Како да одите од Парк Гуел до Саграда Фамилија

Парк Гуел до Саграда Фамилија

Повеќето туристи во Барселона ги посетуваат и Саграда Фамилија и Парк Гуел во ист ден. Домородните експерти велат дека е најдобро да се започне со Парк Гуел наутро и да се оди во Саграда Фамилија навечер. Ако мислите поинаку, можете да проверите како да одите од Саграда Фамилија до Парк Гуел. Оваа статија … Прочитај повеќе

Банкси музеј Барселона – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Музеј на Бенкси во Барселона

Музејот Бенкси во Барселона, познат и како Еспасио Трафалгар, е уникатен изложбен простор кој обезбедува сеопфатен поглед во светот на неостварливиот уличен уметник Бенкси. Таа има за цел да обезбеди извонредно и интерактивно искуство за посетителите, овозможувајќи им да ја ценат работата на Бенкси во уникатен и едукативен амбиент. Дали… Прочитај повеќе

Крстарење за разгледување на Лас Голондринас – билети, цени, место за состаноци

Крстарење со разглед на Лас Голондринас

Лас Голондринас е популарно крстарење за разгледување знаменитости во Барселона кое на посетителите им нуди уникатен начин да го истражат пристаништето во градот. Овозможува поглед на знаменитостите и спомениците на градот, вклучувајќи го споменикот на Колумбо, хотелот W, плажата Барцелонета и многу други. Турите во Барселона Las Golondrinas се одличен начин да се доживее убавината на Барселона… Прочитај повеќе

Восочен музеј Барселона – билети, цени, тајмингот

Музеј на восок во Барселона

Музејот на восок во Барселона, или Музејот на Цера Барселона, е популарна туристичка атракција во центарот на градот. Музејот е задолжителна дестинација за секој кој е заинтересиран за историја, поп култура или уметност. Обезбедува забавно и едукативно искуство за посетителите од сите возрасти. Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Бостон

Бостон Сити ноќе

Бостон е еден од најстарите градови во Америка и исто така еден од најлесните за истражување. Бидејќи беше во центарот на многу движења, градот Бостон има многу историски локалитети. Дом на Бостон Ред Сокс во паркот Фенвеј од 1912 година, главниот град на Масачусетс има активност да му угоди на секој вид… Прочитај повеќе

Музеј на илузии Рим- билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме

Музеј на илузии Рим

Искусете го неверојатното додека го истражувате фасцинантниот свет на илузиите во Музејот на илузии во Рим. Влезете во фасцинантното царство на илузиите, кои ќе ве запрепастуваат додека ги мамат вашите сетила и темелно ќе ве збунат додека истовремено ќе ве едуцираат. Музејот на илузии во Рим нуди амбиент соодветен за социјални и пријатни екскурзии… Прочитај повеќе

Катакомбите на Присила – билети со водич, цени, што да очекувате, како да стигнете

Катакомби во Присила

Катакомбите на Присила е огромен подземен комплекс од гробници и погребни комори на Виа Саларија во Рим, Италија. Катакомбите се именувани по Присила, сопругата на конзулот Маниус Ацилиј Глабрио, кој бил погребан таму во 2 век од нашата ера. Се верува дека катакомбите биле користени од второто… Прочитај повеќе

Тури на Capuchin Crypt- билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Тури на капучинската крипта

Криптата Капучин е скромна крипта со бројни мали капели под црквата Санта Марија Дела Концезионе деи Капучини на Виа Венето во близина на плоштадот Барберини во Рим, Италија. Овде се закопани 3,700 тела кои се сметаат за капучински монаси, а нивните скелетни остатоци може да се најдат овде. Прекрасната крипта на капучините во Рим треба да биде на… Прочитај повеќе

Проходна пештера – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Проходна пештера

Сместена среде живописните пејзажи на Софија, Бугарија се наоѓа природно чудо што ги повикува авантуристите и љубителите на природата - волшебната пештера Проходна. Додека се впуштате во срцето на пештерата Проходна, ќе се најдете воодушевени од огромната величественост на масивните сводови формирани со милениуми. Сончевата светлина се филтрира низ двете… Прочитај повеќе

Zipline во Оаху – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Зиплајн во Оаху

Оние кои бараат авантура со адреналин со нетрпение очекуваат неверојатно патување сместено во прекрасниот раскош на бујните пејзажи на Оаху. Добредојдовте во светот на зиплингот на Оаху што го чука срцето, каде што воодушевувачката убавина на природата и возбудата на авантурата се здружуваат за да создадат незаборавно искуство. Зиплајнот во Оаху Хаваи не е само активност; … Прочитај повеќе

Крстарење со гледање китови во Мауи – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Крстарење со гледање китови во Мауи

Мауи е земја на чудата со природна убавина и фасцинантен воден живот во прекрасниот Тихи Океан. Возбудливото возење на крстарењето за гледање китови на Мауи го зазема првото место меѓу неговите многубројни чуда. Влегувате во свет каде времето застанува, а моќните океански џинови заземаат централно место веднаш штом ќе се качите на брод… Прочитај повеќе

Изнајмување велосипеди во Кеукенхоф – цени, типови на циклуси, маршрути, тајмингот

Семејство на велосипеди ги истражува полињата со лалиња во Кеукенхоф

Полињата Кеукенхоф и лалињата со светилки во Јужна Холандија привлекуваат посетители од целиот свет. Повеќето туристи ја посетуваат само цветната градина Кеукенхоф, но посетата на Кеукенхоф не е целосна без разгледување на полињата со лалиња во Холандија. Истражувањето на цветните полиња најдобро се прави со велосипед. Со изнајмен велосипед Keukenhof, вие… Прочитај повеќе

Олимписки стадион – тури, билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Олимписки стадион Рим

Олимпискиот стадион или Стадио Олимпико е најголемото спортско место во Рим кое може да прими повеќе од 70,000 гледачи. Иако е олимписки стадион и се претпоставува дека се користи само за спортски настани, ова место исто така е домаќин на музички изведби. На овој фудбалски стадион своите домашни натпревари ги играат АС Рома и СС Лацио. Оваа статија споделува сè… Прочитај повеќе

Тематски парк Никелодеон Универзум – билети, цени, возења, тајмингот, што да очекувате

Тематски парк Никелодеон Универзум

Универзумот Никелодеон е огромен затворен забавен парк во Американскиот сон во Источен Радерфорд, Њу Џерси. Овој затворен тематски парк од 8.5 хектари е најголемиот од ваков вид на западната хемисфера и нуди над 30 возења и атракции погодни за сите возрасти. Возењата се тематски околу популарните шоуа на Никелодеон кои се протегаат од… Прочитај повеќе

Вила Адријана- тури, билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Вила Адријана

Вилата на Адријан, позната и како Вила Адријана, е обемен комплекс од римски царски палати и вили во Тиволи, Италија. Римскиот император Адријан го изградил во почетокот на 2 век од нашата ера како засолниште и место за бегство од стресовите на дворскиот живот. Вилата беше дизајнирана да биде микрокосмос на… Прочитај повеќе

Времето во Амстердам - ​​време од месец во месец

Време

Доколку планирате посета на Амстердам, важно е да знаете какво време може да очекувате во главниот град на Холандија. И покрај студената и влажна клима, со благи лета и студени зими, Амстердам е популарно туристичко место. Во градот има дожд во текот на годината, а снег во зима… Прочитај повеќе

5-дневен план за Амстердам

4-дневен план за Амстердам

Бројот на денови потребни за истражување на Амстердам зависи од вашите интереси, темпо и вид на спомени што сакате да ги создадете за време на вашиот одмор во главниот град на Холандија. Три до четири дена обично се доволни за посетителот што првпат ќе ги истражи главните атракции и да го почувствува градот. Меѓутоа, доколку вие… Прочитај повеќе

Изложба на Леонардо да Винчи – билети, цени, временски распореди, што да се види

Изложба на Леонардо да Винчи

Леонардо Да Винчи бил сликар, резбар, архитект, инженер, математичар, анатом, музичар и пронаоѓач, можеби најпознатиот. Изложба во чест на глобалниот сјај на Леонардо да Винчи е изложена во Рим. На изложбата Леонардо да Винчи во Рим, посетителите добиваат уникатно искуство што ги потопува нивните сетила во историјата, уметноста и културата. Едноставното… Прочитај повеќе

Факти за базиликата Свети Петар – интересна ситница за сите

Факти за базиликата Свети Петар

Базиликата Свети Петар е една од најголемите цркви во светот. Доминира во туризмот во Рим и е веројатно најпрекрасната зграда во градот. Повеќе од 5 милиони туристи ја посетуваат оваа римска базилика секоја година. Луѓе од целиот свет ја посетуваат базиликата Свети Петар за да ја искусат величественоста на уметноста, архитектурата,… Прочитај повеќе

Влез во Колосеум – билети, влезни порти, влезни времиња

Влезот во Колосеум

Дали летувате во Рим и планирате да го посетите Колосеумот? Сите посетители кои влегуваат во атракцијата мора да купат билети за влез во Колосеум, кои за среќа не се многу скапи. Само тоа, со повеќе од 7 милиони посетители годишно, атракцијата често се распродава. Значи, има смисла да ги купите вашите билети за Колосеум претходно. Влез во Римската… Прочитај повеќе