајсбар Барселона

Како што сугерира името, Icebar е бар направен целосно од мраз и прв од ваков вид во Шпанија, кој се стреми да им понуди уникатно и незаборавно искуство на посетителите. Лентата се одржува на константна температура од -5 степени Целзиусови, што е совршена температура за мразот да остане цврст. … Прочитај повеќе

Glòries Tower – билети, цени, што да очекувате, најдобро време за посета, ЧПП

Кулата на славата

Кулата Глорис, позната и како кулата Агбар, е модернистички облакодер во Шпанија. Дизајнирана од францускиот архитект Жан Нувел, кулата се смета за една од најпознатите иконски знаменитости на градот и е извонреден пример на модерната архитектура во Шпанија. 38-те ката на кулата се издигнуваат на висина од 144 метри,… Прочитај повеќе

Museu Nacional d'Art de Catalunya – билети, цени, термини

Национален музеј за уметност на Каталунија

Националниот уметнички музеј на Каталонија, или MNAC, е основан во 1990 година и оттогаш е главен центар на уметноста и културата во регионот. Музејот е сместен во Палау Национал, првично изграден за Светскиот саем во 1929 година и се користел за многу намени низ годините. Денес, Палау… Прочитај повеќе

Zoomarine Rome- билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Зоомарин Рим

Зоомарин во Рим е забавен парк кој ве доближува до морскиот свет и фрла прскање вода низ неговите неверојатни возења. Подгответе се да бидете воодушевени додека ја откривате убавината и чудото на океанот и неговите жители. Од разиграни делфини и морски лавови до егзотични тропски риби и ајкули, паркот… Прочитај повеќе

Тврдината Асен – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Тврдината Асен

Тврдината Асен, позната и како Асенова Крепост, е средновековно упориште на планините Родопи во јужна Бугарија. Сместена на стрмен карпест рид на надморска височина од 279 метри (915 стапки), оваа тврдина нуди неверојатни погледи на околниот природен пејзаж, одразувајќи ја отпорноста и националната гордост на Бугарија. Тоа им се допаѓа на љубителите на историјата и љубителите на природата поради… Прочитај повеќе

Бачковски манастир – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Бачковскиот манастир

Бачковскиот манастир е древен источноправославен манастир во Бугарија. Манастирот бил основан од грузискиот воен командант Григориј Бакуриани и неговиот брат Абасиј Бакуриани во 1083 година. Преживеал повеќекратни рации и напади за време на турбулентната средновековна ера и сепак успеал да… Прочитај повеќе

Што да се види во Лондонската кула

Што да се види во Лондонската кула

Лондонската кула, историски замок на северниот брег на реката Темза во центарот на Лондон, е задолжителна посета за секој што е заинтересиран за британската историја. Ако планирате да поминете само еден час до 90 минути во Лондонската кула, проверете ги нашите први три препораки. Доколку имате цели три… Прочитај повеќе

Waikiki Luau – билети, цени, што да очекуваме, тајмингот, ЧПП

Ваикики Луау

Waikiki Luau е прекрасен културен настан кој совршено го доловува богатото полинезиско наследство на Хаваите. Искусете ги обичаите, музиката, танцувањето и кулинарските задоволства на овој настан. Луау ги прави Хаваи уникатна и негувана дестинација. Зборот „луау“ потекнува од хавајскиот збор за листови од тарос, главен дел од хавајското готвење. Концептот на луау има… Прочитај повеќе

Кралската палата во Амстердам – билети, цени, попусти, работно време

Кралската палата во Амстердам

Кралската палата во Амстердам, позната и како Koninklijk Paleis Amsterdam на холандски, е историска знаменитост на Амстердам. Палатата е центар на политичкиот и општествениот живот на градот од 13 век. Палатата првично била изградена во 17 век како градско собрание на Амстердам за време на холандската Златна… Прочитај повеќе

Кањонот Ваимеа – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Кањон Ваимеа

Честопати наречен „Големиот кањон на Пацификот“, државниот парк Ваимеа Кањон е спектакуларно природно чудо сместено на хавајскиот остров Кауаи. Кањонот Ваимеа е природно чудо што се протега преку 14 милји (22.5 км), ширина од една милја (1.6 км) и длабочина до 3,600 стапки (1097 м). Тоа дава… Прочитај повеќе

Шнорхел во заливот Келакекуа – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Шнорхел во заливот Кеалакекуа

Подводната убавина на Големиот остров на Хаваи може да се доживее со нуркање во заливот Кеалакекуа, навистина неверојатно искуство. Кеалакекуа, заливот на западниот брег на островот, е добро познат по прекрасните пејзажи, богатата историја, живиот морски живот и кристално чистите води. Тивките, проѕирни води на заливот се совршени за нуркање. Тие го прават тоа едноставно… Прочитај повеќе

Водопади Кохала – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Кохала водопади

Воодушевувачките пејзажи на Хаваи се восхитуваат поради нивната убавина и разновидност, давајќи им можност на туристите да ги искусат чудата на природата. Водопадите Кохала на Големиот остров совршено ја доловуваат бујната убавина на Хаваите меѓу многуте природни богатства што ги опкружуваат островите. Водопадите Кохала се неверојатен пример за нескротливата природна величественост на островот. … Прочитај повеќе

Краков Екстремно стрелиште – билети, цени, попусти, работно време, што да очекуваме, ЧПП

Ако сте за оружје и возбуда, треба да ги доживеете екстремните возбудувања на најдоброто стрелиште во Краков. Екстремното стрелиште во Краков е идеален избор за да се забавувате и да ги подобрите вашите вештини за гаѓање, со оглед на нивната голема експертиза и искуство со огнено оружје. Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред… Прочитај повеќе

Rynek Underground Museum – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Подземен музеј Рајнек

Подземниот музеј Краков Рајнек е исклучителна културна институција која ви овозможува да ги истражите длабочините на уникатната историја на градот. Се наоѓа веднаш во срцето на Краков, Полска. Овој подземен музеј е скриен скапоцен камен кој овозможува фасцинантен поглед во минатото на Краков. Ја прикажува историјата на Краков од неговото средновековно потекло… Прочитај повеќе

Крстарење со реката Висла – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Крстарење со реката Висла

Крстарењето со реката Висла во Краков обезбедува уникатен и атрактивен пристап за откривање на прекрасниот град Краков. Реката Висла, најдолгата река во Полска, минува низ центарот на градот и нуди прекрасна позадина за мирно и убаво едро. Ќе бидете воодушевени од прекрасните погледи на античките градби во Краков, прекрасните пејзажи и… Прочитај повеќе

ARTECHOUSE Извонредно уметничко искуство – билети, цени, попусти, тајмингот

ARTECHOUSE извонредно уметничко искуство

ARTECHOUSE е извонреден простор за дигитална уметност во срцето на Челзи, Менхетен. ARTECHOUSE во Њујорк располага со галериски простор од 6,000 квадратни метри посветен на прикажување на иновативни и интерактивни дигитални уметнички изложби кои ја заматуваат границата помеѓу уметноста и технологијата. Просторот е опремен со најсовремена технологија за проекција и екран за проекција од 270 степени што ги покрива ѕидовите и… Прочитај повеќе

Биг забавен музеј – билети, цени, експонати, како да стигнете, тајмингот

Голем забавен музеј

Големиот забавен музеј е една од најфасцинантните и најуникатни атракции во Барселона, Шпанија. Музејот е калеидоскоп на искуства посветени на оптичките илузии кој има намера да си поигрува со начините на кои нашиот мозок го толкува и перципира светот околу нас. Земја на чудата на боите и креативноста, Големиот забавен музеј… Прочитај повеќе

Red Light Secrets – билети, цени, аудио тури, тајминг

Тајните на црвено светло на Амстердам

Red Light Secrets е уникатен и волшебен музеј кој обезбедува извонредно и интерактивно искуство, нудејќи им на посетителите увид во најстарата професија во светот, проституцијата. Музејот е сместен во поранешен бордел, обезбедувајќи увид во животот на жените кои работеле таму. Можете да дознаете за историјата на проституцијата во Амстердам,… Прочитај повеќе