Почетна » Берлин » Билети од германскиот шпионски музеј

Германски шпионски музеј – билети, цени, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(158)

Германскиот шпионски музеј е постојана изложба посветена на една од најстарите професии во светот - шпионирањето. 

Ниту едно место не е подобро прилагодено за музеј на шпиони од Потсдамер Плац во центарот на Берлин - главниот град на шпионите. 

Овој свет на шпионажа е основан од Франц-Мајкл Гинтер, новинар.

Искуството е надреално бидејќи ја користите најновата технологија за да научите за шпионирањето од времето на античката библиска историја до сегашноста и иднината.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Германскиот музеј за шпион.

Најдобри билети за германски шпионски музеј

# Билети за германскиот музеј за шпион

Германски шпионски музеј

Што да очекувате во Германскиот шпионски музеј?

Германскиот шпионски музеј Берлин прикажува повеќе од илјада експонати во својот изложбен простор од 3000 m² (32.000 квадратни стапки).

Дознајте за техниката на шифрирање на Јулиус Цезар, процедурите на тајната служба на Оливер Кромвел, методите на тајната служба на Наполеон и многу повеќе.

Дознајте како шпионите ја обликувале историјата на двете страни од Првата и Втората светска војна и од Студената војна.

Колекцијата на Музејот вклучува автентична шпионска опрема, комуникациски уреди и алатки за шпионажа користени низ историјата.

Со повеќе од 1000 мултимедијални прикази на повеќе од 200 екрани со висока резолуција, има практична возбуда околу секој агол во Германскиот музеј за шпиони во Берлин.

Каде да купите билети

Можете да ја  Купете билети на Германскиот музеј за шпион во Берлин преку Интернет или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Германскиот музеј за шпиони, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и да влезете.

Германски шпионски музеј Берлин цените на билетите

Општ прием билети за германскиот шпионски музеј во Берлин чини 20 евра за сите посетители на возраст од шест години и повеќе. 

Студентите на возраст од шест години и повеќе и посетителите со посебни потреби плаќаат попуст од 15 €.

И двајцата мора да покажат лична карта за да ја побараат намалената цена.

Деца на возраст од пет години и помлади можат да влезат бесплатно.

Билети за германскиот музеј за шпион

Овој билет за германскиот музеј за шпион ви дава пристап до сите изложени шпионски експонати.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

Ќе имате пристап до сите мултимедијални експонати и ги има илјадници!

Со овој билет, можете да учествувате во симулирани шпионски мисии, да ги тестирате вашите вештини за кршење кодови, да се обидете со техниките за надзор и да преземете многу повеќе активности.

Цена на билети

Билет за возрасни (6+ години): €20
Студентски билет (6+ години, со лична карта): €15
Билет за посетители со посебни потреби (со лична карта): €15
Детски билет (до 5 години): Слободен влез

Посетителите можат да купат семејни билети на Германскиот музеј за шпион (2 возрасни + нивните деца) на местото. Сепак, повеќето не го претпочитаат затоа што не можат да ги прескокнат линиите на бројачот за билети. Кога купувате билети преку Интернет, можете само да влезете!

Како да стигнете до Музејот на шпион

Германскиот шпионски музеј се наоѓа директно на U-Bahn и S-Bahn станицата Potsdamer Platz.

адреса: 9, Лајпцигер Плац, 10117, Берлин. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Земете автобуси 200, M41, M48, M85 за да се симнете S+U Potsdamer Platz, на само минута пешачење.

Со метро

Земете U2 за да стигнете Потсдамер Платц, на само една минута пешачење, и излез преку Лајпцигер Плац.

Алтернативно, одете на S1, S2 и S25 до Потсдамер Плац и излезете преку Плац Лајпцигер.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Можете да го паркирате вашето возило на паркинг гаражата на кој било од следниве паркиралишта:

Тајмингот на Deutsches Spionagemuseum

Германскиот шпионски музеј е отворен од 10 до 8 часот во работните денови и викендите.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Колку време трае Германскиот шпионски музеј?

Посетителите обично поминуваат околу два часа во берлинскиот шпионски музеј.

Можете да останете назад и да поминете онолку време во Музејот колку што сакате.

Најдобро време за посета на Берлинскиот шпионски музеј

Ако сакате потивко искуство, посетата на Музејот во раните часови на денот е најдобрата опција.

Посетата точно околу неговото отворање, т.е. 10 часот, ви овозможува да ја завршите посетата пред да почне толпата да доаѓа.

Работните денови се попогодни за мирни посети отколку викендите и државните празници.

Најчесто поставувани прашања за Германскиот шпионски музеј

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат берлинскиот Германски шпионски музеј.

Каде можам да резервирам билети берлинскиот шпионски музеј?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Може ли да го посетам Германски шпионски музеј во секое време од денот?

За да избегне гужва и да управува со редици, Музејот нуди билети со временски интервал. Ова значи дека можете да го посетите во временскиот дел за кој сте резервирале билет. Добивањето на претпочитаниот билет на билетарницата е незгодно поради побарувачката, па затоа силно се препорачува резервација однапред.

Колку рано можам да пристигнам за мојата резервација во Музеј на шпион во Берлин?

Капите на Музејот се отвораат пет минути пред почетокот на вашето време, затоа избегнувајте да пристигнувате прерано.

Дали ќе влезам во Берлин Музеј на шпион ако доцнам?

Можете да влезете во местото во рок од 15 минути од вашиот временски простор. Ако не го направите и во тој прозорец, влезот нема да му биде одобрен на Музејот.

Може ли повторно да го посетам местото со истиот билет на друг датум?

Не, билетите за германскиот шпионски музеј во Берлин важат само еден ден. Мора да купите друг билет за да ја посетите атракцијата на друг датум.

Дали има место за складирање на моите работи во Музеј на шпион in Берлин?

Да, на лице место има шкафче, кое можете да го користите бесплатно со депозит.

Дали инвалидската количка на Deutsches Spionagemuseum е достапна за лицата со посебни потреби?

Да, Музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Извори

# Deutsches-spionagemuseum.de
# Tripadvisor.com
# Visitberlin.de
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Ѕидот – Панорама Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Берлинска зандана Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Музеј Алтес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар