Почетна » Берлин » Билети за Музејот на фотографија Берлин

Музеј на фотографија Берлин – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(143)

Музејот на фотографија во Берлин (локално познат како Museum für Fotografie) привлекува фотографи и ентузијасти за фотографија ширум светот.

Станува збор за мал музеј со 2,000 квадратни метри фотографии, изложби и увид во историјата на фотографијата, вклучувајќи дела и камери на светски познатиот Хелмут Њутн.

Гостите можат да видат збирки фотографии од деветнаесеттиот до дваесет и првиот век.

Топ Музеј на фотографија Берлин билети

# Билети за Музеј на фотографија

Фотографии на Хелмут Њутн во Музејот на фотографија

Што да очекувате во Музејот на фотографија

Берлинскиот музеј на фотографија има два дела - Фондацијата Хелмут Њутн, која ги зафаќа двата долни ката, и Колекцијата на фотографии на Кунстбиблиотек на вториот кат.

Фондацијата Хелмут Њутн ја претставува својата популарна постојана изложба „Приватниот имот на Хелмут Њутн“ и многу други индивидуални колекции за работата на германско-австралискиот фотограф.

Колекцијата на Kunstbibliothek претставува серија ротирачки изложби кои го истражуваат медиумот на фотографијата.

Над милион луѓе го посетиле овој музеј во последните пет години, демонстрирајќи ја бескрајната привлечност да се гледа животот низ објектив. 

Билети за Музеј на фотографија

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот за Музејот на фотографија на вашиот мобилен телефон и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Редовен билет (18+ години): €10
Намален билет (со лична карта): €5
За студенти и посетители со посебни потреби 

Младински билет (до 17 години): слободен
Само во комбинација со обичен билет или намалена карта

Работно време

Од вторник до недела, Музејот на фотографија во Берлин е отворен од 11 до 7 часот. 

Останува затворено во понеделник.

Како да се постигне

Музеј на фотографија / Адресата на фондацијата Хелмут Њутн е 

2, Jebensstraße, 10623, Берлин. Најдете насоки

Најдобро е да стигнете таму со јавен превоз.

U-Bahn: Kurfürstendamm, Zoologischer Garten
S-Bahn: Зоолошка градина
автобус: Kurfürstendamm, Zoologischer Garten

Извори

# Смб.музеј
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Visitberlin.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Морски живот БерлинМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Берлинска занданаМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј Алтес Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од