Почетна » Сан Франциско » Музеј на Легијата на честа

Музеј на Легија на честа - билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(191)

Легијата на честа е уметнички музеј во Сан Франциско, основан во 1924 година, во чест на Калифорнијците кои загинале додека служеле во Првата светска војна.

Некогаш бил познат како Калифорниската палата на легијата на честа, а сега е дел од музеите за ликовни уметности во Сан Франциско.

Музејот Легија на честа е познат по своите посакувани постојани колекции, архитектурата на Beaux-Arts и локацијата на паркот Линколн со поглед на градот. 

Заедно со античката уметност, европските украсни предмети и прекрасните принтови и цртежи, може да се пофали со прекрасна колекција. 

Има преку 70 скулптури од Огист Роден, вклучително и бронзена реплика на „Мислителот“, најпознатото дело на уметникот.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за Музејот на Легијата на честа.

Билети за Музејот на врвот Легија на честа

# Билети за Легија на честа

# Сан Франциско Сити Explorer Pass

Музеј на Легијата на честа

Што да очекувате во музејот Легија на честа?

Во Легијата на честа е сместена Фондацијата за графички уметности Ахенбах и има колекција од над 6,000 години античка и европска уметност.

Во Салата на антиквитети се изложени антички уметнички дела од Египет, Блискиот Исток, Грција и Рим, заедно со скулптури, фигурини, вазни, накит и резбани релјефи. 

4,000 години стара резба во дрво на египетскиот кралски писар Сенеб е едно од значајните парчиња.

Музејот содржи разновидна колекција на европски уметнички дела, а француските дела го сочинуваат мнозинството. 

Нејзината најзначајна колекција се состои од скулптури на Огист Роден.

Изложени се актерите на неколку негови најпознати дела, меѓу кои и „Мислителот во Судот на честа“. 

Други уметници во колекцијата вклучуваат Ел Греко, Тицијан, Рубенс, Рембрант, Тиеполо, Гејнсборо и многу од импресионистите и пост-импресионистите - Дега, Реноар итн.

Колекцијата Европска декоративна уметност во музејот вклучува:

  • Позлатен шпански таван од околу 1500 година.
  • Бројни парчиња мебел, како што е комодата на Хорас Волпол од Strawberry Hill House, западно од Лондон.
  • Собите со три периоди, Салон Доре од Хотел де Ла Тремој, Париз, се сметаат за единствен пример на предреволуционерен париски салон што може да се изложи насекаде.

Музејот има истражувачки и студиски центар, театарот Ган (поранешен театар Фиренца Гулд), каде што се одржуваат претстави, претстави и предавања.

Вашиот билет до Палатата на Легијата на честа ви овозможува пристап до огромната уметничка колекција на овој неокласичен музеј. 

Поставката (со поглед на мостот Голден Гејт во Линколн Парк) тешко може да биде поспектакуларна.

Каде да купите билети за музејот Легија на честа

Билетите за Легијата на честа во Сан Франциско се достапни на интернет и на кабината за билети за атракции.

Сепак, препорачуваме да ги резервирате вашите билети преку Интернет бидејќи тоа ви обезбедува неколку поволности.

– Со онлајн резервирање билети, можете да заштедите пари бидејќи добивате онлајн попуст.

– Не мора да патувате до атракцијата и да се напрегате чекајќи долги редици на шалтер за билети.

– Билетите обично брзо се распродаваат. Но, можете да спречите разочарувања во последен момент ако купувате билети преку Интернет.

– Резервирајте сега за да ги одржите вашите планови за патување флексибилни.

Како функционира онлајн билетот

Кога ги резервирате вашите билети за музејот Легија на честа, на страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и купете ги веднаш.

Ќе добиете е-пошта со вашите билети веднаш штом ќе ги купите. 

Нема потреба да носите отпечатоци.

На денот на вашата турнеја, покажете го вашиот билет за паметен телефон Legion of Honor со важечка лична карта на бирото за билети за прием и ќе го добиете следниот достапен временски простор за вашата посета. 

Во овој момент може да се купат специјални надградби на изложбата.


Вратете се на почетокот


Цена на билетите за музејот Легија на честа

на Билети за Легија на честа чини 14 УСД за сите посетители на возраст од 18 години и повеќе.

Студентите со валидни лични карти добиваат попуст од 8 американски долари и плаќаат само 6 американски долари за влез.

Билетите за постари лица од 65 години и повеќе се исто така намалени и по цена од 12 американски долари.

Деца под 18 години можат да влезат во музејот бесплатно.

Билети за Легија на честа

Билети за Легија на честа
Слика: Famsf.org

Со овој билет добивате пристап до Легијата на честа и музејот Де Јанг и неговата колекција на американска уметност од 17 до 21 век.

Музејот има над 124,000 уметнички дела, од скулптури до европски украсни уметности и амблем на музејот.

Можете да прегледате две балсамирани мумии во музејот на виртуелна маса за дисекција на изложбата „Иднината на минатото: мумии и медицина“.

За посетителите со оштетен вид, аудио водичите се достапни бесплатно. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): САД $ 14
Студентски билет (со важечка студентска лична карта): САД $ 6
Билет за постари лица (65+ години): САД $ 12
Детски билет (до 18 години): слободен

Заштедете пари и време! Купи а Сан Франциско Сити Explorer Pass и изберете 2 до 5 атракции и тури од над 25 активности. Посетете го Aquarium of the Bay, одете на турнеја со голема автобуска турнеја со Hop-on Hop-off или на крстарење во заливот Франциско и многу повеќе!

Како да стигнете до музејот Легија на честа

Како да стигнете до музејот Легија на честа
Слика: CBSNews.com

Легијата на честа во Сан Франциско се наоѓа во паркот Линколн во Сан Франциско.

адреса: Линколн Парк, 100 34-та авенија (на улицата Климент), Сан Франциско, Калифорнија 94121. Најдете насоки.

Ве охрабруваме да се возите со јавен превоз до музејот, но можете да го понесете и вашето лично возило.

Со автобус

Најблиската автобуска станица е Легија на честа (достапен автобус: 18), на 2 минути пешачење од музејот.

Друга автобуска станица е Бул Гери и 39th Ave (достапни автобуси: 38, 38R), оддалечени 1.4 км (0.9 милји).

Можете да изнајмите такси или такси или да пешачите 10 минути.

Со автомобил

Влезете во автомобилот, отворете Гугл мапи, и продолжете до вашата дестинација како што ви одговара.

На лице место се достапни бесплатни достапни места за паркирање.

Кликни тука за да ги видите најблиските паркинзи.

Тајмингот на музејот Легија на честа

Музејот на Легијата на честа во Сан Франциско е отворен од вторник до недела од 9.30 до 5.15 часот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Музејот на Легијата на честа?

Колку време трае Музејот на Легијата на честа?
Слика: Famsf.org

Ако ви се брза, ќе бидат потребни два часа за да го истражите музејот Легија на честа.

Меѓутоа, ако планирате да го видите секој експонат, артефакт и колекција, ќе ви требаат најмалку три часа. 

Најдобро време за одење во музејот Легија на честа

Најдобро време за посета на Легијата на честа Сан Франциско е веднаш штом ќе се отвори во 9.30 часот.

Можете да ја искусите и да уживате во вашата турнеја кога наутро има помалку посетители.

Бидејќи музејот може да биде зафатен за време на викендите, работните денови се подобри за посета и истражување на местото.

Работи што треба да се запаметат

– Музејот и сите влезови се достапни за инвалидски колички.

– Следното достапно време за влез ќе го добиете по пристигнувањето поради управувањето со толпата.

– Во вторник до недела се достапни бесплатни редовни тури со водич; не е потребна резервација.

– На пониското ниво на де Јанг е достапна станица за полнење шишиња без допир.

- Кафулето во Музејот е отворено од 11.30 до 4.30 часот за ограничено јадење во затворен простор и јадење на отворено на терасата на градината со скулптури Barbro Osher.

– Музејот има пристапни бањи, родово неутрални бањи и соби за нега / соблекувални.

– Скицирањето со моливи на мала рачна подлога (9″ x 12″ или помала) е дозволена исклучиво во постојаната колекција.

Извори

# Famsf.org
# Музеј.ms
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Сан Франциско MoMA
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско
# Мадам Тисо
# Круз во заливот Сан Франциско
# Турнеја со духови во Сан Франциско
# Технолошката интерактивна
# Крстарење за вечера во Сан Франциско
# SFO Go автомобил турнеја
# Музеј на Легијата на честа
# Семеен музеј на Волт Дизни
# Музеј на 3Д илузии
# Искуство со 7D возење

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

Оваа статија е истражувана и напишана од