Почетна » Дубаи » Ноќевање пустински сафари Дубаи

Ноќевање пустинско сафари во Дубаи – цени, попусти, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(147)

Ноќно пустинско сафари во Дубаи е за оние кои сакаат да ја „живеат“ вистинската пустина.

Покрај редовните пустински активности како што се фрлање дини, возење со четворо велосипед, пендбординг, јавање камили итн., гостите уживаат во вечера на скара и остануваат да преноќат во типичен бедуински шатор.

Следниот ден, тие стануваат рано за да го видат изгрејсонцето во пустината, имаат арапски појадок, а потоа ги оставаат во нивниот хотел.

Ноќното сафари во Дубаи е продолжение на вечерното пустинско сафари и започнува откако гостите на вечерното сафари ќе го напуштат кампот.

Ноќното сафари во пустината во Дубаи е сосема поинакво искуство од еднодневното сафари. 

Кога ќе останете во пустината откако ќе се стемни, уживате во ветровитото ветар и студената клима под ќебето од ѕвезди.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да го резервирате вашето ноќно сафари во пустината во Дубаи.

Ноќевање пустински сафари во Дубаи

Времетраење на ноќните пустински сафари

Повеќето ноќни пустински сафари во Дубаи започнуваат околу 2.30 часот и траат приближно 18 часа. 

Откако ќе преноќат во пустина и ќе го видат изгрејсонцето следниот ден, гостите се враќаат во своите хотели до 8.30 часот.

Ако претпочитате подолго сафари, проверете го 20-часовното сафари преку ноќ Луксузни тури со платина наследство нуди.


Вратете се на почетокот


Цена на ноќни пустински сафари

на сафари во текот на ноќта, кој вклучува спиење во бедуински шатор проследено со патување со камили изгрејсонце и појадок, се по цена од 609 AED (166 долари) за возрасни.

Децата на возраст од 3 до 11 години добиваат попуст од 91 AED и плаќаат само 518 AED (142 долари).

И покрај релативно повисоките трошоци, туристите го сакаат затоа што им помага да доживеат вистински пустински живот.


Вратете се на почетокот


Што да очекувате во кампот за сафари преку ноќ

Ноќното пустинско сафари во Дубаи е супериорно искуство и одличен начин да уживате во глетките и звуците на Арапската пустина ноќе во друштво на маѓепсувачки ѕвезди.

Искуството започнува во 2.30 часот кога ќе ве качат во џип и ќе ве возат до пустината Лахбаб, 60 минути од Дубаи.

Доживувате пустински задоволства како удирање дини, јавање камили, вечера на скара и танцови претстави и, пред сè, преноќувате во бедуински шатор во кампот Ал Кајма. 

По вечерата, сите можат да седат заедно и да разговараат и да споделуваат приказни. 

Можете да се разделите кога сакате и да се упатите кон удобноста на вашиот кревет и шатор, кои се вклучени со билетите за сафари. 

Вашиот шатор ќе има кревет Навар (кревет во бедуински стил), перници, ќебиња, тоалет и туш.

Одите на патување со камили изгрејсонце и следниот ден појадувате арапски пред да се вратите во вашиот хотел.

Вклучувања на сафари - 

 • Земање и пуштање
 • Дине Bashing
 • Камела јавањето
 • Велосипедизам со четири тркала
 • Интернат со песок
 • Гледање зајдисонце
 • BBQ вечера
 • Фотографии облечени во арапска носија
 • Фотографии со Фалкон
 • Сликање на Хена
 • Пушење од шиша
 • Стомачен танц
 • Танора Танц
 • Гледање изгрејсонце
 • Арапски појадок

Трошоци за ВИП сафари за ноќевање

Билет за возрасни (12+ години): 609 AED (166 долари)
Детски билет (од 3 до 11 години): 518 AED (142 долари)

Луксузни тури со платина наследство нуди 20-часовно ноќевање сафари проследено со гурмански појадок. Чини 1120 AED (305 долари) по лице.

Ориент тури нуди 17-часовно сафари во текот на ноќта, што е најдобро погодно за големи групи. Чини 1885 AED (513 долари) за четворица гости.


Вратете се на почетокот


Што да облечете за едно ноќно сафари во пустината

За време на вашето сафари во пустината, мора да ви биде удобно, па мора да носите лесна облека од лен или памук. 

Светлите бои не ја апсорбираат топлината толку многу, а со тоа ве одржуваат ладни дури и при високи температури.

Со оглед на тоа што вашето сафари започнува во 2.30 часот, сепак е подобро да носите горен дел со долги ракави и панталони со цела должина за да не ви биде откриена кожата. 

Ако носите кратки панталони, ќе се акумулира песок на непријатни места.

Сјапките или сандалите работат подобро од чевлите бидејќи песокот навлегува во затворените обувки, што го прави непријатно одење.

Нијансите ќе ви требаат додека сонцето не го изгуби залакот непосредно пред да замине на хоризонтот. 

Носете топла облека како џемпери, кардигани итн., за да го контролирате падот на температурата додека заоѓа сонцето. 

Ноќните температури во пустината може да паднат до 5 °C (41 °F); најстуденото време е обично од 3 до 5 часот наутро. 


Вратете се на почетокот


Совети за ноќно сафари во Дубаи

Еве неколку совети како да го направите вашето ноќно сафари во Дубаи незаборавно - 

 • Ако имате камера, набавете статив бидејќи ноќното небо и изгрејсонцето прават прекрасни фотографии
 • Носете мала торба со крпи и основни тоалети
 • Освен вашиот мобилен, оставете ја целата електроника во вашиот хотел бидејќи нема електрични пунктови во кампот
 • Спакувајте го лекот на рецепт, доколку го имате

Извори
# Desertsafaridubai.com
# Tripadvisor.com
# Platinum-heritage.com
# Raynatours.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи

Оваа статија е истражувана и напишана од