Почетна » Берлин » Билети за музејот Боде

Музеј Боде – билети, цени, што да очекуваме

4.9
(187)

Музејот Боде ги обединува византиската уметност и една од најголемите скулпторски збирки во светот. 

Со својата величествена купола, необарокната зграда веднаш ви привлекува внимание. Впрочем, тоа е една од најубавите згради во Берлин.

Експонатите во музејот Боде опфаќаат неколку векови, од крајот на Римската империја до деветнаесеттиот.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Боде Берлин. 

Топ Боде музеј билети

# Билети за музејот Боде

Што да очекувате во музејот Боде

Тргнете на патување низ епохите на европската уметност и историја.

Христијанскиот ориент, Византија, Равена, италијанската готика, ренесансата и барокот се само неколку уметнички движења претставени во музејот Боде во Берлин. 

Во музејот се сместени Münzkabinett (Кабинет за монети) кој се состои од неверојатни 500,000 предмети.

За време на вашата посета, ќе земете уметнички дела од различни возрасти и места, кои вклучуваат:

  • „Паци Мадона“ направена од мермер, од Донатело (1420)
  • Застаклена теракота од Лука Дела Робиа, вклучително и „Богородица со дете“ (1450)
  • Антички римски саркофази (околу 300 н.е.)
  • Неокласична скулптура „Танчер“ од Антонио Канова (1812)

Каде да купите билети

Можеш да купиш Билети за музејот Боде Берлин онлајн или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Музејот Боде во Берлин, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, покажете го е-билетот на вашиот мобилен на влезот и влезете. 

Цените на билетите во музејот Боде во Берлин

Билети за музејот Боде во Берлин чини 12 евра за возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Студентите на возраст од 18 години и повеќе плаќаат попуст од 6 €.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Деца на возраст од 17 години и помлади можат да влезат бесплатно и не бараат билет. За време на посетата тие мора да бидат придружувани од возрасно лице.

Билети за музејот Боде

Внатре во музејот Боде
Слика: Смб.музеј

Овој билет за музејот Боде ви дава целосен пристап до трите постојани изложби - скулптура и сликарство 13-18 век, доцноантичка и византиска уметност и монети и медали - и бројни привремени изложби.  

Овие билети за Skip The Line ви овозможуваат непречено и без мака влез во атракцијата.

Бидете инспирирани и едуцирани од уметничките богатства.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): €12
Студентски билет (18 + години, со лична карта):6
Дете билет (до 17 години): Слободен влез

Престолонаследничката принцеза Викторија од Прусија го нарача музејот Боде околу дваесеттиот век. Таа сакаше на ѕидот да стави слики и скулптури една до друга. Вилхелм фон Боде, историчар на уметност и куратор ги исполни желбите на Нејзиното височество и засекогаш го смени начинот на кој се прикажува уметноста. Музејот го носи името на историчарот на уметност.

Како да стигнете до музејот Боде

Музејот Боде ужива во живописната локација на северната страна на островот Музеј. 

адреса: Am Kupfergraben, 10117, Берлин. Најдете насоки

Музејот Алтес се наоѓа на островот Музеј покрај реката Спре. 

адреса: Бодестрасе 1-3, 10178 Берлин, Германија. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Можете да се симнете во Стаатсопер or Фридрихштрасе, на само 7 минути и 13 минути, соодветно.

Со метро

Ако сте на U-Bahn, спуштете се во Фридрихштрасе.

За патниците на S-Bahn, Friedrichstraße или Hackescher Markt ќе бидат најблиските станици.

Со трамвај

Јас сум Купферграбен   Хакер марка се најблиските постојки, на само 7 минути и 6 минути, соодветно.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

На лице место нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку паркинг места во близина.

Тајмингот на музејот Боде

Музејот Боде во Берлин се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот, цела недела. 

Останува затворено во понеделник.

Последниот влез е 30 минути пред затворање. 

Колку време трае музејот Боде?

Посетителите обично поминуваат околу два до три часа во музејот Боде.

Откако ќе влезете внатре, можете да го истражите Музејот со свое темпо.

Најдобро време за посета на музејот Боде Берлин

Поради својата популарност, музејот Боде во Берлин може да биде доста преполн.

Посетете го рано во текот на денот, околу штом ќе се отвори во 10 часот, е подобар избор за потивко искуство.

План на кат на музејот Боде

План на кат на музејот Боде
Слика: Смб.музеј

Преземете го распоредот на музејот Боде (360 Kb, PDF)

Најчесто поставувани прашања за музејот Боде во Берлин

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат берлинскиот музеј Боде.

Каде можам да резервирам билети за Музеј Боде во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Што ако доцнам на мојот резервиран временски простор?

Можете да влезете во музејот Боде до 15 минути откако ќе започне вашиот временски период.

Дали берлинскиот Бода Музејската инвалидска количка достапна за лицата со посебни потреби?

Да, Музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Дали има кафуле или ресторан на лице место?

Да, има кафуле во музејот Боде.

Може ли да ја откажам мојата посета на музејот Боде во Берлин?

Не, оваа активност не се враќа.

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Visitberlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Берлинска зандана Музеј на ДДР
Музеј Алтес Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар