Почетна » Берлин » Билети за ТВ кулата во Берлин

Берлин ТВ кула – билети, цени, попусти, седиште на прозорец во ресторан

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Берлинската ТВ кула е највисоката зграда во градот и се состои од опсерваторија и ресторан што се врти.

Платформата за гледање е висока 203 метри (666 стапки) и нуди прекрасен поглед од 360 степени на Берлин. 

Локалните жители ја нарекуваат Берлинската кула како Berliner Fernsehturm.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да резервирате билет за ТВ-кулата во Берлин.

Како да стигнете до ТВ кулата во Берлин

Берлинската ТВ кула е југозападно од станицата Александарплац и североисточно од јавниот парк наречен Форум Маркс-Енгелс.

адреса: TV-Turm Alexanderplatz, Gastronomiegesellschaft mbH, Panoramastraße 1A, D-10178 Берлин.

Најдобро е да користите јавен превоз за да стигнете до Berliner Fernsehturm.

Со воз

Влезот на ТВ кулата е директно наспроти Железничка станица Александарплац

Возовите S5, S7, S75 или S9 можат да ве однесат до станицата Александарплац.

Железничката станица Александарплац до ТВ кулата во Берлин

Најдобро би било да тргнете на излезот Гонтардштрасе. 

Ако доаѓате надвор од градот, можете да земете возови RE1, RE2, RE7 или RB14.

Со метро

Ако планирате да се качите во метро, ​​можете да се качите на линијата U2, U5 или U8 и да се симнете во Метро станицата Александарплац.

Од станицата на метрото, брзо од 4 до 5 минути пешачење може да ве однесе до Берлинската кула.

Со автобус

Автобуската мрежа на Берлин се состои од 150 дневни и 50+ ноќни автобуски линии. 

Автобусите на метрото се означени со M напред, додека ноќните автобуси имаат N напред. 

Можете да стигнете до ТВ кулата во Берлин со качување во автобусите на линијата M48, 100, 200, 248, N5 или N8. 

Туристите имаат тенденција да го сакаат берлинскиот автобус бр. 100 бидејќи минува низ Unter den Linden од Бранденбуршката порта до Александарплац, запирајќи на сите атракции на патот. 

Може да се качите и во автобусот TXL, експрес услуга што ги поврзува аеродромот Тегел и Александарплац.

Забелешка: Берлин добредојдена картичка може да се користи за патување во градските автобуси бесплатно. Исто така, добивате бесплатен влез во бројни атракции во Берлин, вклучувајќи ја и ТВ кулата. 

Паркинг кај Берлинската кула

Паркинг е достапен во паркингот на хотелот Парк Ин, кој е на 500 метри (помалку од половина милја) од Берлинската кула.

Можете да го паркирате вашиот автомобил и да го одите растојанието за приближно пет минути. Повеќе опции за паркирање на автомобили


Вратете се на почетокот


Работно време на ТВ кулата во Берлин 

Од март до октомври, палубата за набљудување на Берлинската кула се отвора во 9 часот наутро и се затвора на полноќ.

Од ноември до февруари тој останува отворен еден час помалку - почнува во 10 часот и се затвора на полноќ. 

Последниот влез на платформата за набљудување е во 11.30 часот.

Restaurant Sphere, ротирачкиот ресторан на Tower, ги пречекува своите први гости во 10 часот и се затвора на полноќ. 

Последниот влез во ресторанот е во 11 часот.

Бар 203 започнува да служи во 9 часот и затвора во 11.30 часот секој ден.

Кога е затворена Берлинската кула?

Двапати годишно, Берлинската телевизиска кула се затвора поради работи за одржување. 

Во 2021 година, датумите се 22 март и 15 ноември. 

Интересен факт: Бидејќи берлинската ТВ кула е видлива од речиси секое место во Берлин, таа има уникатен хаштаг на Инстаграм – #ТааКула Повторно


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Берлинската кула

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро време да ја посетите телевизиската кула во Берлин е веднаш штом ќе се отворат во вторник, среда или четврток. 

За време на шпицот на сезоната, тие се отвораат во 9 часот, а во зимските месеци во 10 часот. 

Со Билет за Fast View е веќе резервиран однапред, ќе ги прескокнете линиите за билети и редот за лифтот за да стигнете до највисоката опсерваторија во Берлин за неколку минути. 

Бидејќи сте почнале рано, можете да ја прескокнете и вообичаената редица за да се спуштат лифтовите.

Ако сакате да го видите градот Берлин облеан во шарени светла, најдобро е да бидете на ТВ кулата на половина 30 до 40 минути пред зајдисонце. 

Може да има многу гужва, но ако веќе сте го направиле го резервирал билетот за брз преглед за времето за зајдисонце, можете да ги прескокнете линиите и да стигнете до опсерваторијата за 15 минути. 

Поради локацијата на Берлин, зајдисонцата може да бидат рано во зима и доцна во лето. Време на зајдисонце во Берлин

Ако одите на гости со деца или постари лица, подобро е да избегнувате државни празници, викенди и училишни празници бидејќи берлинската атракција е преполна. 

Забелешка: Во облачни или дождливи денови, видливоста е нарушена и нема да можете да видите големи растојанија од опсерваторијата. Препорачуваме да го проверите времето на градот пред да резервирате билет за ТВ кула во Берлин. 


Вратете се на почетокот


Време на чекање во ТВ кулата во Берлин

Во текот на месеците кои не се шпиц (од октомври до март), времето на чекање во Телевизиската кула Берлин е во просек 20 минути. 

Од април до септември, врвните туристички месеци, времето на чекање може да достигне и до два часа.

На оваа опсерваторија има четири редици -

  1. На шалтер за купување на билетите 
  2. На безбедносната проверка 
  3. На лифтовите да се качи до опсерваторијата
  4. На лифтовите да се симне од опсерваторијата

Можете да ја прескокнете првата редица (која е и најдолга) со резервирање на вашата Билет за Брз поглед Берлинската кула или резервирање на вашиот седиште на прозорецот во ресторанот Берлинска кула однапред.

На денот на вашата посета, ќе добиете приоритетен влез преку лентата резервирана за посетители кои веќе имаат билети. 

Откако ќе ја поминете безбедносната проверка, ќе ја прескокнете и линијата на лифтот за да се качите до опсерваторијата. 

За жал, не постои начин да се прескокне редот за лифтот да се симне од опсерваторијата. 

Проклетството на „временскиот билет“

Купувањето на вашите билети однапред, исто така, ви помага да го избегнете она што го нарекуваме „проклетство на временскиот билет“.

Дозволете ни да го објасниме ова „проклетство“ малку подетално -

Само 350 туристи се дозволени во телевизиската кула во Берлин истовремено, а временскиот билет им помага на властите да го обезбедат ова ограничување. 

Кога ги купувате вашите билети на местото на одржување, можеби ќе треба да чекате во долгата редица за издавање билети, а можеби ќе треба да почекате и да пристигне вашето време.

Еве временска рамка која ќе ви помогне подобро да го разберете ова:

  • Пристигнувате во ТВ кулата Берлин во 11 часот
  • Откако чекате во редот за билети еден час, конечно ги купувате билетите во 12 часот
  • Бидејќи сите билети до 1 часот беа распродадени (запомнете, само 350 посетители можат да бидат внатре во секој момент од времето), добивате билет за следниот достапен слот кој е 1.15 часот.
  • И покрај тоа што го имате вашиот билет за ТВ кулата во Берлин, сепак треба да се дружите на влезот до 1.15 часот.

Ова дополнително чекање од 1 час е познато како „проклетство на временскиот билет“.

Можете да го избегнете долгото чекање на редот за билети и чекањето да пристигне вашиот временски период резервирање билети за телевизиската кула во Берлин однапред.

Забелешка: Ако не сакате да имате ништо со толпата, но сепак сакате неверојатен поглед на Берлин, проверете го Panoramapunkt, уште една опсерваторија во градот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Берлинската кула?

На посетителите им треба околу 45 минути за да ја истражат Берлинската телевизиска кула и да ги видат погледите од нејзината опсерваторија. 

Посетителите со резервација во ресторанот Sphere завршуваат 90 минути уживајќи во прекрасните погледи и храната.

Не постои горна граница за времето што можете да го поминете или во опсерваторијата или во ресторанот. 

Меѓутоа, ако не ги резервирате билетите однапред, мора да земете предвид и 20 минути до два часа време на чекање, во зависност од сезоната. 


Вратете се на почетокот


Цена на билетот на телевизиската кула во Берлин

Билет за брз преглед, најпопуларниот билет за Берлинската кула, чини 22.50 евра за целосен возрасен. 

Покрај опсерваторијата, доколку сакате да го посетите и ротирачкиот ресторан во Берлинската кула, мора да го купите Билет за седишта за брз поглед и прозорец, кој чини 25.50 евра по лице.

Сите посетители на возраст над 15 години ја плаќаат целосната цена за возрасни. 

Попуст на телевизиската кула во Берлин

Во оваа Берлинска опсерваторија нема попусти за постарите. 

Сепак, децата на возраст од 4 до 14 години добиваат попуст од 9.5 евра на двете билети. 

Децата под три години го добиваат максималниот попуст од 100 проценти и можат бесплатно да влезат. 


Вратете се на почетокот


Билети за ТВ кулата во Берлин

Во овој дел, споделуваме сè што мора да знаете за билетите за телевизиската кула во Берлин. 

Најдобро е да го резервирате вашиот Билети за брз преглед да се види само опсерваторијата или Билети за резервација на ресторани (што вклучува и пристап до опсерваторијата) онлајн. 

Избегнувајте ја толпата

Ако пропуштите да резервирате однапред, можете да застанете на редот и да го купите билетот за телевизиската кула во Берлин во билетарата во долниот десен агол од влезната област на местото на одржување. 

Можете исто така да купите билети за Berliner Fernsehturm од машините за билети лоцирани надвор и внатре во ТВ кулата на Александарплац. Но, очекувајте и таму редица.

Билетите за Берлинската кула се темпирани

Кога ги резервирате билетите преку Интернет, мора да го изберете времето на вашата посета и да пристигнете на влезот во наведеното време.

Ова и помага на атракцијата да го регулира протокот на туристи.

Кој влез да се земе?

Прескокнете ги билетите на Line Berlin TV Tower
Кога резервирате однапред, го земате шалтерот за „Билети за брз преглед“ кој, како што можете да видите на фотографијата, речиси секогаш е толку празен. Доколку не резервирате однапред, стоите на другиот шалтер кој има долго време на чекање. Слика: Getyourguide.com

На дното на ТВ кулата има два влеза.

Едниот влез е за посетители кои веќе ги резервирале билетите преку Интернет, додека другиот е за посетители без билети. 

Онаа без долга редица е онаа за сопствениците на онлајн билети. 

Веднаш штом ќе го купите, билетите за Берлинската кула ви се испраќаат преку е-пошта.

Нема потреба да се печати. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и да влезете.

Билет за Fast View TV Tower Berlin

Овој билет ви овозможува без проблеми, брз влез во ТВ кулата во Берлин.

Тоа ви помага да ја прескокнете озлогласената редица на Берлинската кула на шалтерот за билети и да влезете преку приоритетниот влез. 

Можете дури и да ја прескокнете линијата за лифт и веднаш да отидете до опсерваторијата. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 22.50 евра
Детски билет (од 4 до 14 години): 13 евра
Билет за доенчиња (помалку од 3 години): Слободен влез

Брз поглед + Билет за ресторан со седишта на прозорец

WindowSeat во ресторанот Berlin TV Tower
Слика: Getyourguide.com

Овој билет ви дава пристап до опсерваторијата на ТВ кулата во Берлин и потврдена резервација на седишта во прозорецот во ротирачкиот ресторан „Сфера“. 

Цената на овој билет не ја вклучува вашата храна и пијалоци во ресторанот. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 25.50 евра
Детски билет (од 4 до 14 години): 16 евра
Билет за доенчиња (помалку од 3 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Поглед на телевизиската кула во Берлин

Набљудувачката палуба на Берлинската ТВ кула е на 203 метри (666 стапки), а два лифтови за посетители носат по 12 луѓе за околу 40 секунди до врвот.

Опсерваторијата има 60 прозорци кои нудат панорамски поглед на целиот Берлин и околните области.

Поглед од телевизиската кула во Берлин
Телевизиската кула во Берлин нуди прекрасни погледи во сите правци. Слика: Getyourguide.com

Прикажите панели околу платформата за набљудување ви помагаат да идентификувате згради, паркови и градини.

Телескопите со монети ви помагаат дополнително да зумирате. 

Зградата на Рајхстаг, Бранденбуршката порта, Берлинскиот Хаупбанхоф, Олимпискиот стадион, островот Музеј, Потсдамер Плац итн се некои од главните знаменитости што можете да ги видите од Берлинер Фернсехтурм.

На ведар ден, можете да видите до одморалиштето Тропски Острови, кое е оддалечено околу 75 км (47 милји).

Опсерваторија на ТВ кулата во Берлин

Лифтовите ве носат од дното на кулата и се отвораат веднаш на кружната палуба за набљудување.

На надворешниот круг, 60 проѕирни прозорци нудат прекрасен поглед на градот, додека во внатрешниот круг има објекти за посетители како што се соби за одмор, простор за седење итн.

Распоред на палубата за набљудување на ТВ кулата во Берлин
Распоред на палубата за набљудување на ТВ-кулата во Берлин. Слика: Tv-turm.de

Бидејќи Бар 203 е исто така дел од опсерваторијата на Берлинската кула, тој на крајот е највисокиот бар во Берлин. 


Вратете се на почетокот


Ресторан во ТВ кулата во Берлин

Некои посетители одат само до опсерваторијата на кулата, додека други ја продолжуваат посетата со качување 21 скалило и влегување во ресторанот Берлинер Фернсехтурм.

Ресторанот е 207 метри (680 стапки) над градот и ротира 360 степени за еден час. 

Револуционерниот ресторан Sphere на берлинската ТВ кула е одлична можност да се комбинира кулинарското задоволство со панорамскиот поглед на градот од 360 степени.

Тој нуди и берлинска храна, како и интернационална кујна. 

Резервација на ресторани

на редовен билет за брз преглед чини 22.50 евра по лице и ви овозможува пристап до опсерваторијата.

За дополнителни 3 евра по секоја, можете да потврдите и седиште на прозорецот во ресторанот Берлинска кула. 

При резервирањето на Брз преглед + билет за резервација на седишта во прозорец, избирате временско растојание за вашата посета. 

Во избраното време, можете да стигнете до ТВ кулата во Берлин и да ја истражите опсерваторијата по што можете да стигнете до ресторанот.

Следната празна маса е загарантирана.

Седиште на прозорецот на ресторанот Берлин Тауер 

Еве распоред на ресторанот Sphere за да ви даде чувство за тоа што да очекувате.

Уредување на седење во ресторанот Берлин Тауер
Уредување на седење во ресторанот Берлин Тауер. Слика: Tv-turm.de

Во ресторанот на берлинската ТВ кула, мени за појадок се служи од 10 до 11.30 часот. 

Секоја прва недела во месецот, ресторанот нуди огромен појадок на шведска маса од 9 до 11.30:XNUMX часот. 

Мени за дневно време во ресторанот започнува во 11.30 часот и трае до 4.30 часот. 

Доколку планирате да ручате во ТВ кулата, важи менито за денот. 

на вечерно мени започнува во 4.30 часот и трае до 11.30 часот кога атракцијата се затвора. 

Ако планирате да вечерате во ресторанот на Берлинската радио кула, мора да нарачате од вечерното мени.


Вратете се на почетокот


ТВ кула бесплатно со Берлинска картичка за добредојде 

Берлинската картичка за добредојде, достапна во 48-часовна, 72-часовна, 4-дневна, 5-дневна или 6-дневна опција, нуди ефективно средство за истражување на Берлин. 

Берлинската ТВ кула е бесплатна со Берлинската картичка за добредојде

Покрај TV Tower Berlin, Берлинската картичка за добредојде ви овозможува и бесплатен влез во музејот Пергамон, Мадам Тисо Берлин, Sea Life Berlin, музејот DDR итн. 

Како член на картичката за добредојде, можете да ги прескокнете долгите редови на чекање и да добиете повластен прием во ТВ кулата во Берлин.

Оваа картичка за попуст добива и бесплатен превоз во Берлин. 

Извори

# Tv-turm.de
# Wikipedia.org
# Visitberlin.de
# Berlin.de

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Бункер на Берлинската приказнаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Берлинска занданаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин