Почетна » Берлин » Билети за Музејот на компјутерски игри, Берлин

Музеј на компјутерски игри Берлин – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Ако некогаш сте играле игра на вашиот компјутер или мобилен, ќе ви се допадне Музејот на компјутерски игри во Берлин. 

Локално се нарекува Computerspielemuseum.

Тој е првиот европски музеј за видео и компјутерски игри, кој им се допаѓа и на возрасните и на децата и на гејмерите и на оние кои не се гејмери. 

Музејот има повеќе од 300 физички експонати поврзани со компјутерски игри - ретки оригинали, класици сè уште во работна состојба и уникатни уметнички дела.

Музејот е дом на повеќе од 25,000 компјутерски игри и апликации.

Најдобри билети за Музејот за компјутерски игри

# Билети за Музејот на компјутерски игри

Музеј на компјутерски игри во Берлин

Што да очекувате во Музејот на компјутерски игри?

Направете обиколка со Лара Крофт, играјте Pong, PlayStation и Pacman со целосна големина на огромен џојстик и дознајте за историјата на видео игрите, од аркади до Atari.

Вашиот внатрешен компјутерџија ќе биде воодушевен кога ќе видите ретки оригинали кои сè уште се функционални.

Откако ќе ве поздрави Лара Крофт, ќе го запознаете Нимрод, првиот компјутер создаден исклучиво за игри, и ќе посетите изложба на над 300 игри и работи поврзани со компјутери.

Ќе бидете изненадени кога ќе видите колку далеку сме стигнале од уреди со монети до Tamagotchi до Grand Theft Auto IV и повеќе во оваа фантастична турнеја низ дваесет и првиот век.

На ѕидот на хардверот ќе видите повеќе од 50 омилени гејмерски уреди на фановите. 

Тестирајте ги вашите таленти на „Игра и гледајте“, електронска LCD игра на Nintendo од 1980-тите, Магаре Конг, Астероиди, па дури и Space Invaders.

Билети за Музејот на компјутерски игри

Билетот на Музејот на компјутерски игри во Берлин ви дава целосен пристап до сите експонати до два часа. 

За да се ограничи бројот на гости внатре, музејот бара посетителите да ги напуштат просториите по два часа. 

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете.

Оваа фантастична турнеја во Музејот на компјутерски игри трае околу еден и пол час. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Редовен билет (18+ години): €9

Намален билет (од 6 до 17 години, со лична карта): €6
За студенти, чираци, волонтери, пензионери, невработени, тешко хендикепирани

Семеен билет: €19
За двајца возрасни и три деца 

Деца под 5 години добиваат бесплатно.

Како да стигнете до музејот

Адресата на Музејот за компјутерски игри е 93A, Karl-Marx-Allee, 10243, Berlin. Најдете насоки

Од Александарплац, со метро ќе стигнете за само пет минути.

Работно време

Музејот на компјутерски игри е отворен од 10 до 8 часот во работните денови и викендите.

Последниот прием е еден час пред затворање.

Computerspielemuseum е отворен секој ден, вклучувајќи ги и сите државни празници.

Извори

# Computerspielemuseum.de
# Visitberlin.de
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Берлинска занданаМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј АлтесГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од