Почетна » Дубаи » Цена на пустинското сафари во Дубаи

Цена на пустинското сафари во Дубаи – сафари наутро, навечер и ноќевање

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(156)

Ниту еден одмор во Дубаи не е комплетен без сафари во пустината. 

Покрај посетата на Бурџ Калифа, најпопуларната туристичка активност во Дубаи е одењето на сафари во пустината.

Сите тур-оператори нудат бескрајни варијации на искуството, така што цената на пустинското сафари во Дубаи варира во широк опсег. 

Добро оценет сафари турнеја започнува од 125 AED (35 $) па натаму, додека приватно пустинско сафари може да достигне дури и до 2,000 AED (540 долари) по лице.

Оваа статија споделува колку ќе ве чинат пустинските сафари во Дубаи.

Празници со автоматско возење во Италија

Зошто цената на Desert Safari варира

Цената на вашето пустинско сафари во Дубаи ќе зависи од неговото време, вклучувањата на турата и сезонските варијации. 

Времетраење на пустинското сафари

Туристичките компании ги носат туристите во пустината на сафари во текот на целиот ден.

Утрински пустински сафари се прилагодени за екстремна авантура и обично траат само четири часа. 

Вечерни пустински сафари траат седум до осум часа, вклучително и вечера за скара. 

Затоа вечерните пустински сафари се поскапи од утринските сафари. 

Вклучувања на турнеја

Во зависност од пустинското сафари што ќе го резервирате, ќе доживеете некои или сите од долунаведените активности - 

 • Дине Bashing
 • Велосипедизам со четири тркала
 • Интернат со песок
 • BBQ вечера
 • Камела јавањето
 • Гледање изгрејсонце
 • Гледање зајдисонце
 • Фотографии облечени во арапска носија
 • Фотографии со Фалкон
 • Сликање на Хена
 • Пушење од шиша
 • Стомачен танц
 • Танора Танц

Сафари во пустината во Дубаи се поскапи, вклучувајќи го и Dune Bashing, Велосипедизам со четири тркала, Дина баги возење, и BBQ вечери.

Останатите активности се вклучени со сите сафари тури. 

Сезонска варијација

Пустинските сафари се поевтини во работните денови и слабите сезони како и кај другите туристички активности.

Сепак, попустите на сафари имаат цена бидејќи времето може да биде врел за време на слабите туристички сезони.


Вратете се на почетокот


Трошоци за утрински сафари од Дубаи

Рано утро Red Dune Safari
Слика: Dreamjourney.ae

Утрински сафари кои вклучуваат екстремно уништување на дините и други редовни активности, чинат 115 AED (31 $) по лице.

Сафари во пустината во Дубаи, кои вклучуваат Dine Bashing и Quad Bike Ride (35 минути) чинат 288 AED (78 долари) по лице. 

Утринските пустински сафари се најдобри за посетителите кои претпочитаат да го започнат денот рано, сакаат да се вратат пред да стане премногу жешко или да планираат нешто друго за вечерта.

приватна утринска пустина сафари со подигнување од вашиот хотел во Дубаи ќе чини приближно 1554 AED (423 долари) за група од шест туристи. 


Вратете се на почетокот


Цена на вечерните сафари од Дубаи

Сафари во Дубаи со BBQ вечера
Слика: Reisroutes.be

Вечерни сафари во Дубаи се поскапи од утринските сафари. 

Редовното сафари чини 297 АЕД (81 УСД), но ако сакате да ги вклучите и адреналинот „Red Dunes Bashing“, 35-минутното возење велосипед со четири велосипеди и кампот Ал Кајма, неговата цена се искачува до 525 AED (143 долари) по лице. 

За да вклучите ВИП услуга за храна во вашето искуство во пустината, мора да издвоите 450 AED (122 долари) по патник. 

Седум часа трае приватно вечерно сафари во пустината со подигање од вашиот хотел во Дубаи чини приближно 3562 AED (970 долари) за двајца патници. 


Вратете се на почетокот


Цена на ноќни пустински сафари

Ноќевање пустинско сафари со вечера
Слика: Oceanairtravels.com

на ноќни пустински сафари, кои вклучуваат спиење во бедуински шатор проследено со патување со камили изгрејсонце и појадок, се по цена од 609 AED (166 долари) по лице. 

И покрај цената, туристите го сакаат затоа што им помага да доживеат вистински пустински живот.

Извори
# Godubaidesertsafari.com
# Dubaidesertsafaris.com
# Quora.com
# Travanya.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи