Почетна » Дубаи » Пустинско сафари во Шарџа

Пустинско сафари од Шарџа – билети, цени, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(163)

Сафарито во пустината е нешто што мора да го направите за време на вашето одмор во Обединетите Арапски Емирати.

Многу од овие тури започнуваат од Дубаи, но туристите кои престојуваат во Шарџа не треба да се грижат бидејќи некои високо оценети пустински сафари започнуваат и од Шарџа.

На сафари во пустината од Шарџа, ќе се препуштите на авантуристички активности како што се фрлање дини, возење велосипед со четворица, песок, итн., и ќе видите величествени изгрејсонца и зајдисонца. 

Сафарито е најдобриот начин за истражување на огромните дини, прекрасните погледи, богатата арапска култура и традиционалната кујна на Блискиот Исток.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да резервирате сафари во пустината во Шарџа.

Пустинско сафари од Шарџа

Што да очекувате на сафари во пустината од Шарџа

За време на пустинското сафари, ќе ги следите традициите на номадските бедуини низ пустинските песоци во близина на градот Шарџа.

Сите пустински сафари вклучуваат превоз од вашиот хотел во Шарџа до пустината и назад со автомобил 4×4. 

Постојат многу видови пустински сафари и мора да го изберете оној што одговара на вашите барања.

Во зависност од пустинското сафари што ќе го резервирате, ќе доживеете некои или сите од долунаведените активности - 

 • Гледање изгрејсонце
 • Дине Bashing
 • Камела јавањето
 • Велосипедизам со четири тркала
 • Интернат со песок
 • Гледање зајдисонце
 • BBQ вечера
 • Фотографии облечени во арапска носија
 • Фотографии со Фалкон
 • Сликање на Хена
 • Пушење од шиша
 • Стомачен танц
 • Танора Танц

Овие пустински сафари од Шарџа се достапни и како заеднички и како приватни тури. 


Вратете се на почетокот


Најдобри пустински сафари од Шарџа

Додека многу пустински сафари започнуваат од градот Шарџа, некои се попопуларни од другите. 

Ние ги наведуваме првите три подолу - 

Премиум црвени дини, камел сафари и скара во Ал Кајма

Камел сафари во Шарџа
Слика: GYG

За време на ова пустинско сафари, ќе ја доживеете возбудата на возење низ црвени дини и ќе го почувствувате гостопримството на бедуинскиот пустински камп. 

Потоа врзете се за возење со дини низ прекрасните црвени дини на пустината Лебаб, а за уште малку адреналински наплив, испробајте пендбординг. 

Пред да заминете, учествувате во интерактивни културни активности и се славите со вкусно шведска маса со скара во пустинскиот камп Ал Кајма.

Трошоци за заедничко сафари

Билет за возрасни (12+ години): 297 AED (81 долари) 
Детски билет (од 3 до 11 години): 252 AED (69 долари)

Трошоци за приватно сафари: 3153 AED (859 долари за група до шест лица)


Вратете се на почетокот


Башање во пустински дини, јавање камили, песок и скара

Песок интернат во Шарџа
Слика: GYG

Ова сафари ви помага да ја истражите пустината во Дубаи на најдобри можни начини - удирање со дини во Land Cruiser, со камила, возење со песок и уживање во традиционалното искуство во бедуинскиот камп со вечера и шоуа на скара.

Можете исто така да уживате во брилијантното пустинско зајдисонце со вашата група во бедуинскиот камп. 

Ова Шарја сафари е достапно и наутро и навечер и како 4-часовно долго и 7-часовно искуство.

Трошоци за заедничко 4-часовно сафари

Билет за возрасни (11+ години): 115 AED (31 долари)
Детски билет (од 4 до 10 години): AED (31 $)

Трошоци за заедничко 7-часовно сафари

Билет за возрасни (11+ години): 210 AED (57 долари)
Детски билет (од 4 до 10 години): 203 AED (55 долари)


Вратете се на почетокот


Пустинско сафари, четири велосипеди, возење со камила и камп Ал Кајма

Четири велосипедизам во Шарџа
Слика: GYG

Иако ќе започнете од Шарџа, ќе ја откриете пустината надвор од Дубаи на ова сафари со водени дини. 

По вашата сесија за удирање дини со обучени возачи, има многу опционални активности, вклучувајќи возење велосипед со четворица, возење камила, вечера, забава итн.

Сафарито во пустината завршува со вкусна вечера на BBQ во кампот, по што ве враќаат назад во вашиот хотел.

Можете да го резервирате ова пустинско сафари со 35 минути или без искуство со четворо велосипед.

Добивате и вечера со скара кога ќе се одлучите за 7-часовно сафари.

Трошоци за заедничко 4-часовно сафари

Билет за возрасни (11+ години): 279 AED (76 долари)
Детски билет (од 4 до 10 години): 267 AED (73 долари)

Трошоци за заедничко 7-часовно сафари

Билет за возрасни (11+ години): 452 AED (124 долари)
Детски билет (од 4 до 10 години): 384 AED (105 долари)


Вратете се на почетокот


Утрински пустински сафари

Можете да резервирате утринско сафари од Шарџа како рана птица.

Повеќето од овие сафари започнуваат уште во 7.30 часот. Некои утрински сафари започнуваат подоцна - до 10 часот. 

Ако сакате да го гледате изгрејсонцето, резервирајте го Сафари со изгрејсонце со искуство со дивиот свет, кој започнува во 5 часот.

Утринските пустински сафари обично траат четири часа, по што се враќате во вашиот хотел бидејќи станува премногу топло за да бидете во пустина. 

Кога го резервирате сафарито во Утринска Пустина од Шарџа, земете го предвид времето за подигање, кое обично е 45 минути пред почетокот на вашето сафари. 

Утрински сафарицена
Red Dune Safari, Јавање камили, Sandboarding и BBQ210 AED (57 долари)
Пустинско сафари, четири велосипеди, возење со камила и камп Ал Кајма279 AED (76 долари)
Сафари во пустината Red Dune, Quad велосипед, Sandboarding и возење со камила195 AED (53 долари)
Пустинска четворка велосипедска тура со вечера со скара282 AED (77 долари)
Сафари со изгрејсонце со искуство со дивиот свет171 AED (47 долари)
Сесија за фотографирање на пустински сафари, возење со камила и скара372 AED (101 долари)
Самовозечки Ranger-Dune Buggy 2000cc1664 AED (453 долари за 2)

Вратете се на почетокот


Вечерно пустинско сафари

Вечерните пустински сафари од Шарџа обично започнуваат помеѓу 2 и 3 часот и траат седум до осум часа. 

Вечерните сафари се подолги затоа што можете да се препуштите на локалните обичаи и култура со тоа што ќе испробате сликање со Хена, пушење шиша, возење со камили итн.

Можете исто така да пробате традиционални арапски носии, да се фотографирате со сокол и да гледате волшебни танцувања на Танура и танцување на стомакот.

Сите вечерни пустински сафари, исто така, вклучуваат вечера за скара. 

Вечерно сафарицена
Премиум црвени дини, камел сафари и скара во Ал Кајма297 AED (81 долари)
Red Dune Safari, Јавање камили, Sandboarding и BBQ210 AED (57 долари)
Пустинско сафари, четири велосипеди, возење со камила и камп Ал Кајма452 AED (124 долари)
Пустинско сафари со 35-минутно возење со четири велосипеди800 AED (218 долари)
Пустински четири велосипедски сафари, сурфање со песок, скара350 AED (95 долари)
Вечерна тура во пустината со четири велосипеди со вечера со скара282 AED (77 долари)
Сесија за фотографирање на пустински сафари, возење со камила и скара602 AED (164 долари)

Вратете се на почетокот


Ноќно сафари во пустината

Ноќно сафари во пустината
Слика: GYG

Ноќното сафари во пустината во Шарџа се разликува од дневното сафари. 

Кога ќе останете во пустината откако ќе се стемни, уживате во ветровитото ветар и студената клима под ќебето од ѕвезди.

За време на ноќното пустинско сафари, кое започнува во 2.30 часот и продолжува до следниот ден, добивате вистинска изложеност на пустинскиот живот.

Туристите сакаат да пробаат локална музика, чај, арапско кафе, шиша во различни вкусови, сликарство со Хена и костими. 

Заинтересираните посетители можат да се качат на теренци 4×4 и да се препуштат на екстремното удирање со дини. Или испробајте искуство со јавање камили и фарма.

Подоцна во текот на денот, се служи вечера на скара, која е наменета за меѓународна публика. 

По вечерата, сите можат да седат заедно и да разговараат и да споделуваат приказни. 

Можете да се разделите кога сакате и да се упатите кон удобноста на вашите вреќи за спиење и шатори, кои се вклучени со билетите за сафари. 

Наутро, се будите и гледате неверојатно пустинско изгрејсонце, имате раскошен појадок и потоа се враќате дома. 

Трошоци за сафари

Билет за возрасни (12+ години): 609 AED (166 долари)
Детски билет (од 3 до 11 години): 518 AED (142 долари)


Вратете се на почетокот


Што да облечете за сафари во пустината Шарџа

За време на вашето сафари во пустината, мора да ви биде удобно, па мора да носите лесна облека од лен или памук.

Светлите бои не ја апсорбираат топлината толку многу, а со тоа ве одржуваат ладни дури и при високи температури.

Подобро е да носите горен дел со долги ракави и целосни панталони за да не ви биде изложена кожата. 

Ако носите кратки панталони, ќе се акумулира песок на непријатни места.

Ве молиме понесете многу креми за сончање и нанесувајте ги на вашата изложена кожа во текот на целото патување.

Сјапките или сандалите работат подобро од чевлите бидејќи песокот навлегува во затворените обувки, што го прави непријатно одење.

Нијансите се апсолутно задолжителни. 

Земете шапка со широк обод ако сакате да го држите сонцето подалеку.

Ако сте резервирани за вечерно или ноќно сафари во пустината, носете топла облека како џемпери, кардигани итн., за да го контролирате падот на температурата додека заоѓа сонцето. 


Вратете се на почетокот


Пустинска сафари Најчесто поставувани прашања

Еве некои од најчесто поставуваните прашања од туристите кои планираат сафари во пустината во Шарџа.

 1. Колку време трае сафарито во пустината?

  Пустинските сафари во Шарџа доаѓаат во многу вкусови - утринските сафари траат четири часа, вечерните се седум часа, а ноќните сафари траат околу 18 часа.

 2. Дали децата се дозволени на сафари во пустината?

  Да, на децата им е дозволено на сафари во пустината, почнувајќи од Шарџа. Повеќето сафари имаат активности погодни за децата, како што се јавање камили, качување на песок, држење сокол, танци, локални изведби итн.

 3. Дали ќе добијам вода за време на сафари во пустината?

  Многу туристички компании вклучуваат флаширана вода и безалкохолни пијалоци во пакетот. Сепак, секогаш е подобро со себе да носите шише со вода.

 4. Што да облечете за сафарито во пустината Шарџа?

  Бидејќи пустините околу Шарџа можат да бидат преполни, треба да носите широка облека за дишење. Меѓутоа, ако сте резервирани за вечерно или ноќно сафари, подобро е да понесете потешка облека бидејќи температурата во пустината се намалува ноќе.

 5. Дали е достапна вегетаријанска храна на сафари во пустината?

  Повеќето пустински сафари компании се грижат за разновидна меѓународна публика, обезбедувајќи вегетаријанска и невегетаријанска храна. Ако имате посебни барања за исхрана, секогаш можете да ги информирате откако ќе ја резервирате вашата турнеја.

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи