Почетна » Дубаи » Најдобри пустински сафари во Дубаи

Најдобри пустински сафари во Дубаи – цени, активности, временски распореди

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(196)

Сафари во пустината е еден од најдобрите начини да ја доживеете културата на Емиратите за време на вашиот одмор во Дубаи.

Изборот на вистинскиот за вас и вашето семејство/пријатели е тешко со толку многу пустински сафари.

За да го идентификувате најдоброто пустинско сафари во Дубаи, кое одговара на вашите потреби, мора да го земете предвид неговото време на почеток, времетраење, вклучени активности и трошоци. 

Бидејќи некои тур-оператори се подобри, мора да го земете предвид и локалниот оператор при изборот на совршено пустинско сафари.

Ова е причината зошто повеќето туристи се збунети и не знаат која Сафари во пустината во Дубаи да книга. 

Оваа статија ги наведува петте најдобри пустински сафари во Дубаи според нивната популарност.

Најдобро пустинско сафари во Дубаи

Најдобри сафари во пустината во Дубаи

Постојат стотици опции за туристи, од кои ги избравме петте најдобри пустински сафари достапни во Дубаи и ги објаснивме. 

Сите овие пустински сафари се високо оценети, со 4.8/5 или 4.9/5. 

Секое од овие сафари е дизајнирано да ве одведе во длабочините на искуството во арапската песочна пустина и да го направи вашето Празник во Дубаи незаборавно 

Премиум црвени дини, камел сафари и скара во Ал Кајма

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: Седум часа
Почетно време: 2 часот
Земам: Достапно од сите хотели или апартмани во Дубаи, Шарџа и Ајман, како и пристаништето за крстарење (Порт Рашид).
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: OceanAir Travel

Ве зема 4×4 Land Cruiser и ве вози во пустината, по што уживате во адреналинскиот наплив на возење со четири велосипеди и удирање со дини.

За дополнителен удар со адреналин, можете да пробате и пендборд за време на ова прекрасно пустинско сафари.

Ова одлично пустинско сафари продолжува до кампот Ал Кајма, каде што ќе ве пречекаат со арапско кафе, слатки и урми. 

Можете да одите на возење со камила, да пушите шиша, да насликате Хена, да се сретнете со експертот за сокол, итн.

Вечерата на шведска скара започнува на зајдисонце, а можете да јадете додека уживате во традиционалните танци. 

По вечерата, се релаксирате и се качувате на вашето возило за да се вратите назад во вашиот хотел. 

Цена на сафари во пустината

Билет за возрасни (12+ години): 297 AED (81 долари)
Детски билет (од 3 до 11 години): 252 AED (69 долари)


Вратете се на почетокот


Red Dune Safari, Јавање камили, Sandboarding и BBQ

Песок интернат во Дубаи
Слика: Ammartours.com

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 4 до 7 часа
Почетно време: 8 до 3 часот (многу опции)
Земам: Достапно од сите хотели или локации во Дубаи, Шарџа, Ајман и терминалот за крстарење Порт Рашид.
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: Амар тури

Оваа турнеја е можност да се истражи пустината Дубаи на најдобри можни начини. 

Тоа е едно од најдобрите пустински сафари во Дубаи ако сакате возбудлива авантура со семејството и пријателите. 

Ќе доживеете удирање со дини, песок, јавање камили итн., а потоа ќе уживате во брилијантното пустинско зајдисонце.

Можете исто така да уживате во традиционалното искуство на бедуинскиот камп со вечера со скара, класично шоу Танура и изведба на стомачен танц.

Ќе ги вкусите богатите вкусови на локалната храна на вечера со BBQ со арапско кафе, свежи урми, фалафел и шаварма.

4-часовно сафари: 115 AED (31 долари)
7-часовно сафари (со скара вечера): 210 AED (57 долари)


Вратете се на почетокот


Safari Red Dune, возење со камила, Sandboard и BBQ опции

Рано утро Red Dune Safari
Слика: Dreamjourney.ae

Рејтинг: 4.8 / 5
Времетраење: 4 до 7 часа
Почетно време: 8 до 2.30 часот (многу опции)
Земам: Достапно од сите хотели или локации во градот Дубаи и терминалот за крстарење Порт Рашид
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: Туризам од соништата

Оваа тура е 4-часовно сафари во пустината во Дубаи, кое можете да го надградите на 7-часовно сафари со вечера со скара.

Ова извонредно пустинско сафари во Дубаи започнува во 2.30 часот. Сепак, постои и опција од 10 часот наутро.

Возите до непростливата пустина Лахбаб за малку удирање со дини. 

Ако имате среќа, можете да го видите прекрасното зајдисонце во Дубаи од највисоката дина наоколу.

Пробивањето на дините е проследено со песок пред да се вратите во вашиот хотел.

Ако се одлучите за 7-часовна турнеја, се додава и посета на камп во бедуински стил.

До локалното население се доближувате со јавање камила, пушење луле со шиша, пробување на тетоважата со Хена, облекување во арапски костими итн., проследено со стомачен танц, шоу Танура и вечера на скара.

Цена за пустинско сафари: 200 AED (54 долари)


Вратете се на почетокот


Пустинско сафари, четири велосипеди, возење со камила и камп Ал Кајма

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 4 до 7 часа
Почетно време: 7.45 до 4 часот (многу опции)
Земам: Достапно од Дубаи, Шарџа, Терминалот за крстарење во Дубаи (Порт Рашид) и аеродромот во Дубаи
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: OceanAir Travels

Ова сафари со водени дини е еден од најдобрите начини да се открие пустината надвор од Дубаи. 

Уживајте во можноста да учествувате во различни опционални активности, вклучително и возење велосипед со четворица, возење камила или вечера и забава со опција за продолжена турнеја.

За културно искуство дел од сафарито, ќе се упатите кон најдобриот камп во регионот - кампот Ал Кајма.

Времетраењето и цената на ова исклучително сафари зависат од активностите што ќе ги изберете.

Цена на сафари во пустината: 129 AED до 452 АЕД (34 до 124 долари)


Вратете се на почетокот


Пустинско сафари, четири велосипеди, возење со камила и песок

Сафари во Црвената дина во Дубаи
Слика: Ammartours.com

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 4 часа
Почетно време: 8 сум да 2.30 часот
Земам: Достапно од кој било хотел или локација во Дубаи, Шарџа, Ајман и терминалот за крстарење Порт Рашид. 
Тип на турнеја: Мала група 
Тур-оператор: Амар тури

На ова фантастично пустинско сафари, ќе избегате од метежот и вревата на Дубаи и ќе го доживеете спокојството на околната пустина.

Четири часа ќе уживате во легендарното арапско гостопримство и ќе го задоволите вашето чувство за авантура во Лахбаб, приближно 50 километри од центарот на градот Дубаи.

Откако вашиот 4WD Land Cruiser ќе се лизне и ќе се лизне како тобоган низ дините, можете да го испробате возењето со камила, пендбординг или возење со четворо велосипед. 

Откако ќе уживате во пустинското зајдисонце, ќе ве остават назад во вашиот хотел.

Со возење со четири велосипеди: 259 AED (71 долари)
Без возење со четири велосипеди: 126 AED (34 долари)


Вратете се на почетокот


Најдобар оператор на пустински сафари во Дубаи

Според Tripadvisor, OceanAir Travel е најдобрата компанија за сафари во пустината во Дубаи.

Оценет е бр. 1 за активности на отворено во Дубаи, а сите нивни сафари во пустината завршуваат во кампот Ал Кајма. 

Погледнете го прегледот на кампот -

OceanAir Travel нуди многу пустински сафари во Дубаи, а ние наведовме некои од најдобрите подолу -

Пустинска сафарицена
Премиум црвени дини, камел сафари и скара во Ал Кајма393 AED (107 долари)
Пустинско сафари со возење со камила и песокAED 288 ($ 78)
Пустинско сафари со скара, возење со камила и песокAED 296 ($ 81)
Пустинско сафари, четири велосипеди, возење со камила и камп Ал КајмаAED 279 ($ 76)
Сафари со четири велосипеди во пустината, возење со камила, сурфање со песок и скараAED 408 ($ 111)
Red Dunes и Camel Safari со ноќен кампAED 609 ($ 166)
Авантуристички сафари со четири велосипеди, возење со камила и песокAED 261 ($ 72)

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи