Gardens by the Bay – билети, цени, светлосно шоу, тајмингот, Flower Dome

Градини покрај заливот, Сингапур

Gardens by the Bay е најпопуларната туристичка дестинација во Сингапур, привлекувајќи повеќе од осум милиони посетители годишно. Наградуваните, шарени градини нудат 24 уникатни искуства и ги воодушевуваат љубителите на природата. Gardens by the Bay е дестинација која мора да ја посети секој кој патува во Сингапур, особено оние кои ја сакаат природата и уникатниот архитектонски дизајн. Оваа статија објаснува сè… Прочитај повеќе

Universal Studios Холивуд до Дизниленд – растојание, како да се оди

Universal Studios Холивуд до паркот Дизниленд

Од 33 тематски паркови во државата Калифорнија, шест главни се во и околу Лос Анџелес. Студиото Universal, Холивуд и Дизниленд се омилени на овие шестмина. Не е ни чудо што туристите често прашуваат: „Колку е далеку студиото Universal од Дизниленд? Некои семејства со деца или трагачи на возбуда кои сакаат да одат на тобогани… Прочитај повеќе

Ложи во зоолошката градина во Лондон - што да очекувате

Gir Lion Lodges во Лондонската зоолошка градина

Зоолошката градина ZSL Лондон е толку голема што може да бидат потребни четири до пет часа за да се истражи секој агол и пукнатина на паркот. До крајот на денот се исцрпувате и ја губите енергијата да патувате дома. Затоа, наместо да се вратите дома, зошто да не останете во домовите во зоолошката градина во Лондон за… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Лондон – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Зоолошка градина во Лондон

Зоолошката градина во Лондон била основана во 1828 година за проучување на дивиот свет и била отворена за јавноста во 1847 година, што ја прави најстарата научна зоолошка градина во светот. Со оглед на тоа што Зоолошкото друштво на Лондон (ZSL) управува со зоолошката градина во Лондон, локалните жители ја нарекуваат и Зоолошката градина во Лондон. Оваа атракција на дивиот свет е дом на над 20,000 животни од околу… Прочитај повеќе

Крстарење за разгледување на Лас Голондринас – билети, цени, место за состаноци

Крстарење со разглед на Лас Голондринас

Лас Голондринас е популарно крстарење за разгледување знаменитости во Барселона кое на посетителите им нуди уникатен начин да го истражат пристаништето во градот. Овозможува поглед на знаменитостите и спомениците на градот, вклучувајќи го споменикот на Колумбо, хотелот W, плажата Барцелонета и многу други. Бродовите за крстарење имаат внатрешно и надворешно седење, а некои бродови имаат бар… Прочитај повеќе

Восочен музеј Барселона – билети, цени, восочни фигури, тури со водич

Музеј на восок во Барселона

Музејот на восок во Барселона, или Музејот на Цера Барселона, е популарна туристичка атракција во центарот на градот. Изложени се многу реални восочни фигурини, вклучувајќи познати историски личности, познати личности, политичари и фиктивни ликови. Тоа е радосно и поучно искуство бидејќи музејот им овозможува на посетителите да комуницираат и да фотографираат со… Прочитај повеќе

Музеј на Пикасо во Барселона – билети, тури со водич, прошетки, тајмингот

Музеј на Пикасо во Барселона

Музејот на Пикасо во Барселона, Шпанија, е посветен на делото на познатиот уметник Пабло Пикасо. Отворен за јавноста на 9 март 1963 година, станувајќи првиот музеј посветен на работата на Пикасо и единствениот создаден за време на неговиот живот. Музејот прикажува дела од уметници кои влијаеле на Пикасо, како Веласкез и Сезан,… Прочитај повеќе

Банкси музеј Барселона – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Музеј на Бенкси во Барселона

Музејот Бенкси во Барселона, познат и како Еспасио Трафалгар, е уникатен изложбен простор кој обезбедува сеопфатен поглед во светот на неостварливиот уличен уметник Бенкси. Таа има за цел да обезбеди извонредно и интерактивно искуство за посетителите, овозможувајќи им да ја ценат работата на Бенкси во уникатен и едукативен амбиент. Во… Прочитај повеќе

Тематски парк Пепа свиња – билети, цени, возења, што да очекувате

Тематски парк Пепа свиња во Флорида

Тематскиот парк Пепа свиња е најновата атракција во одморалиштето Леголанд Флорида. Овој целосно нов тематски парк располага со повеќе возења, интерактивни атракции, тематски игралишта и области за играње на вода, вклучувајќи ги и познатите „калливи барички“ во кои Пепа и нејзиното семејство сакаат да скокаат. Паркот „Пепа свиња“, целосно базиран на истоимената британска анимирана телевизиска серија за предучилишна возраст, беше… Прочитај повеќе

Атракции во Истанбул - првите десет знаменитости во главниот град на Турција

Туристички атракции во Истанбул, Турција

Туристичките атракции во Истанбул се толку уникатни што градот прави одмор кој се случува еднаш во животот за секого. Благодарение на неверојатните места за гледање во Истанбул, тој завршува како добра дестинација за одмор за самци, парови и семејства со деца. Има доволно работи што треба да ги направи секој турист во зависност од неговите допаѓања… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Тампа – романтични работи што треба да се прават

Пар во Тампа

Ако сте заљубени, секогаш можете да најдете многу работи да правите заедно. Тампа можеби не е првиот град што ќе ви падне на памет за прослава на Денот на вљубените, но сепак е привлечна дестинација за млади парови. Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме!), има многу… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Сан Франциско – Романтични работи што треба да се прават

Парови во Сан Франциско

Малку градови можат да бидат толку романтични како Сан Франциско, бидејќи нуди прекрасен поглед на океанот, возбудливи знаменитости, фасцинантна винска земја и елегантни историски градски улици. Ако преферирате моменти на романса и интимност, би сакале да го прославите Денот на вљубените 2023 година во Градот покрај заливот. Млади и стари парови, посетители и локални жители… Прочитај повеќе

Најдобар ноќен живот во Канкун – Водич за ноќни клубови, барови, танц, музика

Ноќен живот во Канкун

Ако се обидувате да го откриете најдобриот ноќен живот во Канкун, Мексико, дојдовте на вистинското место. Ние ќе ви бидеме водич за ноќни клубови, барови и музика во живо во Канкун. Градот Канкун е поделен на два дела - центарот на градот и хотелската зона Канкун. Целиот ноќен живот во Канкун е во… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Остин – романтични работи што треба да се прават

Пар во Остин

Посетителите на Остин ја сакаат околината исполнета со забава, вкусната кујна, одличните места за музика во живо и ноќниот живот, поради што е идеална дестинација за Денот на вљубените. Младите и старите парови, посетителите и локалното население сакаат да го поминуваат Денот на вљубените во главниот град на музика во живо. Ако ја обожавате вашата мила (и не се сомневаме во тоа!), ќе… Прочитај повеќе

Изнајмување велосипеди во Кеукенхоф – цени, типови на циклуси, маршрути, тајмингот

Семејство на велосипеди ги истражува полињата со лалиња во Кеукенхоф

Полињата Кеукенхоф и лалињата со светилки во Јужна Холандија привлекуваат посетители од целиот свет. Повеќето туристи ја посетуваат само цветната градина Кеукенхоф, но посетата на Кеукенхоф не е целосна без разгледување на полињата со лалиња во Холандија. Истражувањето на цветните полиња најдобро се прави со велосипед. Со изнајмен велосипед Keukenhof, вие… Прочитај повеќе

Билети за Empire State Building – цени, попусти, бесплатен влез, часови

Empire State Building

Емпајер Стејт Билдинг (ESB) е облакодер стар 88 години во 5-та авенија, Мидтаун Менхетен, Њујорк Сити. Туристите сакаат да се качуваат по опсерваториите на 86-от и 102-от кат на ESB и да гледаат во хоризонтот на Њујорк. Именуван по прекарот на Њујорк, Емпајер Стејт, таа е американска културна икона која се појавува во повеќе… Прочитај повеќе

Турнеја за патки во Мајами – билети, цени, попусти, што да очекувате

Турнеја со патки во Мајами

Турнејата со патки во Мајами нуди авантура која се случува еднаш во животот низ спектакуларните знаменитости на улиците и во прекрасниот залив Бискејн. Искусете нешто возбудливо додека учите неверојатни историски грутки од компетентен, професионален и забавен водич. Придружете се на неверојатно пријатно патување исполнето со ситници, музика, историски места и забавни факти. Патка турнеја во Мајами е… Прочитај повеќе

Билети во Прага LEGO музеј – цени, попусти, што да се види

Билети за музејот ЛЕГО

Забавен, интересен и колоритен, LEGO музејот во Прага е најголемиот од петте LEGO музеи во светот. Музејот Лего се наоѓа во Стариот град на Прага. Во музејот LEGO во Прага, можете да истражите околу 20 тематски изложби со вкупно 3,000 уникатни модели, кои се составени од повеќе од 1.5 милиони коцки… Прочитај повеќе

Леголенд Дискавери Центар Вестчестер

Детска зграда во Центарот Дискавери Вестчестер

Legoland Discovery Center Westchester е врвното игралиште на Lego во затворено за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Legoland Discovery Center Филаделфија

Мама и деца во Леголанд Филаделфија

Legoland Discovery Center Филаделфија е врвното игралиште на Lego затворено за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе