Почетна » Дубаи » Dune Buggy Desert Safari во Дубаи

Dune Buggy Safari во Дубаи – цени, што да очекувате, безбедност

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Дубаи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Dune Buggy Safaris во Дубаи е премиум искуство и совршен начин да ги истражите воодушевувачките дини на градот. 

Нуди нова димензија на теренското истражување затоа што се возите со кабриолет со двосед дини над величествените дини во регионот.

Ова супериорно пустинско искуство може да се ужива како соло патник или двојка што го дели багиот.

Сафарито со кабриолет во дина е возбудлив и уникатен начин да се доживее убавината на пустината Дубаи, и тоа е активност која мора да ја направат за оние кои бараат авантура и трагачите по возбуда кои го посетуваат градот.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да го резервирате вашето Dune Buggy Safari во Дубаи.

Dune Buggy Safari во Дубаи

Што се кабриолет од дина?

Desert Dune Buggies се теренски возила со две седишта, совршени за зависниците од адреналин да го истражуваат пустинскиот пејзаж.  

Тури со четири седишта Dune Buggy се исто така достапни, кои се совршени за семејства. 

На туристите им треба само важечка возачка дозвола (издадена од која било земја), а тур-операторот обезбедува заштитна опрема, упатство за возење кабриолет и освежување. 

Ако немате лиценца, можете да уживате во возењето како патник. 

Можете да споделите Dune Buggy или да резервирате приватен кабриолет.

Desert Dune Buggies може да достигне 80 км/час (50 милји/час). 

Кога резервирате Dune Buggy Safari во Дубаи, искусен водич дава упатства и ве води да ја осигурате вашата безбедност. 

Сафари во Дина Багицена
Вечерна дина баги и пустинска авантура626 AED (170 долари)
Dune Buggy Safari со Pickup and Drop588 AED (160 долари)
Водена пустинска авантура од 4WD Dune Buggy1212 AED (330 долари)
Утринска авантура на Dune Buggy565 AED (154 долари)
Самовозечки Ranger-Dune Buggy 2000cc1664 AED (453 долари за 2 лица)

Вратете се на почетокот


Времетраење на сафарито Dune Buggy

Обиколките на сафари со Dune Buggy траат од еден час до четири часа. 

Додека го избирате вашето сафари, мора да одлучите колку сакате да видите. 

Попродолжените сафари Dune Buggy ви овозможуваат да одите подлабоко во пустината и да доживеете повеќе од нејзината величественост.

Ако ви е прв пат или ако не сте во врвна физичка кондиција, подобро е да резервирате сафари каде што времето на возење е еден до два часа. 


Вратете се на почетокот


Quad велосипед наспроти Dune Buggy

Quad велосипед е мотор со четири тркала, а возачот добива велосипед за управување, забрзување и сопирање. 

Позицијата за седење е донекаде исправена и како кај велосипедот, нема кафез за превртување.

Desert Dune Buggy е како мини-автомобил со висок сооднос коњски сили и тежина, робусна суспензија, волан, педали и кафез за превртување. 

Седечката положба е како во автомобил - релативно рамна.

Багите се многу побезбедни од четирите велосипеди поради тркалачкиот кафез, седиштата со корпи и заштитниот појас, кои ги чуваат патниците безбедни и ги ограничуваат повредите при неверојатната шанса за превртување.


Вратете се на почетокот


Најдоброто Dune Buggy Safari во Дубаи

Dune Buggy Safari е попремиум искуство од Сафари со четири велосипеди.

Вашиот водич што зборува англиски ви ги покажува најдобрите правци што треба да ги поминете, а вие го возите вашиот Dune Buggy со удобно темпо.

Во ова супериорно пустинско искуство може да уживате како соло гостин или двојка што го дели кабриолетот еден час. 

Ако не сакате да возите, можете да споделите Buggy со некој што сака да биде зад воланот.

Доколку се одлучите за елаборирано сафари во пустината во Дубаи, возило 4×4 ве носи во бедуински камп за културни активности и вечера на BBQ по авантурата со кабриолет.

Подолу наведуваме пет од најдобрите Dune Buggy Safari во Дубаи.

Вечерна дина баги и пустинска авантура

Вечер Дина Баги сафари
Слика: Excursionpoint.com

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 4 до 7 часа
Почетно време: 7 часот, 8 часот, 9 часот, 10 часот, 2 часот и 3.15 часот
Земам: Достапно од Sports City, Dubai Land, Jumeirah Village, Jumeirah Circle, Dubai Investment Park, Arabian Ranches, Greens итн. Земањето од надворешните области на Дубаи може да бара дополнителни трошоци.
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: Туризам за екскурзија

Само Dune Buggy Safari: 565 AED (154 УСД) по лице
Buggy Safari + BBQ вечера: 626 AED (170 УСД) по лице


Вратете се на почетокот


Сафари со само-возење Dune Buggy

Само-возење Dune Buggy
Слика: Toursandtrax.com

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 3 до 6 часа
Почетно време: 7:3 и XNUMX часот
Земам: Достапно од сите хотели во Дубаи
Тип на турнеја: Мала група, ограничена на 10 гости
Тур-оператор: Sand Trax Tours Дубаи

Само Dune Buggy Safari: 588 AED (160 долари) за двајца гости
Buggy Safari + BBQ вечера: 933 AED (255 долари) за двајца гости


Вратете се на почетокот


Водена пустинска авантура од 4WD Dune Buggy

Дина баги со туристи и камила
Слика: Bigreddxb.com

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: Еден или два часа
Почетно време: Зависи од Dune Buggy што ќе го изберете
Земам: Достапно од сите хотели или апартмани во Дубаи
Тип на турнеја: Мала група, ограничена на 10 гости
Тур-оператор: Големи црвени авантуристички тури

Цената на ова сафари зависи од кабриолетот за кој ќе се одлучите и од времетраењето на возењето.

Polaris RS1 1000cc

1 час: 1212 AED (330 УСД) по лице
2 часа: 1506 AED (410 УСД) по лице

Can-am Maverick X3 XRS Turbo

1 час: 1818 AED (496 долари) за двајца гости
2 часа: 2515 AED (685 долари) за двајца гости

Can-am Maverick Max Turbo

1 час: AED 2211 (603 долари) за четиричлено семејство
2 часа: AED 2816 (767 долари) за четиричлено семејство


Вратете се на почетокот


Утринска авантура во Дина Баги

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 7 часа
Почетно време: 7:8, 9:10, 11:12, 2:3, XNUMX:XNUMX, XNUMX:XNUMX, XNUMX:XNUMX и XNUMX:XNUMX часот
Земам: Достапно од сите хотели или станбени згради во Дубаи Централ
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: Туризам за екскурзија

Заедничка турнеја: 565 AED (154 УСД) по лице
Приватна турнеја: 1816 AED (495 долари) за двајца гости


Вратете се на почетокот


Самовозечки Ranger-Dune Buggy 2000cc

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 6 часа
Почетно време: 7.45 am
Земам: Достапно од кој било хотел или апартман во Дубаи, како и пристаништето за крстарење (Порт Рашид). 
Тип на турнеја: Мала група
Тур-оператор: OceanAir Travel


Buggy Safari + BBQ вечера: 1664 AED (454 долари) за двајца гости


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за сафари со кабриолет во дина

Еве неколку прашања што ги имаат туристите пред да ги резервираат своите сафари со кабриолет во дина. 

 1. Што носите на сафари со кабриолет во дина?

  На денот на сафари со кабриолет во дина, најдобро е да носите долги ракави и панталони за да го заштитите вашето тело од летечкиот песок и сонцето.

 2. Какви чевли да облечете за возење со баги во дина?

  Бидејќи Dune Buggy е отворен од страните, носењето сандали ги изложува вашите стапала на вишок топлина од моторот, а песок, камења, стапови итн., од пустината. Носењето чевли со затворени пети (патики или чизми) подобро ги штити вашите стапала.

 3. Која е минималната возраст за децата да се приклучат на Dune Buggy Safari?

  Туроператорите имаат различна минимална возраст за возење на сафари Dune Buggy, кои се движат од 14 до 18 години. Обично, децата на возраст од 14 години и повеќе можат да се возат како патници во приватен Dune Buggy. Проверете ги ситните букви пред да резервирате сафари ако одите на одмор со деца.

 4. Дали ќе ми треба возачка дозвола за да возам Dune Buggy?

  Ако планирате да возите Dune Buggy за време на вашето сафари во пустината, мора да поседувате валидна возачка дозвола издадена од која било земја.


Вратете се на почетокот


Дали е безбеден Dune Buggy?

Сè додека ги следите упатствата на вашиот водич за сафари во пустината, сигурно ќе имате возбудливо сафари. 

Dune Buggy има сигурносен појас, кој секогаш мора да го носите. 

Неговиот ролна кафез е уште една безбедносна карактеристика што ги чува патниците безбедни за време на непријатен инцидент.

Туроператорот обезбедува шлем за ваша безбедност - погрижете се да носите кацига што одговара правилно.

Вашето кабриолет сафари во Дубаи се случува во отворена пустина со конвој и професионален резервен тим за безбедност. 

Вашиот водич, водачот на конвојот, ве води на турнеја низ пустината, додека резервниот тим следи со освежување и механичари со основни алатки.


Вратете се на почетокот


Како да возите Dune Buggy на сафари

Бидејќи песокот нуди поголем отпор, возењето во пустина се разликува од одењето по пат или стандардното тло.

Поради овој отпор, мора побрзо да ги удирате нагорнините за да го задржите вашиот импулс.

Ако вашиот кабриолет се мачи додека се качува на дина, најдобро е да се вратите надолу и да се обидете повторно со поголема брзина.

За да го запрете или успорите вашето возило, можете да испуштите гас бидејќи природниот отпор на песокот превзема и ја намалува брзината на возилото.

Вашиот кабриолет од дина може да се заглави кога силно сопирате во песокот.

Ако тркалото на вашиот кабриолет почне да се врти, подобро е да не се обидувате да го напојувате излезот. Само подигнете се од дупката и продолжете понатаму. 

Извори
# Tripadvisor.com
# Desertthrill.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво

# Најдобри пустински сафари во Дубаи
# Пустинско сафари од Шарџа
# Пустинско сафари во Абу Даби
# Пустинско сафари во Рас Ал Каима
# Цена на пустинското сафари во Дубаи
# ВИП пустински сафари во Дубаи
# Утрински пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со вечера на BBQ
# Сафари во Дубаи со четири велосипеди
# Dune Buggy Safari во Дубаи
# Ноќевање пустински сафари во Дубаи
# Сафари во Дубаи со стомачен танц
# Сафари без удирање дини
# Сафари со соколи во Дубаи

Бурџ КалифаДубаи Пустинска сафари
Скај поглед на ДубаиАин Дубаи
Шеик Зајед џамијаДубаи рамка
Турнеја со глисер во ДубаиПоглед на дланка
Дубаи АквариумАквариум за изгубени комори
Воден парк АквавентураMotiongate Дубаи
Ла Перл ДубаиИзложба на фонтани во Дубаи
Ферари светМадам Тисо
Музеј на илузииСки дубаи
Воден парк Див ВадиChillout Ice Lounge
Зелената планета ДубаиТеатар за дигитална уметност Дубаи
Пресече собаiFly Dubai
Дубаи чудо градина

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се направат во Дубаи